default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 23:28


Zazen ya da Zen meditasyonu

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 5868 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 03:25
Zazen ya da Zen meditasyonu, bizi içinde bulunduğumuz ana odaklamayı hedefleyen bir uygulamadır. Köklerinin Buda'ya kadar gittiği düşünülmesine karşın aslında Zazen uygulaması ilk insan ile birlikte başlamıştır. Bu uygulama insanın "en doğal Hali"dir. Ünlü Zen ustası Shunryu Suzuki, "Zen Zihni Başlangıç Zihnidir" adlı kitabında Zazen
uygulaması konusunda şunları söylemektedir:
"Zazen uygulaması, gerçek doğamızın doğrudan ifade edilmesidir. Samimi olmak gerekirse, insanoğlu için bu uygulamadan başka bir uygulama, bu yoldan başka bir yol yoktur."


Pek çok Zen resminde Zazen yapan kurbağaların resimleri vardır. Taoculara ya da Zen Budacılara göre Zazen tarzı meditasyonlar tüm canlı varlıkların doğal olarak uyguladıkları uygulamalardır. Bir kedi ya da bir kurbağa bizden daha ruhsaldır; onlara meditasyon yapmayı öğretecek özel bir insana ihtiyaç duymazlar. Onlar doğalarının bir parçası olarak zaten meditasyon yaparlar. Ancak doğasından uzaklaştığı yanılgısı içinde olan biz modern insanın gerçek doğamızı yeniden açığa çıkarmamız için meditasyon uygulamasını öğrenmemiz ve uygulamamız gerekmektedir. Zazen uygulamasını bir şey elde etmek amacıyla yapmamalısınız. Zazen bir şey elde edilecek bir uygulama değildir, Zazen'in kendisi "bir şey", "hiçbir şey" ve "her şeydir." Zazen, yalnızca oturmak anlamına gelir. Yalnızca oturmalı ve bilgeliğin, içinizde varolan bilgelik tohumunun kendiliğinden açığa
çıkmasına izin vermelisiniz.


[b]DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR:[/b]
[b]1.[/b] Zazen uygulamasını dolu bir karınla yapmamalısınız. Meditasyon yapmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az bir saat geçtiğine emin olun. Ancak karnınız açken de Zazen uygulamayın; bu durumda konsantre olmakta zorlanabilirsiniz.


[b]2.[/b] Üşümeyecek şekilde ancak rahat kıyafetler giyin.


[b]3.[/b] Meditasyon yaptığınız odanın havalandığına emin olun. Ancak içerisi ne soğuk ne de fazla sıcak olsun.


[b]4.[/b] Zazen uyguladığınız odanın ne çok aydınlık ne de çok karanlık olmaması iyidir. Çok aydınlık bir ortamda yoğunlaşmakta zorlanırken fazla karanlık bir odada uykulu bir hale gelebilirsiniz.


[b]5.[/b] Bilincinizi dış dünyada tutması için meditasyon sırasında bir tütsü yakabilirsiniz.


[b]6.[/b] Eğer ağır psikolojik ya da psikiyatrik sorunlarınız varsa mutlaka doktorunuza danışın. Zazen uygulaması zamanla bilinçaltının serbest kalmasına neden olacağından hoşa gitmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.


[b]7.[/b] Ses, görüntü ya da uçma duygusu gibi duyularınızla ilişkili halüsinasyonlar yaşayabilirsiniz. Bunlar olduğunda karşılaştığınız görüntülere ya da duygulara aldırmadan izleyici bir konumda kalın ve hem dış dünyaya hem de bedeninize yönelik duyarlılığınızı koruyun.


[b]8.[/b] Zazen uygulamanızı 20 dakika ile sınırlayın. Daha fazla yapabilecek durumda olsanız bile 20 dakika sona erdiğinde meditasyonunuzu bitirin. Tapınaklarda 50 dakikalık meditasyonlar, hemen ardından 10 dakikalık kinhin ya da yürüyerek meditasyon ve ardından yeniden 50 dakikalık meditasyon uygulamasına devam edilir ve bazen bu gün boyunca sürer. Ancak deneyimli bir ustanın gözetimi olmaksızın böyle bir uygulamaya kalkışmamalısınız.


[b]9.[/b] Meditasyona oturmadan önce eklemlerinizi ve adalelerinizi rahatlatacak fiziksel ısınma hareketleri uygulamak yararlı olacaktır. Meditasyonun ardından da aynı türde uygulamalar yaparak oturmaktan katılaşmış olabilecek adelelerinizi ve eklemlerinizi gevşetebilirsiniz.


[b]OTURUŞ[/b]
Zazen uygulamasın için en çok kullanılan oturuş biçimi lotüs oturuşudur. Bu oturuşta kalçalarınızın altına bir yastık yerleştirerek yere oturursunuz. Bir bacağınızı bir kucağınıza diğer bacağınızı da diğer kucağınıza koyarak bacaklarınızı çaprazlarsınız. Ancak bu oturuş çoğu insan için oldukça güçtür. Bazı insanlar kesinlikle bu şekilde oturamazken bazıları zorlanarak da olsa bu oturuşta oturabilirler. Eğer bu oturuşta zorlanıyorsanız kesinlikle başka bir oturuş türünü tercih etmenizi tavsiye ederim.


Yarım lotüs, Zazen uygulamasında kullanabileceğiniz bir başka oturuş biçimidir. Bu oturuş lotüse benzer ancak daha az zorlayıcıdır. Yarım lotüste sağ ayağınızı sol uyluğunuzun üzerine, sağ ayağınızı ise sol ayağınızın altına alırsınız. Gene kalçalarınızın altında bir yastık bulunur. Bu yastığın amacı kalçalarınızı dizlerinizden yukarıda tutmak ve bu sayede de omurganızın dikliğini korumanıza yardımcı olmaktır.


Burma Oturuşu, kişisel favorilerimden bir tanesidir. Bu oturuşta gene yere oturur ancak ayaklarınızı birbirlerinin üzerine yerleştirmek yerine ayaklarınızı bedeninizin önünde yanyana koyarsınız.


Seiza Oturuşu, en beğendiğim ikinci oturuştur. Bu oturuşta dizlerinizi kırıp dik bir şekilde yere oturursunuz. Dizlerinizin arasında 30-40 santimetrelik bir aralık olması sağlam bir oturma zemini hazırlamanızı kolaylaştıracaktır. Eğer kalçanızın altına, kalçanız ile ayaklarınızın arasına bir yastık yerleştirseniz daha rahat ve daha uzun süre oturduğunuzu farkedeceksiniz.


Sandalyeye Oturmak, diğer oturuş yöntemlerini uygulamakta zorlanan insanlar tarafından kullanılabilir. Eğer bir sandalyeye oturuyorsanız, kalçalarınızın seviyesinin dizlerinizin seviyesinden yukarıda kalmasına dikkat edin. Sandalyenin kenarına oturun ve ayaklarınızı yere basın.


[b]OTURMA SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR[/b]
[b]1.[/b] İster yerde oturuyor olun isterse bir sandalyede dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi omurganızı dik tutmanızdır. Ancak bu zaman zaman yanlış anlaşılan bir konudur. Omurgasını dik tutması söylendiğinde, yeni başlayan bir öğrenci genellikle bedeninin üst kısmını gerginleştirir. Yapmanız gereken şey bedeninizin dikliğini belinizden ayarlamaktır; tıpkı bir hacıyatmaz gibi. Bedeninizi bel bölgenizden dik tutun ancak omuzlarınızı ve bedeninizin üst kısmını dik ama gevşek tutun.


[b]2.[/b] Çenenizi hafifçe geriye doğru çekin. Bu ensenizde yumuşak bir gerilim yaratacaktır. Başınızın tepesinden hayali bir askıya asıldığınızı ve bu askının bedeninizin tüm ağırlığını askıya alarak bedeninizin zahmetsizce ve ağırlıksız bir şekilde durmasını sağladığını hayal edebilirsiniz.


[b]3.[/b] Dilinizin ucunu, üst ön dişlerinizin biraz gerisinde damağınnıza değdirin ve meditasyon uygulaması boyunca bu şekilde kalın. Çenenizi ve dişlerinizi serbest bırakın. Meditasyon sırasında gevşemeye başladığınızda ağzınızda tükürük salgılanmaya başlayacaktır. Ağzınızda tükürük salgılandığında bunu yutun.


[b]4.[/b] Zazen uygulaması sırasında ellerinizi kucağınıza koyun. Sol elinizi, avuçiçi yukarıda olacak şekilde sağ avucunuzun üzerine koyun. Tibet Budizminde ellerin durumu tem tersidir; yani sağ el üstte sol el alttadır. Siz kendinize hangisi daha kolay geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Başparmaklarınızı hafifçe, sanki aralarında düşürmeden bir parça kağıt tutuyormuşsunuz gibi birbirine değdirin.


[b]5.[/b] Diseklerinizi hafifçe dışarıya vererek, koltukaltlarınızda küçük bir boşluk yaratılmasını sağlayın. İdealinde koltukaltlarınızda kırmadan iki küçük yumurta taşıyor gibi olmalısınız.


[b]6.[/b] Gözlerinizi hafifçe aralık tutup ileride, 90 -100 cm. Kadar ötede, yerdeki bir noktaya doğru bakın. Bazı meditasyon uygulamalarında gözler kapalı tutulur; ancak bu durum uykululuğa neden olabilir. [b]ASLA UNUTMAYIN: MEDİTASYON GEVŞEMEK İÇİN DEĞİL, KESKİN BİR BİLİNÇLİLİK KAZANMAK İÇİN YAPILIR![/b] Beden ve zihin doğal olarak gevşeyecektir ama bu, meditasyon uygulamasının amacı değildir. Gevşemek uykulu bir hale neden olmamalıdır. Gevşek, rahat ama keskin bir bilinçlilik durumunda olmalısınız. Yorulduğunuzda, yorulanın siz değil egonuz olduğunu anımsayın. Bu nedenle gözlerinizi kapalı tutmanızda bir sorun yok, ancak keskin bilinçlilik durumunuzu mutlaka orumalısınız. Meditasyonun bir farkında'lık uygulamasın olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.


[b]ZAZEN UYGULAMASI[/b]
[b]1.[/b] Oturuşunuzu ayarladıktan sonra bedeninizin ve çevrenizin farkına varın.


[b]2.[/b] Dikkatinizi yavaşça soluklarınıza yönlendirin.


[b]3. [/b]Soluk alırken 1, soluk verirken 2 diyerek sayın ve bu şekilde saymaya devam edin. Soluk al 1, soluk ver 2, soluk al 3, soluk ver 4, soluk al 5, soluk ver 6, soluk al 7, soluk ver 8, soluk al 9, soluk ver 10, soluk al 1, soluk ver 2… Ona geldiğinizde saymaya on birden değil yeniden birden devam edin. Zamanla, bu uygulamada ustalaştığınızda ve meditasyon boyunca şaşırmadan sayabildiğinizde yalnızca soluk alışlarınızı ve bir süre sonra da yalnızca soluk verişlerini sayacaksınız.


[b]4.[/b] Herhangi bir noktada soluklarınızı saymayı unuttuğunuzda nerede kaldığınızı anımsamaya çalışmayın; yalnızca soluklarınızı birden itibaren yeniden saymaya başlayın. İlk başlarda bu durumla sık sık karşılaşabilirsiniz.


[b]5.[/b] Gene ilk başlarda düşünce akışınızı durdurmakta zorlandığınızı ve bir anda saymayı unutup belli bir şeyi düşünmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda düşüncelerinizi durdurmaya alışmayın. Düşüncelerinizi durdurmaya çalışmak düşüncelerin daha da hızlanmasından başka bir işe yaramayacaktır. Yapmanız gereken tek şey yeniden soluk alıp verişlerinizi saymaktır. Zihin aynı anda iki şey birden düşünmekten hoşlanmadığı için düşünce akışını geçici bir süreliğine 
durduracaksınız. Zamanla düşünce akışının iyice yavaşlayıp ortadan kalktığını ve saf bir farkındalık haline ulaştığınız fark edeceksiniz. Bu durum Tibet Budizmi'nde Berrak Işık olarak adlandırılır. Ölüm sonrası ile genel doğum arasındaki aşama ile aynı düzey olduğu düşünülür.


[b]6. [/b]Soluklarınızı otomatik bir şekilde saymayın. Tam bir farkındalık durumunda kalmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle soluklarınızı sayarken havanın bedeninize girişini ve bedeninizden çıkışını fark edin.


[b]7. [/b]Dikkatinizi karnınızın 3 santimetre kadar altında bir noktada tutabilirsiniz. Bu nokta Japoncada Tanden olarak adlandırılır. Havanın solukla birlikte bu noktaya kadar ulaştığını
hissedebilirsiniz.


[b]8. [/b]Kesinlikle belli bir şekilde ya da belli bir tempoda soluk almaya ya da vermeye çalışmayın. Bir gözlemci olmanız gerektiğinizi unutmayın. Bedeniniz canı nasıl isterse öyle soluk alıp versin; siz yalnızca izleyin.


[b]9.[/b] 20 dakika dolduğunda gözlerinizi yavaşça aralayın ve bedeninizi hafif hafif hareket ettin. İlk başlarda kesinlikle 20 dakikadan daha uzun süre meditasyon yapmayın. Dilerseniz meditasyon uygulamaya 5 dakika ile başlayıp süreyi yavaş yavaş 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.


[b]10.[/b] Ayağa kalkıp yavaş hareketlerle yürüyün ya da fiziksel bir egzersiz yapın.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Zazen ya da Zen meditasyonu Konusunun Linki Direkt Link
Zazen ya da Zen meditasyonu Konusunun HTML Kodu HTML Link
Zazen ya da Zen meditasyonu Konusu BBCode Linki BBCode Link
Zazen ya da Zen meditasyonu Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Zazen ya da Zen meditasyonu indir, Zazen ya da Zen meditasyonu Videosu, Zazen ya da Zen meditasyonu online izle, Zazen ya da Zen meditasyonu Bedava indir, Zazen ya da Zen meditasyonu Yükle, Zazen ya da Zen meditasyonu Hakkında, Zazen ya da Zen meditasyonu nedir, Zazen ya da Zen meditasyonu Free indir, Zazen ya da Zen meditasyonu oyunu, Zazen ya da Zen meditasyonu download


Hızlı Menü: