default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 26.04.2018, 21:58


Yeşil Tenli Çocuklar

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3893 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:38
Çılgın bir rüzgârla Dünya’ya düştüler.
Geçen yüzyıllarda İspanya’da ve İngiltere’de, garip bir şekilde ortayaçıkan, tüm vücuttan yeşil renkte olan çocuklardan söz ediliyordu. Acaba buolaylar gerçek mi, yoksa ortaçağın batıl inançlarından kaynaklanan bir safsatamı?


1887 YILININ AĞUSTOS ayında bir gün, İspanya’nın Banjos köyü yakınlarındakitar*lada çalışan iki köylü, birden ilerideki bir mağaradan çıkan iki çocuklakarşılaştılar. Köylüler şaşkınlık içerisindeydiler. Çünkü, biri erkek biri kızolan çocukların tenleri yemyeşildi. Üzerlerindeki elbiselerin kumaşları ise hiçbilinmeyen türden, garip bir kumaştı. En az köylüler kadar, yeşil çocuklar daşaşırdılar.


Tenleri yeşildi
Sonraki beş gün boyunca, çekik gözlü, yüz çizgileri biraz zencileri hatırlatanyeşil çocuk*lar, önlerine konulan tüm yiyecekleri reddetti*ler. En sonunda tazefasulye yemeye razı oldular. Kısa bir zaman sonra erkek çocuk halsizlikten,belki de bakımsızlıktan öldü.
Kız çocuk ise yörenin yargıcı Ricardo da Calno’ya teslim edildi. YargıçCalno, hura*felere pek inanmayan, gerçekçi bir insandı. Bu bakımdan kızın“yüzündeki boyayı” silebil-mek için çok uğraştı. Tabii, çabaları boşunaydı… Birsonuca yaramayınca da, kızın gerçekten de yeşil bir tene sahip olduğunu -zor daolsa- kabul etmek zorunda kaldı.
Aradan beş yıl geçti. Kız yeni yaşantısına alışmaya başlamıştı. Bu aradaİspanyolcayı da öğrenmişti. Hatta tenindeki yeşillik de kaybol*mak üzereydi.Fakat o sıralarda ölüverdi.


Güneşsiz bir ülke
Yeşil kız, geldikleri ülkeyle ilgili olarak garip bir öykü anlatıyordu. Onunifadelerine göre. Güneş’i tanımayan bir yerde oturuyorlardı. Kendi ülkelerininkarşısında bir geniş nehir görünüyordu. Bu nehrin ötesinde de Güneş’leaydınlanan bir başka ülke vardı. Günün birinde korkunç bir fırtına kopmuş,çılgın bir rüzgâr onu ve küçük kardeşini kapıp, bir mağaranın ortasına atmıştı.Bir süre el ele yürümüşler, böylece Banjoslu köylülerin hasatla uğraştıkları otarlaya varmışlardı.


Bir 14. yüzyıl İngiliz şiiri dan Sir Gavvalne ve Yeşil Şövalyeden bir sahne:Esrarengiz Yeşil Şövalye, ölümle karşılaşıyor. Şövalyenin yeşil rengi onabüyülü bir güç veriyordu. Bazı kişiler Yeşil Şövalye şiiri ile yeşli çocuklararasında İlişki olduğunu savunuyorlar.
Doğruluğuna inanıyor
O günü hatırlayanlardan hâlâ yaşayanların olduğu söyleniyor. Bu kişiler, buolayın canlı tanıklarıdırlar. Barcelona’dan bu olayı incele*mek için gelen birdin adamı, sonradan şunları yazdı:
“Dinlediklerime öylesine yürekten inandım ki, nedenini anlayamadığım ve akılgücüyle bir açıklamada bulunmaya kalkışmadığım halde yeşil çocuklar olayınındoğruluğunu kabul etmek zorundayım.”
İngiltere’de de benzeri anlatılıyor
İspanya’daki yeşil çocuklar olayı ile çok benzer özellikler taşıyan bir diğeryeşil çocuklar olayından daha söz ediliyor. Ortaçağda yaşa*mış İngiliz simyacıGuillaume de Nevvburgh, bir eserinde şöyle yazıyor:
“Vulfputes denilen yörede hasat toplayan köylüler, biri kız, diğeri erkek,tenleri yeşilimsi, elbiseleri ise bilinmeyen bir maddeden yapılmış iki çocuklakarşılaştılar. Çocuklar önceleri hiç*bir yiyeceğe yaklaşmadılar. Sonra birazötede gördükleri baklalardan yediler.
Geldikleri yer sorulunca, Aziz Martin’in ülkesinden geldiklerini söylediler.Bir yeraltı geçidinden geçtiklerini, bir ses tarafından çağ*rıldıklarını,ülkelerinde Güneş’in parlamadı-ğını, oysa her yerin aydınlık olduğunuanlatıyorlardı.”
Başka bir dünyadan mı?


Araştırmacı yazar Harold T. VVilkins, Flying Saucers Uncensored (SansüreUğramamış Uçandaireler) adlı kitabında konuya ilişkin olarak şunları yazıyor:
“12. yüzyılda yaşamış olan keşiş Tilburyli Gervase, İngiltere’nin Suffolkyöresindeki bazı mağaralardan ya da çukurlardan ortaya çıkan yeşil çocuklardansöz eder. Söz konusu çocuklar öylesine tuhaf koşullar altında ortaya çıkmışlar*dırki, insan bunların uzaydaki herhangi bir dün*yadan ya da dünyada yer alanherhangi bir yeraltı âleminden ışınlandıkları sonucuna vara*bilir. Aynı öyküyeüç manastır tarihçisinin kayıtlarında da rastlanır. Bunlar, Newburghlu William,Walsingham ve Giraidus Cambrensis‘ tir.”
Manastırın yakınında
Harold T. Wilkins söz konusu kitabında yeşil çocuklarla ilgili olarak şunlarısöylüyor: “İngiltere’de aziz kral ve şehit Edmund’un manastırında altı-yedikilometre ötede bir köy vardır. Bu köyün yakınında, adına îngilizcede‘Wolfpittes’ denilen garip ve ilginç birtakım kalıntılara rastlanır. Yakındakiköy de bu kalın*tıların adı ile anılır.”
Kimi inanışlarda doğanın gücünü, kimilerinde ise kötülüğü simgeleyen yeşiladam adı, İngiltere’deki birçok kafeteryanın adı olarak kullanılıyor.
Garip bir kumaştan giysiler
Wilkins şöyle devam ediyor: “Bir hasat zamanı köylüler tahıl dev sinyorlardı.Birden yakınlar*daki bir çukurdan sürünerek çıkan iki çocuğu fark ettiler. Birikız diğeri erkek olan çocukların tüm vücutları yemyeşil bir renkteydi.Üzerlerin*deki giysilerin kumaşları, köylülerin o zamana kadar hiç görmedikleritürden bir kumaştı. Kumaşın dokuması da köylüler tarafından bilin*meyentürdeydi.
Çocuklar hasat yapan köylüler tarafından köye götürülünceye kadar, şaşkın birhalde hasat yerinde dolaşıp durdular. Köyde, bu ola*yın garipliği karşısındahayrete düşen birçok kişi çocukların başına üşüştü.”
1154 te İngiltere’yi yöneten Kral Stephen. Onun döneminde ülke ekonomisiçökmüş, yoksulluk yaygınlaşmıştı. Bu ortamda birçok aile ekonomik zorluklardanötürü çocuklarını terk ediyordu. Ya yeşil çocukları kim terk etmişti?
Yemek yemeyi bilmiyorlar
“Birkaç gün süreyle çocuklar önlerine konulan bütün yiyeceklere, son derece açolmalarına rağ*men ellerini bile sürmediler. Bir zaman sonra önlerine konulanfasulye yemeğine gözlerini diktiler. Yemeği nasıl yiyeceklerini bilmiyor*lardı.Sonunda köylülerden birinin yardımıyla yiyebildiler.”
Wilkins’in anlattığına göre çocuklar, son*raki günlerde, ekmek yemeyiöğreninceye kadar bu gıda ile beslendiler. Köylülerin anlat*tıklarına göre,çocukların derilerinin rengi, yiyeceklerin etkisiyle yavaş yavaş değişmeyebaşladı. Hatta ingilizce konuşmayı bile öğrendiler.


Erkek çocuk öldü
Aradan geçen zamanda köyün yaşlılarının uyarılarıyla vaftiz edildiler. Fakatyaşça daha küçük görünen erkek çocuğu, bundan sonra ancak kısa bir süre dahayaşadı. Kız çocuğu ise kuvvetlenerek gelişti ve yaşamaya devam etti. Öyle olduki, diğer kızlardan hiçbir farkı kalmadı.


1875′te yayımlanan Richard Doyle’un “Periler Ülkesi” adlı romanından, yapraklarüzerindeki cinlerin temsili bir görünümü. Ortaçağa özgü bir anlayışla yapılanbu resmin aslında yeşil renk egemendir.
Evlendi
Bir söylentiye göre, sonradan Lynn’de bir adamla evlendi. Hâlâ orada yaşadığınaina*nanlar var. Hatta bir başka iddiaya göre de birkaç yıl öncesine kadar dahayattaydı.
Aziz Martin’in ülkesi
Bu iki garip çocuğa birçok kez, nereden gel*dikleri sorulmuş ve genellikle şucevap alın*mıştı: “Bizler Aziz Martin’in ülkesindeniz. O, ülkemizdekibaşazizdir. Ülkemizin nerede oldu*ğunu bilmiyoruz. Sadece şunu hatırlıyoruz:
Bir gün her zamanki gibi tarlada babamızın sürüsünü otlatıyorduk. Birden büyükbir gürültü işittik. Tıpkı Aziz Edmund Günü’nde hep bir*likte çalan çanlarınsesine benzeyen bir gürül*tüydü. Birden ‘ruhumuzdan’ kavrandık ve kendimizihasat yaptığınız tarlada bulduk…”
Uzaktaki bir ülke
“Bizim orada Güneş hiç görünmezdi, Güneş ışığı yoktu. Sadece bu dünyadaGüneş’in doğmasın*dan ve batmasından önce meydana gelen alaca*karanlık gibi birloşluk vardı. Yine de bizden çok uzakta olmayan, fakat çok geniş bir akarsu ilebizim ülkemizden ayrılmış bir ışık ülkesi görülürdü.”
Farklı anlatımlar
Bu tür çocukların ortaya çıkışlarına ilişkin, çeşitli araştırmacılar tarafındançok farklı yorumlar yapılıyor. Sözgelimi Abbot Ralph’ dan edinilen bilgiyegöre, bu çocuklar, tama*mıyla yeşil insanların yaşadığı, Güneş ışığı almayanbir ülkeden geldiklerini söylüyorlar*dı.
Bu çocuklar kendi ülkelerinden kaçarak bir mağaraya sığınmışlardı. Fakat nedenkaç*tıklarına ilişkin hiçbir şey söylemiyorlardı. Mağarada çok güzel bir sesduymuşlar ve bu sesi izleyerek mağaramn çıkışına kadar gelmişlerdi.


Kaçmaya çalıştılar
Mağaradan çıktıklarında Güneş’in aşın sıca*ğından ve aydınlığından son dereceetkilenmiş*lerdi. Bu nedenle oldukça uzun bir süre halsiz bir şekildeyatmışlardı. Daha sonra kendilerini görenlerden korkup kaçmaya çalışmışlardı.Onlar köylülere ne kadar garip görünüyorsa, köylüler de onlara o kadar garipgörünü*yordu. Bunun için kaçmak istemişlerdi. Fakat yollarını bulamamışialdı.
Batıl inançlar mı?
Anlaşıldığı kadarıyla bu iki esrarengiz yabancı Woolpit yakınlarında köylülertarafından bulundu. İnsanların bu şekilde birdenbire ortaya çıkmalarıyla ilgiliolarak, tarih boyunca anlatılan çok sayıda olayın olduğu söyleniyor.
Ancak burada söz konusu olayı ilginç kılan nokta, çocukların tenlerinin yeşilrenkte olması ve geldikleri yere ilişkin olarak söyle*dikleridir. Öte yandanortaçağın batıl inançla*rının katkısı ile bu olay daha da ilgi uyandıran biröyküye dönüşmüş olabilir.
Harold T. Wilkins şöyle diyor: “Bu kadar zaman geçtikten sonra, bu öykünün negibi ger*çeklere dayanmış olabileceğini kestirmek çok güçtür. Muhakkak ki, buöykünün içerisine belirli bir oranda Katolik menkıbeleri tarihi dekatılmıştır.”


Yeşilin önemi
Yeşil rengin çeşitli kültürlerde ve inanç sistem*lerinde önemli bir yeri olduğubiliniyor. İngiliz inanışlarına göre yeşil, yaşamı ve bereketi sim*geler. Ortaçağdakiinanışlara göre ise, “cin*lerle ortaklığı” simgeleyen büyülü ve uğursuz birrenk sayılırdı.
Yeşil şövalye
Yine ortaçağda, yeşil rengin edebiyatçıları da son derece etkilediği görülüyor.Sözgelimi 14. yüzyılda yazılan, Sir Gavvaine ve Yeşil Şövalye adlı şiirde,sürekli “cinlerle” birlikte olan esrarengiz bir adamdan söz ediliyordu:
“Toplanmış halk, gözlerini dikip uzun uzun ona baktılar.
Herkes şaşkın bir halde onun ne yapacağını bekliyordu.
O adam ve atının renkleri öyleydi ki, Taze çimenden çok daha yeşil, altındanbile daha parlak.
Onu seyredenler iyice sokuldular görmek için.
Eşine rastlanmamış mucizesini, birden cin*lerle kayboluşunu.
O güne kadar görmemişti kimse eşini, emsalini.”
Mitolojideki yeşil adam
Öte yandan, İngiliz mitolojisinde adı geçen bir yeşil adam daha vardır. Buyeşil adam insa*nüstü bir varlık olarak tasvir edilir. Hatta İngi*liz halkşarkılarında bile sık sık geçer. Ayrıca bugün İngiltere’nin bazı kentlerindekikafeter*yalara ya da lokantalara da “Yeşil Adam” adının verildiği biliniyor.
[b]Kaynak:[/b]
[b]Bilinmeyen, Sayı:53[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Yeşil Tenli Çocuklar Konusunun Linki Direkt Link
Yeşil Tenli Çocuklar Konusunun HTML Kodu HTML Link
Yeşil Tenli Çocuklar Konusu BBCode Linki BBCode Link
Yeşil Tenli Çocuklar Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Yeşil Tenli Çocuklar indir, Yeşil Tenli Çocuklar Videosu, Yeşil Tenli Çocuklar online izle, Yeşil Tenli Çocuklar Bedava indir, Yeşil Tenli Çocuklar Yükle, Yeşil Tenli Çocuklar Hakkında, Yeşil Tenli Çocuklar nedir, Yeşil Tenli Çocuklar Free indir, Yeşil Tenli Çocuklar oyunu, Yeşil Tenli Çocuklar download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap