default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 25.06.2021, 16:39


Yamalar

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3830 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 02:52
[b]Yogik Ahlakın Beş İlkesi: [/b]
[b]Ahimsa (Merhamet)[/b]
[b]Satya (Dürüstlük)[/b]
[b]Asteya (Çalmama)[/b]
[b]Brahmacharya (Duyu Kontrolü)[/b]
[b]Aparigraha[/b]


[b]1. Ahimsa – Bütün canlılara merhamet[/b]


Ahimsa’nın kelime anlamı herhangi bir yaratığa ya da insana hiçbir şekilde zulmetmemek ya da zarar vermemektir. Ancak ahimsa şiddetsizliğin Yoga’ya uyarlanmış halinden fazlasıdır. Diğer insanlara ve şeylere karşı iyilik, dostluk ve anlayışlı düşünce anlamına gelir. Aynı zamanda görevlerimiz ve sorumluluklarımızla ilgilidir. Ahimsa her durumda düşünceli bir tavır benimsememiz ve zarar vermememiz gerektiği anlamına gelir.


[b]2. Satya – Dürüstlüğe bağlılık[/b]


Satya gerçeği söylemek anlamına gelir, buna karşın bu herhangi birine gereksiz yere zarar verebileceğinden, her durumda dürüst olmak her zaman makbul değildir. Söylediklerimize ve bunların diğerlerini ne şekilde etkileyebileceğine dikkat etmemiz gerekir. Eğer doğruyu söylemenin sonuçları bir başkası için olumsuzsa, o zaman hiçbir şey söylememek daha iyidir. Satya hiçbir zaman ahimsaya uygun davranma çabalarımızla çatışmamalıdır. Bu ilke dürüst iletişimin ve davranışın sağlıklı bir ilişkinin, toplumun ya da yönetimin temelini oluşturduğu ve kasten aldatmanın, mübalağa etmenin ve yalanların insanları inciteceği anlayışına dayanır. 


[b]3. Asteya - Çalmama[/b]


Steya çalmak demektir; zıttı olan asteya ise bize ait olmayan hiçbir şeyi almamak anlamına gelir. Bu aynı zamanda, birinin bize bir şey emanet 
Yoga terimi, buyurganlık ve birlik anlamına gelen Sanskritçe bir sözcükten gelir. Geleneksel olarak yoga bireyin İlahi, Evrensel Ruh ya da Kozmik Bilinç ile birleşme yöntemidir. Fiziksel ve zihinsel egzersizler, öz-aşkınlık ya da aydınlanma denilen bu amaca ulaşmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Devamını Okuettiği ya da bir sırrını açtığı durumlarda, o kişiden faydalanmamak gerektiğini ifade eder. Çalmamak, bir başkasına ait olan bir şeyi izinsiz almamanın yanı sıra, aynı zamanda bir şeyi sahibinin izin verdiğinin ötesinde ya da niyetinden farklı bir amaçla kullanmamak anlamına gelir.


Asteya uygulaması isteyerek verilmemiş olan hiçbir şeyi almamayı gerektirir. Bu ilke, bize isteyerek yönlendirilmediği sürece, bir başkasının ilgi ve dikkatini talep eden, yani aslında çalan düşüncesiz davranışlarla insanların zamanını nasıl aldığımız üzerine farkındalık geliştirmemizi de gerektirir.


[b]4. Brahmacharya – Duyu kontrolü[/b]


Genellikle Brahmacharya bilhassa cinsel ilişkiden kaçınma, perhiz (rizayet) anlamında kullanılır. Brahmacharya üstün hakikatlere dair anlayışımızı geliştiren ilişkiler kurmamız gerektiğini ileri sürer. Daha doğrusu, hakikate yaklaşma amacımıza uygun olan, sorumlu davranış tarzı anlamına gelir. Brahmacharya uygulaması, cinsel enerjimizi spritüel yönümüzle yeniden bağlantı kurmak için kullanmamız anlamına gelir. Aynı zamanda bu enerjiyi başkalarına zarar verebilecek şekilde kullanmamayı ifade eder.


[b]5. Aparigraha – Servet edinme ve istifleme arzusunu nötr hale getirme[/b]


Aparigraha sadece gerekli olanı almak ve bir durumdan istifade etmemek ya da açgözlü davranmamak anlamına gelir. Sadece kazandığımızı almalıyız, eğer fazlasını alırsak bir başkasını istismar ediyoruz demektir. Yogi biriktirme ya da istifçiliği, gelecek konusunda kişinin kendisine ve Tanrı’ya güvenmemesi olarak görür.


Aparigraha ayrıca şeylere olan bağlılıklarımızdan kurtulmak ve daimi olan tek şeyin geçicilik ve değişim olduğunu kavramak anlamına gelir.
Yoga Sutra yukarıda özetlenen bu beş davranışın kişinin gündelik yaşamın bir parçası olması halinde ne olacağını anlatır. Bu yüzden yamalar, eğer yerine getirilirse insan doğasını arındıran ve toplumsal sağlığa ve mutluluğa katkı sağlayan ahlaki erdemlerdir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Yamalar Konusunun Linki Direkt Link
Yamalar Konusunun HTML Kodu HTML Link
Yamalar Konusu BBCode Linki BBCode Link
Yamalar Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Yamalar indir, Yamalar Videosu, Yamalar online izle, Yamalar Bedava indir, Yamalar Yükle, Yamalar Hakkında, Yamalar nedir, Yamalar Free indir, Yamalar oyunu, Yamalar download


Hızlı Menü: