default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:22


Voynich Elyazması (Voynich Manuscript)

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1544 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:07
[b]Voynich Elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyengizemli bir kitap.[/b]


1450 ila 1520 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitaba ismini veren,1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki sahaftır.Yapılan bilimsel incelemeler, kitabın Voynich tarafından yapılmış birsahtekârlık olmadığını kanıtlamıştır.


Kitap çok sayıda ilginç resim içerir. Bunlardan bir kısmı yıldızları,bitkileri ve tuhaf bir tesisatla birbirine bağlı küvetlerde yıkanan çıplakkadınları gösterir. Resimlere bakılarak kitabın belli konularda (astroloji,bitkibilim, vs.) bölümlerden oluştuğu tahmin edilmektdir.


Kitabı Roger Bacon, John Dee ve Edward Kelly dahil çeşitli kişilerin yazdığıöne sürülse de bu iddiaların hiçbiri kanıtlanamamıştır. Voynich elyazması yıllardır dilbilimciler, kriptologlar, tarihçiler, diğerbranşlardan bilimadamları ve meraklılar tarafından yoğun olarak incelenmeklebirlikte, çözüldüğüne dair hiç bir kanıt bulunmamaktadır. İstatistiksel vedilbilimsel çözümlemeler, metnin rasgele yazılmış anlamsız bir işaret yığınıdeğil, doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hali olduğunu göstermektedir. Ancakbunun hangi dil olduğu bilinmemektedir.


Voynich elyazmasının şaşırtıcı yanı harfleri İngilizceye yada herhangi birAvrupa diline benzemeyen tuhaf bir dil ile yazılmış olmasıdır. Bu elyazması 20.yüzyılın en iyi şifre çözücülerini bile şaşırtmıştır. Kitap 196 yılında YaleÜniversitesi Beinecke nadir kitaplar bölümüne New York’lu antika kitap satıcısıN.P. Kraus tarafından bağışlandı. Kitap 15 cm.ye 22,5 cm. ölçülerinde ve 240sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir. Kitap şifalı otlar,astronomi, anatomi, farmakoloji ve reçetelerden oluşan beş ana bölümdenoluşmaktadır.


Amerikalı sahaf William Voynich, 1912′de İtalya’da üzerinde anlamsız sembolve resimler bulunan 240 sayfalık belgeyi satın aldığında, büyük ihtimalle bununçözülemeyecek bir dilde yazıldığını tahmin etmemişti.
Kitabın 13. yüzyılda Roger Bacon tarafından yazıldığı iddia ediliyor.Ölçüleri 15 cm’ye 27 cmve araştırmalara göre 28 sayfası eksik(muhtemelen kaybolmuş veya yırtılmış).Yazılar mavi, sarı, kırmızı, kahverengi ve yeşil.
Voynich hayatını metnin deşifresine adadı ama hiçbir şekilde başarılıolamayınca 1969′da yazmayı Yale Üniversitesi’ne bağışladı. Artık Voynich elyazması olarak bilinen belge, şifre çözücülerin merak ve ilgi odağı halinegeldi.


Metin hiçbir yolla deşifre edilemedi. Üstelik üzerindeki resimler de çokilginçti. Bazıları bunların uzaylıların gönderdiği birtakım şifreler olduğunuiddia etti, bazıları bunların ilaç tarifi olduğunu söyledi. Fakat ilgiç olan şuki, bu kitapta resmedilen bitkilerin hiçbiri dünyada bulunmuyor*.
Hatta birtakım araştırmacılar bu kitabın bir ölümsüzlük ve tanrı korkusuhakkında olduğunu bile iddia ettiler, onlara göre bu kitabın dili çözüldüğündeölümsüzlük iksiri bulunacaktı.


Tabi bunun sadece kandırma amaçlı yazıldığı da iddialar arasındaydı, fakatöyle sistematik biçimde yazılmıştı ki kitap, bu iddia diğerleri içinde enzayıfı.
Yale Üniversitesi 2001 yılında metni deşifre etmeye çalışmaktan vazgeçmiş veçevrimiçi kütüphanesine yazmanın sayfalarını koymuş.
Belgenin içinde tekrarlanan sembollerin, “Tanrı korkusu” ve “Ölümsüzlük”anlamına geldiğini ileri süren şifre çözücüler ise formülleri deşifre etmeleridurumunda “ölümsüzlük iksiri” elde edebileceklerini düşünüyor Japon savaşkodlarını çökerten Amerikalı şifreci William Friedman tarafından oluşturulantakını, aylar süren çabasının sonunda belgeyi, “Çözülemez” olarak nitelendirdi2001′de şifre çözmekte uzman bilgisayarlarla yapılan çalışmalar da sonuçsuzkaldı Friedman, “Bu işe hayatımı verdim Bir de kitap yazdım Ama hepsi boşaymış”açıklamasını yaptı….
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Konusunun Linki Direkt Link
Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) indir, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Videosu, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) online izle, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Bedava indir, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Yükle, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Hakkında, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) nedir, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) Free indir, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) oyunu, Voynich Elyazması (Voynich Manuscript) download


Hızlı Menü: