default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 23:50


Venüs Neden Ters Döner?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2318 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:29
Güneş ve Ay’dan sonra en parlak gök cismi olan Venüs’ün diğer gezegenlerinaksine olarak doğudan batıya doğru dönmesi konusunda Üniversite Bilimi Venüs’ünbir uyduya sahip olmamasından dolayı ters döndüğünü söyleyerek konuyugeçiştirmeye çalışır. Bu konuda fikir beyan edenler teori öne sürenleri“outsider” olarak nitelendirerek aforoz eder. İnsanoğluna yüzyıllar boyuncaDünyanın uydusunun Ay olduğunu söyleyen fakat Ay’ın dünyadan daha eski birgezegen olduğunu gizleyen bu yapı gerçek astronomik bilgileri kendinde tutmakister.


Kütle, boyut ve yoğunluk açısından dünyaya oldukça yakın değerler taşıyan bu gezegenyaşama olanak vermeyecek biçimde sıcak oluşu güneşe bizden daha yakınolmasından kaynaklanmaz. Güneşe ondan daha yakın olan Merkür bile Venüs’ünyanında serin bir gezegendir. Bunun sebebi Venüs’ün bütün cevresinin yoğun vekalın bir atmosfer tabakasıyla cevrili olmasıdır. En güçlü teleskoplarla bileyüzeyi görünmez. Bu kalın tabaka sera etkisi yaratarak ısıyıda içeride hapseder. Bu nedenle gezegende yüzey sıcaklığı 480 dereceyi bulmaktadır. Atmosferindebulunan yoğun bulut tabakaları sanıldığı gibi yağmur bulutları değilhidroklorik asitle sülfirik asit karışımıdır.
Bu gezegenin yüzey incelemeleriyle ilgili olarak yapay uydulardan bizeulaşanlar hiç de azınsanmayacak nitelikte bilgilerdir. 1975 yılında Sovyetlertarafından yollanan Venera ilk yüzey fotoğraflarını elde etmiştir. Bufotoğraflar radarla tespit edilmiş olup bildiğimiz anlamda fotoğraflar değilradarla tespit edilmiş yüzey görüntüleridir.


Elde edilen verilere göre Venüs’ te çok sayıda kıta (büyük) olduğu tespitedilmiştir. Yüzeyde sıradışı volkanik etkinlik olduğu , yüzeyin yüzdesekseninden fazlasının binlerce volkandan soğumuş ve katılaşmış lavdandüzlüklerle kaplı olduğu anlaşılmıştır.
Venüs’te diğer gezegenlerin hiç birine benzemeyen oldukça huzursuz birjeolojik yapı mevcuttur. Yakın zamanlarda Magellan uzay aracının gönderdiğidaha net fotoğraflarda, çapları 40-50 km varan dev kraterler görülmektedir. Bunlarderin çatlaklarla birbirlerine bağlı durumdadır.
Carl Sagan Venüs’le ilgili olarak , insanoğlunun batıl inançlarında,kültürlerinde ve efsanelerinde yaratmış olduğu cehennem denen yer betimlemesiile benzer olduğunu vurgulamıştır.


Tüm bunların yanında Venüs’ün yörünge hareketleride oldukça ilginçtir. Herşeyden önce kendi ekseni etrafındaki dönme hızı Güneşin cevresindeki dönmehızından daha azdır. Ekseni etrafındaki bir turu 243 günde Güneş cevresindekibir tam turunu 224 günde tamamlayan bu gezegenin bir günü bir yılından dahauzundur, diğer taraftan tüm gezegenlerin aksine doğudan batıya doğru döner.
Venüs’ün dünyaya yakın olmasına karşın olumsuz koşullarının sebebi bugünekadar bulunamamış belkide üstü kapatılmak istenmiştir. Güneş sisteminde esaslıbir atmasfere sahip dört tane dev olmayan dünya vardır : Yer, Venüs, Mars veTitan. Eğer Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ı saymazsak Venüs üç gezegendenbiridir. Bu atmosfer tabakasının dünyanın atmosferinden daha yoğun hale gelmesininsebebi bulutların ne zaman ve neden ortaya çıktığı, bu bulutların su içermeyipatmosferde su olsa dahi bunun çok üst tabakalarda ve buhar halinde olabileceğidüşünülür.


Diğer sıra dışı özellik gezegen yüzeyindeki çok sayıda iri krater ve derinçatlakların yanı sıra tüm hızıyla devam eden jeolojik aktivitidedir. Genel birilke olarak yoğun volkanik aktivitenin gezegenlerin genç aşamalarında görülenbir durum olduğu söylenebilir. Laplace’ nin klasik Nebula teorisine göre Güneşsisteminde merkeze yakın gezegenler, uzak olan gezegenlerden daha gençtir. Budurumda Dünya’nın Mars’tan, Venüs’ünde Dünya’dan daha genç olduğu söylenebilir.Ama çok yoğun aktiviteyi gerçekleştirebilecek kadar değil. Genel kurama göregezegenler yaşlandıkça dıştan içe doğru soğuma ortaya çıkar ve kabuk giderekkalınlaşıp sertleşir . Bu yüzeyde homojen olmayacağı için, sıvı kısmın üzerindekalan plakalar oluşur ve bunlar süreç içerisinde birbiriyle çarpışarak yüzeydedepremlere sebep olur, kimi noktalarda büzüşerek yükselerek sıra dağlarıoluşturur. Yaşlanma sürdükçe kabuğun (Litosfer) sertleşip soğumasına paralel içkısımdaki sıvıda yoğunlaşarak jeolojik etkinlikleri azaltır.


Venüs gezegenimizden daha genç bir gezegen olarak tanımlansa bile, durmakbilmeyen aktiviteyi açıklamak zordur. Venera ve Magellan uyduları sayesindeyüzeyin oldukça sert olduğu bilinmektedir ki, bu belirli yaşlanmayı gösterir. Ohalde jeolojik aktiviteyi o gezegenin yaşından bağımsız faktörlere; meselaorganik bileşimine ve yüzey ısısına bağlı olabileceği düşünülebilir. Laplaceteorisine göre oldukça yaşlı gezegenlerden biri olması gereken Jüpiter ‘in uydularındanİo ‘nun Güneş sistemi içerisinde volkanik açıdan en aktif gök cismi olduğubilinmektedir.


İo ‘nun yüzeyi bir çok kez kükürtlü lavlarla kaplanmıştır, uydunun içtendışa ısı akışı konusunda incelemeler sonucunda oldukça bilgi sahibi olunmuş, buenerjinin sebebi hakkında yeterli radyoaktivite görünmediği ortaya çıkmıştır.Bunun yerine astronomlar, volkanik enerjinin kaynağının Jupiter ‘in ve diğeruydularının İo üzerindeki çekimsel etkilerinden kaynaklanan gelgit sürtünmesiolduğunu öne sürmüşlerdir.
Öne sürülen bu teori Venüs içinde kabul edilebilirmi. ? Şu an itibariylebunla ilgili hiç bir somut veri bulunmaz. Ama daha uzak geçmişlerde bugünkündenfarklı bir yörüngedeyken yaşadığı yakın geçişler ve olası uydu çarpışmalarısırasında oluşan olağan üstü çekim etkilerinin bugün gözlenen yoğun aktiviteninbaşlıca sebebi olduğunu söylemek pekte haksız bir düşünce olmaz.


Sahip olduğumuz bilgilere göre evrende en fazla bulunan maddenin hidrojen,hemen ardından helyum gelmektedir. Oksijen ve karbon gibi yaşamsal elementlergörece azdır. Mağnezyum, demir, silisyum ve alüminyum gibi gezegenlerin katıyapıları içinde bulunan elementlere ise gazlara göre ender rastlarız. İçgezegenler olarak adlandırılan kütleleri küçük olan Merkür, Venüs ,Dünya veMars ağırlıklı olarak kaya ve metalleri içerir. Gezegenlerin güneşe olanuzaklıkları arttıkça ve kütleleler büyüdükçe yapılarında uçucu maddelerin dahaçok arttığını görürüz. Jüpiter, Satürn, Neptün gibi gezegenler büyük oranda bugazlardan oluşur. Venüs metal bir çekirdeğin üzerinde kayalık bir örtü ileoluşmuştur. Bu sıkı bağlantı sayesinde onları bir arada tutabilmek içinyerçekimine ihtiyaç kalmaz.


Venüs yüzeyinin 480 derecelik bir ısıya sahip olması yüzeyin hemen altındakikaya ve metalleri akkor haline getirmeye yeterli değildir. Ergime için gerekliısı miktarı demir için 1535 derece , bakır 1083 , nikel 1445 , gümüş 960derecede ergimeye başlar. Budurumda yüzey sıcaklığının küçük çatlak ve çöküntüyaratarak metalleri yumuşatma ihtimali yoktur. Yoğun mağma hareketinin kabuğuniç kısmından kaynaklandığı açıklaması dışında başka bir açıklama getiremeyiz.
O halde kabuğu sert metal ve kayalardan oluşmuş dünya boyutundaki birgezegende yaşanan yoğun jeolojik aktivite , İo örneğinde olduğu gibi güçlü birçekim etkisiyle açıklanabilirmi. ?


Böyle bir iddia için görünürde Güneş dışında bir gezegen yoktur. Ancakdevasa kütlesiyle büyük bir çekim çekim gücüne sahip olsa bile Güneşin kabuğukatılaşmış bir gezegende böyle sıra dışı bir aktiviteye yol açacak orandaşiddetli bir etkiye sahip olması pek anlamlı gelmez, keza Merkür Güneşe dahayakındır. Dünya venüse göre biraz daha uzak mesafede olmakla birlikteVenüsünküne yakın bir etki almakta ve Dünya üzerindeki aktivitelerin güneşkaynaklı olmadığı bilinmektedir. Diğer bir konu Venüs milyonlarca yıldırbugünkü konumunda dönmekte ise güneşten aldığı yoğun etkiler ile dengenoktasına çoktan gelmiş olması gerekir.
Durum böyle değilse ve Venüs bugünkü konumuna bir kaç bin yıl önce geldiyse.?


Venüs yüzeyinde değişik tipte kraterler mevcuttur. Bunların bir çoğu kabukhareketlerine bağlı olmakla birlikte büyük meteor çarpışmalarının izlerinigösteren kraterlerde mevcuttur. Bunlar geniş çaplı ve derin omayan izlerdir.Uydumuz Ay’ın yüzeyindede çarpışmalarla oluşmuş krater izlerine raslarız. Atmosferiolmadığı için Ay yüzeyi çarpışmalar karşısında koruma kalkansızdır. Venüs sözkonusu olduğunda atmosfer kalkanının önemi artar; dev meteoritlerin bu kalkanıaşarak yüzeye çarpabilmesi pek mümkün değildir. Olsa bile ender çarpışmalardır.Akla gelen soru bu kalkanın ne zaman oluştuğudur. ?
Dünyamıza çok büyük bir asteroid çarpsa dünya üzerinde yaşamın sonbuldurabilecek zincirleme etkiler yaratabileceği ve Venüs’ün bir kopyasıolacağı bilimsel veriler ile sabittir. Venüsteki jeolojik aktivitelerin sebebiçarpışmaya bağlı zincirin bir sonucu olması oldukça yüksek bir ihtimaldir,kaldı ki böyle bir olaya somut kanıt getirilebilmesi imkansızdır.


Bilim dünyasının ısrarla görmeze getirdiği ve bundan bahseden kişiyi aforozettiği düşünce , bundan 7.300 yıl öncesine dek oldukça farklı ve geniş biryörüngeye sahip, epliptikle çakışmayan ve 40 derecelik bir sapma gösteren vekonumu büyük ihtimalle Mars ve Jüpiter arasında bulunan ve bugün Asteroidkuşağı olarak bildiğimiz yerdeydi ve olasılıkla uydusuda mevcuttu.


İÖ 5310′da uzayın derinliklerinde çok uzun bir yörünge çizerek gelen veNibiru/Marduk/İxion olarak adlandırılan gezegenle tehlikeli bir yakın geçişgerçekleştirdi. Bu geçiş sonrasında Venüsün tüm dengesi bozuldu. Bu yörüngegeçişi sadece Venüsle ilgili kalmayıp , Merkür yapısını inceleyen bilimadamları milyonlarca yıl önce en az iki kez kendisi büyüklüğünde bir gökcismiyle çarpışma yaşadığını ve bu nedenle yüzeydeki metallerin çekirdeğegömülerek sıvı çekirdekten mahrum kaldığını düşünürler. Bu çarpışma için enuygun aday Nibiru/Marduk uydularından biri olduğu düşünülebilir.
Yine teorilere bağlı olarak Marduk’un uydularından biriyle Venüs’ ün uydusuçarpıştı ve bu çarpışma sonrasında bugünkü Asteroid kuşağı meydana geldi.Görece büyük parçalarda Venüs yüzeyine düşerek gezegenin yörüngesindençıkartarak içlere doğru itmiştir. Eski konumundayken büyük olasılıkla Marsatmosferi gibi ince ve seyreltik olan yüzeyi çarpışmanın etkisiyle bügünkühaline gelmiştir.


Diğer taraftan sistemin içlerinde yaşanan karmaşıklık nedeniyle Venüs öncemarsa yaklaşmış, ardındanda Dünya ile yakın geçiş yaparak insanoğlunun Venüsiçin Tüten Yıldız imgelemi oluşmuştur. Güneşinde yoğun bir etkisiyle gökyüzünde2,000 yıl süren bu göksel savaş Dünya tarafından itilen ve Güneşe yakalananVenüs, Merkür ve Dünya arasında bugünkü konumuna oturmuştur. Çarpmanın en büyüketkisi eski konumundan çıkmasıyla yaşanan gezegenin dönüş hareketlerindeyaşandı. Güneş sisteminin oluşumu sırasındaki saat yönündeki momentum kuralıbozmuştur.


Astronomlar Venüsün ters dönüşüyle ilgili olarak dev bir asteroid veyakuyruklu yıldız tarafından gezegene şiddetle çarpıldığı ve bu çarpma sırasındamomentumun tersine döndüğünü söylerler. Bu felaketin yakın bir geçmişte değilmilyarlarca yıl önce Güneş sisteminin ilk oluşumu sırasında olduğunu söyleyerekinsanoğluna ait tüm bilginin somut gerçeklikten öte masa başında kuramsalolarak oluşturulmasına zemin hazırlarlar. Çarpışma fikri onlar için yabancı olmasadaçarpışmanın zamanı yaşadığımız dünyada bir çok kuramsal bilginindeğiştirilmesini gerektirmektedir. Venüs’e ait çarpışma izlerinin ise artıksaklanamayacak kadar yakın geçmişte olduğu bir gerçektir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Venüs Neden Ters Döner? Konusunun Linki Direkt Link
Venüs Neden Ters Döner? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Venüs Neden Ters Döner? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Venüs Neden Ters Döner? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular ulas 0 2,594 18.01.2013, Saat: 20:40
Son Yorum: ulas
Big Grin Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi ulas 0 2,886 18.01.2013, Saat: 20:28
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Venüs Neden Ters Döner? indir, Venüs Neden Ters Döner? Videosu, Venüs Neden Ters Döner? online izle, Venüs Neden Ters Döner? Bedava indir, Venüs Neden Ters Döner? Yükle, Venüs Neden Ters Döner? Hakkında, Venüs Neden Ters Döner? nedir, Venüs Neden Ters Döner? Free indir, Venüs Neden Ters Döner? oyunu, Venüs Neden Ters Döner? download


Hızlı Menü: