default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.01.2022, 14:22


Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2475 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:28
Günes ve Ay’dan sonra en parlak gök cismi olan bu gezegen, tanrısalgüzellikle sık sık özdeslestirilmesine karsın, son elli yıldaki bulgularımızınbize sunduğu sonuçlara göre, bir “cehennem”i andırmaktadır. Kütle, boyut veyoğunluk açısından dünyaya son derece yakın değerlere sahip olan ve bu nedenle“kardes gezegen” olarak görülen Venüs’ün hiçbir yasam biçimine olanakvermeyecek biçimde sıcak olusu, yalnızca günese bizden daha yakın olmasındankaynaklanmaz. Günese ondan çok daha yakın olan Merkür bile, hiç değilse “geceolduğunda”, Venüs’ün yanında “serin bir gezegen” olarak kalır. Bunun nedeni,Venüs’ün bütün çevresini yoğun ve kalın bir tabaka halinde saran atmosferidir.


Yoğun ve kalın atmosferi, Venüs’e yönelen meraklı bakıslardan gezegen yüzeyinigizleyen bir engel olmakla kalmaz, son derece güçlü bir “sera etkisi” yaratarakısıyı da içerde hapseder. Bu nedenle, gezegende, yüzey sıcaklığı 480 dereceyibulmaktadır. Neredeyse yüzde 96 oranında karbondioksitten olusan bu atmosferde herhangi bir canlı varlığın soluması elbette mümkün değil. Buna anormal yüzey sıcaklığını da eklediğimizde, Venüs’e, inceleme amaçlı insanlı bir uzayyolculuğunun simdilik epey uzak bir düs olduğunu söyleyebiliriz.


İlk yüzey fotoğraflarıysa, 1975 yılında yollanan, Sovyet Venera uzaysondasından geldi. Bildiğimiz anlamda fotoğraf değil, yüzeye gönderilmis radardalgaları ölçülerek çıkarılan yüzey haritalarıydı. Yoğun atmosfer nedeniyleyörüngede kalarak Venüs’ün yüzeyini fotoğraflamak mümkün değildi zaten. Eldeedilen verilere göre çıkarılan haritalar, Venüs’te çok sayıda büyük kıtaolduğunu ortaya çıkardı; birde, yüzeyde sıra dısı bir volkanik etkinlik olduğunu.
Daha sonra, “Magellan” uydusu Venüs’e Ağustos 1990’da ulastı. Kalın atmosferkatmanlarını ve bulutları delmek için radar kullanan uydu, gezegenin birharitasını hazırladı. Birçok krater, hala lav püskürten volkanlar, birbirindenkilometrelerce uzak ve paralel parlak kırık çizgilerin bulunduğu bölgeleri görenbilim adamları çok sasırdılar. Bu kuvvetli jeolojik aktivitenin kaynağı halenbilinmiyor.


Dönüs hareketi, bütün gezegenlerin tersine, batıdan doğuya doğru değil, doğudanbatıya doğrudur. Yani eğer Venüs’ün yüzeyinde “sabah olmasını” bekleyen biriolsaydınız, günesin ufukta doğusunu görmek için doğuya değil, batıya dönmenizgerekecekti. Her seyiyle ters, aykırı, garip, ürkütücü bir gezegenden sözediyoruz yani.
Laplace’ın klasik nebula teorisine göre günes sisteminde merkeze yakıngezegenler, uzak olan gezegenlerden daha gençtir. Bu durumda Dünya’nınMars’tan, Venüs’ün de Dünya’dan daha genç olduğu söylenebilir.


Genel kurama göre gezegenler yaslandıkça dıstan baslayarak soğuma ortayaçıkar ve kabuk giderek kalınlasıp sertlesir. Bundan 100 milyon yıl önce,gezegenimizin yüzeyi bugünküne oranla çok daha hareketli ve istikrarsızdı. Birmilyar yıl önceyse, muhtemelen değil görmek, düsünü bile kurmak istemeyeceğimizkadar dehset verici bir yerdi. Yaslandıkça, dünyamız da görece daha sakin birgezegen haline geldi –tabii yalnızca yüzey hareketleri açısından!
Gezegen, bundan 7300 yıl öncesine dek, bugünkünden oldukça farklı ve çok daha genis çaplı bir yörünge üzerindeydi ve bu yörünge ekliptikle çakısmıyor,40 derece kadar sapma gösteriyordu. Konumu, muhtemelen Mars ile Jüpiterarasında, bugün “asteroid kusağı” olarak bildiğimiz yerdeydi ve olasılıkla, birde uydusu vardı çevresinde dönen. İ.Ö. 5310’da, uzayın derinliklerinden çokuzun bir eliptik yörünge çizerek gelen Onuncu Gezegen, Nibiru/Marduk, oldukçatehlikeli bir yakın geçis gerçeklestirdi ve Venüs’ün bütün dengesini bozdu.


(Büyük bir olasılıkla bu olay, Nibiru/Marduk’un sicilindeki tek “sabıka kaydı”değildir. Merkür’ün yapısını inceleyen bilim adamları, bu gezegenin milyonlarcayıl önce en az iki kez, kendisi büyüklüğünde bir gök cismiyle çarpıstığını vebu nedenle yüzeydeki metallerin çekirdeğe gömülerek gezegenin “sıvıçekirdek”ten yoksun kaldığını düsünüyorlar.
Bu çarpısmayı gerçeklestirmeye en uygun adayın, Nibiru/Marduk’unuydularından biri olduğu düsünülebilir.)
Diğer yandan, sistemin içlerine doğru baslayan beklenmedik hareket,Venüs’ü,ilkin Mars’la tehlikeli biçimde yakınlastırdı, ardından da Dünyamızlayakın bir geçise zorladı. Bu sırada gezegen, çarpmanın sonucunda olusan moloz,artık ve toz bulutlarını da birlikte sürüklüyordu göklerdeki garip yolculuğunusürdürürken. Baska bir deyisle, “Tüten Yıldız” imgesine son derece uygun birgörünüm veriyordu.


Günesin de yoğun çekim etkisiyle gökyüzünde iki bin yıl kadar süren bir “güçlersavası” yasandı ve sonunda Dünya tarafından itilip Günes’in çekim gücüneyakalanan Venüs, Merkür ile Dünya arasında, bugün bildiğimiz konumuna oturdu.Daha önce maruz kalmadığı yoğun bir gelgit etkisini, simdi de Günes’tenalıyordu ki, bu da jeolojik hareketin hızını yitirmemesine yol açtı.
Çarpmanın ve eski yörüngesinden çıkmanın bir büyük etkisi de, gezegenin dönüs hareketinde görüldü. “Astronomlar Venüs’ün ‘ters yönde dönüs” hareketini‘oldukça dikkat çekici’ buluyorlar. Genellikle kabul edilen açıklama, tarihinbelli birnoktasında olasılıkla dev bir asteroid ya da kuyrukluyıldıztarafından gezegene siddetle çarpıldığı ve bunun etkisiyle dönüsünün bir aniçin durup, ardından ‘ters yöne doğru devam ettiği’ yolunda. Bu felaketinmilyarlarca yıl önce, günes sisteminin ilk olusum asamalarında yasanıldığı düsünülmeklebirlikte, böylesi bir çarpısmanın çok daha yakın tarihli olduğuna iliskin de isaretler var.”


[b]Burak ELDEM’in “2012: Mardukla Randevu” kitabından.[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Konusunun Linki Direkt Link
Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DÜNYANIN BİLİNMEYEN TARİHİ DÜNYANIN UNUTULMUŞ TARİHİ ulas 0 2,683 26.07.2014, Saat: 23:56
Son Yorum: ulas
  Ezoterik Dünya Tarihi ulas 0 2,701 03.02.2014, Saat: 19:03
Son Yorum: ulas
  İnsan Irkının Saklı Tarihi kaizen 0 2,721 02.02.2014, Saat: 20:24
Son Yorum: kaizen
Big Grin Maya Kehanetleri'ne göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli. ulas 3 3,261 19.01.2013, Saat: 05:25
Son Yorum: hazanlisa
Big Grin Venüs Neden Ters Döner? ulas 0 2,100 18.01.2013, Saat: 20:29
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi indir, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Videosu, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi online izle, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Bedava indir, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Yükle, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Hakkında, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi nedir, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi Free indir, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi oyunu, Venüs: “Dünyanın İkizi”nin Acılı Tarihi download


Hızlı Menü: