default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:15


Vampirliğin İçyüzü

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1375 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 14:53
[b]Kont Drakula. Bu isim yıllardan beri her duyanın tüyleriniürpertiyor. Vampir kont filmlere, romanlara konu oldu. Ama her efsaneninkökeninde muhakkak bir gerçek vardır, öyleyse…[/b]


1924′te Drakula’nın birinci temsili sonunda aktör ve menajer Hamilton Deane(Van Helsing rolünü oynadı) perdenin kapanmasından önce sahnede görüldü ve:
“Bir dakika baylar bayanlar. Sadece birkaç kelime konuşacağım. Öyle ümit ediyoruz ki Drakula’nın anısı sizlere kötü kâbuslar vermez. Bu gece evlerinize gittiğinizde ve ışıkları söndürdüğünüzde perdelerin arkasına bakmaya korkacaksınız ve pencerede bir surat görmekten endişe edeceksiniz, sonra kendinize geleceksiniz. Fakat hepsinin ötesinde şunu unutmayın: Böyle şeyler vardır.”


Mükemmel bir oyun sonu, vampir kitaplarının vermiş olduğu bir birikimle,seyirciler o akşamı en büyük vampir Drakula’nın dehşet verici Bram Stoker öyküsünün dinleyicilerin bilinçaltında bazı hislerin yer etmesine sebep olacağını içgüdüsel olarak biliyordu. Drakula hem kitap olarak,hem de tiyatrodan iyi hasılat elde etmişti, bu onun kitleleri çekici özelliğini gösteriyordu ve bu öykü hâlâ ilgi çekiyordu. Neden?


Aktör Cristopher Lee’nin açıklamasına göre, insan üstü bir varlık olduğuiçin ve ürpertici görünüşü seksüel bakımdan karşı konulmaz cazibede olduğu için çekici geliyor. Psikologlar sadist ve baskın vampir ile mazo-hist ile boyun eğen kurbanı arasındaki açık farklılığa işaret ediyorlar. Fakat ne olursa olsun, Drakula kurt adamdan (ki kesinlikle aristokrat değildir ve en azından yarı hayvandır) ve hayaletlerden daha etkileyicidir.


Bununla birlikte vampir “kara gölün yaratığı” veya “Dr. Whon’un düşmanı Dalek” ile aynı şekilde ele alınamaz, böyleleri sadece sahnede etkili olmasına ve bir süre sonra unutulmasına rağmen, vampirler daha ciddi izler bırakırlar. 18. yy Doğu Avrupa’sından birçok doküman hâlâ yaşayan ölülerin varlığını iddia etmektedir. Böyle şeyler gerçekten var mıdır?


Normal ötesi şeylerle ilgili doğaüstü bir açıklamanın yapılmasından önce bütünrasyonel açıklamaların yapılması gerekir ve iki yüz yıl önceki salgın vampirefsanesi ilgili yapılmış birçok açıklama vardır.
Örneğin büyü yazarı Dennis Weatley şunları söylemektedir: “Eskiden büyük kıtlık dönemlerinde dilenciler mezarlıklara girmişler, gündüzleri türbelerde(mezarlarda) yatmışlar, geceleri yiyecek avına çıkmışlardır. Zayıf, solgun ve gece karanlığında mezarlardan çıkan bu insanların efsanevi ve korkutucu vampirler olarak algılanması öyle anormal bir şey olmasa gerek.”


Bununla birlikte birkaç dilencinin tabutları açıldığında içinde hâlâ çürümemiş cesetlerin bulunduğu bazı durumları açıklayamaz. Bu nadir bir şeydir fakat hiçbir şekilde bilinmeyen olaylar ve değişik doğal açıklamalar bunun sebebi olarak öne sürülmemiştir. Cesedin gömüldüğü toprak, cesedin çürüme hızında bazı şaşırtıcı farklılıklara sebep olabilir. Volkanik Santorini Adası’nda örneğin, cesetler yıllar sonra bile bozulmamış bulunmaktadır ki, yerli insanlar arasında “Santorini’ye bir vampir gönder” şeklinde bir deyim kullanılmaktadır.


Fakat rasyonel açıklamaların en ikna edici olanı erken gömülme ile ilgili açıklamalardır. 1800′lü yılların başında gömülmeden önce elle dokunulduğunda dirilen İrlandalı asker, kata-leptistlerin (adaleleri donmuş, irade ve hissi kaybolmuş) şanslı olanlarındandır. Koma hali, katalepsi ve diğer ölüme benzer durumlar modern dünya tarafından çok az anlaşılabilmektedir.


Kaç tane zavallı biçare insan, uyandıklarında kendilerini toprağın altındabir tabutun içinde bulmuştur ve belki de aile kabristanında kendilerini açlıktan, susuzluktan ve korkudan ölme tehlikesi ile birlikte bulup dışarı çıkmak için uğraşmıştır.


[b]Mezarın ötesindeki dehşet[/b]
18. yy’a ait bir mezarlık, yol yapımı için yıkıldığında buldozer ile kaldırılan cesetlerde, üçte birinin mezarlarında mücadele etmiş olduklarını gösteren işaretler görüldüğü söylenir, bu işaretler arasında finaldeki can çekişmeleri sırasında tabut kapağını tırmalamaktan kırılmış parmaklar hatta tabuttan dışarı çıkmış eller ve kendi etini boğulma ve çıldırma anında ısırmadan dolayı kanlanmış kefenler görülmüştür ve bu sonuncusu ölü insanın bir vampir olduğunu kanıtladığı zannedilen kanın (dışarı çıkarılmış bir ceset üzerindeki) varlığını gösteriyor.


Hüküm günü, 18 yy. gösterimi. Erken gömülmenin yaygın olduğu zamanlarda mezardan ve tabuttan kaçma çabası bir gerçektir
Fakat eğer yeni ölmüş birinin vampir olduğu söylentisi yayılırsa (belki demezardan çıkan zayıf sesler duyulmuştur) o zaman dehşete uğramış tanıklar hemen ona karşı tedbir alacaklardır ve eğer cesedin nabzı atıyorsa cesedinkalbine hemen bir kazık sokmak gereklidir. Vampir olduğu iddia edilen birçok cesedin kanlı kalbine kazık saplandığında bağırdıklarını anlatan birçok rivayetvardır. Charlotte Stoker genç Bram’a tüyler ürpertici bir hikâyeyi (ki konusukolera salgı*nının yerli kurbanlarıdır)anlatırdı. Hikâyede anlatıldığına göreöldüğüne inanılan kadın kireç çukuruna diğer cesetlerin üzerine atılmış


Fakat bedbaht kocası karısını çukurdan çıkarıp daha iyi bir törenle gömmekister ve hâlâ karısının nefes aldığını görür. Kadın bu müthiş tecrübeden sonra mutlu bir şekilde yaşamaya devam eder. Fakat kadının kendi kendine iyileştiği ve gece çukurda ayaktayken görüldüğü varsayılırsa, onu bir vampir olarak nitelemek pek zor olmasa gerek.
Zaman zaman modern gazeteler, ölü olduğu onaylanmış insanların morgda yatarken veya kefenlenirken canlandıklarını anlatan öyküler yayınlamaktadır. Yedek parça cerrahisi günlerinde tartışma, gerçek ölüm anı üzerinde ve ölümün gerçek duası üzerinde yoğunlaşıyordu. Fakat muhafazakârlar en azından “erken görrtülme” olasılığının farkındalar hatta bazıları bu düşünce ile tedirgin oluyorlar. Edgar Allan Poe birçok hikâyesinde bu temayı işlemiştir ve hem Amerika hem de Avrupa’da birçok ceset, içinde alarm zili veya tehlike için havalandırma sistemi bulunan mezarlara gömülmektedir.


Erken gömülme sık sık görülmektedir. Çünkü “ölümden sonra vücudun katılaşması” nın çeşitli sebepleri genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Ölümden yaklaşık bir – bir buçuk saat sonra cesedin kaslarında (önce yüzde ve boyunda)bir katılaşma olur. Katılaşma zamanı cesedin bulunduğu çevrenin sıcaklığına bağlıdır. Yaklaşık 36 saat sonra kaslardaki katılaşma kaybolur; kaslar abartılı katılıklarını kaybederler ve vücut nazari olarak daha yumuşak olur.Bu gözlemler belki de yazara 1974′te Romanya’da C-urtea de Arges vadisinde anlatılan vampir hikâyesinin iyi bir açıklaması olabilir.


Hikâyeyi anlatan güzel bir çingene kadındır. Çingene kadın, babasının cesedini gömerlerken geçirdikleri şoku anlatır, babasının kol ve bacaklarının katı değil tamamen esnek ve yumuşak olduğunu görürler (âdeta canlı gibi). Buhaber köyde yayılır; ki bu köyde cesedin bu hali yalnızca adamın vampir olduğu anlamına gelebilir. Sonra cesedin kalbine bir kazık çakılarak köy halkı kendini güven altına alır ve rahatlar. Fakat bu yapamasaydı ihtiyar adam ölmemiş olacaktı.


Bir vampir kovucusu olarak sarmısak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve hatta bunun bile akli bir açıklaması olabilir. Sinekler sık sık tarlalara musallat olurlar, içinde sarmısak asılmış tarlaların bu musibetten kurtuldukları gözlenmiştir. Bunun büyüyle hiçbir ilgisi yoktur; sarmısak soğanları sineklerin nefret ettikleri bir çeşit gaz çıkarırlar ve bu da sineklerin uzak durması için yeterlidir. Sarımsağın ayrıca doğal bir antiseptik ve kan temizleyicisi olduğuna inanılır.


Ve bazı kırsal kesimlerde zayıflayan ve ölen hayvanların sorumlusu olarakvampirleri görmek kolay bir açıklamadır. Böyle günlerde veteriner şüphesiz antibiyotik ve özel vitaminler önerir ve bunlar genelde iyi sonuç verir. Bununla birlikte, sığırlarda ve diğer bazı hayvanlarda gizli hastalıklar,sakatlıklar görülür. Fakat bunların sebebi olarak vampir yerine bugünlerde saldırgan uzaylılar (veya dışardan gelen etkiler) yaygın olarakileri sürülür.


[b]Şeytani kan emiciler[/b]
Yüz tane vampir iddiasıın belki de 99′una mantıki hatta çok sıradan açıklamalargetirilebilir; fakat 100′üncü iddia araştırıcıyı genellikle şüpheye sürükler. Birçok yıldan beri gizli kuvvetlere inananlar “şeytani kan emiciliğin” cisimleştiğine inanırlar. Dion Fortune “Astral ruh”un yaşayan kişinin vücudundan çıkıp başka bir forma girebileceğine (mesela kuş, hayvan veya vampir) inanmaktadır.


Dion Fortune ayrıca Birinci Dünya Savaşı’nda vampir olan ölü Macar askerlerinin durumlarına da dikkat çekmektedir. Ona göre bu askerler kendilerinin “çiftesir”dc bulunmalarını da sağlamışlar; (esir: boşluk) yani bu dünyayla öteki dünya arasında (ki bunu yaralıların kanını emerek sağlamışlardır). Vampirlerin bulaşıcı olduğuna inanılır; kanı emilen kişi, canlılığı emilmiş olarak fiziksel bir vakum gibi düşünülür, şöyle ki, artık kendisi yaşama gücünü başkasından alır. Yani kendisi vampir olur.


Fiziksel araştırmalar, öte yandan, boş inançlarla değil de gözlenen gerçeklerleilgilenir. İng. Ruhsal Araştırma Derneği tarafından araştırılan çok yaygın birolay, örneğin, iddia edildiğine göre görülmez bir saldırganın varlığını anlatır. Bir öcünün kurbanı olan Romanyalı Eleonere Zugun (1926′larda) ve Güney Afrikalı 20 yaşındaki çiftçi Jimmy de Bruin’in (1960′ta) yüzlerinde ve vücutlarında görülen tırnak ve pençe izleri öcü (hortlak) saldırılarının incelenmesinde odak teşkil etmişlerdir. Bir polis araştırmacı, Bruin’in bacaklarında ve çenesinde anlık yarıklar açıldıkça ıstırapla çığlık attığını duymuştur.


Vampir yarasa; Desmodus Rotundus. Meksika’da ve Güney Amerika’da bulunmuştur,sadece 8 cmuzunluğundaki bu yaratıklar uyuyan hayvanların kanını onları uyandırmadan emmeyetisine sahiptirler.


Normal ötesi bu olayların diğer bir kısmı da anında görülen yaralan ve kanı içerir, mesela kanayan veya lekelenen imajlar gibi. Bununla beraber bu gibi şeyler genelde kutsal olaylar olarak kabul edilir, halbuki vampirliğin şeytani bir iş olduğuna inanılır. Gerçekte bunlar bir paranın iki ayrı yüzü olabilir;birisi iyi diğeri ise kötü (şeytani). Fakat belki de bütün bu açıklanamayan olaylar aynı kaynaktan çıkıyorlar, çünkü hepsinde olağan dışı bir karakter var. Fakat gerçekte olayın ne olduğunu keşfedene kadar en son vampir öyküsünden titremeye ve “Acaba böyle şeyler var mı?” sorusunu sormaya devam edeceğiz.


[b]Kaynak:[/b]
[b]Bilinmeyen, Sayı:110[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Vampirliğin İçyüzü Konusunun Linki Direkt Link
Vampirliğin İçyüzü Konusunun HTML Kodu HTML Link
Vampirliğin İçyüzü Konusu BBCode Linki BBCode Link
Vampirliğin İçyüzü Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Vampirliğin İçyüzü indir, Vampirliğin İçyüzü Videosu, Vampirliğin İçyüzü online izle, Vampirliğin İçyüzü Bedava indir, Vampirliğin İçyüzü Yükle, Vampirliğin İçyüzü Hakkında, Vampirliğin İçyüzü nedir, Vampirliğin İçyüzü Free indir, Vampirliğin İçyüzü oyunu, Vampirliğin İçyüzü download


Hızlı Menü: