default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 30.07.2021, 19:36


Umulmazlık Teorisi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1958 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 19:53
[b]Umulmazlık Teorisi (Unexpected Theory)[/b]


Evren, beklemediğimiz şeyleri bize göndermek konusunda çok ustadır…
Çoğu zaman olayların beklentilerimizin dışında gerçekleştiğini görürüz.Üstelik beklentilerimizi ne kadar çok kişiye söylersek gerçekleşme ihtimali deo kadar azalıyor nedense. Olumlu ya da olumsuz, çoğu zaman ummadığımız şeylerkarşımıza çıkıyor. En başta kendi hayatımla, sonra da etrafımdaki insanlarınhayatlarıyla ilgili yaptığım gözlemlerde yaşamlarımızda çok enteresan vesistematik denilebilecek düzeyde “umulmazlıklar” olduğunu fark ettim.


Gözlemlediğim kadarıyla hiçbirimizin hayatıyla ilgili umdukları şeylergerçekleşmiyordu. Bu durum yüzde yüz olmasa bile %70-80 oranında böyleydi. Bu sistematiğifark ettikten sonra Murphy Kanunlarından ve Kuantum Teorisi’nden de güç alarakbu olağanüstü duruma “Umulmazlık Teorisi’” – “Unexpected Theory” adını koymayıuygun buldum. Aslında bu hepimizin bildiği fakat farkına varmadığı birbilgiydi.


Davranış bilimlerinde, bildiğimiz fakat bildiğimizin farkına varmadığımızbilgilere “öksüz bilgi” denir. Bu da bir öksüz bilgiydi aslında ve yaşamımızınnasıl umulmazlıklar nehrinin üzerinde yol aldığını kendi hayatlarımız içindegördüğümüz halde bilinçli olarak fark edemiyorduk. Bu bilgiyi açığa çıkartmakve herkesin fark etmesini sağlamak için bunu bir hipotez haline getirdim veşimdi sizlere umulmazlık teorisinin aslında hayatlarımızda nasıl bir kanun gibiişlediğini anlatmaya çalışacağım (Üstün sezme gücü olanları bu teoriden istisnatutuyorum). Umulmazlık Teorisi’yle ilgili örnekleri okudukça herkesinyaşamlarında teoriyle ilgili bir parça bulabileceğini umuyorum.
Bana hayattan ne umduğunuzu söyleyin size ne olmayacağını söyleyeyim…


Arkadaşlarınıza hayatta İstanbul’da yaşayamam demişsinizdir hep ve şimdi işgereği İstanbul’da yaşamanız gerekiyordur. Ne umulmaz bir durum.
Tatile gitme planları yapıyorsunuz. Büyük ihtimalle bu yaz tatil içinÇeşme’ye gideceksiniz. Kendinizi buna göre hazırlıyorsunuz. Arkadaşlarınıza dabu yaz Çeşme’ye gideceğinizi söylüyorsunuz. İnternetten Çeşme otelleriniararken Yunan Adaları’na çok uygun bir tur buluyorsunuz ve kendinizi yazınortasında Girit Adası’nda plajda güneşlenirken buluyorsunuz. Şimdiyse Çeşme’yegitmeyi ne kadar çok istediğinizi hatırlamıyorsunuz bile. Yine en umulmayangerçekleşmiştir.
Küçükken hep ileride bir doktor olmanın hayallerini kurmuştunuz ama şimdibir itfaiyeci oldunuz. Ya da küçükken hep itfaiyeci olmak isterdiniz, şimdiysekadere bak ki bankacı oldunuz. Umulmazlık Teorisi’ne göre büyüyünce bakkalolmak istemiyorsanız eğer küçükken bakkal olmayı ummanız yerinde olacaktır…
Sınavdan yetmiş beklerken otuz almışsınızdır ya da otuz beklerken notunuzyetmiş gelmiştir…


Üniversite sınavlarında kaçımız istediği bölümü kazanabildi? Bunun sadecepuanla alakalı olduğunu sanmıyorum. Puanımız yüksek olduğu halde yanlıştercihler yapmış da olabiliriz. Koca bir sene hukuk eğitimi için hazırlanırkenani bir karar değişikliğiyle birinci tercihimiz uluslararası ilişkilerolabilir. Böylece en yüksek puanı da alsak hukukçu olamayacağız artık. Yineumulmadık bir hayatın içine çekildik…


Uzun süredir gelmesini beklediğiniz belediye otobüsü umduğunuz süreiçerisinde gelmemiştir. Bir süre daha gelmeyeceğini umarak bir sigarayakarsınız. Tam da sigarayı yaktığınız anda otobüs uzaktan belirir. Umduğunuzsürede gelmeyen belediye otobüsü ummadığınız anda gelivermiştir. Otobüs hem geçgelmiştir hem de sigaranız içilemeyerek ziyan olmuştur. (Sigara içtiğim dönemdesırf otobüs gelsin diye durakta beklerken sigara yaktığım çok olmuştur. Budurumlarda da aslında otobüsün gelmesini umarak sigara yaktığım için yineotobüs gelmedi tabi ama en azından sigaramı içmiş oldum.)


Hayallerini süsleyen arabayı satın almak yerine daha önce aklına bilegelmeyen arabaları satın alan ne çok kişi vardır kim bilir. Zaten buradakisihir, o arabayı almayı daha önce aklımıza getirmemiş olmamızda saklıdır. Eğeraklımıza getirmiş olsaydık umulmuş düzeye geleceği için almış da olmayacaktık.Almayı düşündüğümüz üç araba modelini de değil, dördüncü modeli, o hiç aklımızagelmeyen modeli satın almanın ya da jeep almak isterken spor araba almanınizahı bilincimizin çok çok üstünde bir yerlerde saklı olabilir. Bu durumuotomobil pazarlama stratejisinin bir sonucu olarak da açıklayabiliriz ama buyine umulmayanın yaşantımıza girdiği gerçeğini değiştirmeyecektir.
Umulmazlık Teorisi’nde konuyu başkalarına anlatma kısmı da çok önemlidirçünkü bir konudaki beklentimizi ne kadar çok kişiye söylersek onun olmaihtimali de o kadar azalıyor. Yani buna göre eğer bir şeyin olmasınıistemiyorsanız başkalarına söyleyebilirsiniz. Mesela taraftarı olduğunuztakımın maçıyla ilgili yorum yaparken dikkat edin. “Çok iyi gidiyoruz şimdi golatarız” dediğiniz anda muhtemelen golü yiyen sizin takımınız olacaktır. Çünküevren bizleri mors etme konusunda çok ustadır.
Aynı şekilde umulmayanın gerçekleşme durumu aşkta da geçerlidir.Sarışınlardan hoşlanıyorsanız eğer muhtemelen esmer bir sevgiliniz olacaktır…


Bu örneklere göre istediğimiz bir şeyi ummamak en iyisi gibi görünüyor amaonun için de bir üst benlik tarafından bu işin kontrol altına alınması veumulacak düzeyde benliğe indirgenmemesi gerekiyor. Çünkü bir şeyi isteyinceaynı zamanda umuyoruz da… Umulmayanın gerçekleşmesinin o şeyin iyi ya da kötüolmasıyla herhangi bir bağı da yok. Yani sarışın bir sevgiliniz olsunistemişsinizdir hep ama bugün çok güzel bir esmer sevgiliniz ya da eşinizvardır. Yani sonuç kötü değildir demek istiyorum! Sadece umulmayangerçekleşmiştir. Ya da sınavdan zayıf not almayı beklerken iyi bir notalmışsınızdır. Yine umulmayan gerçekleşmiştir ama olumlu yönde… Bu örneklerisonsuz sayıda çoğaltmak mümkündür.


Teoriyi başka bir açıdan ele aldığımızda ise ummadıklarımızıngerçekleşmesinin istediklerimizi elde edemeyeceğimiz anlamına gelmediğinigörürüz. Ummak ve istemek farklı dalga boyları gibidir. Eğer bir şeyi çokistiyorsak tabiî ki elde edebiliriz. Yani avukat olmayı çok istemişsek eğer,sınavda hatalı tercih yapmış olsak bile eninde sonunda hukuk fakültesine giderve avukat oluruz. Başarının şifresi, umulmayan şeyler gerçekleştiğinde yılmadançalışmaya devam etmektir. Ama hayatımızla ilgili yorumlar yapmak, seyrettiğimizbir dizinin gelecek bölümünde ne olacağını tahmin etmeye benzer. İzleyicilergelecek bölüm hakkında türlü yorumlar yapar ama senarist herkesi ters köşeyeyatırıp en akla gelmeyen ihtimali yazar. Hayat da tıpkı bir dizinin gelecekbölümü gibi en akla gelmeyen ihtimalleri gerçekleştirir.


Kısacası evrende hayatlarımızla ilgili bilmediğimiz bir denge mevcut. Bunada kader diyoruz. İleride başımıza nelerin geleceğini bilemeyebiliriz belki amaşimdi ne umduğumuza bakarsak nelerin olmayacağını az çok sezebiliriz.
Eğer bu teoriye hala inanmıyorsanız şimdiki yaşamlarınızla on yıl öncekiyaşantınızı karşılaştırın. Şu anda on yıl önce tahmin bile edemediğiniz birhayatı yaşadığınızı göreceksiniz…


[u]Yazar: Cem Özüak[/u]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Umulmazlık Teorisi Konusunun Linki Direkt Link
Umulmazlık Teorisi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Umulmazlık Teorisi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Umulmazlık Teorisi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Einstein’ın görelilik teorisi yine doğru çıktı ulas 0 2,245 20.01.2013, Saat: 20:00
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Umulmazlık Teorisi indir, Umulmazlık Teorisi Videosu, Umulmazlık Teorisi online izle, Umulmazlık Teorisi Bedava indir, Umulmazlık Teorisi Yükle, Umulmazlık Teorisi Hakkında, Umulmazlık Teorisi nedir, Umulmazlık Teorisi Free indir, Umulmazlık Teorisi oyunu, Umulmazlık Teorisi download


Hızlı Menü: