default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 25.06.2021, 16:40


Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1941 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:23
(Son Düzenleme: 18.01.2013, Saat: 15:23, Düzenleyen: ulas.)
[b]Hektor ve Aşil[/b]
Türklerin kökeni konusunda sayısız teori vardır. Neredeyse tüm insantopluluklarının Türklerden çıktığını savunanlar da bulunur. Şimdi de “TürklerTruva’dan mı çıktı? Roma’yı da Truvalılar mı kurdu?” tartışması çok güncel.Toplumsal Tarih dergisinin ağustos sayısında, Prof. Dr. Stefanos Yerasimos,Rönesans dönemi belgelerine dayanarak yukarıdaki cümleyi doğrulamış durumda.


Yerasimos, “Türkler, Romalıların Mirasçısı mıdır?” başlıklı yazısında 1354yılında ölen Andrea Dandolo adlı Venedikli tarihçinin yazdıklarına dayanarakşunları söylüyor: “Türklerin anavatanı Kafkas dağlarının arkasındadır.Kökenleri Truva kralı Priamos’un oğlu Troilos’un oğlu Turcos’a dayanmaktadır.Turcos, kentin alınmasından sonra yandaşlarının büyük bölümüyle bu yöreleresığınmıştır.”


Üstelik Yerasimos, başka belgelere de dayanarak Yunanlara yenilenTruvalılardan kurtulan Aeneas ve arkadaşlarının, Roma’yı kurduklarını,Romalıların da Yunanları yenerek Truva’nın intikamını aldıklarını yazısındabelirtiyor. Hal böyle olunca, ortaya şöyle bir denklem çıkıyor: Truvasavaşından iki grup kurtulur, bir bölümü Roma’yı kurar, kalanları Kafkasya’yakaçar. Kökenler bir olduğuna göre Truvalılar, Türkler ve Romalılar akrabadır.Gerçi Yerasimos, yazısında bu iddianın nedenlerini de belgelere dayanarakaçıklıyor.


[b]Paris ve Helen[/b]
Ancak, bu yazıdaki iddialar karşısında insanın aklına ister istemez o meşhursoru geliyor: “İyi ama Türkler gerçekten nereden geldi?”
Aşağıda okuyacağınız ve Türklerin kökenleriyle ilgili olarak görüşlerinebaşvurduğumuz kişilerin ortaya attıkları iddialar, açıkçası bizi şu sonucagötürdü: Kimmeryalı Conan bile Türk olabilir. Çünkü Kimmerler adlı bir kavim,Karadeniz’in kuzeyinde yaşamış.


Kaldı ki, Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi tarafından hazırlanan‘Tarih Boyunca Türkler’ soyağacında da Kimmerlerden söz ediliyor. Üstelik,Conan çizgi romanının yaratıcıları duyduğumuza göre Milattan Önce 1000. yüzyılakadar olan tarihi, bilim adamlarıyla incelemişler ve ortaya meşhur Kimmerya vehavalisi ile ilgili harita çıkmış. Yani adamlar kafadan atmamış. Neyse sıcakyaz günlerinde size serin mi serin bir konu; buyurun okuyun. Troyalılar Türkmüydü? Hadi canım, bu saçma soru da nereden çıktı demeyin. Bu soru ortaçağdanbu yana yerli yabancı pek çok kişi tarafından sorulmuş ve tartışılmıştır.


Osmanlı Devleti’nin yükseliş döneminde, özellikle Osmanlı donanmasının tümAkdeniz’de üstünlük sağlamasından sonra, Rönesans Avrupası ‘Bu Türkler denereden çıktı?’ diye sormaya başlamış. O dönemde pek çok kişi tarafından kabuledilen bir teoride, Türkler aslen Troyalı savı öne sürülmüş. Adları, Troyadüştükten sonra Asya’nın içlerine kaçan Troyalı generallerden Turkus’tangeliyormuş. Binlerce yıl Asya’da kalan Türkler, Troya yenilgisinin öcünü almakiçin geri gelmişler, almışlar ve Avrupa’ya yönelmişler. (Kaynak: James Harper,Rome vs. İstanbul: Competing Claims and the Moral Value of Trojan Heritage)


Ünlü tarihci Gibbon’un bile Roma İmparatorluğu’yla ilgili dev eserindedeğindiği gibi, bir başka açıklamaya göre; Türklerin soyu, Homeros’un değilsebile Virgil’in sözünü ettiği cengáver ‘Teucri’den geliyormuş.
‘Türk’ anlamına gelen Latince ‘Turci’ ve İtalyanca ‘Turchi’ sözcükleriburadan esinlenmiş…
1453’te İstanbul’un muhasarası sırasında kentte bulunan Kardinal İsidoreyazdığı bir mektupta Sultan İkinci Mehmet’ten ‘Troyalıların Prensi’ şeklindesöz etmiş. (Kaynak: Terence Spencer, Turks and Trojans in the Renaissance)


Deneme türünün babası sayılan Montaigne, Fatih Sultan Mehmet’in Papa İkinciPius’a yazdığı mektupta ‘İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibiHektor’un öcünü almak hakkımız olduğu halde, İtalyanların bize düşmancadavranmalarına ve Rumları korumalarına şaşıyorum’ yazmış.
Gerçekten Roma İmparatorluğu’nu kuranlar ve yönetenler de kökenlerininTroya’da bulunduğunu öne sürüyorlardı. Virgil dev eseri Aenid’te TroyalıAenas’ın Roma’ya gidiş öyküsünü anlatır.


Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden birkaç yıl sonra Çanakkale’yeTroya’nın bulunduğu bölgeye gelerek o büyük savaşın kahramanlarına övgülerdüzdüğü ve Yunanlılardan Hektor’un öcünü aldığını söylediği tarihçi Kritopulostarafından anlatılır.
Türklerin Troyalı olup olmadığı Rönesans döneminin önemli tarihseltartışmalarından birisini oluşturmuş. Özellikle başlangıç dönemlerinde KatolikAvrupa’nın, Troya kökenli Türklerin ‘yoldan çıkmış’ Yunanlıları yenmesinesempatiyle baktığı anlaşılıyor. Hatta bir şair ‘Yunanlılar antikçağlardakendilerinden başka herkesi barbar saymalarının cezasını çekiyorlar’ diyeyazmış.


[b]Kilise ve Papa başrolde[/b]
Ne var ki, Türklerin Avrupa’daki ilerleyişi Katolikleri de korkutmayabaşlayınca bu kez tam tersi savlar ön plana çıkmış. ‘Káfir’ Türklerin asaletsembolü Troyalıların torunları olamayacağı, gerçek Troyalılığın Kutsal Romaİmparatorluğu’na ait olduğu vurgulanmış. Katolik Kilisesi ve Papa, Türklereyönelik bu dışlama kampanyasında başrolü oynamışlar. Türk tekrar ‘öteki’,‘yabancı’, ‘dışarıdaki’ rolüne itilmiş.


Sabahattin Eyüboğlu ‘Mavi ve Kara’ adlı denemeler kitabında Mustafa KemalAtatürk’ün yanındaki bir subaya ‘Dumlupınar’da Troyalıların öcünü aldık’ dediğiniyazar. Bu gerçek midir, yakıştırma mıdır, bilemem. Yakıştırma olsa bile,yakışan bir yakıştırma olduğuna kuşku yok.
Tarihçi Reşit Saffet Atabinen’in ‘Türklerin Avrupalılarla Müşterek TroyaMenşeleri Efsanesi Üzerine Araştırma’ adlı ve 1951 tarihli bir kitabı olduğunudeğerli düşünür Arslan Kaynardağ’ın ‘Troyalıların Türklüğü KonusundaDüşünceler’ başlıklı yazısında okumuştum (Cumhuriyet, 6 Mayıs 1994). Ne yazıkki, o kitabı bulabilmiş değilim…
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Konusunun Linki Direkt Link
Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Konusunun HTML Kodu HTML Link
Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Konusu BBCode Linki BBCode Link
Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Türk Folklorunda Vampir ulas 0 1,718 18.01.2013, Saat: 14:54
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma indir, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Videosu, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma online izle, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Bedava indir, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Yükle, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Hakkında, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma nedir, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma Free indir, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma oyunu, Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma download


Hızlı Menü: