default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 25.04.2018, 06:11


Tesadüfler İstatistiğe Karşı!

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 754 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:03
Bazı insanlar ilk bakışta tesadüfi gibi görünen olaylarla karşılaşıyorlar.İşin ilginç yanı, bu kişiler, bu garip rastlantıları kendi yararlarınakullanmayı başarabiliyorlar. Sözgelimi büyük miktarda para kazananlar var.


O GECE Louisville İstasyonu’nda duran trende, George D. Bryson tek başınayolculuk ediyordu. New York’a yaptığı yolculuğu yarım bırakıp, tarihi Kentuckykentini gör*meye karar verdi. Daha önce Louisville’e hiç gelmemişti, bu nedenleiyi bir otelin nerede bulunduğunu sorarak öğrendi. Tanıdıklarından veyakınlarından hiç kimse onun o gece Louisville’de olduğunu bilmiyordu.


Otele yerleştikten sonra otel kâtibi ile şakalaştı. Ona şöyle dedi: “Banamektup var mı?” Kâtip, arkasına baktı ve Bryson’ı çok şaşırtan bir şey yaptı.Ona üzerinde adı ve oda numarası yazılı bir mektup uzattı. Aynı odada, birdiğer George D. Bryson kalmıştı, tek fark otele geliş zamanlarındaki farklılıktı.


[b]Şans yasaları[/b]
Evren, bir kaos sonunda veya bir rastlantı sonucunda değil, bir kurala bağlıolarak ortaya çıkmıştır. Şüpheciler doğal olarak katı düşünüyorlar. Onlara göreolaylar birbirle*riyle benzeştiği zaman, insanlar bir tür sıçra*yış yaparak eşolay gruplarıyla buluşuyorlar.Hatta bir diğer görüşe göre, bu şekilde benzerolay grupları izlenerek gelecek önce*den bilinebilir veya kehanet bilgisi eldeedile*bilir. Ama bu yaklaşımda kesin olarak normalüstülük yoktur deniyor.


Eğer bir parayı havaya atarsanız, olasılık yasalarına göre yazı ve tura gelmeolasılığı eşdeğerdedir, ama bu olasılık belli bir sıra izlemez. Dr. Weaver birparayı 1024 defa havaya atarak bir deney yapmış ve ancak yedide iki ve altıdadört oranlarında tekrar*larla paranın yazı gelmesi devamlılık göstermiştir.
Aynı olay rulette de görülür. Monte Carlo’da bir sayı üst üste 28 defatekrarlan*mıştır. Olayın gerçekleşme olasılığı 268 mil*yonda birdir. Uzmanlarbuna, sadece olabilir diyorlar ama olmuştur ve dünyanın herhangi bir yerindebir rulet tekerleği yeterli dönüşü yaptıktan sonra olay yinelenecektir.


[b]Monte Carlo’yu batıran adam[/b]
“Monte Carlo’da Kasayı İflas Ettiren Adam” adlı şarkı, bu tür seri sayılarıngelme sırasını bilen, Charles Wells için yazıldı. Wells, şişman bir İngilizdi.1891 ‘de adı şarkıya geçtiği /aman. Monte Carlo gazinosunu rulet masa*sında tamüç kez iflas ettirmişti. Görünürde hiçbir yöntemi veya sistemi yoktu. Ama herdefasında kırmızı ve siyah sayıları doğru ola*rak bildi.


Oyun salonundakiler, her oyunun sonunda oyun masasının siyah örtü ileörtül-düğünü ve o gün için kapatıldığını gördüler. Üçüncü ve son defada Wells,gece gazinoya geldi ve oyunu beş sayısıyla açtı. Otuz beşe bir oranındaoynuyordu. Kazandı, parasını çek*medi, aynı sayıya devam etti ve olay beş defatekrarlandı, sonuçta siyah örtü yine getirildi.
Wells’in ne kadar kazandığı bilinmiyor ama kazandıklarıyla beraber gazinodanayrıl*dığı ve bir daha gelmediği biliniyor. Daha ilginci, Wells’i o gündensonra, kimse hiçbir yerde göremedi.


[b]932 numaralı vagon[/b]
Bazen rastlantılar bağımlı bir özellik taşır. New York’ta bir banliyö treni,açık unutulan köprüden Newark Körfezi’ne uçmuş ve kazada birçok insan ölmüştü.Bir zaman sonra vagonların sudan çıkarılmasına baş*landı. Fotoğrafta dagörüldüğü gibi, vagonun numarası 932′dir. Bu fotoğraf kazadan bir gün sonragazetelerde yayımlandı. Aynı gün oynanan Manhattan Lotto oyununda 932′yeoynayan yüzlerce kişi büyük paralar kazandı*lar. Sanki olayda büyülü bir güçvardı.
Çağdaş araştırmacılar şimdi anlamlı rast*lantıları çeşitli sınıflaraayırıyorlar. En ilginç*lerinden birisi uyarıcı rastlantılardır. Bunlar tehlikeve kazalarla ilgili önsezi özelliği taşır*lar. Uyarıcı rastlantılarıngenellikle, uzun bir etki alanları vardır. Fakat, nedense bu tür olaylaraönemverilmiyor veya kabul edilmiyor.


[b]Titanik’in uğursuzluğu[/b]
Titan, Titanik ve Titanian adlarını taşıyan üç gemi, ilginç bir örnektir.1898′de Amerikalı yazar Morgan Robertson,dey bir gemiden söz eden bir romanyayımladı. Geminin adı Titan’dı. Soğuk bir nisan gecesi Atlantik’te birbuzdağına çarpıp batıyordu. 14 yıl sonra dünyanın en büyük deniz kazalarındanbiri meydana gelecek ve Titanik adındaki ünlü transatlantik, gerçekten soğukbir nisan gecesi Atlantik’te bir buzdağına çarparak batacaktı.
Benzerlikler o kadar fazlaydı ki, her iki geminin de tonajları birkaç yüz kilofarkla aynıydı. Filika sayılan aynıydı. Her iki gemi de çok lükstü, bunlaraancak Avrupa’nın sayılı aileleri binebiliyordu.


[b]Rastlantı ve önsezi[/b]
Titanian’ın ilginç öyküsü , Titan ve Titanik rastlantısı kadar insan inancınameydana okuyor. 1935′te yine bir nisan gecesi Titanian adlı bir kömür gemisi,Tyne’den Kanada’ya doğru yol alıyordu. Tayfa William Reevesçok güçlü birönseziyle irkildi. Kötü bir şeyin ola*cağını hissediyordu. Bu hissin etkisigiderek arttı. Acaba Reeves bu sezgiye dayanarak gemiyi durdurmalı mıydı?
Başka bir olay, bir diğer rastlantı ona karannı verdirdi. William Reeves,Titanik’in battığı gün doğmuştu. Yaklaşılan bir köprüye doğru “İlerde tehlikevar” diye bağırdı. Daha birkaç dakika geçmeden, karanlığın içinde bir buzdağıbelirdi, fakat gemi zamanında kurtarıldı.


[b]5.600 km’yi aşan tabut[/b]
Eğer rastlantı bazen zaman ve uzayı, yani uzaklığı da aşıyorsa, olay kaosundışındaki düzenleme teorisine uygundur. 1899′da Kanadalı aktör Charles Coghlan,Galveston’ da hastalandı ve öldü. Doğduğu yer, St. Law*rence Körfezi’nde, PrensEdward Adası’ydı. Buranın öldüğü yere uzaklığı yaklaşık 5.600 km idi. Orayagötürülemedi ve Galveston’da kurşun bir tabut içinde, granit bir mezaragömüldü.
Bir yıl sonra patlayan dev bir kasırga, adayı altüst etti ve tabut mezanndanfırlaya*rak Meksika Körfezi’nde denize düştü. Flo*rida kıyısı boyunca yol aldıve Gulf Stream akıntısıyla kuzeye doğru ilerledi.


Aradan 8 yıl geçti, 1908′de bir gün Prens Edward Adası’ndaki balıkçılar kıyıyavuran bir tabut buldular. Evet, tabut oydu.Üzerinde adamın adının yazılı olduğugümüş levhacık, hâlâ tabutun yan tarafında yosun ve midye*lerin arasındanokunabiliyordu.
Arkadaşları korkulu bir saygı ile, onu doğ*duğu ve vaftiz edildiği kiliseninbahçesine göm*düler. Charles Coghlan evine dönmüştü. Şans mı? Kader mi? Sadecegarip bir rastlantı mı?
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Konusunun Linki Direkt Link
Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Konusunun HTML Kodu HTML Link
Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Konusu BBCode Linki BBCode Link
Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Tesadüfler İstatistiğe Karşı! indir, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Videosu, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! online izle, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Bedava indir, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Yükle, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Hakkında, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! nedir, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! Free indir, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! oyunu, Tesadüfler İstatistiğe Karşı! download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap