default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 23:01


Stigmata Gerçeği

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1508 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:39
Stigma, çoğulu Stigmata, yunanca kökenli bir sözcüktür ve süs, kavim veyamülkiyet işareti olarak hayvanlara, esirlere ya da kölelere uygulanan dünyenibir yakılmış ya da dövme ile yapılmış bir işareti ifade eder.


İsa nın katlandığı çile bağlamında stigmata hiçbir fiziki sebebi olmaksızınbedende belirgin olarak ( asıl stigma ) ya da görülmeyen acı duyusu ( görülmezstigma ) şeklinde İsa nın yara izlerinin insanlarda (ayaklarda, ellerde veböğründe) ortaya çıkmasıdır. Bu yaralar tedaviye dayanıklıdır, yaniiyileşmezler, bir virüsten kaynaklanmazlar yani aseptiktirler, periyodik olarak(çoğu kez Kutsal Hafta İsa nın çarmıha gerildiği hafta ile bağlantılı zamansüreçlerinde) kanarlar.


Tarihi Ortaçağa kadar stigmatizasyon fenomeni kaydedilmemiştir. Stigmatizasyon olarakilk belli ve kaydedilmiş olay aziz Assisili Fransua nın (14 Eylül 1224tarihinde) Toskana daki Laverna dağında yaşadığı durumdur. Serafları (Eski Ahitte geçen melekler) görmesinin ardından Fransua da devamlı olarak çivi izleri veböğründe yara çıkar. Fransua bunu devamlı gizli tutmasına rağmen, arkadaşıCremonalı Elias bir mektupla bunu Fransiskenler tarikatına bildirir. Etkisibüyük olur ve sayıma göre günümüze kadar 350 ya da daha fazla olan ve içlerindeSienalı Katharina (1375), Veronica Giuliani (1697), A. K. Emmerick (1813), Th.Neumann (1926) bulunduğu stigmatizasyon olaylarında kendisini gösterir.


Teolojik yargılama
Kilise stigmatizasyon olaylarına ihtiyatlı ve dikkatli bir şekilde yaklaşır.Mucizeler konusunda prensip olarak fenomenin bireysel biyografi ve eğilimlerbağlamında incelenmesidir (tıbbi, psikolojik ve teolojik açılardan ruhlarınayıredilmesi anlamında). Sahtekarca stigmatizasyonlar bir kenara bırakıldığındaototelkin ve karizma, doğal ve doğaüstü oluşum arasında bir spektrumkalmaktadır. Stigmatizasyon ile azizlik, kutsallık arasında bir bağ zorunludeğildir, ancak gerçek stigmatizasyon haçın ve İsa Mesih in katlandığı çileninanlamı konusunda sıradışı bir belirti, işaret olabilir. Burada geçerli olan,katolik hristiyanlar için genel olarak mucize konusunda genel olarak geçerliolan şeydir: Kilise tarihini inceleyen bir hristiyan, kabul edilmesinde en sıkıkriterler uygulansa da, geçmişte ve günümüzde mucizelerin olduğunu veolabileceğini kabul eder


Genel Yorum
Hz.isa’nın çivi yaralarına verilen genel isim. aslında yunanca olan stigmakelimesinden çoğalıp, bir süre sonra stigmata halini almış. bazı insanlarkendilerinde bu izlerin olduğunu iddia eder. ancak bu ne kadar doğrudurbilinmez. ufak bir iki kimyasal karışımı ile kolayca bir stigmata iziyapılabilir. çok az tuz ruhunu ince bir şekilde derinize sürerek, yıkamadanorayı birkaç saat beklettiğiniz zaman; bir yara izi oluştuğunu görebilirsiniz.bir haç işareti çizin ve tuz ruhu derinizde kurusun. birkaç saat içinde haçişareti şeklinde bir iz olacaktır alın size stigmata. hatta bir jilet yardımıile avuç içlerine ufak bir kesik atarsanız da olabilir.


işin diğer enterasan yönü, bir doktor herhangi bir insanın çarmıha gerildiğizaman, avuçlarının vücut ağırlığını kaldıramayacak olduğunu 1960′lar da mı neispatlıyor. 40 kiloluk bir insan çarmıha gerildiği zaman avuçlarına yaklaşık 95kilogramlık bir ağırlık biniyor. bu da ellere aşırı baskı ve ağırlıkgelmesinden, bir süre sonra insanın ellerinin kopmasına neden oluyormuş. hattaavuçlara binen ağırlık kolay bir şekilde hesaplanabiliyor. çarmıha gerileninsanın kollarının açısı, iki kosünüsle çarpılıp, vücut ağırlığına bölündüğüzaman; ortaya avuçlarına binen baskı hesaplanabiliyor.


bu olaydan sonra çarmıha gerilme işleminde, çivinin vucüt ağırlığını kaldırmasıiçin bileklere çakıldığı görüşü ortaya atıldı. hatta o zamana kadar avuçlarındayara izi olduğunu iddia eden sitgmatik vakalar azaldı. bunun yerinebileklerinde yara izi çıkanların sayısı arttı. vatikan şuana kadar çıkanstigmata davalarından sadece ikisini kabul etmiş durumda, ancak diğerleri içinbir şey söylenmiyor. diğer ilginç bir konu ise, insan zihninin vücutta oynadığıoyun. eğer çok dindar biri bende hz.isa’nın izleri meydana gelecek diye kafayatakarsa, zihin bunu vücuda gönderip, vücut mekanizmasını harekete geçirerek,gerçekten izlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.


Kısaca psikolojik olarak, zihnin vücudu etkileme imkanı varmış. aynen hastaolan bir insana, su enjekte edip hastalığının geçtiğine inandırmak gibi. hastaolduğunu sanan insan, aslında su olan aşının kendine iyi geldiğini farz ederek,iyileştiğini düşünüyor. otomatik olarak zihin hemen savunma mekanizmasınıçalıştırıp, vucüdun iyileşmesini sağlıyor. birde stigmata’ya sahip olduğunuiddia eden insanlar ikiye ayrılmış. bazıları gerçekten bunu insanların dininedaha çok bağlanması için kullanırken ve herhangi bir para kazanma gütmeden,birşeyler yapıyor. ancak bazıları ise bunu sahtekarlık ve para için yapıyor.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Stigmata Gerçeği Konusunun Linki Direkt Link
Stigmata Gerçeği Konusunun HTML Kodu HTML Link
Stigmata Gerçeği Konusu BBCode Linki BBCode Link
Stigmata Gerçeği Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Stigmata Gerçeği indir, Stigmata Gerçeği Videosu, Stigmata Gerçeği online izle, Stigmata Gerçeği Bedava indir, Stigmata Gerçeği Yükle, Stigmata Gerçeği Hakkında, Stigmata Gerçeği nedir, Stigmata Gerçeği Free indir, Stigmata Gerçeği oyunu, Stigmata Gerçeği download


Hızlı Menü: