default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 03:51


Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2079 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 17.01.2013, Saat: 03:31
Rüyaların ne anlatmak istediklerini anlamak için en güvenilir yöntemlerdenbirisi tabi ki bir rüyayı gördükten sonra hemen arkasından gerçekleşecekyaşantılarımıza dikkat etmektir. Dikkat etmek burada anahtar sözcüktür. Bizlerbugüne kadar defalarca rüya gördük ve onlar da bize defalarca bir şeyleranlatmak ve yardım etmek istedi. Ama biz gördüğümüz rüyaya ve daha sonrayaşadıklarımıza dikkat etmediğimiz için çok daha fazla bilgi alabilecekken yada daha fazla sembolümüzü çözebilecekken dikkat etmediğimiz ve haliyle farkınavarmadığımız için bu fırsatı kaçırıyor olabiliriz. Rüyalarda semboller veherkesin kendisine ait farklı sembollerinin olduğunun bilinmesi bilgiyi doğrualmak açısından çok önemlidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi vermeden önceRüyanın ne olduğuna dair birkaç yoruma bakalım.
Türkçe sözlükte rüya (düş), uyurken zihinde beliren olayların, düşüncelerinbütünü olarak belirtilmiştir

Uyku, günün sonunda yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenmezamanıdır denir kısaca. Ünlü psikolog Freud’un araştırmalarının büyük bölümünüde uyku sırasında, kişinin bilinçaltında düşüncelerinin, özlemlerinin ya daisteklerinin su yüzüne çıktığının varsayıldığı Rüyalar oluşturur.
Rüyalar her ne kadar sadece bilimsel kaynaklara dayandırılmaya çalışılırsaçalışılsın bu, rüyayı tanımlamak ve anlamak için yeterli gelmemektedir.
Eski çağlarda ilkel toplumlar da rüyalara çok önem verilmiştir. Rüyaların,tanrılar tarafından verilen ödül veya cezalar olduğuna inanmışlardır. Bununsonucunda da rüyaları açıklamaya, yorumlamaya çalışmışlardır. Örneğin İlk çağuygarlıklarından Babil rüya yorumları ve kahinlikte çok ünlüdür. İnsanlarınrüyaların farklı anlamları olabileceğini ve bundan bilgi edinilebileceğinidüşünmeleri bu konuda daha fazla çalışmalar yapmalarını bu konuyla ilgilikitaplar yazmalarını sağlamıştır. İlk olarak eski Yunan’da Mısır’da ve Arapdünyasında rüya yorumlarıyla ilgili kitaplar yazıldığı düşünülmektedir.

Kendimizi ve beynimizi sadece fiziksel olarak incelediğimizde, beynimizin,yalnızca elindeki verileri kullanarak, 5 duyu ile edindiği bilgileri bir arayagetirdiği, bunları harmanladığı ve ancak belleğinde olan, dünyaya geldiği andanitibaren belleğine yüklemeye başladığı bilgileri kullanarak yeni görüntüler vesesler elde edebileceğini düşünüyor insan. Ancak bazı insanların anlattığırüyalara baktığımızda hiç bulunma imkânının olmadığı başka yerlere, başkavarlıklara, başka âlemlere yani dünya üzerinde var olmayan seslere şekillereait rüyalar gördükleri tespit ediliyor. Ya da insanların rüyalarındagördüklerine benzer olaylar hatta zaman zaman bire bir olaylar yaşadığıgörülebiliyor. Bu durum insanları ve bilimi şaşırtıyor ve bilim açısından darüyaların gizemini korumasına yol açıyor.

Rüyaların ne olduğuna dair bir sezgi oluşturabilmesi açısından burada zamanzaman çeşitli insanların gördükleri, yaşantılarıyla bağlantısı olan rüyalarayer vereceğiz. Başkalarının rüyalarını okurken ve incelerken önemsememizgereken en önemli nokta onların kendi özel sembollerini bizim desembollerimizmiş gibi algılamamaktır. Bazı ortak semboller olabileceği gibi genellikleherkesin rüyalarının kendine has anlamları vardır. Bu sebeple özelliklebaşkalarının olumsuz sembollerini benimseyerek boşu boşuna gerilim doluzamanlar yaşamayalım.

Şimdi vereceğimiz örnek acı bir tecrübeye dayanıyor. “Böyle rüya görenekadar hiç görmeyeyim daha iyi” diye düşünebiliriz. Ama burada şunu unutmamakgerekiyor biz o rüyayı gördüğümüz için olay gerçekleşiyor değil, olay biz rüyagörsek de görmesek de gerçekleşecek. Bizim, olayın bilgisini daha öncedenalmamızın amaçlarından biri de, olaya hazırlanmamız aşama aşama daha kolaykabullenir hâle gelmemiz olabilir.

Ayşe Yılmaz, kendisinin ve eşi Ahmet Yılmaz’ın gördüğü bir rüyayı veolanları anlatıyor; “Eşimle birlikte İstanbul’a gezmeye gitmeye kararvermiştik. İkimiz de aynı gecelerde üst üste rahatsız edici rüyalar görmeyebaşladık. Ahmet, içinde bir sıkıntı olduğunu, iki gündür rüyasında, üzerineinsan pisliği bulaştığını ve bir türlü temizleyemediğini söylüyordu. Ahmet burüyaları gördüğü sırada ben de rüyamda İstanbul’da oluyorum. (Bu arada yaklaşıkbir yıl kadar önce kayınvalidemin cenazesi için yine İstanbul’a gitmiştik, onu,defnedilmeden önce yıkanırken seyretmiştim) rüyamda tekrar kayınvalidemincenazesinin yıkandığı zamanda oluyorum fakat ‘kardeşim kardeşim’ diye ağlıyorumsonra rüyamın içinde şaşırıyorum. ‘Allah Allah neden ben kayınvalideme kardeşkardeş diye ağlıyorum’ diyorum sonra bakıyorum ki iki tabut var biri büyük biriküçük.

Bu rüyadan hemen sonra İstanbul’a gittik. Yılbaşı akşamıydı. Ertesi sabahöğlene doğru kız kardeşim geldi, “abla kötü bir haber geldi Necmi abi (kaynım)trafik kazası yapmış, ölmüş” dedi.
Daha sonra herkes panik halde Ahmet’in amcasının evinde toplandık. Amcasınınhanımı Ahmet’i biraz sakinleştirmeye çalışmış ve odaya götürmüş. O sırada Ahmetyarı uyur, yarı uyanık bir durumda bir rüya görmüş. Uyanır uyanmaz “abim kazayapmadı, intihar etti, benden gizliyorsunuz” diye bağırmaya başladı. Ben dehâlâ durumun kaza olduğunu sanıyordum. Hemen yanına koştum. “Abimin boğazındamor bir ip izi vardı” dedi ve nefes nefese anlatmaya başladı. “Abimle bir yolayrımına geliyoruz, yolun biri çok güzel asfaltlanmış, biri taşlı çakıllıengelli bir yol. Abimin iki avucunda da kâğıt paralar var. Birisi temiz yenibankadan çıkmış, diğeri kullanılmış eski ve kirli paralar. Abim bana dedi ki,‘Kardeşim ben yanlış yaşadım, yanlış yaptım’. Bu arada taşlı yolu ve kirliparayı gösterdi ‘sen bu yoldan gitme’ dedi. Bana temiz yolu ve temiz parayıgösterdi; ‘sen bu temiz yoldan git’ dedi.”
Gerçekten de Necmi abi trafik kazası yapmamış, kendini asarak intihar etmiş.Daha önceden de içkili araba kullanarak ufak tefek kazalar atlattığı içinbizler de kaza nasıl oldu diye fazla sorgulamamıştık.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Konusunun Linki Direkt Link
Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Konusunun HTML Kodu HTML Link
Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Konusu BBCode Linki BBCode Link
Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri indir, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Videosu, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri online izle, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Bedava indir, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Yükle, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Hakkında, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri nedir, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri Free indir, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri oyunu, Rüyalarımız ve Anlatmak İstedikleri download


Hızlı Menü: