default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 26.04.2018, 22:01


Ra-Atum

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 835 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:22
Eski bir Mısır yaradılış mitosuna göre Nun (ya da Nu) yaradılış öncesindevar olan ve bütün yaşamın kendisinden ortaya çıktığı başlangıçtaki okyanustur.Bu ifadelerde bilimsel bir tını yok değildir ve uzak geçmişte bir yerlerdebirilerinin,her şeyin nasıl başladığı konusunda bilgi sahibi olduğunu gösterir.Aynı zamanda da dişil prensibin bütün yaşamın ilk kaynağı olduğunu düşünen,tanrıça-yönelimli inananlar için de önemli bir dayanak oluşturur. Ancak ErkenMısır tanrılarının en iyi tanınanlardan biri de Ra ya da Re’dir. Geneldedoğmakta olan Güneş’i simgelediği görülür. Karanlık ya da saklı Güneş isedoğmadan önceki ya da battıktan sonraki durumunda- Atum adını alır. 


Ra’nın esas tapınağı Heliopolis’teydi. Efsaneye göre ilk kez bu yerde birtaş obelisk biçiminde tezahür etmiştir, bu obeliske ”ben*ben” denilir ve HetBenben adlı tapınakta yıllarca korunduğu anlatılır. Het Benben, “ObeliskinSarayı” demektir. 


Öyküye göre Ra ya da Atum başlangıçta Nun/un kucağında eyleşiyormuş, sonrairadi bir gayretle bu karanlıktan çıkmış ve bugün gördüğümüz Güneş biçimindeışıl ışıl kendini göstermiş. Bu anlatılanlar, bugünkü bilimin, güneşsistemimizin doğuşu ve sarı yıldızların erken dönemi hakkında bildikleriışığında çok mantıklı gözükmektedir. 


Ra (ya da bazılarına göre Nun ya da Neith) Şu ve Tefnut’un, ikiz aslantanrıların babasıdır ve bu çocuklar annesiz doğmuşlardır. Onlar da Geb ve Nut’ayaşam verirler. İsis ve Osiris ailesi bu zinciri takip eder. Bu ifadelerdekimetafizik kavramsallık açıktır; burada androjen yapının eril ve dişilebölünmesi vardır. Buna Yang ve Yin de diyebiliriz. Genetik dünyasındaki hücrebölünmesi de aynı şe*yekarşılıktır. Ra-Atum’un kendisiyle birlikte Şu, Tefnut,Geb, Nut (Neith), İsis, Osiris, Set ve Neftis Heliopolis Ennead’ının(dokuzlusunun) büyük tanrılarıdır. 


Ayrıca Ra’nın bir eşi ya da dişi! cephesi de vardır ve Rat olarak bilinir.Bazı otoriteler Rat’ın en eski metinlerde bulunmadığını yazarlar. .
Ra’nın bugünkü dünyadan farklı olan “ilk evreni” yarattığı düşünülür. Efsaneyegöre genç ve şeykli olduğu dönemde tanrıları ve insanları barışsever biçimdeyönetmiştir. Ancak yaşı ilerleyince, halk zayıfladığını hissedip kendisinebaşkaldırır. Bu “halk” hakkında başkaca bilgi verilmez; ancak bu “ilk evrenin”bir parçası oldukları anlaşılır. 
Ancak Ra, tanrısal olduğu için kısa sürede olan bitenin far*kına vanr vediğer tanrılarla görüştükten sonra tanrısal gözünü tanrıça Hathor/Sekhmetbiçiminde isyankarlara yöneltmeye karar verir. Bu da başlı başına bir öyküdür.Bu “Göz” hikayesi, burada ya da başka bir güneş sisteminde meydana gelmişkozmik bazı felaketlerin sosyal hafızadaki yansımaları da olabilir. 


Yarattığı varlıkların şükran yoksunluğu, yaşlı tanrıda “ilk evren” densoğuma hissi yaratmış olmalıdır. Bu nedenle bu evrenin sınırlarının çok ötesineçekilir. Nun’un emriyle tannça Nut ya da Neith kendini bir ineğe dönüştürür,Ra’yı sırtına alır ve onu gök kubbenin yukarılarına çıkarır; bugünkü dünyamızda bu sıralarda yaratılmıştır. Buradaki öykü, şu an bulunduğumuz sistemeöncüllük eden başka bir yıldız ya da yıldızlar hakkındaki kozmolojik dramanınbir benzetmesi gibidir. 


Efsane şöyle devam eder: Böylece Ra’nın (ya da temsilcisinin) yaşamı çokdüzenli hale gelir. Aydınlık saatlerde güneş gemisini doğudan batıya doğruötürür ve bu sırada eski düşman Yılan Apep’ten (cehalet karanlığı) sakınmayaözen gösterir. Apep daha sonraları kızı kedi tanrıça Bast ya da animusu Mautarafından mağlüp edilir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Ra-Atum Konusunun Linki Direkt Link
Ra-Atum Konusunun HTML Kodu HTML Link
Ra-Atum Konusu BBCode Linki BBCode Link
Ra-Atum Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Ra-Atum indir, Ra-Atum Videosu, Ra-Atum online izle, Ra-Atum Bedava indir, Ra-Atum Yükle, Ra-Atum Hakkında, Ra-Atum nedir, Ra-Atum Free indir, Ra-Atum oyunu, Ra-Atum download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap