default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 03:54


Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı )

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3276 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 14:57
Popol-Vuh ya da Pop vuh Kişe- Mayalar’ın kutsal kitabıdır. Adı “zamanlarınkitabı” ya da “olayların kitabı” anlamına gelen Popol-Vuh, Mayalar’da kadimzamanlardan beri aktarılagelmiş sözlü tradisyonun yazıya geçirilmesiyleoluşmuştur. 18.yy.’da rahip Francisco Ximenez tarafından İspanyolca’yaçevrilmiştir. Kitapta evren, Tanrı, evrenin oluşumu, dünya çağları, evrendekiilkeler, inisiyasyon vs. hakkındaki bilgiler sembolik bir anlatımla sunulur.


Elyazması kitabın birinci kısmı yaratılış konusunu içerir. İkinci kısımda iseHunahpú et Ixbalanqué adlarındaki ikiz kardeşlerin öyküsü bulunur ki, bu öyküinisiyasyon sınavları ve aşamaları sürecinin sembolik anlatımı olarakyorumlanır.


[b]Popol-Vuh’un yazdıkları:[/b]
Popol-Vuh Mayaların İncil’i sayılır. Latinceye tercümesi 1544’de AdiranRecinos ve Villacosta tarafından yapıldı.
Kitap; Yaratılış Tanrıların savaşı ve göçler-yerleşmeler bölümlerindenibarettir. Tekvin kısmı İncil’deki Tekvin’e çok benzer.


[b]İşte Popol-Vuh’dan ilginç bir pasaj:[/b]
“Zaman çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Birinci zaman Kaplan Güneşi zamanıdır.Bundan sonra büyük Rüzgarın Güneşi daha sonra Ateşli Gök Güneşi zamanlarıgeçmiştir. Bir de şimdiki zaman vardır. Şimdiki zaman dünyanın sonuna kadardevam edecektir. Ve işte üçüncü zaman insanları tanrılar tarafından ölümemahkuma edildiler. Ve büyük bir ateş zehir taş yağmuru göklerden yağdı. Ateştendaha sıcak rüzgarlar insanlığı mahvetti. İnsanların önce tırnakları döküldüderileri soyuldu gözleri kör oldu etleri çürüyüp dağıldı. Bu felakettenkorunmak için insanlar mısır yığınları gibi evlerde üst üste yığılıpsaklandılar. Fakat öldüren rüzgar her yere erişti. Hepsini eritti. Mağaralarasaklanmak isteyenler mağaraları erimiş buldular. Ağaçlara bulunan avcılardanbile pek çoğu zehirlendi çoğunun vücutlarında büyük yaralar açıldı.”


Bilginler tarafından yapılan incelemeler Maya-Quichi’lerinin kutsal kitabıPopol-Vuh’un Tevrat’tan Hintlilerin Veda’larından ve İranlılarınZend-Avesta’sından çok daha eski olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşin asılşaşırtıcı tarafı Popol-Vuh’un yazdıklarının Hint asıllı kutsal yazılarla(Ramayana ve Drona Parva) desteklenmesidir!..
Bu Hint yazılarında şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir nükleer savaşınhikayesi anlatılmaktadır. Onlardan alınmış şu pasajı inceleyelim:


“Güneşten 10.000 defa daha kuvvetli olan korkunç ateş şehirleri mahvetti. Buateş insanların saçlarını ve tırnaklarını döktü. Duvarlarda yalnız gölgelerikaldı. Kuşların tüyleri beyazlaştı. Bu ateşten kurtulmak için askerlerkendilerini nehirlere attılar. Sağ kalanlar yaşayabilmek için eşyalarınınehirde yıkadılar. Bunlar birdenbire değiştiler maymunlaşıp ormanlaraçekildiler.


Üçüncü zaman insanlarından maymunlardan başka yaratık kalmadı. Derler kimaymunlar insanlardan türediler o yüzden insanlara çok benzerler.”
Hint kutsal kitaplarından biri diğeri olan Mosola Purva’da da bu konu ileilgili yazılar buluyoruz:


“Bu bilinmeyen bir silahtır; Demirden bir şimşek… Ölümün büyük habercisi…VRİŞNİ ve ANDAKA ırklarını bir anda mahvetti. Yanan cesetler tanınmaz halegelmişlerdi. Birkaç saat içinde yiyecek maddeleri çürüdü zehirlendi. Ve işteKUKRA uçan bir VİMANA’dan üçlü şehir üzerine uzayın kuvvetini içinde taşıyanölüm taşını attı. On bin güneşe bedel dumanla karışık bir ateş gök yüzüneyükseldi. Vimana gökteydi. Fakat aşağıda üçlü şehirden iz kalmamıştı.”


Bu çok eski yazıları inceledikten sonra oturup düşünelim. Asya ve Amerika…Birbirinden 20.000 km.uzakta iki ayrı kıta…
İkisinin de kutsal yazılarında aynı şeyler yazılı!.. İster istemez çok eskiçağlarda dünyanın iki ucunda patlak veren bir nükleer savaşı düşünmeyezorlanıyoruz!.. Bugün artık çok eski devirlerde Asya ve Amerika kıtalarındanükleer silahların kullanılmış olduğu fikri birçok bilim adamı tarafındanciddiyetle gündeme getirilmiştir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Konusunun Linki Direkt Link
Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Otoritelerden Maya Takviminin Sonuna Dair Yorumlar ulas 2 3,094 19.01.2013, Saat: 05:29
Son Yorum: hazanlisa
Big Grin Maya Kehanetleri'ne göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli. ulas 3 3,716 19.01.2013, Saat: 05:25
Son Yorum: hazanlisa

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) indir, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Videosu, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) online izle, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Bedava indir, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Yükle, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Hakkında, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) nedir, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) Free indir, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) oyunu, Popol Vuh Kişe ( Maya Kutsal Kitabı ) download


Hızlı Menü: