default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 29.05.2022, 08:43


Anket Başlığı: Pasif Agresif misiniz?
Bazı Özelliklerini Taşıyorum
100.00%
1 100.00%
Pasif Agresif Özelliklerini Taşımıyorum
0%
0 0%
Katılımcı sayısı: 1 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Pasif Agresif Davranış

Yazar Konuyu Başlatan: hazanlisa - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3366 - Yorum Toplam Yorumlar: 1
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

hazanlisa
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 204
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 17


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 17.01.2013, Saat: 02:34
(Son Düzenleme: 17.01.2013, Saat: 02:38, Düzenleyen: hazanlisa.)
Pasif agresif ne ki diyenleriniz de olabilir, sonuçta günlük dilde çok kullanılmıyor. Ama adı yoksa da kendi bol miktarda gözlemlenebiliyor çevremiz de .
Bu psikolojik bir terim 1949 yılından beri tanımlanıyor ve full semptomları bir kişilik bozukluğuna da işaret ediyor. Altını çizmek istediğim şu: burada anlatacaklarım kişilik bozukluğu kategorisine girecek kadar vahim olmayan, nispeten daha“light” durumlara örneklerden oluşuyor.

‘Pas ag’ Davranışlara Örnekler :
Birkaç örnek vermek gerekirse, diyelim ki çatışma içinde olduğu birisiyle konuyu konuşmak yerine surat asmakta bir pasif agresif davranış örneği.
Bir işi yapacağını söylemek, sonra yaparmış gibi yapmak ve sonrada yapmamakta..
Olumsuz duyguların, hatta düşmanca hislerin alt nota olarak çaldığı bir eylemsizlik durumu içinde olmakta Pasag *örneği.
Kısaca son derece korkakça ve manipulatif bir davranış tarzı diyebiliriz bunun için. Yapmak istemediğinizi yapmamak, yapmak istediğimizi yaptırmak için kullandığımız. Allah için, hiç mi böyle davranmadım, mutlaka bazı durumlarda kullanmışımdır. Sonuçta kaçınmanın ve şaşırtmacalı davranmaya bir örnek diyebiliriz.

Niye İletişime Engel?
Söze dökülmeyen olumsuzluk, direnç ve karmaşa gibi özellikleri olan bu tutumun, ilişkilerdeki açılımıda şöyle :
Açık ve dürüst iletişime alttan alta zarar veren bir nevi duygusal taciz bile diyebiliriz.
O kadar kötü yani…
Kendini nasıl gösterir derseniz; inatçılık,öğrenilmiş çaresizlik, kin, somurtkanlık, erteleme ve elde olan işleri bilerek yapamamak diyebiliriz.

Bunlardan başka;
Özellikle net olmamak, adeta şifreli tarzda konuşarak kendi güvensizliğini saklamak ve başkasında güvensizlik ve karmaşa yaratmak.
Kızgınlık ve olumsuzlukla yakın ilişkide olma durumu baltalamak
Hep geç kalmak ve cezalandırmak yada kontrol amaçlı hep bir şeyler unutmak
Başkalarını hata ve tartışmalar için suçlamak
Dikkat çekmek ya da cezalandırmak amaçlı suçlamak
Özellikle eleştirel, kavgacı ve içerlemiş davranarak karşısındakini cezalandırmayı ve kendi istediği gibi hareket edilmesini sağlamak
Rahatsızlık ve çatışmayı önleme amaçlı tepkisiz ya da iletişime kapalı olmak
İyiliği ve sevgiyi ceza amaçlı esirgemek( ör:cinselliği, ricaları reddetme)
Başkalarının ilişkilerini bilerek ya da bilmeyerek sabote etmek

Peki Niye ‘Pasag’lıyız?
Aramızda bunu kullanmamış insan herhalde yok. Hepimiz yerine göre surat asmış, karşımızdakine duvar örerek hiç konuşmamış yada suçlama yapmış olabiliriz.
Bunun çok korkakça ve denetleme amaçlı olduğunu, ve şahsen ( her ne kadar bende bu yola nadiren de olsa böyle davranmış olsamda)genelde başa çıkmakta çok zorlandığım bir tarz olduğunu söyleyebilirim.
Bir şekilde incindiğimizde yada kızdığımızda içimizdeki çocuk ortaya çıkarak bir isteri kriziyle kendini yerden yere atmak yerine alttan alta sinsi bir biçimde kendini ifade etmeyi seçer.Bazıları var ki bu tür bir pasif agresif davranış kalıbını daha sağlıklı bir iletişim tarzı geliştiremediklerinden mütemadiyen kullanırlar.

Bu tür davranışlar hemen hemen her zaman insanın çocukluk zamanından gelen , ve duyguları ifade etmekte kendini güvende hissetmediği bir çevrede büyümesinden kaynaklanır.
Belki anne-babanın alkol yada madde bağımlılığının ya da fiziksel, sözel ya da duygusal tacizin olduğu bir durum sözkonusuydu. Belkide aşırı kontrolcü ya da cezalandıran bir anne-baba modeli vardı – hatta fiziksel ya da ruhsal bir hastalık durumu da olasıdır.
Veya en basitinden anne-baba kendi hayatlarını pasif agresif davranışlarla bezeli bir şekilde sürdürüyorlardı.
Dürüstçe kendini ifade etmenin herhangi bir nedenle izin verilmediği ya da teşvik edilmediği aileler eninde sonunda çocuklarınada gerçek hislerini bastırmayı ve inkar etmeyi öğretmiş olurlar. Çocuklar acı ve çaresizlik hislerini pasif agresif davranışlara başvurarak ifade etmeyi öğrenirler.
Düşmanca tavırlarının ve acılarının üzerini maskelemeye alışan çocuklar maalesef bu davranış kalıbından hiç çıkamayabilirler. Kendilerini ‘gerçek’ olarak ifade etmek konusunda strateji geliştirmediklerinden, büyüdüklerinde görünüşte zararsız tavır ve davranışların arkasında kindar niyetler barındırırlar.

PASİF-AGRESİF BİR İNSANLA NASIL BAŞA ÇIKARSINIZ?
Bir başka koç olarak meslektaşım B. Davenport’un pasif-agresif bir insanla başa çıkma konusunda önerilerinden bazılarını yazının devamında paylaştım.
Pasag tavırla karşılaştığınızda farkına varmak. Bazen o kadar sinsi olabilir ki şaşırabilir hatta kendinizi hatalı görebilirsiniz. Bir kere bunu tanıdığınızda bilinki suç sizde değil.
Kendiniz için sağlıklı sınırlar belirleyin, böylece pasif-agresif bir insan tarafından manipüle edilmezsiniz. Böyle bir davranışla karşılaştığınızda sahtekarlık ve kabalık olarak nitelendirmekten çekinmeyin.
Kendi iletişim becerilerinizi geliştirirseniz psif agresif davranışa olgunluk ve dürüstlükle karşılık verebilirsiniz.
Sakin bir şekilde eşinize, arkadaşınıza yada partnerinize gerçek ve dürüst bir tutum ve davranış beklentinizi iletin. Ona çatışma ve acıyla başa çıkmanın daha farklı bir yöntemini bulmasını isteyin. Koçluk ya da terapi almasını önerin.
Anlayışlı olun. Bu davranış kalıbını yaratan durumlara karşı anlayış geliştirin. Çoğu duygusal acıdan ve yanlış yönlendirilmiş öfkeden kaynaklanır.

Peki Kendinizde Pasif Agresif Davranışları Farkederseniz!!
Çocukluğunuza bakın ve bu davranışlarınızın nedenini anlamaya çalışın. Nedenin anlamak her zaman çözümü getirmese de tepkiyi azaltmakta yardımcı olabilir. Anne-babanızı anlayışsızlıklarından ötürü affetmeye çalışın. Bu çalışma tek başına yapılamayacak kadar ağır gelirse aile dizilimi çalışması ile beraber terapi almak isteyebilirsiniz.
Davranışlarınızın ilişkinizdeki ve kendine güveniniz üzerindeki etkisini inceleyin.Bu tip davranışların sizi kıracağını ve başkalarını da sizden uzaklaştırdığını bilin
Davranışlarınızdan, yanlışlarınızdan ve başarısızlıklarınızdan tümüyle sorumlu olduğunuzu kabul edin. Kolay değil ama gerekli.
Sağlıklı iletişim teknikleri öğrenin. Kızgınlığı ve duygusal acıyı uygun bir şekilde ifade etmek için yollar araştırın. Bir koç yada bir terapist size yardımcı olabilir.
Sorunları direk olarak, hızlı ve dürüst bir biçimde ele alın. Kaçınma yada direnme genellikle herşeyi daha da zorlaştırır.
Kendinizi ve duygularınızı değerli olarak kabul etmeyi öğrenin. Eğer çocukken hislerinizi ifade etmenize izin verilmediyse ve dinlenmediyseniz, kendinizi açmak ve ‘gerçek’ olarak yaşamak konusunda güvencede hissetmeyebilirsiniz. Açık ifadeye hakkınız var,bunu biliyorsunuz, değil mi?

Sevgi dolu ve destekleyici ilişkiler, tatmin edici ve mutlu bir hayatın temelini oluşturur. Ve sağlıklı iletişim ve olgun davranış tüm başarılı ilişkilerin özünde vardır.
Eğer pasif agresif davranışı ilişkilerinizin herhangi birinde gözlemliyorsanız, dikkatinizi verip bunu farkındalıkla iyileştirmenizi öneririm saga sola saldırmakla ve çevrenizdeki insanları kırmakla igleşemezsiniz.
Her geçen gün her yönden daha da iyiye gidiyorum...
hazanlisa
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 204
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 17


Kişisel Bilgileri: v
#2
Konu Tarihi: 17.01.2013, Saat: 02:36
Çocukluğunuza bakın ve bu davranışlarınızın nedenini anlamaya çalışın. Nedenin anlamak her zaman çözümü getirmese de tepkiyi azaltmakta yardımcı olabilir. çevrenizin anlayışsızlıklarından ötürü affetmeye çalışın. Bu çalışma tek başına yapılamayacak kadar ağır gelirse aile dizilimi çalışması ile beraber terapi almak isteyebilirsiniz.
Her geçen gün her yönden daha da iyiye gidiyorum...


Konu Bağlantı Araçları
Pasif Agresif Davranış Konusunun Linki Direkt Link
Pasif Agresif Davranış Konusunun HTML Kodu HTML Link
Pasif Agresif Davranış Konusu BBCode Linki BBCode Link
Pasif Agresif Davranış Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Pasif Agresif Davranış indir, Pasif Agresif Davranış Videosu, Pasif Agresif Davranış online izle, Pasif Agresif Davranış Bedava indir, Pasif Agresif Davranış Yükle, Pasif Agresif Davranış Hakkında, Pasif Agresif Davranış nedir, Pasif Agresif Davranış Free indir, Pasif Agresif Davranış oyunu, Pasif Agresif Davranış download


Hızlı Menü: