default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 22:15


Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1803 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:08
Orion Takımyıldızı, Ekvator bölgesinde, çıplak gözle bakıldığında dörttanesi dörtgen, Orion kuşağı denilen üç tanesi de bu dörtgen içinde eğik birçizgi üzerine sıralanmış toplam yedi yıldızdan oluşur. İnsanlık tarihinin yolu,bu takımyıldızı ile bir çok kez kesişmiştir. Neredeyse ilk çağlardan beri herzaman Güneş, Ay, Merkür veya Venüs gibi gözümüzün önündeki gök cisimleri kadarinsanlığın dikkatini çekmiştir.


Örneğin neden yapıldığı hala gizemini koruyan ve pek çok spekülasyona konu olanGüney Amerika’da ki Nazca çölünde yere kazınmış çok çeşitli dev figürlerdenbiri olan örümcek motifinin Orion Takımyıldızının yer küredeki temsili olduğuiddia edilmektedir. Antik Yunan mitolojisine göre Orion, Poseidon’un oğludur.Her zaman köpeği ile gezen büyük bir avcıdır. Yakışıklılığı ve kadınlaradüşkünlüğü ile ün salmıştır. Hera’yı kıskandıracak kadar güzel karısınıkaybettikten sonra, misafir olduğu Oinopion’un kızı Merope’yi baştan çıkarmayakalkışmıştı, Oinopion da bunun üzerine onu kör etti. Daha sonra Eos tarafındankaçırılan Orion’u, bakire tanrıça Artemis bir akrebe sokturarak öldürdü. Akrep,ödül olarak burçlar arasında yerini aldı. Orion’a gelince, o da gökyüzününkarşı yanında bir takım yıldız haline gelmiş; köpeği ise Sirius yıldızıolmuştur. Sirius’un aynı zamanda Köpek Yıldızı olarak da anılması busebepledir.


Bir başka coğrafya, Hindistan’da ise Orion Takımyıldızı Zaman-Adamı anlamınagelen Kal-Purush olarak bilinir.
Bu yıldız kümesinin en güçlü motif olarak kullanıldığı kültür, eski Mısırmedeniyetidir. İnanışa göre Gök Tanrıçası Nut, Osiris ile Seth adlı iki erkektanrıyla, İsis ve Nephthys adlı iki kardeşi dünyaya getirir. Osiris, hem tanrıhem de insan olduğu için Mısır’ın ilk kralı olmuş, kız kardeşi İsis de onun eşiolmuştur. Osiris iyi bir yönetimle, insanlara dini ve uygarlığın sanatlarınıöğretmiş, Mısır’ı zenginleştirmiştir. Ancak, kralın kardeşi Seth bir komplokurarak, onu öldürür. Vücudunu parça parça doğrar ve Mısır’ın dört bir yanınasaçar. Bu sırada Osiris ve İsis’in tahta geçecek bir velihatları yoktu. Ancakİsis kendi sihir gücüyle kocasının vücudunun parçalarını gizlice toplar; biraraya getirip Osiris’in vücudunu yeniden oluşturur, böylece ilk mumyayı yapmışolur. Mısırlıların mumya kültürünün kaynağının bu olay olduğu bilim adamlarıncakabul edilir. İsis, yeniden hayata dönen Osiris ile cinsel ilişkiye girerekhamile kalır. Osiris, kendisi için geçici ve kısa süreli bu olaydan sonra, biryıldız varlık haline dönüşür. İnanışa göre, Orion Takımyıldızı böyle oluşur.


Eski Mısırlıların Orion ile ilişkileri bununla sınırlı değildir. Örneğin Keopsve Kefren isimli dev piramitleri ile beraber bu piramitlerin tepe noktalarındangeçen eksenden az kaçık şekilde inşa edilmiş küçük Mikerinos piramitleri de butakımyıldız ile ilişkilendirilmektedir. Bilindiği gibi en başta yer alan enbüyük piramit Keops hakkındaki ididalar pek çoktur. Yüzlerinin dört ana yönügöstermesi, üzerinden geçen meridyenin dünya kara parçalarını tam ikiye ayırması,bunlardan yalnızca ikisidir. Fakat bu üç piramide topluca bakılınca bu günekadar gözden kaçan bir başka anlam ortaya çıkmıştır. Bunun için en sonda duranen küçük cüsseli Mikerinos piramiti yol göstermiştir. Antik Mısırtarihçilerinin, Mikerinos piramidini inşa eden firavunun bu piramidi başka biryerde yapmak yerine neden bu iki dev piramidin yanında yaptırdığı konusundakiaçıklamaları, soru işaretlerini kaldırmamaktadır. Çünkü bu piramit kendi başınaalındığında hiç de küçük değildir, fakat diğer iki dev piramidin yanındacüceleşmektedir. Ayrıca inşa edilen zeminde hiç bir problem olmamasına rağmen,neden bu piramidin Keops ve Kefren piramitlerinin tepe noktalarından geçeneksenden az kaçık inşa edilmiş olması da karanlıkta kalan diğer bir konudur.


Belkide açıklama Orion takımyıldızının kendisidir. Orion takımyıldızı kuşağındaiki tane parlak yıldız, bu iki yıldızı kesen eksenden az kaçık ve çok daha azparlak bir üçüncü yıldız yer alır. Piramitlerin yerleşim planı ile buyıldızların yerleşimi tamamen aynıdır. Ayrıca Mısır’ı ortadan ikiye bölen NilNehri ile gökyüzünü aynı şekilde ortadan ayıran Samanyolu, eski Mısır Gökdininde birbirleriyle ilişkilendirilmişlerdir. Ne ilginçtir ki Nil Nehri’nin bupiramitlere göre yeri ile Samanyolu’nun Orion takımyıldızına göre yeri aynışekildedir. Giza’da bulunan bu üç piramit dışındaki bölgeler de yer alan diğerbazı piramitler ile takımyıldızın diğer üyelerinin yeryüzündeki temsilcileritamamlanmaktadır. Abu Ruwash’daki Nebka piramidi Orion’un sol ayağı olarakadlandırılan yıldızı, Zawyat Al Aryan’daki piramit ise Orion’un sağ omzunusimgelemektedir. Mısırlıların, bu takımyıldıza verdikleri önem rahatçagörülebiliyor.


Ancak, Dünya ve Ay gibi gökyüzünde daha kolay izlenebilecek ve devirleri biryıl veya bir ay gibi kısa dönmelerde ölçülebilen gök cisimleri varken nedenantik uygarlıkların bu takım yıldıza merak sardıkları ve onun ile ilgilidetaylı takvimler yaptıkları hakkında doyurucu bir cevap yoktur. Ancak, butakım yıldızın, Antik medeniyetlerde bıraktığı izlerle ilgili bu yazıyıhazırlamak için arşiv karıştırırken, bir gazete kupürü dikkatimi çekti.Milliyet gazetesinin 1 Ağustos 1998 sayılı nüshasından kesilmişti. Bu kupürde;bilim adamlarının, hayatın temel taşlarını oluşturan moleküllerin Dünya’yaOrion nebulasından ulaştığına dair bir haber yer alıyordu. Bu haber, sizibilmem ama antik uygarlıkların bu takım yıldıza neden merak sardıklarıkonusunda benim aklımı daha da karıştırdı…
[b]Makale : Yusuf KOÇ[/b]
——————–
[b]GÖKYÜZÜNDE BİR AVCI: ORİON[/b]
Yılın bu mevsiminde (kış) gökyüzünde en göze çarpan yıldız grubu Orion veyaAvcı’dır. Uzun kış gecelerini aydınlatan, her zaman gökyüzünün en üstünekarşılık gelen başucu noktasına doğru (Zenit) olan yolun yaklaşık yarısında,düşey bir dikdörtgen şeklinde geniş bir yıldız kümesi olan Orion; hemastronomlar için doyurucu bir göz zevki sunmakta hemde astronomiye yenibaşlayanlar için kolay bir hedef tahtası, diğer yıldızların ayırdedilmesi ve tanınmasıiçin yol gösterici bir harita niteliği taşımaktadır. Bu dikdörtgen 20 dereceuzunlukta ve 12 derece genişliktedir. Merkez bölgesinde köşegensel bir çizgiüzerinde çok düzgün dizilmiş üç parlak yıldız bulunur. Sırasıyla soldan sağaAlnitak , Alninam ve Mintaka adını alan bu üç yıldız İnci dizisi olaraktabilinir. Mitolojide avcının belini ve kuşağını oluşturur.


Grek-Roma mitolojisinde, Orion çok tanınmış bir avcıdır ve kendisiniöldüremeyeceği başka bir varlık olamayacağını iddia etmeye başlar. Buna çokkızan tanrıça Hera , onu sokması için bir akrep gönderir . Orion akrepisopasıyla ezer , ama akrep, ölmeden önce Orion’u ısırmayı başarır ve tabikiakrebin öldürücü zehirine fazla uzun süre dayanamaz ve ölür. Bu olaya çoküzülen yedi kız kardeşler ağlamaya başlarlar. Bu haykırışlara fazla dayanamayanbüyük tanrı Zeus Orionu ve Akrebi gökyüzüne yerleştirir. Fakat Orion akrebiniğnesinin tadını unutamamış olacak ki gökyüzünde sürekli ondan kaçar: Birisidoğarken diğeri batmaktadır. Orion’un diğer önemli özelliği ise bize kıştakımyıldızlarının yerlerini ve sınırlarını bulmamıza yardımcı olmasıdır.Orion’u birbütün olarak düşünürsek kuşağı oluşturan bir çizgi, bizi gökyüzününen parlak yıldızı olan Sirius’a ulaştırır. Kuzey batıya yapacağımız uzatma ,bizi Boğa takım yıldızının en parlak yıldızı Aldebaran’na götürür. omuzundakiiki yıldızın doğrultusunda doğuya uzandığımızda ise Küçük köpek takımyıldızının en parlak yıldızı Prokyon’a erişiriz.


Orion’un en parlak yıldızı olan Rigel, 3′lü kuşak ve Betelgeus’tan geçen hatise bizi İkizler burcunun parlak yıldızları Castor ve Pollux’a götürür.Görüldüğü gibi Avcı takım yıldızı bize diğer Önemli yıldızları bulmada birpusula gibi yol göstericidir. Avcı, Ülker’le birlikte dünya edebiyatçılarınınen çok iltifat ettikleri takım yıldızlardır. Mesela, Homeros’un Odysseia’sındaOrion sık sık geçer. Mitoloji dışında da bir çok hikaye, roman, şiir ve diğeredebi ve sanatsal şekillerde, bu takım yıldızlara atıflarda bulunulur. Ayrıca,Avcı gök ekvatoruna yakım konumu nedeniyle iki yarım küredende görülür. Şimdiise biraz takım yıldızın yıldızlarını tanımaya çalışalım. Kadın savaşçı, Amazonyıldızı olarak bilinen Belatriks Avcının bize göre sol omzunu oluşturur. Aynıyıldız arapçada Al-Cabbar olarak bilinir ve ikinci kadirden bir yıldızdır.Bellatrix’in sağında sönük yıldızlarınoluşturduğu bir eğri vardır. Bu eğrikuzey güney yönünde uzanır.Avcı’nın kalkanı olarak adlandırılmışlardır. Sağomuzundaki yıldız olan kırmızı renkli Betelgeus, gökyüzündeki yaşlı, kızıldevtürü yıldızlara verilebilecek en güzel örnektir. Diğer taraftan Betelgeus,oldukça yakın bir yıldız olup bizden yaklaşık 500 ışık yılı uzaklıktadır.


Bugün gördüğümüz ışığı ,ondan 500 yıl önce ayrılmıştır diyebiliriz. Bu güneşeçok yakın kızıldev, öylesine büyük bir yıldızdır ki ,Güneşin yerin e koyarsak,Dünya dahil Mars’a kadar olan bütün gezegenleri içine albilecektir. ŞimdiAvcının belinde duran ve onun kılıcını temsil eden diğer üç yıldıza dikkatedelim. Kılıç’ın ortasındaki ışıltı aslındabir yıldız olmayıp. Samanyoluiçerisindeki muhteşem gaz ve toz bulutlarında biridir.İlk kez Hollanda’lıfizikçi olan Huygens tarafın dan keşfedilen bu bulutsu bizden yaklaşık 1500ışık yılı uzaktadır. Devasa bir hidrojen bulutunun merkez bölgesinde oluşmuşyıldızlarca ısıtılması ve aydınlatılması ile görünür hale gelen bulutsunun 30ışık yılı genişlikte olduğu, bazı yıldızların 2 mily on yıldan daha genç olduğuhesaplanmaktadır. Takımyıldız bölgesindeki diğer ilginç bir bulutsuda, kuşağınhemen solundaki Zeta Ori (( Ori) ve alnitak’ın hemen yanında en meşhur karanlıkbulutsu olan Atbaşı bulutsusu (IC434) bulunmakta. Orion’un dörtgenin’nin sağalt köşesind parlak mavi bir yıldız olan Rigel Avcı’nın dizini oluştururyaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıkta olup ışıması çok güçlüdür. Her saniyedegüneşin 50 000 katı daha fazla ışık yayar.Rigel çok genç ve sıcak biryıldızdır. Sıcaklığı 15 000 K olup yaydığı ışın mavi renk ağırlıklıdır.Avcınınsol alt köşesinde ise Saif (Arapça kılç anlamına gelir) bulunur.
[b]Makale : Özer Metin[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Konusunun Linki Direkt Link
Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Konusunun HTML Kodu HTML Link
Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Konusu BBCode Linki BBCode Link
Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Artemis ve Büyük Aşkı Orion ulas 0 2,228 19.01.2013, Saat: 05:08
Son Yorum: ulas
Big Grin Orion Takım Yıldızı – Eski Mısır İlişkisi ulas 0 5,157 18.01.2013, Saat: 20:09
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş indir, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Videosu, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş online izle, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Bedava indir, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Yükle, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Hakkında, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş nedir, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş Free indir, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş oyunu, Orion Takımyıldızı ve İnsanoğlu : Kesişen Geçmiş download


Hızlı Menü: