default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 29.05.2022, 07:55


Neanderthaller’e Ne Oldu?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1828 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:10
[b]…bunlar ne Homo erectus’un “yeni ve gelişmiş” biçimleriydi ne deHomo sapiens’in kaba prototipleri. Bunlar kendileriydi: Neanderthaller’di yaniaile tarihimizi en çok zenginleştiren özel, başarılı ve şaşırtıcı insangruplarından biri.[/b]
[b](ERICK TRINKHAUS VE PAT SHIPMAN, 1992.)[/b]
Neanderthaller’in başına gelen, yeryüzünde yaşayan sayısız türün çoğununbaşına gelenlerden farksızdır: Soyları tükenmiştir. Bunda olağandışı bir durumyoktur ve insan evrimi hakkında daha çok bilgi elde ettiğimizde,Neanderthaller’in aynı kadere uğramış çok çeşitli insan tiplerinin ve insanınatalarının yalnızca en sonuncuları olduğunu öğrenmekteyiz.


Ancak Neanderthaller hakkında şaşırtıcı ve olağandışı olan şey çokyakınlarda, yalnızca 30 bin yıl önce soylarının tükenmesi ve böylece degezegenimizde soyumuzun tek canlısı olarak bizim türümüzü, yani Homo sapiens’ibırakmış olmasıdır. En yakın akrabalarımız şempanze ve goriller de içinde olmaküzere, bütün diğer hayvan tiplerinin en az iki türünün yaşadığı düşünülürse, bugerçekten olağandışıdır. Ayrıca, her şey Neanderthaller’in lehlerineydi: Çağdaşinsanlar kadar büyük beyinleri, Buzul Çağı ortamında yaşamaya çok uygunfizyolojileri vardı, gayet karmaşık taş aletler yapıyorlardı ve büyükhayvanları avlayabiliyorlardı.
Ancak Avrupa’da ve Batı Asya’da 200 bin yıldan fazla yaşadıktan sonranüfusları giderek azaldı ve sonunda soyları tükendi. Onların başına ne geldiği,arkeologlar ve antropologlar için hâlâ önemli bir soru olma niteliğinikorumaktadır.


Neanderthaller genelde daha tıknaz ve güçlü olup fizikleri yüksek enlemlerdeyaşamaya elverişlidir. Çağdaş insan daha zarif olup ekvator kökeniniyansıtmaktadır. Ancak her iki türde de farklılıklar vardır. Yaşasaydılar, pekçok Neanderthal günümüzde garip kaçmayacaktı.


[b]KLASİK NEANDERTALLER[/b]
Homo neanderthalensis, l milyon yıl önce Avrupa’ya yerleşmiş olan Homoheidelbergensis soyundan türemiştir. Hangi fosil örneklerinin hangi türe aitolduğu antropologlar arasında tartışmalıysa da, klasik Neanderthalniteliklerinin 150 bin yıl önce geliştiği bellidir.
Bunlar arasında epey iri ve uzun burunlu, kalın kaş çıkıntılı bir yüz veçağdaş insanın yüksek ve yuvarlak kafatasıyla kıyaslandığında düz ve eğik birkafatası vardır. Gövdeleri iri ve güçlü, göğüsleri geniş olup adaleli kol vebacakları vardı. Kemiklerinin kalın ve ağır olması büyük fiziki faaliyetgerektiren yorucu bir hayatları olduğunu göstermektedir.
Yaşadıkları mağaralarda bulunan kalıntılardan bunların büyük hayvanlarıavladıkları, taş uçlu mızraklarıyla at, geyik ve bizon öldürdüklerinibiliyoruz. Genelde gayet sert buzul ortamlarında, açık tundra benzeri alanlardaavlanırlardı. Hayatta kalmak toplumsal işbirliğine ve vahşi güçlerini mümkünolduğunca paylaşmaya bağlıydı. Yaşadıkları süre içinde çok önemli çevredeğişiklikleri meydana gelmişti.


125 bin yıl kadar önce Avrupa’da ormanlar iyice genişleyince Neanderthaller,yiyecek ve barınak, giysi ve alet yapmak için yeni kaynaklar oluşturan yeni türbitkilere ve hayvanlara uyum sağlamışlardı. Bütün olarak ele alındığında yüksekderecede başarılı ve gelişmesini bilen bir türdüler, insanların bildiği en güççevre koşullarında yaşıyorlar, değişime uyum sağlıyorlardı ve daha da gelişerekçağdaş dünyaya geçmeye hazır görünüyorlardı. Peki, bu evrim sırasında ne gibibir aksilik olmuştu?
İlk Neanderthal kalıntıları 1856 yılında Dusseldorf yakınlarındaki NeanderVadisindeki bir mağarada bulundu. On dört parçadan oluşan bu kalıntılar JohannCari Fuhlrott adlı bir öğretmen tarafından ortaya çıkarıldı ve Alman antropologHermann Schaffhausen tarafından tanımlandı.


Neanderthaller’in ayrıntılı bir ölü gömme uygulamalarının olduğuanlaşılmaktadır. Ölüler tek tek ya da grup halinde gömülmüştür. Gerek ölülerinbelli bir biçimde yerleştirilmiş olması gerek yanlarına konan çeşitli eşya,Neanderthaller’in ölümden sonrasına ilişkin düşünceleri olduğunugöstermektedir.
Bazı yerlerde eksik ve sistemli bir biçimde kırılmış insan kemiklerininbulunması ise yamyamlık uygulamasını akla getirmektedir. Yaşadıkları yerlerdekiyanık topraklar, yanmış çalı çırpı, odun kömürü ve kül izleri, hatta ısıetkisiyle parçalanmış taşlar, ateşin Neanderthaller tarafından sürekli olarakkullanıldığını belirtir.


[b]NEANDERTHALLER’E KARŞI ÇAĞDAŞ İNSANLAR[/b]
Yaklaşık 130 bin yıl önce Afrika’da gelişen Homo sapiens grupları çokgeçmeden Asya’ya ve Avrupa’ya dağılmaya başladılar. Böyle bir yolculuğa nedengerek gördükleri bilinmemekteyse de, 60 bin yıl kadar önce artık GüneydoğuAsya’ya uzanmışlar ve Avustralya’ya geçmişlerdi. Diğer gruplar 100 bin yıl önceİsrail’e yerleşmişler ve ölülerini Kafzeh ve Skhul mağaralarına gömüyorlardı.


Orada Neanderthaller’le karşılaşmış olabilirler de, olmayabilirler de.Neanderthaller 125 bin ve 63 bin yıl önce o bölgede yaşıyor idiyseler de,çağdaş insanlar geldiklerinde hâlâ orada mı oldukları, yoksa hep birdenAvrupa’ya mı göçtükleri arkeologlarca bilinmemektedir.
Ancak çağdaş insanların 40 bin yıl önce Avrupa’ya girip sonra hızla batıyadoğru yayılmalarıyla iki türün birbirlerinin varlıklarından haberdarolduklarından kuşku yoktur. Bazı Neanderthaller’in 33 bin yıl kadar önceGüneybatı Fransa’da kemik ve boynuzlardan takı yapmaya başlamaları dışındabunların birbirleriyle doğrudan temas ettiklerinin arkeolojik belirtilenyoktur. Bu onlar için yeni bir faaliyetti ama çağdaş insan kültürünün yerleşmişbir parçasıydı.
Neanderthaller’in çağdaş insanları taklit ederek kendi tekniklerinikullanmaya ve kendi malzemelerini seçmeye başladıkları anlaşılmaktadır. Bundankısa bir süre sonra İber yarımadası dışında Neanderthaller’in Avrupa’daki bütünizleri kaybolmaktadır. Aralarında bir savaş, cinayet ya da AvrupalılarınAmerika’nın ve Avustralya’nın aborijinleriyle karşılaştıklarında meydana gelensoykırım gibi bir şeyin izine rastlanılmamıştır.


Ancak arkeolojik kayıtlardan çağdaş insanın Neanderthaller’inkine tıpatıpbenzeyen bir hayat biçimleri olduğunu anlıyoruz. Onlar da büyük hayvanlarıavlıyorlar, hammadde olarak taşı kullanıyorlar, barınmak için mağaralardayaşıyorlardı. Bir türün ötekisine yerini vermesi gerekiyordu.
Bu türün Neanderthaller olması belki de şaşırtıcıdır. Ne de olsa onlarbinlerce yıldır Avrupa’daydılar ve gelmekte olan çağdaş insanların aksine sertve soğuk çevreye uygun fizyonomileri vardı. Çağdaş insanların boyları ile kolve bacakları Kutup benzeri çevreye değil ekvator bölgelerine daha uygundu.Ancak çağdaş insanların en az bir büyük üstünlükleri olmalıydı, bu da onlarınkültürleri olmuş olabilir ki, o da farklı bir zekânın ya da zihnin sonucudur.
Neanderthaller ile çağdaş insanların arasındaki en bariz fark ikincilerinsanatla uğraşmaları, heykelcikler oyup mağara duvarlarına resimleryapmalarıdır. Sanat, insanların sert çevrelere adapte olmalarında yardım ettiğiiçin, bu onlara bir avantaj vermiş olabilir.
Örneğin sanat, hayvan davranışları gibi konularda bir bilgi deposu olarak-kabile ansiklopedisi- kullanılabilir ve sanata ilişkin törenlerde insanlar biraraya gelip Neanderthal toplumlarında hiç olmadığı biçimde birbirleriyle bilgialışverişinde bulunabilirler. Ancak resimlerin çoğunun, Neanderthaller Avrupa sahnesindençekildikten sonra yapıldığı anlaşılmaktadır.


Bu herhalde çağdaş insanların zihinlerindeki daha büyük yaratıcılığıyansıtmaktadır: Onlar av bulmada ve bitki toplamada daha ustaydılar, daha genişkaynakları işleyecek aletler icat etmişlerdi ve çevreden, Neanderthaller’inyapabileceğinden daha yoğun bir düzeyde yararlanabiliyorlardı. Böylece çağdaşinsan nüfusu arttıkça Neanderthaller insanların henüz erişemedikleri kuytuköşeler bulmak zorunda kalarak azalmışlardır.


[b]SON AŞAMA[/b]
İber yarımadası Avrupa’nın kuytu köşesi sayılmaz, ancak Neanderthallervarlıklarının son birkaç bin yılında buraya sığınmışlardır. Çağdaş insanınküresel seferini geçici olarak yarıda kesmesi ve İspanya ile Portekiz’eyalnızca 28 bin yıl önce girmesi gariptir.
Bazı antropologlar, Portekiz’de Lagar Velho’da bulunan 24 bin yıllık biriskeletin kol ve bacak oranlarının Neanderthaller’e, kafatasının isesapien’lere benzemesi nedeniyle çağdaş insanlarla Neanderthaller’in ilişkikurduklarını iddia ederler. Ancak giderek artan kanıtlar bunun irice bir gençoğlana ait olduğunu ve onun da tümüyle çağdaş bir insan olduğunu aklagetirmektedir. Ancak aralarında bir ilişki olasılığı her zaman vardır ve bu dabazılarımızda bugün bile belirli Neanderthal genleri bulunması olasılığını aklagetirmektedir.


Son Neanderthaller daha güneyde, en çok da Cebelitarık’ta bulunmuştur.Bunlar burada yalnızca hayvan avlamakla kalmamış, yemek için deniz kabuklularıda toplamışlardır. Bulunan arkeolojik izler, çevredeki çağdaş insanlarınüstünlüğü nedeniyle sayılarını artıramayan küçük bir gruba ait olabilir. Vegrubun son üyesi de ölünce türün de sonu gelmiş, gezegenimizin tarihindesoyları tükenmiş milyonlara bir tanesi daha eklenmiştir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Neanderthaller’e Ne Oldu? Konusunun Linki Direkt Link
Neanderthaller’e Ne Oldu? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Neanderthaller’e Ne Oldu? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Neanderthaller’e Ne Oldu? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Neanderthaller’e Ne Oldu? indir, Neanderthaller’e Ne Oldu? Videosu, Neanderthaller’e Ne Oldu? online izle, Neanderthaller’e Ne Oldu? Bedava indir, Neanderthaller’e Ne Oldu? Yükle, Neanderthaller’e Ne Oldu? Hakkında, Neanderthaller’e Ne Oldu? nedir, Neanderthaller’e Ne Oldu? Free indir, Neanderthaller’e Ne Oldu? oyunu, Neanderthaller’e Ne Oldu? download


Hızlı Menü: