default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 18.05.2021, 06:45


Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1251 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:52
(Son Düzenleme: 18.01.2013, Saat: 20:53, Düzenleyen: ulas.)
[b]Geçmişi unuttuk mu?[/b]
Kutsal kitaplarda anlatılan olayların dinsel bir öykü değil de, gerçektarihi anlattığını hiç düşündünüz mü?
Hele Mars olayından sonra, bu konu daha bir önem kazandı. Son yılların flaşismi arkeolog, tarihçi, antik diller uzmanı, sosyal bilimci Zecharia Sitchin,bu konuda yayınladığı bir dizi kitapla toplumu kökünden sarstı. Sitchin,İnsanlığın Nibiru adlı bir gezegenden gelen Annunaki insanları tarafındanyaratıldığını ve gçmişte Mezopotamya´da dev bir uygarlığın kurulmuş olduğunu veTufan´a neden olduklarını ileri sürerken, Daniken´e hiç benzemiyor ve bir bilimadamı kimliği içersinde çok ciddi arkeolojik kanıtlar da gösteriyordu. KısacasıSitchin´e itiraz etmek zordu. Size Sitchin olayını her yönüyle iletmekistiyoruz, bu sayıda Sitchin´i ve kuramlarını, gelecek sayıda da karşıtgörüşleri okuyacaksınız. Eğer Sitchin buluşları doğruysa, İnsanlığın tümçehresi değişebilir, kısacası oturup yeni bir tarih yazabilir ve inançlarımızıyenilemek zorunda kalabiliriz.
Geçen iki yıl içersinde, dünyanın bilinmeyen tarihi ve geçmişin unutulanolayları konularında dikkat çeken en önemli isim Zechariah Sitchin´di; Sitchin“Dünya Tarihleri/Zaman Çizelgesi” adlı kitabında çarpıcı iddialarda bulundu veşöyle diyordu; “…mitoloji bir hayal değildir, fakat eski hatıraların saklandığıbir hazinedir; Kutsal Kitaplar bilimsel ve tarihsel bir döküman olarak harfiharfine okunduğu takdirde, hayal edilenden daha eski ve büyük uygarlıklarvarlıkları anlaşılacaktır. Mitoloji, “Cennetten Dünyaya Gelen Kişi”, yanimitolojik bilge Anunnaki tarafından Dünyaya verilen bilginin sonucudur.Geçmişte varolan ve unutulan 12. Gezegen, Anunnaki´nin ev gezegenidir. Geçmişsayısız gizemli anıyla doludur, bunların unutulmuş olmaları yok ya da hiçolmadıkları anlamlarına gelmez. Uzak geçmişte, dünya başka canlılar tarafındankullanılmış bir yerdir; Mısır Piramitleri iniş alanlarının fenerleridirler,Sina Yarımadası 4.000 yıl önce tanrılar savaşında yok edilen özel bir üstür;insanlar ve tanrılar binlerce yıl önce büyük bir savaşı başlatmışlardı. Dünyayauzaydan bakıldığında, nükleer dev savaşın izleri görülebilir. Yale Üniversitesitarafından da tanımlandığı gibi İnsanlık kaybolan uygarlığının küçük birdilimini ancak 2.000 yılda keşfedebilmiştir. Sümer yazıtlarında ve KutsalKitaplar´da anlatılan tüm uygarlıklar, çok daha eski bir uygarlığa bağlıolduklarını belirtirler…
Zecharia Sitchin, Yakın Doğu tarihi ve arkeolojisi uzmanıdır, Eski Ahit(Tevrat ve Zebur), Sami ve Avrupa dilleri, modern ve eski İbrani dilikonularında eğitim almış ve Londra İktisadi ve Siyasal Bilimler Okulu´ndaöğrenim gördükten sonra Londra Üniversitesi´nden mezun oldu. Uzun yıllargazetecilik ve yazarlık yaptıktan sonra şimdi New York´da yaşıyor veçalışmalarını sürdürüyor. Sümer dilini anlayan ve okuyan nadir bilginlerdenbiridir, yeni çalışmaları Yakın Doğu´daki eski uygarlıklar tarafından yazılankil tablet metinlerle ilgilidir; bu alanda aradığı çok daha eskiuygarlıklardır. 
Sitchin´in kitapları körler için yazılan Braille alfabesine bile çevrilmiş,sayısız radyo ve tv programlarında tartışılmıştır. Sitchin´in “DünyaKronolojisi” adlı kitap serisi mitolojinin kökeni olarak kabul edilebilir, birhayal ürünü değildir çünkü geçerli ve sağlam kaynaklara dayanmaktadır, yazarbunlara “Antik Anılar” demektedir. Tevrat ve İncil dinsel bir metin olarakdeğil, tarihsel/bilimsel bir döküman olarak okunmalıdır, antik büyük uygarlıklarınkökeni dünyadışıdır. Sitchin, antik bilginin dünyaya Annunaki (Göklerdendünyaya gelen) tarafından getirildiği öne sürerken, modern bilimin antikbilgiyle uyum sağlamaya başladığını ve devamı olduğunu belirtmektedir. 
İlk kitabı olan “12. Gezegen”de Güney Sistemi´ndeki kayıp gezegenolasılığından söz eder ve bu gezegenden dünyaya yarım milyon yıl önce gelenhalkın, kutsal kitaplarda anlatılan olaylara neden olduğunu belirtmektedir.Örneğin Tevrat´ın “Genesis” bölümünün 6. Bölümü´nde adları geçen ve Tufan´danönce insanoğullarının kızlarıyla evlenen “Nefilimler”in 12. Gezegen´dengeldiğini yazar. “Nefilim” sözcüğünün özgün anlamı, “Tanrının Oğulları veyagöklerden gelen Devler”dir ve bizler geçmişte devlerin yaşadıklarını düşünüyorve araştırıyoruz. Sitchin, kilisenin kutsal kitaplarla ilgili soru sorulmamasıkuralını da eleştiriyor ve sorgulamanın kutsallıkla ilgisi olmadığını söylüyor.Çünkü, ona göre tarihsel bilgiler bu metinlerin içinde saklıdırlar,İbranice´deki “Nafal” sözcüğü de “Nefilim” yorumunu destekler gibidir ve“Düşüş/Düşenler” anlamındadır. Sitchin kendisiyle yapılan bir söyleşide şöylediyor;
[b]Soru: Dünyaya 6.000 yıl evvel kimler indi?[/b]
[b]Sitchin;[/b] Düşüş, ne anlama geliyor? Bu sözcük beni mitolojiden, arkeolojiye,oradan da kutsal kitaplarla buluşma noktasına getiriyor. Antik dilleri incelemekonusunda yeterince uzman olduğuma inanıyorum ve kutsal kitaplarda geçmişteyaşanan olayların anlatıldığından eminim. Peki, kimdi Nefilimler? Tüm antikmetinleri, kutsal kitaplar, Eski Yunan ve Eski Mısır mitolojilerini içerenmetinler, piramit yazmaları yani herşey beni bildiğimiz ilk uygarlık olan 6.000yıl öncelerde yaşayan Sümerler´e götürüyor. Yani efsanelerin ve mitlerinkaynağı olarak Sümerler ortaya çıkıyorlar. Sümer yazısını çok iyi öğrendim ve hemenherşeyi ısrarla defalarca okudum ve gördüm ki Sümerliler´in Anunnaki´si,“Nibiru” adı verilen bir gezegenden geliyordu. Gezegenin adının anlamı artıveya haç demekti. O zaman soruyu genişlettim; Nefilimler ve Anunnaki kimdilerve Nibiru hangi gezegenin adıydı? Uzun astronomi çalışmalarından sonraastronomi kaynaklarında bu konuda iki ayrı yaklaşımın bulunduğunu öğrendim; Birgörüşe göre Nibiru, Mars´dı, karşıt görüşe göre ise Jüpiter´di. Uzmanlar bukonuda uzun tartışmalara girmişler ve asırlarca kendi görüşlerinisavunmuşlardı. Doğrudan antik kaynaklara yani kil tabletlere dönerek Nibiru´nuntanımı ve konumunu araştırdım. Sümer astronomisinde gezegenin yeribelirtilmişti, Güneş´e yakındı ve Mars´la ilgisi yoktu, Jüpiter ise hiçolamazdı. Bir gece uyandığımda, cevabı buldum; Tabii ki bu başka bir gezegenolmalıydı; Mars´la Jüpiterarasındaydı, bazen Mars´a, bazen de Jüpiter´e yakınlaştığından karıştırılmıştı.Mezopotamya Yaradılış Miti, Tevrat´daki Yaratılış Bölümü´nün ilk satırlarıylaaynı anlamdadır ve burada Anunnaki ile ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.Onun ve diğer liderlerin kendi gezegenlerinden dünyaya yaptıkları yolculuk,İran Körfezi´ne inmeleri ve konuşlanmaları açıkça belirtilmiştir. Herşey çokaçıktır, Sümerliler astronomik açıdan büyük bir bilgiye sahiptiler. 6.000 yılöncesinde Uranüs ve Neptün´ü biliyorlar ve Pluto´yu tanımlıyorlardı, oysabizler Pluto´yu 1930´larda keşfettik, matematik alanındaki bilgileri bazıyönlerden günümüzün ötesindeydi ve “Bildiğimiz herşey bize Anunnaki tarafındanöğretildi.” diyorlardı. Nibiru farklı bir olaydır, yüzyılımızda astronomlartarafından “Planet X” adıyla tanımlanmıştır ve Nibiru´nun varlığı doğaldır yaniGüneş Sistemi´nde olması gereken bir objedir. Ama Sümerler´in daha önemli biriddiaları daha var; Nibiru kavramının yokolmadığını ve Anunnaki´nin gerigeleceğini söylüyorlardı, bu geri gelişin periyodu 3.600 yıldı. Öyleyse bizyalnız değiliz ve Güneş Sistemi´mizde bizden daha ileri bir uygarlık var.
[b]Soru: Bir daha geleceklerse, bunun zamanı belli mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bunu kimse bilemez. Acaba bizi tekrar bilgilendirmeye kararverdiler mi? Daha fazla teknolojiye ve uygarlığa ulaşmalı mıyız? Veya bizim iyiolmadığımız kanaatine vararak, yardımcı olacaklar mı? Tufan´da olduğu gibi,yeni bir afet karşısında yine yardıma gelecekler mi? Bunu ancak gezmiştenöğrenebiliriz. Sümer bilgilerinden yola çıktığımızda bilinmeyen bir gezegeninvarlığı kesindir, Tevrat´ın öyküleri geçmişimizi anlatmaktadır eğer onları iyive doğru anlarsak, geleceğimizin nasıl olabileceğini de anlayabiliriz. Geçmişingünahkar insanları sadece bir tanımdır, onların günahları teknolojik hatalarıve hırslarıdır, aynı yere tekrar geldiğimizi kim reddedebilir ki? Ben kutsalkitapların öykülerini gözden geçirdikten sonra iki önemli açıyla karşılaştım.Bir kere Eski Mısır yazıtları ve mitolojisi resim olarak Sümerle kesin uyumsağlıyor, ikincisi ise insanın ölümsüzlüğü arayışıdır. Düğüm yeri SinaDağı´dır, iniş yeri veya irtibat merkezi orasıydı yani uzay üsleri SinaDağı´ndaydı ve Kudüs´ün önemi bu yüzdendi. Üçüncü kitabım olan “The Wars ofGods and Men”de insanlarla, Anunnaki insanları arasındaki savaşı anlattım,İnsanlık kendilerine uygarlık getirenlere baş kaldırırken, yanlarındauzaylıların bazıları da vardı. Belki bu savaş, bir bağımsızlık savaşıydı veyaAnunnaki´lerin kendi aralarındaki bir bölünmenin sonucuydu, bunu bilemiyoruzama kardeşlerin kavgası olduğu kesindi çünkü temelde kardeş olan Enlil ve Enkisavaşıyorlardı ve savaş onların torunlarına kadar sürdü. Benim “PiramitSavaşları” adını verdiğim iki büyük savaşta insanlar da bölünmüşlerdi. İnsandenen yaratık savaşı nasıl öğrendi? Bu ahlaki veya teolojik bir konudur.İnsanın doğasında savaşmak var mı ya da savaşçı olmayı kimden öğrendi?Unutmayın ki, kızılderililere de, Afrikalılar´a savaş sanatını vestratejilerini biz uygar beyazlar öğrettik. Dördüncü kitabım olan “The LostRealms” Amerika kıtalarının 5.000 yıl öncesini yani anlatır ve bu dönemİnkalar´ın, Mayalar´ın, Aztekler´in çok öncesidir. Amerika kıtalarıbilinmeyenlerle doludur, inanılmaz megalit yapıların kaynağı bilinmemektedir.6.000 yıl önce kimler vardı? Aslında öykü aynıdır ve Anunnaki Amerika kıtalarınada gelmiştir. Gizem linguistiktir yani dillerin kökeninde saklıdır. İnanılmasıgüç ama hemen her teknolojik buluş, Sümerliler tarafından yazılmıştı, antikyazıtları incelerken bunu doğruladığım her anda koltuğumdan sıçrıyor ve Tanrım,6.000 yıl önce Sümerliler bunları nasıl biliyorlardı, diyordum. “12. Gezegen”adlı çalışmamda yer alan bir Sümer metni vardır, açık açık Adem´den yaniyaratılan ilk insandan söz eder. Metni okuduğunuzda tüp bebek yöntemiylekarşıkarşıya kalırsınız. Bunun daha birçok örneği var, bilim herşeyi bir yanabırakıp, antik bilgilere bu gözle bakmalı ve farklı bir dünyanın kapısını artıkaralamalıdır.
[b]Soru: Bütün bunlar “Nefilim” sözcüğü ile başladı, değil mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Evet, başlangıç oydu.
[b]Soru: Kitaplarını okuyan birçok insan, tahminlerinizin cesurca olduğunusöylüyorlar. Tabletler ve çivi yazısı örneklerini yorumlamanızdan rahatsızolanlar var?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Elimizdeki bilginin Sümerliler´e ait olduğu kanıtlanmıştır ve 6.000yıllık olduğu kesindir. Hiç merak etmiyorlar mı, bugünün buluşlarının oralardanasıl yer aldığını? Genetik mühendislik ve Adem´in nasıl üretildiği, Enkimitinde açıkça anlatılır, Enki´nin simgesi olan birbirine dolanmış iki yılan,günümüzün tıbbının da simgesidir ve aynı zamanda DNA´yı simgeler yani DNA´nınçift sarmalını. Teleskopları ve Voyager gibi uzay araçları olmadan, Neptün´ünbir su gezegeni olduğunu nasıl biliyorlardı? Bunlar beni ilgilendirmiyor, benSümerliler´e herşeyi öğreten Anunnaki´nin nereden geldiğinin peşindeyim;Sümerliler “Nibiru”dan geldi…” diyorlardı ve Nibiru´nun Güneş Sistemi´ndebulunduğunu söylüyorlardı. Ama ben dünyanın yakınında, bu kadar zeki canlılarınyaşadığı bir gezegenin varlığını düşünemiyorum. Öyleyse Anunnaki nerede?Sorulması gereken soru budur. Dinsel yorumların geçerli olduğuna, tümsıradanlıklarına rağmen inanıyorsak, neden başka bir yorum aramayalım? Buna neengel var ki? Eğer yeterli bir açıklama bulamıyorsak, neden Sümerler´insözlerini kabul etmeyelim? Bu çok daha akılcı olacaktır. Kitaplarımın hiçbiryerinde kullandığım metinlerin veya tabletlerin gerçek olmadığını bulamazsınız.Herşeyi gittim ve bizzat yerinde gördüm ve inceledim. Orada duruyorlar vevarlar. Enki diye birisi Nibiru´dan gelmiş ve İran Körfezi´ne inmiş, metinlerdeböyle yazıyor; işte bu kadar… Ortaya çıkıp show yaparak, bakın ne buldumdemedim. British Museum´da bana yazıtları gösteren bilim adamı; “Sizegösterdiğim ve verdiğim tüm bilgiler, tüm kaynaklar akademik ve bilimseldir,kabul edilmiş bilimsel kaynaklardırlar.” diyordu yani ben kaynaklarımı asla uydurmadım,hepsi gerçekten varlar.
[b]Soru: “The Wars of God and Men” adlı kitabınızdaki kaynakların listesi 16sayfa sürüyor?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bir kaynakta Enki´nin dünyaya nasıl geldiğini okuyorsunuz, birdiğerinde aynı öykü “Enki ve Dünya Miti” olarak karşınıza çıkıyor. Başka birmetinde Enlil bir mit olarak karşınızda ve bunların tümünün adı mitolojidir.Ben diyorum ki, mit olmayan nedir? Bunun tarifi var mı ki? Mitler, gerçeğianlatıyorlar. Benim akla yakın, makul ve mantıklı bir senaryom var, bu şekildebirçok bulmaca ve gizem açıklanabilir yani bilinmeyen tarih öğrenilebilir.Piramitlerin kimin yaptığını bilmek kesin olarak bilmek zorundayız…
[b]Soru: Anunnaki hakkında daha neler söyleyebilirsiniz? Bizler aynıAnunnaki´nin hala kontrolu altında mıyız yoksa özgür müyüz?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Onlar bize değil, biz onlara benziyoruz sanırım. Bizi genetikmühendislikle yarattılar ve evrim silahının namlusuna yerleştirdiler. Fizikselve duygusal olarak onlara benziyoruz, Tevrat; “Ve Allah dedi; Suretimizde,benzeyişimize göre insan yapalım… ve herşeye hakim olsun… ve Allah insanı kendisuretinde yarattı, onu Allah´ın suretinde yarattı…” (Kitabı Mukaddes/Tekvin26/27) diyor. Fazla söze gerek yok, biz onlara benziyoruz. Ama çok önemli birfark var; o da onların ölümsüzlüğü; Bunun nedeni uzay-zaman olmalıdır, GüneşSistemi çevresindeki bir turları yani onların bir yılı, bizim uzay-zamanımızagöre 3.600 yıldır; işte aramızdaki en önemli fark budur. Teknolojik düzeylerisadece uzayda yolculukla sınırlı değildir, millyonlarca yıllık yolculuklaryapabilmektedir ve bunun için de ölüleri canlandırmaktadırlar yani dondurmayöntemini kullanmaktadırlar, Kutsal kitaplardaki tüm mucizeler onlarınteknolojisinden başka birşey değildir. Dünyaya gelip,bizleri genetikmühendislik aracılığı ile yarattıktan sonra, kendi genlerini maymun-insanlakarıştırdılar ve birgün biz de uzaya açılıp, bir başka gezegene indiğimizdeaynı şeyi yapacağız. Yani modeli yayacağız. Ama olaylar bunu engelleyebir Tufanöyküsünü anımsayın, İnsanlık yok edilmiş faakat Nuh ve gemisi aracığılığı iletohumlar kurtarılmıştır, bu yine olabilir. Enlil insanlığı sularla boğmayakarar verdiğinde, Enki, Nuh´a (Sümerce´de Ziusudra) olacağı haber verir vesonra gemiyi nasıl yapacağını ve batmaması için ne yapacağını öğretir ve Nuhailesini ve hayvan türlerini alarak gemiye biner; Sümer kaynaklarına göreböylece tohumlar kurtarılır. Burada Anunnaki liderleri arasındaki anlaşmazlıkgörülür; hangisi doğru ve doğru değil, bunu bilmiyoruz. Neyin yapılıp, neyinyapılmadığını da… Ama olanlar ortada.
[b]Soru: Yaratılmış bizlerle ilgili bir son var mı? Ya, sizin yaptığınız nedir?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Söyleyebileceğim tek şey, bir görevimin olduğudur veya birmisyonumun. Toplumu antik insanların bildikleri ve inandıkları konusundabilgilendirmeliyim. Bunun için onların kaynaklarını ve yazdıklarını veçizdikleri resmi kullanıyorum. Bu malzeme bir mit değil, gerçek bir öykü. Benimyazdıklarım özgün bir bilginin başlangıçtaki temeli olabilir. İki düzine kitapyazdım, teolojiden, astrolojiye kadar… Daha da yazacağım, tümünün temelindeonlar var yani Anunnaki. Anlatmaya devam edeceğim, herkes arzuladığı gibiyorumlamakta serbesttir.
[b]Soru: Çalışmalarınızın bilimsel bir yoldan geçmesi sizi daha güvenilirkılıyor. Bu da tahminlerde bulunmadığınızı ve varolan güncel kanıtlara dayandığınızıgösteriyor, değil mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Evet, bu malzemeyi kullanmaktan mutluyum, ayrıca tüm görüşlere deaçığım. Sonuç olarak benim kitaplarım antik zamanlarla ilgili metinkitaplarından başka birşey değildir.
[b]Soru: Sürekli yeni birşeyler bulduğumuza ve uygarlığımızı ilerlettiğimizegöre, bundan sonra nelerin olacağı hakkında bir fikriniz var mı?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Elbette ki hayır, bize verilen uygarlığın ne kadarı onlara aitbilemiyorum, üstelik bizi yok etmeye de çalıştılar, çıkarları neydi bilmiyorumve tahmin yapmam doğru olmaz. Tabii ki kendiliğimizden yarattığımız çok şey devar.
[b]Soru: Burada bizim için bir ders var mı? Eğer bu bizim gerçek tarihimiz ise,Anunnaki geri geldiğinde yeni bir Tufan´ı önlemenin yolunu öğrenebildik mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bu tahmin edilemez çünkü ben onların liderlerinin bildiğinibilmiyorum. Enlil veya Enki klanı ne durumda? Bunu da bilmiyorum, işte bunedenlerle bu çok büyük sorunun cevabı da çok zor. Şunu söyleyebilirim ancak;“Bir atı suya doğru sürebilirsiniz ama zorla su içiremezsiniz…”
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Konusunun Linki Direkt Link
Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? ulas 0 1,619 28.01.2013, Saat: 17:44
Son Yorum: ulas
Big Grin Satürn’de esrarengiz olaylar oluyor ulas 0 1,922 18.01.2013, Saat: 21:16
Son Yorum: ulas
Big Grin İkinci (2.) Dünya Savaşı’ndan Bazı Garip Olaylar ulas 0 1,883 18.01.2013, Saat: 01:19
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? indir, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Videosu, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? online izle, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Bedava indir, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Yükle, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Hakkında, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? nedir, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Free indir, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? oyunu, Mitolojinin bir masal değil de yaşanmış olaylar naklettiği hiç aklınıza geldi mi? download


Hızlı Menü: