default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 22:01


Mit ve Mitoloji Nedir ?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1586 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 05:17
Mit (söylence) sözlüksel anlamı dinle yada kahramanlıklarla ilgili olan toplumun gelenek ve göreneklerine göre ağızdan ağıza ulaştırılan ve zaman içinde değişiklik gösteren söylenceler anlamındadır. Mit kelimesi Yunanca mythos kelimesinden gelmektedir.Mitler genel olarak çok tanrılı dönemleri,olağan üstü kahramanlıkları ve olayları konu alır. İmgelem ürünü olan mitler estetiksel şekilde anlatan öykülerdir.Mitoloji(söylencebilim, söylenbilim) kavramınında sözlük anlamı, mitlerin yer, zaman yada konu bakımdan toplandığı gruplardann herbiri.


İkinci anlamı ise mitleri inceleyen bilim dalıdır. Mitoloji kelimesi Yunanca ‘Mythos’ (mit) ve ‘Logos’ (konuşma, anlatma) kelimelerinin birleşmesi ‘Mythologia’ kelimesinden gelmektedir.Belirli kurgu ve fanzinlerin mit yada mitoloji olarak tanımlanabilmesinin koşulu hâlâ yaşayan veya yaşamış olan insanlar tarafından inanılması, psikolojik, ruhani bir bağlantı kurulmuş olmasıdır. Bunları içermeyen kurgulara mitoloji kavramının kullanılması yanlıştır.Mitolojiler genel olarak dinsel, ruhani ve evrenin yada halkların oluşumu (yaratılış ve kuruluş mitleri) gibi genel temalar içirir. Genel olarak eski toplumların dinlerininmitoloji kavramı ile kullanılması gibi bir yanlış anlaşılma vardır. 


Mitolojiler dinsel, dinler mitolojik öğeler içerir ama bu aynı kavram anlamına geldikleri anlamına gelmez.Günümüz yaygın dinlerinin tarihlerinin o kadar da eski olmamasından ötürü mitolojik öğeler içermediklerinin katı bir şekilde savunulmasıda yanlıştır. Birinin çıkıp dinlerle ilgili mitolojik çalışmalar yapması veya mitler ortaya koyması bilimsel çalışmalar olabilir. Bu konudaki önyargıların yıkılması gerekir.Günlük hayatımızda mitkavramı yanlış, doğru olmayan hikâye yada metafor anlamında da kullanılmaktadır. Ve bu kullanımda anlatıcının asıl vurgulanmak istediği nokta doğru olmayan bir olgunun yada kısmın hikaye içerisinde barındığıdır.Mitoloji kavramıda eski kültürleri anlatırken; yeni bir akımı, modayı mecazi bir şekilde vurgularken kullanılmaya başlanmıştır.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Mit ve Mitoloji Nedir ? Konusunun Linki Direkt Link
Mit ve Mitoloji Nedir ? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Mit ve Mitoloji Nedir ? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mit ve Mitoloji Nedir ? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Simya Nedir Ne Değildir ulas 0 2,314 09.02.2013, Saat: 20:34
Son Yorum: ulas
Big Grin Mitoloji ulas 0 1,508 19.01.2013, Saat: 05:18
Son Yorum: ulas
Big Grin Mitoloji Nedir ? ulas 0 1,552 19.01.2013, Saat: 05:14
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Mit ve Mitoloji Nedir ? indir, Mit ve Mitoloji Nedir ? Videosu, Mit ve Mitoloji Nedir ? online izle, Mit ve Mitoloji Nedir ? Bedava indir, Mit ve Mitoloji Nedir ? Yükle, Mit ve Mitoloji Nedir ? Hakkında, Mit ve Mitoloji Nedir ? nedir, Mit ve Mitoloji Nedir ? Free indir, Mit ve Mitoloji Nedir ? oyunu, Mit ve Mitoloji Nedir ? download


Hızlı Menü: