default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 27.07.2021, 04:18


Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci

Yazar Konuyu Başlatan: kaizen - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 10145 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

kaizen
Site Kurucusu
******
Admin Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 141
Kayıt Tarihi: 16.01.2013
Rep Puanı: 0


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 02:20
Belki de hiçbir kuram, kuantum fiziği kadar bir yüzyıla böylesine belirgin bir damga vurmamıştır. 1900 yılında Max Planck'ın kara cisim ışımasını kuantumlanmış enerji yayımıyla açıklamasının fizikte yarattığı devrim, temposundan hiç yitirmeden 20. yüzyıl boyunca yeni kuşak bilim adamlarının olağanüstü düşünce ürünleriyle zenginleşerek sürdü. Bugün eriştiğimiz bilgi düzeyi farkında olalım ya da olmayalım yaşamımızı etkileyen, kolaylaştıran pek çok uygulamayı, işte bu bilimin öncülerine borçluyuz. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli düşünsel başarılarından biri de, atomaltı ölçekteki evreni inceleyen kuantum mekaniğinin tersine kozmos ölçeğinde etkili kütle çekimi betimleyen genel görelilik. Birbiriyle uyuşmamalarına karşın bu iki kuram birbirlerine tamamlayarak geliştiler. Belki de önümüzdeki yıllarda bu kuramları özdeşleştirmek için sürdürülen çabalar meyvelerini verecek ve insanlık doğanın evrenin işleyişi konusunda yepyeni bir anlayışa kavuşacak...


[b]1897TongueİETER ZEEMAN & JOSEPH THOMSON;[/b] 
Zeeman ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını buldu. Thomson'da elektronu keşfetti .


[b]1900:MAX PLANCK;[/b] 
Kara cisim ışımasını kuantumlanmış enerji yayımıyla açıkladı; kuantum kuramı böylece doğmuş oldu. 


[b]1905:ALBERT EİNSTEİN;[/b] 
Dalga özellikleri olan ışığın aynı zamanda daha sonra foton diye adlandırılacak olan belirli büyüklükte enerji paketlerinden oluştuğu düşüncesini ortaya attı. 


[b]1911-1913:ERNEST RUTHERFORD& NIELS BOHR;[/b] 
Rutherford atomun çekirdek modelini oluşturdu . Bohr ise ,atomu bir gezegen sistemi gibi belirledi .Ayrıca durağan enerji durumlar kavramını ortaya attı. Hidrojenin tayfını açıkladı.


[b]1914:JAMES FRANK & GUSTAV HERTZ;[/b] 
Bir elektron saçılım deneyiyle durağan durumların varlığını doğruladılar 


[b]1923:ARTHUR COMPTON;[/b] 
X-ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi .Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu.


[b]1923:LOUIS DE BROGLIE;[/b] 
Madde parçacıklarının da dalga davranışı yaptığını öne sürerek dalga-parçacık ikiliğini genelleştirdi.


[b]1924:SATYENDRA NATH BOSE & ALBERT EINSTEIN;[/b] 
Kuantum parçacıklarını saymak için ,daha sonra BOHR- EINSTEIN diye adlandırılacak olan ,yeni bir yöntem buldular.Ayrıca uç derecelerde soğutulmuş atomların tek bir kuantum durumuna yoğuşacaklarını önerdiler . "BOSE- EINSTEIN YOĞUŞMASI" 1990'lı yıllarda deneysel olarak gerçekleştirildi.


[b]1925:WOLFGANG PAULİ;[/b] 
Aynı özelliklere sahip fermiyon türü iki parçacığın aynı enerji düzeyinde bulunamayacağını söyleyen "dışlama ilkesi" ni açıkladı . 


[b]1925:WERNER HEISENBERG & MAX BORN & PASCUAL JORDAN;[/b]
Kuantum mekaniğinin ilk biçimi olan matris mekaniğinin geliştirdiler ve kuantum alan kuramı yolunda ilk adımı attılar .


[b]1926:ERWİN SCHRÖDİNGER;[/b] 
Kuantum fiziğinin "dalga mekaniği" diye adlandırılan yeni bir betimlemisini geliştirdi.yeni kavram daha sonra "Schrödinger denklemi " diye adlandırılan ,bilimin en önemli formüllerinden birini de kapsıyordu.


[b]1926: ENRICO FERMİ &PAUL A.M.DIRAC;[/b] İki bilim adamı ,kuantum mekaniğinin parçacıkları saymak için yeni bir yola gereksinme duyduğunu belirlediler "Fermi Dirac istatistiği",katı hal fiziğine kapıyı araladı.


[b]1926: DIRAC;[/b]
Işığın kuantum kuramı üzerine çok önemli bir makale yayımladı 


[b]1927:WERNER HEISENBERG;[/b] 
Bir parçacığın aynı zamanda hem konumunu hem de hızını ölçmenin olanaksız olduğunu gösteren ünlü "belirsizlik ilkesi"ni açıkladı.


[b]1928: DIRAC;[/b]
Elektronun karşı maddenin varlığını da öngören relativistik bir kuramını ortaya koydu . 


[b]1932:CARL DAVID ANDERSON;[/b] 
Karşı maddeyi keşfetti . Bu parçacık ,pozitron adı verilen bir antielektrondu. 


[b]1934:HIDEKI YUKAWA;[/b] 
Çekirdek kuvvetlerinin ,mezon denen ağır parçacıklarca iletildiği düşüncesini ortaya attı.Bunların elektromanyetik kuvvete aracılık eden fotonlarla benzer işlev yaptığını öne sürdü.


[b]1946-48:ISIDOR RABI & WILLIS LAMB&POLYKARP KUSCH;[/b] 
Dirac kuramında tutarsızlıklar keşfettiler. 


[b]1948:RICHARD FEYNMAN & JULLIAN SCHWINGER & SIN ILTRO TOMONAGA;[/b] 
Kuantum elektro dinamik denen ve fotonlarla elektronların etkileşimini anlatan ilk eksiksiz kuramı geliştirdiler .Kuram ,Dirac kuramındaki tutarsızlıkları açıkladı. 


[b]1957:JOHN BARDEEN & LEON COOPER & ROBERT SCHRIEFFER;[/b]
Elektronların,kuantum özellikleri dirençsiz hareket olanağı veren çiftler oluşturabildiklerini gösterdiler.Bu süperiletkenlerin sıfır elektrik direncini açıkladı.


[b]1959:YAKIR AHARONOV & DAVID BOHM;[/b]
Bir manyetik alanın ,elektronun kuantum özelliklerini klasik fiziğin yasakladığı bir biçimde etkilediğini öne sürdüler "Aharov –Bohm etkisi",1960 yılında gözlendi ve akla gelmedik pek çok makroskopik etkinin gizli işaretlerini verdi.


[b]1960:THEODORE MAİMAN;[/b]
Charles Townes ,Arthur Schawlow ve diğerlerinin daha önce yapmış oldukları çalışmaları ileri götürerek pratik kullanımlı ilk lazeri geliştirdi. 


[b]1964:JOHN S. BELL;[/b] 
"Bell eşitsizlikleri " denen deneysel bir testle , kuantum mekaniğinin bir sistem için en eksiksiz tanımı verip vermediğinin sınanabileceğini söyledi. 


[b]1964: MURRAY GELL & MANN;[/b] 
Madde parçacıklarını oluşturan ve kuark adı verilen temel parçacıklarla ilgili bir model geliştirdi.Kuarkların varlığı 1969 yılında deneysel olarak kanıtlandı.


[b]1970'LER;[/b] 
Parçacık fiziğinin maddenin dört temel kuvvet aracılığıyla etkileşen kuark ve leptonlardan oluştuğunu söyleyen Standart Model'in temelleri atıldı.Kuark modeli temelinde şiddetli çekirdek etkileşimlerini betimlemeyen "Kuantum renk dinamiği" kuramı geliştirildi.


[b]1982: ALLAIN ASPECT;[/b] 
Bell eşitsizliklerinin deneysel bir sınavıyla kuantum mekaniğinin eksiksiz bir anlatım olduğunu gösterdi. 


[b]1995: ERIC CORNELL & CARL WİEMAN & WOLFGANG KETTERLE;[/b]
Mutlak sıfırın (-273 C) yalnızca milyonda bir derece üzerine kadar soğutulmuş metalik atom bulutlarını tek bir kuantum durumuna hapsederek ,70 yıl önce kuramsal varlığı öne sürülen BOSE & EİNSTEIN yoğuşmasını oluşturdular . Bu başarı atom lazeri ve süper akışkan gazlar gibi pratik uygulamalar için yolu açtı.


Konu Bağlantı Araçları
Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Konusunun Linki Direkt Link
Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuantum Düşünce: Ne Düşünürsek Onu Yaşarız, Ne Düşünürsek O Oluruz! ulas 0 3,304 19.01.2013, Saat: 02:27
Son Yorum: ulas
Big Grin Kuantum Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır? ulas 0 4,625 19.01.2013, Saat: 02:26
Son Yorum: ulas
  Kuantum Nedir? kaizen 0 3,284 19.01.2013, Saat: 02:22
Son Yorum: kaizen
Exclamation Kuantum Sıçrama Nasıl Yapılır? hazanlisa 0 11,948 19.01.2013, Saat: 02:11
Son Yorum: hazanlisa
Exclamation Kuantum Fiziği ile Kuantum Düşünce hazanlisa 0 2,838 19.01.2013, Saat: 02:08
Son Yorum: hazanlisa

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci indir, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Videosu, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci online izle, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Bedava indir, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Yükle, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Hakkında, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci nedir, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci Free indir, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci oyunu, Kuantum'a Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Kuantum'un Gelişme Süreci download


Hızlı Menü: