default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:16


Kendini İfade Edebilme Yeteneği

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2900 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 17.01.2013, Saat: 02:44
Kendini ifade etme becerisi, insanı diğer insanlar karşısında farklı kılabilecek kişisel niteliklerden birisidir. Önemli olan sadece düşünmek değil, aynı zamanda bunu en iyi şekilde yansıtmaktır. Birçok insan, kendini yeterince ifade edememekten yakınır ve bunun için çeşitli yollara başvurur. Aslında sorunun temeline inmeli ve henüz çocuk yaştaki yaşantımıza göz atmalıyız.

Kendimizi ifade edemememiz, sadece bizden kaynaklanan bir durum değildir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında aile yaşantısı, yaşanılan çevre ve tabi ki eğitim hayatı yer alır. İlk eğitim ailede başlar ve aileler, çocuklarını yeterince eğitemez ve özgüven aşılamalarını sağlayamazsa, bu durumda çocuk, içine kapanık hale gelecektir.

Çocukların sürekli sessiz tutulmaya çalışılması, fikirlerini ortaya atmalarının engellenmesi, onlara yapılacak en tehlikeli yanlışlardandır. Çünkü kişi, kendini ifade etmeye çocuk yaşta başlamalı, bunu bir çeşit temel eğitimi olarak almalıdır. Önemli olan çocuğun ne söylediği ya da ne hissettiğinden ziyade, çekinmeden ne şekilde anlattığıdır.
Okul çağlarında çocukları etkileyen en önemli olumsuz durumlardan biri ezbere eğitim sistemidir. Ezbere eğitim sisteminde çocuk, pasif durumdadır ve hep kendine verilen bilgiyi alma ve ezberleme zorunluluğu içindedir. Bu yüzden kendini ifade etme şansını bir kez daha kaçırmış ve geleceğe daha pasif bir adım atmış olur.

Eğitim hayatı bu şekilde devam ettikten sonra kendini bir anda iş ve aile yaşamında bulur. Bu sebeple kendini ifade edememe hastalığı, içini kemiren bir hastalık gibi hayatını ele geçirmiş olur. Bu şekilde büyüdüğü için kendi çocuğunu da aynı çerçevede büyütür ve sadece kendini değil, geleceğini de etki altına almış olur. İşte basit sandığımız bir durum, tüm yaşantımızı ve hatta geleceğimizi bu kadar geniş düzeyde etkiler.

Bu sebeple bu ve benzeri konularda bilinçli olmak, bir hayli önemlidir. Eğer kendimizi ifade etmeyi beceriyorsak veya doğuştan böyle bir yeteneğe sahipsek, çevremizi de bu yönde uyarmalı, onların da bu özelliklere sahip olmasını sağlamalıyız.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Kendini İfade Edebilme Yeteneği Konusunun Linki Direkt Link
Kendini İfade Edebilme Yeteneği Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kendini İfade Edebilme Yeteneği Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kendini İfade Edebilme Yeteneği Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Kendini İfade Edebilme Yeteneği indir, Kendini İfade Edebilme Yeteneği Videosu, Kendini İfade Edebilme Yeteneği online izle, Kendini İfade Edebilme Yeteneği Bedava indir, Kendini İfade Edebilme Yeteneği Yükle, Kendini İfade Edebilme Yeteneği Hakkında, Kendini İfade Edebilme Yeteneği nedir, Kendini İfade Edebilme Yeteneği Free indir, Kendini İfade Edebilme Yeteneği oyunu, Kendini İfade Edebilme Yeteneği download


Hızlı Menü: