default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 03:53


Kaybetme Korkusu

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 8787 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 02:57
[b]Kaybetme korkusu kişilere göre değişir. İşte bazı örnekler.[/b]


[b]1-)[/b] karşı konulmaz 'sahip olma' duygusunun olağan sonucu. sahipseniz kaybetmekten korkarsanız. hiçbir şeyiniz yoksa kaybedecek bir şeyiniz de yoktur, kaybetme korkunuz da..


[b]2-)[/b] kaybetme korkusu çok çeşitlidir , sevgiliyi kaybetme korkusu , işini paranı kaybetme korkusu ya da en beteri anneni, babanı kaybetme korkusu..hepsi kötüdür hepsi acı..


[b]3-)[/b] küçük sayılabilecek bir yaşta, senede birkaç defa gördüğünüz yakın bir akrabanızın vefat etmesi, ölümün nasıl bir şey olduğu hakkında size ciddi ipuçları verir. bu meretin "en yakınınızdakileri" de alacağı korkusu sarar içinizi, koruma içgüdüsünüzü geliştirir. aslında alacağınız önlemlerin bir faydası olmayacaktır, zaten yaptığınız şey "önlem almak" olarak da isimlendirilemez pek. kaybetme korkusunun esiri olursunuz ardından; hayat, parmak uçlarında yükseldiğinizde bile erişemeyeceğiniz rafın en dibine yerleşmiş gibi olur, "tabure" gibi bir destek farz olur, yoksa...


[b]4-)[/b] kaybetmeye başlamak için atılan ilk adımdır..sağlıklı düşünmeye engeldir..hareketleri,düşünceleri bozar,insanları yorar,sonu yaklaştırır..bu nedenledir ki genellikle korktuğumuz başımıza gelir..


[b]5-)[/b] anahtar ve kumanda, bu korkuyu yaratan başlıca etmenlerdendir.


[b]6-)[/b] insan aşık olunca;aşık olduğu kişi onun için dünyanın en seksi,en yakışıklı, en güzel ,en sempatik insanıdır.insan zannederki aşık olduğu kişide gördüğü o ışığı,onunla alakalı mükemmel olan herşeyi herkes görür,bundandırki insan sevdiğini aşkını kaybetme korkusu yaşar.buyüzden kaybetme korkusunun olmaması aşkın doğasına aykırı bi olaydır.sevdiği insanı kaybetme korkusu yaşamayan kişi için sevgilisi sıradanlaşmıştır artık.


[b]7-)[/b] kazanma hırsından gelmektedir. aşk ve poker buna dahildir.


[b]8-)[/b] insanın yapmak isteyip de yapamadıklarının sebebidir.
kimi zaman parayı kaybetme,kimi zaman sevdiğini kaybetme hatta bazen kendini keybetme korkusu vardır.işte bunlar aslında yapmak istediklerimize engel.
sonuçta bazen iyi bazen kötü bir duygu.


[b]9-)[/b] "birinin kaybetme korkusunu kaybetmeye başladığı an, diğerinin kaybetmeye başladığı andır."


[b]10-)[/b] kaybetme korkunuz yoksa şayet müsamahanız da olmaz birçok şeye. kaybetmekten korkmadığınız için kazanma gayreti de göstermezsiniz çoğu zaman. mücadeleleriniz kısa soluklu, vazgeçtikleriniz önemsiz olabilir ya da. kaybetme korkusunu içte taşımak yük gibi gözükse de gereklidir kimi yerde. tutunmayı gerektirir bir şeylere. sırtı dayamaktan ziyade sarılmak iyi gelir bazen bir şeylere.


[b]11-)[/b] çok sevip sevildiğinizde ama aynı derecede sevilmediğinizi düşündüğünüzde hissedebileceğiniz duygulardandır. çok sevilen kişinin belirsizliğinden doğar genelde. sizi sevdiğini bilirsiniz ama korkarsınız. ararsınız onu güzel konuşur, çağırırsınız gelir, öpersiniz karşılık verir, uyurken sizi izler. ama bişeyler eksiktir yine. huzursuz olursunuz devamlı. içinizden kıskanmak gelir, kovarsınız o duyguyu. kavga çıkarasınız gelir. bu durgunluğa, bu belirsizliğe bi son vermek için. iyi veya kötü bi sonra ulaşmak istersiniz. o hissi de kovarsınız. belirsizliği yok etmek için verilecek bütün insani tepkilerinizi bastırırsınız. sonucunda ne olur? kaybetme korkunuz büyür. bakışlarında görürsünüz önce. felakettir. sizdeki ışığın onda olmadığı kafanıza dank eder. korkunuz biraz daha büyür. sonra sarılmasında görürsünüz eksikliği. ne kadar sıkı sarılırsa sarılsın, eskisi gibi değildir artık. sarılmalarınız aynı şeyi söylemiyordur. sizinki bir bütün olabilme isteğinizden, ona bağlılığınızdan bahsederken onunkinin dediği kuru bir seni seviyorumdur. görev gibi. kaybetme korkunuz tüm benliğinizi sarmıştır. artık bu durumu düzeltmeye çalışmanızın anlamı da yoktur çünkü her çırpınışınız sizi biraz daha yaklaştırır sona. 
sonra sizi dudaklarınızdan öper. dudakları yanmadan, yüzünüzü okşamadan, her zamanki gibi içini çekmeden öper ve onu kaybetme korkunuz biter. çünkü artık kaybetmişsinizdir.


[b]12-)[/b] başladığı anda saçma sapan hatalar yaptırarak kaybettiren korkudur.


[b]13-)[/b] kaybettirir.


[b]14-)[/b] kişinin hala kaybedecek bişeylere sahip olduğunun göstergesidir. ya olmasaydı..


[b]15-)[/b] yükseklik korkusuyla aynı familyadan. bire bir örtüşüyorlar. kaybediyor yok oluyor, yüksekten düşüyor ölüyor. öyle.


[b]16-)[/b] bana gören aşkın asıl adıdır. kaybetme korkusu sizi karşınızdaki insana daha çok bağlar. onun her dediğini yapmaya başlarsınız. size ters gelen bir düşüncesi olsa bile kavga çıkmasın, aranız bozulmasın diye sesinizi çıkarmazsınız. böylece onun gözüne gireceğinizi, onun da size daha çok bağlanacağını ve sizi daha fazla seveceğini düşünürsünüz. ''aşkım ben sensiz yapamam'' , ''ne olur beni bırakma'', ''sensiz bir hayat düşünemiyorum'' tarzındaki söylemlerinizle ona ne kadar çok bağlandığınızı belirtmek istersiniz, onun da siz olmadan yapamayacağanı düşünmesini istediğiniz için. 
karşınızdaki insana değer verecek, onu çok sevdiğinizi tabii ki söyleyeceksiniz. ancak ona; onsuz yapamayacağınız hissini verirseniz, sevgilinizin gözündeki değerinizi kaybedersiniz. siz, sevdiğim kız ya da erkek bana daha çok bağlansın diye düşünürken, o giderek sizden uzaklaşır. çünkü onun gözünde siz artık elde edilmiş bir insansınızdır. sizi kaptırmamak için artık bir çaba göstermesine gerek kalmamıştır. kendisini vazgeçilmez bir varlık olarak görür (burada suç ondan çok size aittir. siz onun böyle düşünmesine sebep olmuşunuzdur.). söylediklerinizi ciddiye almaz, sizi arayıp sormaz ve hatta sizi terk edebilir.
sevgilinizi kaybetmekten korksanız bile bunu asla ona hissettirmeyin. yoksa onsuz kalmaya mahkumsunuz.


[b]17-)[/b] tahta kurusu gibi, yer bitirir içini.


[b]18-)[/b] durup dururken anneme babama sarılmama neden olandır.


[b]19-)[/b] yapmanız gereken şeyleri yaptırmayan, sürekli içinizi kemiren korku..
çoğu zaman kaybetme korkusu ile yapılmayan şeyler, kaybetmeye neden oluyor. bunu dahi bilseniz, eliniz kolunuz bağlı, şaşkın şaşkın bakıyorsunuz..


[b]20-)[/b] ilişkiyi bitiren bir numaralı sebep. bir insanın her daim yanında olmak kaybetme korkusundan kaynaklanıyorsa o ilişki bitmiştir zaten. ben istemem mesela böyle bir şey.karşımdaki belki beni hiç üzmüyor, hep yanımda. evet güzel bir şey bu ama sevdiği için değil de kaybetmemek için çabalıyor ise bunun gözümde hiçbir değeri kalmıyor.
karşındaki bir birey sen de öylesin. sen de en az onun kadar değerlisin. neden değerini yitiriyorsun ki? neden onu kaybedeceğini düşünüyorsun? bir insan gider sadece gider. kaybedilmez, yitirilmez. sen onun gideceğini bile bile neden kapıları kitlemeye önüne engeller koymaya çalışıyorsun ki? neden her şeyi zorlaştırıyorsun? neden bu kadar bencilsin?
o zaman ne sevginin ne de yaşadıklarının bir değeri kalmıyor. ben mesela biri beni kaybetmekten korkmasın, sevsin sadece üzmekten korksun isterim. ben giderim zaten o korksa da giderim korkmasa da. ama korkarsa bencilliğine söverek giderim, korkmazsa belki de gitmem hiç.
neden bu kadar seversin ki, neden körü körüne sahiplenmek istersin. o senin bir parçan değil ki. sen de onun bir parçası değilsin. eksik de değilsin ki proteze ihtiyaç duyasın.


nesini sevdin ki bu kadar? 
güzelliğini mi? öyleyse güzel her yerde.
zekasını mı? zeka her yerde.
mizahını mı? onu da bulursun her yerde.


aslında nesini sevdin söyleyeyim mi? tüm bunları barındırıp seni anlayabilmesini sevdin. eğer seviyorsan bunu sevmişsindir gerisi zaten sonu takıntıyla biten sahiplik duygusudur. gerisi sadece bencilce isteklerinden doğan saçmalıklardır.
sevme kimseyi bu kadar çok. hatta sever gibi yapma sevemezsin. kim birini kendinden çok sevmiştir ki? sevemez. sadece ego bazen çok fazla tatmin edilmeye ihtiyaç duyar.o kişi de tatmini keserse insan bağımlı gibi bir şey olur. egosunun ve o kişinin esiri olur. sonra da bizim süper kavramımız doğar " seni kendimden çok seviyorum" kavramı. sevemezsin kandırma, kandırmaya çalıştın belki, ama yapma artık yok öyle bir şey biliyoruz hepimiz farkındayız.
belki onun kadar güzeline bu kadar yaklaşmadın tenine dokunmadın belki onun kadar güzel gülenini görmedin, elinden tutup gezdirmedin. belki de onun gibi birinin asla hayatına girmeyeceğini biliyorsun işte tüm bu palavraların ve saçmalıkların bundan. bırak artık duygu sömürüsünü ve yoluna devam et az da olsa gururunu kurtar, öyle git.


[b]21-)[/b] hayatında çok şeyler kaybetmiş insanın duyacağı korkudur. bilir acısını, acının kabus olup nasıl insana çöktüğünü bilir. anneyi, babayı, çocuğunu kaybetme korkusuysa hele ki mahveder adamı.
sevgiliyi kaybetmek mi onu bilmem işte. diğerlerini kaybettikten sonra sevgili ha bir eksik ha bir fazla gibi gelir kendisine. 
sevgili çok, elini sallasan kadın/erkeğe çarpıyor. ama ya diğerleri, onlar yok işte.


[b]22-)[/b] gecenin bir yarısı telefon çaldı. gece çalan telefonların melodisi hep mi acı hep mi can yakıcı ? saat dörde geliyor . bir ses, korkmuş ama dik duran bir ses. on iki yaşında bir ses. 'gel' diyor . sadece gel . ne olduğunu anlamaya çalışarak aptalca neden diye soruyorum. korkmuş ve ağlamaklı bir ses oluyor on iki yaş birden ve 
'gel işte gel! ' diyor. içime bir ateş düşüyor. tek kelime edemiyor ağzım. saniyede aklıma baş rolleri hep farklı kişiler olan bin türlü senaryo geliyor. evi telaşa vermek istemiyorum. gidiyorum. sonuna kadar açık bırakılmış bir kapı karşılıyor önce. sanki giden için açık bırakılmış . sonuna kadar açık... sonra iki çift göz ile karşılaşıyor gözlerim. birden dökülmeye başlıyor gözlerinden sözcükler. bir insanın ne demek istediğini gözlerinden anlamak ilk defa bu denli can yakıyor. 
'babam ' diyor. ağzından başka bir söz çıkmıyor. biraz rahatlattıktan sonra ne olduğunu anlıyorum. anneme durumu uygun bir dille anlatıp yanına gitmesini istiyorum. telefon trafiği başlıyor. saatler sonra ardına kadar açık olan kapıdan annesi, babasına sarılmış şekilde geliyor. annem bir göz teması ile beni mutfağa çağırıyor. tüm vücudu titremekte, 
'beyin kanaması olabilirmiş ve doktor yarın izmir e gitmemiz gerektiğini söylüyor.'
diyor. yarını bekleyemeyiz dememe varmadan babam arıyor ve hemen çıkıp acilden giriş yapmamızı istiyor. acele ile çıkıyoruz. yol boyunca hiç konuşmuyor. acilden giriş yapıldıktan sonra görevli yarım saat sonra haber verileceğini söylüyor. üç koca yarım saat geçiyor. her içerden çıkan doktora sormaya başlıyorum. kimisi kalp kimisi bilmem ne doktoru çıkıyor. derdimi anlatmaya kelimeler bulamıyorum. galiba alışkınlar gözlerimden de anlamıyorlar. çaresizliğim sesimi yükseltmeye başlamışken bir görevli yanıma geliyor . içeriye giriyoruz. gözlerim onu arıyor. hemende buluyor. elinden tutuyorum. elimi sıkıyor . sıcacık ...gülümsüyorum . doktor geliyor . beyin tümörü diyor. eli ellerimden kayıp gidecekken son anda sıkıca tutuyorum. sıkıca! sımsıkı... 'bence iyi huylu merak etmeyin ama yarın şu doktora gidin hocamdır'
diyor doktor. ve mutlaka diye de ekliyor.oturuyorum yanına. yere bakıyor. bir cümlenin içinden bir kelimeyi cımbızla çekip sorun çıkartan insanlar vardır hani öyle yapıyorum bende ama cımbızla 'iyi' kelimesini seçiyorum. sanki doktorun o koca ve çirkin cümlesini duymamış gibi yarasını sarmaya çalışıyorum.bir süre sonra kaldırıyor gözlerini yerden ve 'tamam' diyor. çıkıyoruz. yürümeye dermanı kalmayan eşi, kapıdan görününce o, koşarak geliyor.eşine bırakıyorum tek kelime etmeden. çıkartıp gitmek istiyorum onu oradan . çıkış işlemlerini halletmeye gidiyorum . arkamı dönüyorum .sarılıyorlar. artık dayanamıyorum. bir köşeye çöküp kalıyorum. birileri soru soruyor. yüzünü hatırlamdığım bir kadın işlemleri hallediyor. kendine gel diyorum! derin derin nefes alıyorum . çıkıyorum. . sohbet , doktorun o koca cümlesinin içindeki ' iyi 'kelimesinin üzerinden dönmeye başlıyor. ikisininde gözleri başka yerlere bakıyor. birbirini bu denli seven iki kişi göz göze gelmemek için çaba harcıyorlar.dudağım kanıyor. susuyorum . onlarda susuyorlar. kafamı kaldırıyorum . iki çift göz. boncuk boncuk akan iki çift göz! akan her harf, her kelime, koca koca cümleler oluyor sanki. yavaşça kalkıyorum masadan. akan cümleleri görmek istemiyorum. bir sigara yakıyorum izmire karşı . olanca gücümle içime çekiyorum zehrini . geçecek diyorum içimden geçecek !
geçmişti.
geri geldi! 
bir yıl oldu. geri geldi!
kaybetmek istemiyorum seni.o anlamsız espirilerine oflamak istiyorum. kaç yaşıma gelmeme rağmen saçımı dağıtarak sevmeni istiyorum. espirilerinden çok o komik gülüşüne gülmek istiyorum. ben, seni seviyorum. gözlerimizle konuşmayalım artık ne olur! kelimelere dökelim ! gözlerin içimi acıtıyor! susma canım daha çok yanıyor!
birini kaybetmek korkusu ilk gözleri kaçırmakla başlıyor !
ne olur kelimelere dök !
dudağım kanıyor...


[b]23-)[/b] özgüven eksikliğinden kaynaklanan korku çeşidi, daha iyisini bulamacayağına inanmış veya inandırılmış bir insanın hiçbir zaman içinden çıkamacayağı his.


[b]24-)[/b] sağlıklı bir ilişkide olması gerekendir, kaybetmekten korkmadığın, ne olursa olsun seni bırakamayacağını düşündüğün insanı gittikçe önemsememeye başlarsın, başkalarının düşündüklerine onun düşündüklerinden daha fazla önem vermeye başlarsın, sonu kötü yerlere gider. kendisine kötü davranılan olmak da daha kötü tabii. evlenince bazı insanların önceki hallerinden 180 derece dönmelerinin sebebi de bu aslında. evlenmeyi tapu olarak görmek.
iki tarafın da karşıdakinin de bir birey olduğunu, ondan ayrı zaman geçirmesinin çok doğal olduğunu, bunun ihmal etmek demek olmadığını, ayrıca bir kişiye kötü davrandığın zaman onun seni çekmesi için hiçbir sebep olmadığını görmesi gerek.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Kaybetme Korkusu Konusunun Linki Direkt Link
Kaybetme Korkusu Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kaybetme Korkusu Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kaybetme Korkusu Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Değersizlik Korkusu ulas 0 5,068 19.01.2013, Saat: 03:10
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Kaybetme Korkusu indir, Kaybetme Korkusu Videosu, Kaybetme Korkusu online izle, Kaybetme Korkusu Bedava indir, Kaybetme Korkusu Yükle, Kaybetme Korkusu Hakkında, Kaybetme Korkusu nedir, Kaybetme Korkusu Free indir, Kaybetme Korkusu oyunu, Kaybetme Korkusu download


Hızlı Menü: