default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 10.08.2022, 09:01


İrem Şehri ve Ad Kavmi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1694 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:00
1980’lerin başında maceraperest Ralph Fiennes, arkeolog Juris Zarins, filmyapımcısı Nicholas Clapp ve avukat George Hedges’tan oluşan bir grup,Arabistan’ın en büyük miti olan kayıp şehir İrem’i bulmak için bir arayagelmişti. Tüm Arap yarımadasında ve Kuzey Afrika’da bin yıllardır adı anılanfakat nerede olduğu bilinmeyen efsane şehri bulmanın kolay olmayacağınıbiliyorlardı. Tahmin ettikleri gibi senelerce ufak bir iz bulmak içinçabaladılar. Fakat koca çölde eskiden bir şehir olduğuna dair en ufak birişaret yoktu.
Grup önce Arabistan’daki tüm efsaneleri derleyip, şehrin tahmini yerinitespit etmeye çalıştı. Efsanelere göre İrem şehri, Yemen’in güney bölgelerindeolmalıydı. Buna kati derecede inanan gruptan Zarins ve Clapp’ın aklına bu işiçin NASA’nın uydularını kullanmak geldi. Fakat NASA çabayı ciddiye almadı vedesteklemedi. Yapımcı Clapp iyi bir tüccar iletişimine sahip olduğu için NASA’yıuzun süren ikna çabaları sonunda bu iş için ayartmayı başardı. Ona göre şehriNASA sayesinde bulmak, kuruma da çok büyük bir prestij sağlayacak ve etkinlikalanlarının sadece uzayın bilinmezlikleri olmadığını tüm dünyaya gösterecekti.Bu motivasyon sayesinde NASA uzağa duyarlı uydularını, yüzey taramaradarlarını, Landsat programını maceraperest araştırma grubunun hizmetinesundu. Şehrin bulunması için ödenek bile hazırlanmıştı.


[b]Efsanenin Kalıntıları Ortaya Çıkıyor[/b]
Grubun şehri bulma umutlarını kaybetmeye başladıkları bir gün, şans eserimetruk bir kuyu yakınlarında mola verdiler. Dr. Zarins arkeolog olduğu içinmerakla kuyuyu incelemeye başladı. Oldukça eski olduğu ve yakın tarihli bir kumfırtınasında ortaya çıktığı belliydi. Kuyunun yakınlarında kale tepesine benzerbir şekil vardı. Zarins bölgede kazı çalışması başlattı. Kazının altındanefsanelerde bahsedilen sütunlara benzeyen uzun direkler çıkmıştı. Kazınınilerleyen haftalarında şehrin ufak bir kısmı tamamen belirginleşmeye başladı.Önemli bir kısmı mağaranın içine oyulmuştu. Düşman saldırılarına karşı güvenliolmasının en büyük sebeplerinden biri de bu olmalıydı. Şehre su sağlayankuyunun üstüne ve ana ticaret yoluna kervan düştükten sonra da şehir sukaynağını kaybetmişti. Zarins’e göre İrem’in yok olma sebebi su kaynağınındoğal afet sonucu yok olmuş olmasıydı. Terk edilen şehir, kum fırtınalarınınaltında kalmıştı.


Milattan önce 3000’li yıllarda kurulmuş olan dönemin en haşmetli şehrinihayet kumların altından çekilip yeryüzüne yeniden çıkarılmıştı. Eskiihtişamıyla koca bir kent çölün ortasına yeniden kurulmuş gibiydi. Binlerce yılöncesinin insan kemiklerine bile ulaştılar. Kumların Atlantis’i efsanesinindoğru olduğu böylece ispatlanmıştı. Zarins’in kazılarında Ad kavminin yaşadığışehre ait dört kalıntı bölgesi bulundu. Şehrin çok büyük bir kısmı halen kumlaraltındaydı.


[b]3000 Yıllık İhtişam[/b]
Efsaneye göre Ad kavminin yaklaşık olarak milattan önce 3000 civarında Yemen’ingüneyine yerleşerek burada İrem şehrini kurduğu söyleniyordu. 3000 seneden dahafazla bir süre boyunca da burada ikamet etmişlerdi. Milattan sonra ilk yüzyılınsonlarına doğru da yok olmuşlardı. Milattan sonra ikinci yüzyılda Ptolemy biranda ortadan kaybolduğu iddia edilen bu şehri araştırmış, şehrin bir deharitasını hazırlamıştı. Zarins’in ilk dayanağı da tesadüfen ele geçirdiği buharitaydı.
Buraya yerleşen Ad kavmi, verimli topraklarda tarımla zenginleşmeyebaşlamıştı. Afrika, Asya ve Arabistan’da birçok ayinde kullanılan özel birbitki sadece bu topraklardan ihraç ediliyordu. Şehrin bulunduğu nokta Arabistan,Afrika ve Avrupa için transit geçiş yolu olduğu için seneler içinde bölgenin enkalabalık şehirlerinden biri haline gelmişti. Baharat Yolu da İrem şehrindengeçiyordu. Ticaret sayesinde dönemin en güçlü kavmi olmayı başarmışlardı.


Zenginlikle birlikte mimarilerini de geliştirmeye başlayan Ad kavmi, tarihtesütunları kullanan ilk insan topluluğuydu. Roma mimarisindeki sütun fenomeni deİrem’in sütunlarından etkilenerek ortaya çıkmıştı. Bu, bazı tarihçilerin karşıçıktığı bir iddiaydı fakat Romalılar kuruldukları yıldan itibaren süreklitüccarlar ve kervanlarla İrem’e ticaret yapmaya gitmiş, oranın kültürünü deberaberlerinde taşımışlardı. Buraya giden tüccarlar, şimdiye kadar görmediklerisütunlar karşısında hayrete düşerek, insan aklının almayacağı bir zenginliğibire bin katarak anlatıyorlardı. Bu da dilden dile bir efsaneye dönüşmüştü.
Fakat bir de Arap hikâyelerinde anlatılan İrem şehri vardı. Kutsalkaynaklarda yok oluş ilahi bir sebebe dayandırılıyordu. Bunun en büyük sebebiise ticaret için şehre gelen tüccarların şehri bulamayıp bunu tanrının gazabıolarak yorumlamalarıydı. Bu hikaye ise İrem şehrine bambaşka bir açılımgetiriyordu.


[b]Hikaye şöyle:[/b]
Büyük tufandan kurtulan Nuh ve tebaasından bir kısmı yeryüzüne tekrar ayakbastıktan sonra dünyanın başka bir köşesine yerleşmek için yol almışlardı.Kendilerine Ad ismini veren bu kavim kara bitene kadar güneye ilerlediler.Şimdiki Yemen’e ulaşan bu eski insanlar buraya yerleşip kendilerine İremşehrini kurmuşlardı.
Önceleri tanrı inancıyla sağlam bir şekilde tarım yapmaya ve hayatlarınıgeçindirmeye çalıştılar. Kendilerine ödül olarak verimli topraklarbahşedilmişti. Bu toprakları işleyip ekin elde etmeye başladılar. Üstelik başkainsanların ayinlerinde tütsü olarak kullandığı bir bitki sadece onların topraklarındayetişiyordu. Ticaretle kısa zaman içinde Ad kavmi zenginleşmeye başladı.


Ad kavminin insanlarının bir özelliği de iri yarı olmalarıydı. Oldukça uzunboylu ve yapılı olan bu insanlar kendilerine karşı savaş açan topluluklarıbozguna uğratmayı başarıyorlardı. Fakat gözlerini daha fazlasına diktiler. “Bizherkesten üstünüz. Onlardan farklı olmalıyız” dediler ve şehirlerine şimdiyekadar hiç görülmemiş sütunlar ve surlar diktiler. “Bizi kimse yıkamaz” diyerekböbürlendiler. Kendilerine güvenleri artınca da kibirlenmeye ve yabancılaradüşman olmaya başladılar. “Bizden daha zayıflar” diye düşünüp şehirlerine gelenyabancılara eziyet ettiler. Kafalarına göre işkence ve dayak uygulamasıbaşlattılar. Kervanlar yollarını şaşırsın diye çölde yol izlerini sildiler vebirçok tüccarın çölde kaybolup ölmesine sebebiyet verdiler.


Söylentiye göre bu kibir tanrıyı çok kızdırdı ve Ad kavmine bir peygambergönderildi. Hud peygamber Ad kavmine kötü huylarından vazgeçmelerini, aksitakdirde kendisinin gazabıyla karşılaşacaklarını söyledi. Fakat insanlar onudelilikle ve yalancılıkla suçladılar. Hud’un belki de seneler süren çabalarıtek bir sonuç bile vermemişti. Peygamber tanrıya dua edip, elinden fazla birşey gelmediğini ve gazabını göndermesini diledi. Bunun üzerine önce insanlardansu esirgendi. Tek bir damla bile yağmur yağmamaya başladı. Hayvanlarsusuzluktan öldü. Topraklar kuruyup çatladı. Büyük bir kıtlık başladı. Hudinsanlara tanrıdan af dilemelerini ve bu kıtlıktan kurtulmalarını söyledi.Fakat insanlar yine onu yalancılıkla suçlayıp yüz çevirdiler.


Böyle söylerlerken ufukta kara bulutlar gözükmeye başladı. Herkes yağmurgelecek diye sevinmişti. Fakat bulutlar yağmur yerine çok şiddetli bir kasırgagetirdi. Göz gözü görmeyecek şekilde kumlar uçuştu, fırtına koptu. Tam yedi günboyunca görkemli ‹rem şehri birbirine katıldı. Bu felaketten sadece Hudkurtulabilmişti.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
İrem Şehri ve Ad Kavmi Konusunun Linki Direkt Link
İrem Şehri ve Ad Kavmi Konusunun HTML Kodu HTML Link
İrem Şehri ve Ad Kavmi Konusu BBCode Linki BBCode Link
İrem Şehri ve Ad Kavmi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

İrem Şehri ve Ad Kavmi indir, İrem Şehri ve Ad Kavmi Videosu, İrem Şehri ve Ad Kavmi online izle, İrem Şehri ve Ad Kavmi Bedava indir, İrem Şehri ve Ad Kavmi Yükle, İrem Şehri ve Ad Kavmi Hakkında, İrem Şehri ve Ad Kavmi nedir, İrem Şehri ve Ad Kavmi Free indir, İrem Şehri ve Ad Kavmi oyunu, İrem Şehri ve Ad Kavmi download


Hızlı Menü: