default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 22:46


İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1483 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:11
Yeryüzündeki en muammalı bilmecelerden biri yine en büyüklerinden biridir.Peru ‘daki Nazca düzlüğünde 65 kilometre kare büyüklüğündeki bir çölalanına yayılmış devasa büyüklükte çizimler yer almaktadır. Üçgenler, düzçizgiler, kesişen şekiller ve hayvanlar tahminen MS.400-900 yılları arasındayerin en üst katmanındaki taşların yerlerinden sökülmesiyle yapılmışlardır.Genelde bunlara “Inca yolları” adı verilmiştir. Bu bir yanılgıdır çünkü bu“yollar” hiç bir yere gitmemektedir.


1939 yılında ancak bir uçakla keşfedilmesinden sonra bu şekiller bir netlikkazanmıştır.Yerden bakıldığında normal toprakla neredeyse ayırt edilememesinerağmen havadan bakıldığında dev boyutlu sanat eserleri bizlere adeta gösteriyapmaktadırlar. Çizgiler kusursuz bir doğrulukta bazıları kilometrelerceuzanmakta hatta dağların tepelerinden geçmektedirler.Geometrisel şekillerinkusursuz sayılabilecek köşeleri var ve spiralde geometrik ustalıklayapılmıştır.


Nazca şekillerinin gerçek büyüklükleri ancak havadan bakıldığında bellioluyor.şekillerin tamamı yeryüzündeki en büyük bilmecelerden biridir.
Genelde kabul gören bir teori Nazca araştırmacısı Maria Reiche’den geliyor:Bunlar havadan bakılması gereken devasa bir astroloji kartının sembolleridir.Hayatını çizimlere araştırmaya adayan Reiche , bu insanların gökten gelenziyaretçilerden bilgilendiğini bu şekilde yılların ölçümünde bu tekniklerikullandıklarına inanmaktadır.
Diğer teoriler daha ileriye gitmektedirler. Erich Von Daniken bu çizgilerinuzaygemilerinin iniş pistleri olduğunu düşündüğünü, büyük çizimlerin budüşünceyi hatırlattığını iddia etmektedir.


İster astroloji sembolleri olsun, ister uzay gemilerinin iniş alanları olsunbu şekilleri görebilmek için uçmak gerekiyor.
Bu şekiller arasında çok detaylı olarak yapılmış hayvan figürleri vardır. Enbelirginleri spiral kuyruklu devasa bir maymun,145 metre uzunluğundaki örümcek,bir katil balina ve çok büyük ebatlarda kuşlar. Dikkati çeken nokta çizimiyapılmış bazı hayvanların mesela maymunun o bölgede yaşamamış olduğudur. Osanatçılar bu hayvanı bu kadar detaylarıyla çizmesi gerektiğini nasılbiliyorlardı?
Biraz daha etkili belirtmek gerekirse, maymun futbol sahası büyüklüğünde,18kuş çiziminden en büyüğü 200 metre uzunluğundadır. Böyle eski bir toplum neden böylekarışık semboller yapsın? Ve kimin için?
Bazı araştırmacılar bu çizimlerin rüyalardan haber veren, transagirdiklerinde hayvanların ruhlarıyla bağlantı kurup yıldız tanrılarına yolculukeden eski “şamanlar”ın işi olduğunu düşünmektedirler. Anlamları her neyse birsır olarak kalacağa benzer. Semboller kırmızı toprak üzerinde gökyüzüne bakıpbirilerini bekler gibidirler.


[b]Gizem[/b]
Basitçe söylemek gerekirse: Her ne olursa olsun, pampa’daki mesaj bizim içinolmayabilir! Hayvan biçimindeki biçimler, bende onların içinde yatan sırlarınDarwin’in Türlerin Kökeni’nden çok Alis Harikalar Diyarında’ya daha yakınolduğu duygusunu uyandırmaktadır.


[b](ANTHONY AVENI, 2000)[/b]
Peru’nun güney kıyılarının Nazca halkı küçük krallıklar federasyonuydu:Çiftçiler, balıkçılar ve uzman dokumacılar. Bunlar, hassas bir Çizim tahtasıpotansiyeline sahip bir çöl olan Pampa de Ingenio’nun kenarlarında yaşarlardı.
Burada ince kum ve küçük taşlardan oluşan toprak tabakasını kaldırmışlar vebeyaz alüvyonun üzerine yerden asla tim olarak görülemeyecek büyüklükte gayetkarmaşık bir çizgiler ve figürler ağı bırakmışlardır. Çölün tepesinden biruçakta bakıldığında, bazıları bir uçak pisti kadar geniş olan bu çizgilerinvadiler ve alçak tepeler boyunca kilometrelerce uzandığı görülür. Diğerlerimerkezlerden yayılırlar. Bazı çizgiler dev kuşlar, maymunlar, bir balina,örümcekler ve hatta bitkiler oluşturacak biçimde birleşir ama bunlarıyaratanlar bu nesneleri asla tümüyle görebilmiş değillerdi. Şu halde uçaklarıolmayan insanlar bu çizgi ve resimleri neden çizmişlerdir?
Nazca’da çöle çizilmiş bir kuşun havadan görünüşü. Nazca halkı yüzeyde tamolarak görmeleri imkânsız şekilleri çizmek için neden toprağın ince üsttabakasını kaldırmışlardır?
[b]ÇİZGİLERİN ARAŞTIRILMASI[/b]
Almanya doğumlu matematikçi Maria Reiche, 1939 yılında Nazi Almanyası’ndanPeru’ya kaçmış ve Nazca’da öğretmenliğe başlamıştı. Reiche, çok geçmedengördüğü bu çizgileri kaydetmeyi ve korumayı kendisine iş edindi ve uzun yıllarboyunca onları ölçtü. Bu çizgilerin ufuktaki göksel olayları belirttiğine vehayvanların da gökyüzündeki takımyıldızları temsil ettiğine inanıyordu.
Reiche 1963′e kadar yirmi yılı aşkın bir süre hemen hemen tek başınaçalıştı. Ama bir süre sonra, gizemli olaylar ve okült olgularla uğraşan popülerkültür dalgası pampaya akın etmeye başladı. Sözde arkeolog Erich von Daniken,yazdığı popüler arkeoloji (ya da uzay) kitaplarında çizgilerin eskiastronotların uzay gemileri için hazırlanmış pistler olduğunu bile ileri sürdü!


1970′li yılların sonunda bilimadamları, Nazca Çizgileri’nin Peru kıyılarınınbüyük bir kısmında bulunan ve “jeoglif” (jeo-oyuklar) adı verilen yerçizimlerinin benzerleri olduğunu anladılar. Anthony Aveni ve Gary Urton, 62tane ışını andıran merkezin krokisini çıkardılar ve Nazca yakınlarından kimi 13 kilometre uzayan762 uzun çizginin dizilişini incelediler. Aveni bunları bilgisayara yükleyinceçoğunun yıllık yağmur sularının Andlar’dan kıyı nehirlerine akmaya başladığıKasım başlarındaki kritik günlerde ufukta güneşin doğduğu noktaylaçakıştıklarını tespit etti.
Arkeolog Persis Clarkson, 1600 kilometrelik çizgilerde kültürel kalıntılararadı. Çizgiler boyunca yürüyen insanların kamp yerleri olabilecek kabasığınaklar ve çanak çömlek parçaları buldu. Aveni ile arkadaşları NazcaÇizgileri’nin pampaya su gelişi sırasındaki ayin faaliyetinin önemli bir kısmıolarak yerel akraba grupları tarafından korunan, temizlenen ve süpürülen yollarolduğuna inanmışlardı.


[b]ÇİZGİLERİN ANLAMI[/b]
Çizgilerin eski Nazca yaşamında önemli bir sembolik rol oynadığını kabuletsek de, Nazca inançları hakkında bir bilgiye sahip olmadığımız için hayvan vebitki “jeoglif”lerinin anlamını bilemiyoruz. Andlar’da dağ tanrılarınıninsanları koruyup havayı kontrol ettiğine inanılırdı. Bunlar göllerle,nehirlerle ve Büyük Okyanusla (hem verimliliğin hem suyun nihai kaynağı)ilişkilendirilir. Nazca yağmur yağdırma ayinlerinde, sulama kanalları için sukaynağı olan yerel dağlar önemlidir.
Bir başka arkeolog olan Helaine Silverman ise, Caluıachi adında bir törenmerkezini kazmıştır. Silverman’ın kazdığı alanda, höyükler, mezarlıklar vetapınaklar ağının yüzleri dışarıya, “jeoglif”leri ise pampaya dönüktür. Mekânabitişik olan nehir hemen hemen hiç kurumaz ve bu kutsal yerde su bütün yılkaynayarak yüzeye çıkar. Cahuachi ve diğer mekanlardaki Nazca resimleri,papazların ve mitolojik yaratıkların maskeli performanslarını vurgulamaktadır.
Belki de bu çizgiler yerel dünyaya kök salmış politik, toplumsal ve dinifenomenlerdi. Bunlar boyunca yürüyenler kutsal yere gelince ritüel varlıklaradönüşmekteydiler ve dönüşüm dans, süslü kostümler ve maskeler ve şamanisttranslarla mümkün oluyordu.
Esrarengiz Nazca Çizgileri hep tartışmalı kalacak. Ancak son araştırmalar,çöldeki çizgilerle Büyük Okyanus boyunca yaşayan insanları ve tarım ürünlerinibesleyen can verici su arasında yakın bir ilişkiye işaret etmektedir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Konusunun Linki Direkt Link
İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Konusunun HTML Kodu HTML Link
İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Konusu BBCode Linki BBCode Link
İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Lineer A ve Phaistos Diski’nin Çözülemeyen Gizemi ulas 0 2,782 09.02.2013, Saat: 20:27
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca indir, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Videosu, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca online izle, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Bedava indir, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Yükle, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Hakkında, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca nedir, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca Free indir, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca oyunu, İnsanlığın Çözülemeyen Muammalarından Biri: Nazca download


Hızlı Menü: