default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 05:12


İlk Kayıp Kıta: Hiperborea

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2574 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:50
Atlantis konusunda gerçek hayali destekliyorsa Mu’nun keşfinde bununtersiyle karşılaşıyoruz. Dolayısıyla uygarlığın ve insanoğlunun beşiğindenayrılıp üçüncü ve son kayıp kıta örneğimize geçelim. Atlantis kadar ünlü veeski bir kayıp kıta olan Hiperborea hala hiç kimse tarafından resmenkeşfedilmemiştir. Hiperborea mitosu çoğunlukla eski geleneklere ve efsanelerebağlı kalmaktadır.


Hiperborea nedir, yeri nerededir, hangi kaynaklarda görülür?


Eski geleneklere göre insanoğlunun yaşadığı ilk kıta Kuzey Kutbu’nunbulunduğu bölgede yükselen Hiperbore olmuştur. Bu kıta üçüncü zaman’ınbaşlangıcında suların altına gömülmüştür; ama Hiperbore’nin bazı kısımlarıbugün Sibirya, Alaska, Grönland, Spitzberg, İsland a Jan Mayen adası adlarıaltında yatmaktadır. Hiperbore tezi, antikçağlarda Herodotus, Diodorus, Romalıansiklopedici Gaius Plinius Secundus ve Virgilius tarafından savunulmuştur.Hatta Pythagoras’ı eğiten Phereside’nin Hiperbore’li bir aileden gelme olduğusanılmaktadır.


Hiperborea hakkındaki efsaneler az değildir. Eski inanışlara göre buzlarlaçevrili, yüksek dağlarla kaplı bu adada şeffaf insanlar yaşarmış . Adayla diğerkıtalar arasında bir bağ yokmuş ama, bir yoruma göre, gizli bir geçit GüneyAlmanya’ya kadar uzanıyormuş. Hiperbore kadınları çok güzel olup her aileninbeşinci kızı olağanüstü yeteneklere sahipmiş. Ada ya da kıta kutuplardakibuzların çözülmesiyle yaşamılmaz hale gelince Hiperborelilerin bir kısmıAvrupa’ya bir kısmı’da Amerika’ya göç etmişlerdir.


Buzların arasında bir uygarlık düşünülebilir mi? Hiperborea’nin varlığıüzerinde durmadan bu noktayı açıklayalım.
Çok uzak bir çağda ekvatorla kutupların yer değiştiği, kutup ikliminebenzediği jeoloji tarafından kabul edilmiştir. Spitzberg ve Grönland’ta bulunanmanolya, incir, hurma ağaçları, sıcak bölgelerde yaşayan hayvan fosilleri bunuispatlar. Buz akınından söz edildiğinde bu çeşit jeolojik olayların birkaç defayer aldığını da hatırlamak gerekir. Buzların son çözülüşü (Wurms III dönemi)yaklaşık olarak 10-12.000 yıl önce Avrupa’yı ve Güney Amerika’yı etkilemiştir.Olay büyük bir hızla yayıldığından, peşi sıra geniş kara parçalarınısürüklediği de kabul edilir. Bu durum Atlantis olayında görülür. Ancak bu durumHiperbore ‘nin varlığını destekleyebilecek nitelikte değil; olsa olsa kıtalarınbatma nedeni ortaya koymaktadır.


Hiperbore görüşünü en çok destekleyenler eski Yunanlılardır. Buzların sonçözülüşünden sonra bile Yunanlılar Arktik bölgelerde yaşayan ,üstün bilgileresahip ,beyaz tenli bir ırkla ilişkide bulunduklarını çeşitli eserlerdebelirtmişlerdir.Yunanlıların ve Romalıların Arktik denizlerinde seferleryaptığı bilinmektedir. Bu gerçek yorumlandığında kutuplara yakın bölgelerde,belki İzlanda’da yaşayan bir ırkla ilişki kurdukları düşünülebilir.


Hiperboreliler hakkında birçok hayali görüşler yürütüldü;kimi onlarıAtlantislilere bağladı, kimi de bir çeşit uzay yaratıkları saydı. Hiperborea’yeait hiçbir kalıntı bulunamadı. Rahip Spanuth’un Heligoland açıklarındakeşfettiği denizaltı kalıntıları, duvarlar bilinmeyen batık bir şehrin, biradanın izleri olabilir.


Bugün jeoloji kutupların ve Antartika bölgesinin tarihöncesi çağlardayaşamaya uygun olduğu düşüncesini desteklemektedir. 1938-1939 yıllarındaYüzbaşı Richter’in yönettiği Alman Schwabenlend araştırma kolu 70. paralelinbatısında ve doğusunda uzanan buz duvarlarının birkaç yüz metre ilersindeyeşilliklerle kaplı dağlık bir bölgeyi kesfetmiştir. O yıllarda kuşkuylakarşılanan bu keşif daha sonra,1947′de Amiral Byrd’ın arkadaşları tarfındandadoğrulanmıştır. Göllerle kaplı, tepeleri ufak ağaçlarla, yeşilliklerledonatılmış, buzlar arasına sıkışmış kalmış bu bölgeye Kraliçe Mary ToprağınınBahçeleri adı verilmiştir..


1956′da aynı bölgede araştırmalar yapan William Bennett’e göre bu yeşilbölge buzların altında kalmış gizli bir ülkenin kalıntılarından başka bir şeydeğildir.


Bu görüşler ve keşiflerin karşısında iki ihtimal üzerinde durabiliriz;Antartika buzları arasında barınan sıcak ya da ılık bir bölge, volkanik ya daradyoaktif olayların sonucu olabilir;belkide gerçekten tarihöncesi çağlarda veinsanları barındırna bir bölgenin kalıntılarıdır.


Atlantis, Mu, Hiperbore mitoslara karışmış üç kayıp kıta, belki üç kayıpuygarlıktır. Birincisi jeoloji tarafından kabul edilmiştir. İkincisi birtakımesrarların kapılarını zorlar, üçüncüsü ise çoğunlukla eski geleneklere, düşlereve jeolojinin hala çözemediği bazı sorunlara dayanıyor. Hayal ya da gerçek! Üçayrı kayıp ülke ve bilinmeyen tarihin üç ayrı kaynağı….
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Konusunun Linki Direkt Link
İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Konusunun HTML Kodu HTML Link
İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Konusu BBCode Linki BBCode Link
İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin ‘Kayıp şehir Atlantis’ bulundu mu? ulas 0 2,381 19.01.2013, Saat: 04:14
Son Yorum: ulas
Big Grin Buzulların Altındaki Kayıp Uygarlık ulas 0 1,764 18.01.2013, Saat: 20:55
Son Yorum: ulas
Big Grin Nemrut ve Kayıp Kardeşlik Örgütü ulas 0 2,242 18.01.2013, Saat: 14:34
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

İlk Kayıp Kıta: Hiperborea indir, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Videosu, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea online izle, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Bedava indir, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Yükle, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Hakkında, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea nedir, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea Free indir, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea oyunu, İlk Kayıp Kıta: Hiperborea download


Hızlı Menü: