default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 22.03.2018, 16:39


İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1864 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 14:52
[b]Uzay yolculuğu insanı yaşlandırır mı? İşte size uzay-zaman mucizesininkurbanı olan ikizlerin hikayesi ve Einstein’ın “hayatımın en mutlu düşüncesi”dediği fikri…[/b]


Einstein, mekanikle elektromanyetizmayı birleşik bir kuram haline getirirken,uzay ve zaman üzerindeki düşüncelerimizde köklü değişiklikler yapmak zorundakaldı. Özellikle de, iki olayı ayıran zamanın, ancak bu olayın gerçekleştiğireferans sistemi içerisinde ölçülmesi durumunda anlamı olabileceğini gösterdi.Bir başka referans sisteminden bakıldığında, iki olayı ayıran zaman aralığınıngörünürde uzun olduğunu ve bu sürenin, referans sistemlerinden birinin hızınındiğerininkine göre ne kadar fazla olursa o kadar uzun olacağını ortaya koydu.Langevin’in ikizler paradoksu bunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.


İkiz kardeşleri ele alalım. Biri gezegenlerarası bir gezi için füzeyle yolaçıkar; ikincisi yeryüzünde kalır. Dünyada kalan kardeş için, çok büyük birhızla hareket eden diğer kardeşin kalbi kendi kalbine göre daha yavaş atıyorgibi gözükmektedir. Birinci kardeş Dünya’ya döndüğünde ikinciden daha gençolacaktır. Ama olay ikinci kardeş açısından incelendiğinde, füzede bulunanagöre sonuç farklı olacaktır. Onun için, Dünya’da kalan hareket halindedir; ohalde Dünya’da kalanın kalbinin kendi kalbine göre daha yavaş çarptığınıgörecektir ve karşılaştıklarında birinci ikiz, ikinci ikizin daha genç kaldığıizlenimini edinecektir. Peki, kim haklıdır? Ne biri, ne de öteki… İşte busoruna ancak Genel Görelilik açıklama getirecektir.


İkizler paradoksunda “aksayan” nokta, füzeyle giden ikizin belirli bir andageri dönmüş olduğunun unutulmuş olmasıdır; zira ikizler tekrar Dünya’dabuluşmuşlardır. Oysa, geri dönmek yavaşlamayı ve/veya yön değiştirmeyigerektirmektedir. Demekki füzedeki ikiz her zaman düzgün doğrusal hareketyapmamış, yönünü değiştirmiştir. Oysa Einstein’ın özel görelilik kuramınınsonuçları ancak, birbirlerine göre herhangi bir bağıl ivmesi olmayan düzgünöteleme durumundaki sistemler için geçerlidir. Demek ki, bir paradokstan çokbir mantık hatası söz konusudur.


Birbirlerine göre düzgün öteleme halinde olan referans sistemlerine uygulananbu özel kuram, 1910′lu yıllarda Albert Einstein’ın zihnini meşgul ediyordu.Mantıksal olarak doğa yasalarının, bunları betimlemek için seçilen bakış açısıne olursa olsun, aynı olması gerekiyordu. Bu yasaların yalnızca birbirine göredüzgün öteleme halinde olan referans sistemleri için değişmez olduğunu söylemekde keyfi bir yaklaşım gibi görünüyordu. Görelilik kuramını “genelleştirmek”mümkün olamaz mıydı?


Einstein’ı meşgul eden bir başka sorun daha vardı: Henüz açıklanamamış olsabile, Newton’dan beri, herhangi bir cismin harekete karşıkoyan “eylemsizlik”kütlesiyle başka cisimlerce çekilmesini sağlayan “kütleçekimsel” kütlesininaynı olduğu biliniyordu. Bu sorun güncelliğini hala korumaktadır ve bueşitliğin doğrulanmasına yönelik yüksek duyarlıklı deneyler yapılmaktadır.


İşte bu sorunu araştıran Albert Einstein, kendisinin de dediği gibi,“hayatının en mutlu düşüncesi”ni buldu. Madem ki çekim kütlesiyle eylemsizlikkütlesi eşitti, bu durum eylemsizlikle kütle çekiminin iki ayrı bakış açısındanyorumlanan bir ve aynı olgu olduğunu kanıtlamaz mıydı? Bu temel üzerineEinstein, uzay ve zaman kavramlarımızı bir defa daha değiştirmemize yol açacakkarmaşık bir matematiksel kuram geliştirdi: uzay, üzerinde cisimlerin herhangibir etkide bulunmadığı boş bir toplanma mekanı değildi; kütlelerin etkisiyledeğişikliğe uğruyordu: her cisim, bir çeşit uzay-zaman oyuğu içindeyuvalanıyordu ve bu, cismin kütlesi arttıkça daha belirgin bir hale geliyordu.
Bugüne kadar genel göreliliğin geçerliliği deneysel olarak hiçbir şekildeolumsuzlanamamıştır. Dahası, “ikili pulsarlar” ve kara delikler gibi bazı gökcisimlerinin incelenmesi genel görelilik kuramına giderek daha fazla haklılıkkazandırmaktadır.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Konusunun Linki Direkt Link
İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Konusunun HTML Kodu HTML Link
İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Konusu BBCode Linki BBCode Link
İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Einstein’ın görelilik teorisi yine doğru çıktı ulas 0 1,425 20.01.2013, Saat: 20:00
Son Yorum: ulas
Big Grin Prometheus Hakkında Genel Bilgi ulas 0 1,249 19.01.2013, Saat: 05:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Gemini Takım Yıldızı ( İkizler ) ulas 0 1,958 19.01.2013, Saat: 04:47
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik indir, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Videosu, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik online izle, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Bedava indir, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Yükle, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Hakkında, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik nedir, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik Free indir, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik oyunu, İkizler Paradoksu ve Genel Görelilik download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap