default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 22:55


Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2647 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:13
Hazreti Süleyman a.s.’ın mührü bir yüzüktü ki dört köşeli bir kaşı vardı. Buyüzüğü Cebrail a.s. Cennetten çıkarıp Allah cc.’nin emri ile Davut a.s’agetirdi. Bir köşesinde “El mülkü lillah” (Mülk Allahındır) yazıyordu. Cebraila.s bu yüzüğü Davut a.s’a verip dedi ki :


-”Ey Davut! Hak Tealadan sana bir yüzük ve on soru getirdim. Allahu Tealanınbuyruğu odur ki: Evlatlarını toplayıp bu on soruyu onlara sor. Kim doğru cevapverirse senin yerine o geçsin. Devleri, Perileri, Ademoğullarını, yelleri,kuşları, canavarları, dünyada ne ki varsa hepsini buyruğuna başeğdirsin,itaatli kılsın. Ve bütün dünyaya padişah olsun” dedi.


Hz. Davut a.s Ekabirlerden, yüce insanlardan oluşan bir meclis kurupevlatlarını çağırdı ve bu meclis huzurunda tek-tek hepsine bu on soruyu sordu.Hiç biri cevap veremedi.
En son Hz. Süleyman a.s. ayağa kalktı:


-”Eğer izin verirseniz bu sorulara ben cevap vereyim!” Dedi. Davut a.s.’ıngönlü hoş oldu Ve:


-”Ya Süleyman söyle bana” dedi:


[b]1-[/b]Dünyanın en kem kötü şeyi nedir ki ondan daha kötüsü yoktur?
[b]2-[/b]En güzel, en üstün şey nedir ki ondan daha güzeli, daha üstünü yoktur?
[b]3-[/b]Dünyada en acı şey nedir?
[b]4-[/b]Dünyada en tatlı şey nedir?
[b]5-[/b]O nedir ki ondan daha çirkini yoktur?
[b]6-[/b]Nedir o ki ondan daha kabası yoktur?
[b]7-[/b]Yine o şey nedir ki ondan daha yakını olmasın?
[b]8-[/b]Nedir o şey ki ondan daha ırağı yoktur?
[b]9-[/b]Yine nedir o şey ki onda daha gussalı, daha kaygı verici şey olmasın?
[b]10-[/b]Nedir o şey ki ondan daha sevinçli şey yoktur?


[b]Süleyman a.s. dedi ki:[/b]
–”Ey baba bu sorduğun sorular çok kolay şeylerdir?”


[b]1-[/b]Dünyada en kötü şey insanoğlunun nefsidir ki ondan daha kötüsü yoktur.
[b]2-[/b]Ondan daha güzel daha üstünü olmayan şey akıldır.
[b]3-[/b]En acı şey yoksulluktur
[b]4-[/b] Çok tatlı olan şey varlıklı, zengin olmaktır.
[b]5-[/b]İnsanoğlu’nda süğmekten, küfürden daha çirkin şey yoktur.
[b]6-[/b]Kaba (katı yürekli) kadından daha kabası yoktur.
[b]7-[/b]İnsanoğlu’na ahiret’ten yakın şey yoktur. Ve bütün kişiler ona gitmektedir.
[b]8-[/b]Sonra dünyadan ırak başka bir şey yoktur ki, insanoğullarındanıraklaşmaktadır.
[b]9-[/b]Gayet gussalı, kaygılı şey; ruhun bedenden ayrılmasıdır.
[b]10-[/b]Gayet şad, sevinçli olan şey yine ruhtur ki, insanoğlunda bulununca busevinci duyar!
Diye cevap verdi. Yalnız her soruya cevap vermeden önce gülümsedi sona cevapverdi


[b]O zaman Davut a.s. oğlu Süleyman a.s.’a:[/b]
-”Gerçek söyledin, öyledir! Ama Bu yüce insanların huzurunda neden her soruyaadaba aykırı olarak gülerek cevap verdin”: Süleyman a.s:


-”Bu soruların cevabını bende bilmiyordum ama siz her soruyu sordukça cevabıbir karınca bana söylüyordu bende size cevap veriyordum” dedi.
O zaman Davut a.s. dedi ki: Amaç Allah’a (cc) ulaşmak olduktan sonra vasıtaisterse bir karınca olsun, önemli değil
[u](Kaynak:Tarih-Taberi cilt 1 sayfa 70-71)[/u]


[b]Yüzük kimdeyse Süleyman odur”[/b]
Bundan binlerce sene önce yeryüzünün büyülü devirlerinde insan henüz üçüncügözünü kaybetmemişken efsanevi bir Kral Peygamber yeryüzünün ve gökyüzününefendisi olmuştu. Cinlere insanlara ve hayvanlara hükmeden bu kral peygamberHz. Süleyman’dı. Ve yetkesinin kaynağı olduğu sanılan güçlü bir mühür yüzüktaşıdığı söyleniyordu. Fakat bir gün bu muhteşem yüzük çalındı. Süleyman sahipolduğu herşeyi kaybetti. Ve mührün yokluğunda geçen o acı günlerde kendisindekiasıl mührü
Mühr-ü Süleyman’ı buldu. “


Hazineleri dillere destan olan 3 semavi dinde de ismi haşmetle birlikteanılan biridir Süleyman / Hz. Süleyman / King Soloman / Peygamber Süleyman. Onabu özelliği veren dünyasal ve ilahi güçlere hakim bir yönetici olduğudüşüncesidir. Asıl olarak Peygamber / Kral Davud’un oğludur. Hem Tevratta hemKuran-ı Kerim de hikayeleri ve hayatıyla saltanatı anlatılır.


Efsaneler şöyle der Hz. Süleyman / Kral Süleyman Tanrı’nın seçipgüçlendirdiği bir ailenin adaletle hükmeden oğludur. İsrail soyunun güçlü birKralıdır. Temelde Tanrısal bir görevi vardır. Bu görev nedeniyle daha önce vedaha sonra kimseye verilmemiş/verilmeyecek bir saltanat diler Tanrı’dan.Böylece kendisine rüzgar, cinler, akarsu gibi akan metaller, kuşlar veinsanlardan oluşan ordular tahsis edilir. Rüzgara binip günler sürecek yollarahızla varır. Kuşları görevlendirerek düşman sahasına keşfe gönderir. Cinlerinesrarengiz görünmez ve anlaşılmaz yetileriyle devasa saraylar, kaldırılmasıimkansız dev sanat eserleri, binalar ve dalgıçların çıkardığı malzemelerdentakılar akla gelecek binbir güzel şey yaptırır. Dünyayı imar ederken güzelliğve adaleti kurar.
Süleyman efsanesini doruğa çıkaran yüzüktür. Her ne kadar dini kaynaklarbunu bu şekilde aktarmasa da gizem perdesi altında Tanrı’nın kendisine biryüzük hediye ettiği söylenir.


Bu öyle bir yüzüktür ki sayılı kişi ve meleklerin bildiği Tanrı’nın gizliismini (İsmi Azam duası) saklar. Tanrının bilinmeyen adı yaratma ve hükmetmeözellikleri içerir. Elbette bu tür bir efsane güç düşkünü insanların başınıdöndürmeye yeter de artar bile. Kimi bilgilere göre Adem’in taşıdığı biryüzüktür ve cennetten çıkarılırken onu Arşta bırakmıştır. Cebrail daha sonra buyüzüğü Tanrı’nın isteğiyle Hz. Süleyman’a getirmiştir. Terim aslen Mühr-iSüleyman’dır. Ancak Türkçe’deki ses uyumuna göre dile geçerken değişmiştir.Diğer bir deyişi de Hatem-i Süleyman’dır. İngilizce ‘Seal of David’, ‘Star ofDavid’, ‘Davis’s Sheald’ ‘Magen David’ isimleriyle anılır. Çünkü Batıdünyasında bildiğimiz çift üçgenin kesişimi olan Mühr-ü Süleyman aslında 5kollu bir yıldızdır. 6 kollu yıldız babası olan Davud peygamberin kullandığısemboldür.”
Prof. Dr. Nusret Çam / Ankara İlahiyat Fakültesi


Kelime manasıyla Süleyman’ın mührü anlamına gelen mührün şekli aslında kesindeğildir. Belli bir tarihten sonra kabul edilmiş olan ve şimdi İsrailbayrağında yer alan sembol İslam dünyasında da yüzlerce yıl kutsal olarak kabuledilmiş cami medrese ve geçitlerde mezarlıklarda yüzüklerde padişahlarıngömleklerinde tılsım olarak yerini almıştır. Daha sonraları ise farklılıkyaratmak için sembol bazen doksan derece çevrilerek kullanılmıştır.


Batı dünyası bazen büyü kitaplarında bazen noterlik işareti olarak, basımevimarkası sonraları bir çok akımın sembolü olmuştur.
Süleyman Peygamber’in yüzükle olan ilgisi onun bir imtihandan geçişişeklinde ele alınır. Yokluğunda bir cariyesine emanet ettiği yüzük mührü bircin onun görünümünü alarak ele geçirir. Yokluğunda pek çok fitne fesat hazırlarörneğin tahtına büyü kitapları koyar ve iftira atar. Oysa Hz. Süleyman yüzüğünyokluğunda kendine dönecek ve gücünün kaynağı olan asıl çekirdeğini özünübulacaktır. Kuran bu konuya atfen şöyle der.
“Süleyman’ın mülk ve saltanatı konusunda onlar, şeytanların okuyupdurduklarına uydular. Halbuki Süleyman küfre sapmamıştı. Ancak şeytanlar küfresapmıştı; insanlara büyüyü öğretiyorlardı.” Bakara Suresi / 102


Ayrıca Neml suresi’nde Süleyman Peygamberin gelişini duyan karınca beyininkendi halkına seslenişi efsanevi Seba Melikesi’nin tahtının göz açıp kapayanadek ışınlanışı ve olağanüstü pek çok şey anlatılır.
Karınca vadisine geldiklerinde bir karınca şöyle seslendi: “Ey karıncalar!Yuvalarınıza girin ki, Süleyman ve orduları farkında olmayarak sizi ezmesinler.”Neml / 18
“Kendinde Kitap’tan bir ilim olan kişi de şöyle dedi: “Ben onu sana, gözünüaçıp yumuncaya kadar getiririm.” Derken Süleyman, tahtı, yanında kurulmuşgörünce şöyle konuştu: “Rabbimin lütfundandır bu. Şükür mü edeceğim, nankörlükmü diye beni denemek istiyor. Esasında, şükreden, kendisi lehine şükretmişolur. Kim de nankörlük ederse bilsin ki, Rabbim Ganî’dir, cömerttir.” Neml / 40


“Onlar Süleyman için, mihraplardan/kalelerden, heykellerden, havuzlar gibiçanaklardan, yerinden kaldırılamaz kazanlardan ne dilerse yaparlardı. Ey Davûdailesi, şükür olarak iş yapın! Kullarım içinden şükredenler o kadar az ki! ”Sebe / 13
“Sonunda, Süleyman için ölüm hükmünü verdiğimizde, onun ölümünü, değneğiniyiyen dâbbetül arzdan/ağaç kurtçuğundan başkası onlara göstermedi. Süleymanyere yığılınca, açıkça anlaşıldı ki, eğer cinler gaybı bilmiş olsalardı, oalçaltıcı azap içinde bekleyip durmazlardı.” Sebe / 14
” Yüzük kimdeyse Süleyman Odur “


Süleyman’ın Tapınağı’nın daha sonra Haçlı Seferleri sırasında Kudüs’tearandığı, Templer Şövalyelerinin yerini bulduğu ve kutsal bazı emanetlerleAvrupa’ya döndükleri iddia edilmiştir. Kimileri kutsal kadeh Graal’ı, kimileriFelsefe Taşı’nı, kimileri ise Mühr-ü Süleyman’ı bulduklarını düşünmüşlerdir.Tapınak Kral Süleyman’dan sonra yağmalanacaktır ancak o zamana kadar Musapeygamberden beri nesilden nesile saklanan Hz. Musa’nın emaneti olan AhidSandığı’nı (orijinal Tevratın levhalar halinde içinde bulunduğu Tabut-i Sekine)muhafaza edecektir.


Günümüzde kabul gören sembol göğün ve yerin birleşimini gösterir. İkiüçgenin biri göğe biri yere dönüktür. Sembol bir yönüyle insan varlığının maddibedenini ve ruhunu, bundan oluşan bütünü, bir yandansa dişil ve erilprensipleri, maddi ve manevi değerlerin bütünlüğünü gösterir. Doğunun Yin veYang’ına benzer bir semboldür. Dünyaya giriş ve çıkış noktalarını temsil eder.Kimi farklı bakışlar ise şekilde iki piramit görür.
Özellikle Selçuklu dönemi paralarında ve eserlerinde sıkça kullanılan sembolartık günümüzün gerilimli zaman ve dünyasında İslam ve Hıristiyan toplumlarıncaterkedilmiş hatta anlamı bilinmediğinden bir çok tarihi eserde de tahripedilmiştir.


Süleyman (a.s.) peygamberlerin en zenginlerinden ve kendisine krallıkverilen bütün cinni ve hayvanları yönetip onlarla konuşabilen bir peygamberdi.Süleyman (a.s.)’ın parmağındaki yüzük bütün cinleri toplayabilme ve egemenliğialtına alabilme özelliğine sahipti. Fakat Süleyman (a.s.) vefat ettikten sonrayüzüğü kayboldu. Çünkü bu yüzüğe kim sahipse bütün cinn ve hayvanları yönetebilecekti.Bu yüzük Allah tarafından arşa kaldırılmış ve orada bir kale içindekorunuyordu. Fakat cinnilerden bir tanesi yüzüğü kalenin içinde gördü ve almakistedi. Tam kalenin içine girecekken yüzüğü koruyan başı ve dişleri kızgındemirden, gözleri kırmızı yakuttan, vücudu cehennem ateşinden yaratılmışbüyüklüğünü sadece Allah’ın bildiği bir ejderha gördü ve hemen endişeyekapılarak yeryüzüne indi. Yeryüzünde üç parça çamur aldı ve bunları okuyupbaşka bir cinni arkadaşına verdi. İki cinni arşa çıkarken yüzüğü almak isteyencinni diğerine “ben içerideyken bana birşey olduğu zaman bu çamuru benimüzerime at” dedi. Diğer cinni de “tamam” dedi.


İkisi kalenin önüne geldiler ve yüzüğü almak isteyen cinni içeriye girdi.Ejderha ona hemen orayı terk etmesini buranın Allah tarafından korunduğunu vehiçbir zaman o yüzüğün alınamayacağını söyledi. Cinni yüzüğün üzerine doğruharekete geçince ejderha ağzını açarak ona cehennem ateşi püskürttü ve cinnikül oldu .Diğer arkadaşı külleri toplayıp üzerine çamuru koydu. Cinni hiçbirşey olmamış gibi tekrar ayağa kalktı ve içeriye girdi. Bu sefer ejderhacehennem demirinden olan tırnaklarıyla cinniyi paramparça yaptı. Arkadaşıparçalarını topladı ve üzerine diğer çamuru koydu. Cinni tekrar hiçbirşeyolmamış gibi ayağa kalktı ve içeriye girdi. Bunun üzerine ejderha onuöldüremeyeceğini zannetti ve Allah’a sığındı. Allah ejderhaya ona kuyruğuylavurmasını ve artık arkadaşının ona yardım edemeyeceğini nida etti. Bununüzerine ejderha cinniye kuyruğuyla vurdu ve cinni bir anda yok oldu .Diğercinni Allah’ın azametinden korkup yeryüzüne indi ve Allah’a sığındı. Fakatdiğer cinninin ne olduğunu hiçbiri öğrenemedi. Çünkü Allah’ın her şeye gücüyeter….
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Konusunun Linki Direkt Link
Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Theseus ( Ege Denizinin Hikayesi ) ulas 0 1,777 19.01.2013, Saat: 04:54
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi indir, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Videosu, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi online izle, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Bedava indir, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Yükle, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Hakkında, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi nedir, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi Free indir, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi oyunu, Hz. Süleyman’ın Yüzüğü’nün Hikayesi download


Hızlı Menü: