default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 05:00


Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2168 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:18
Sualtı arkeolojik sit alanı 9000 yıldan eski olabilir ve Hindistan’daSurat’tın 30 milbatısında Kuzeybatı Khambhat (Cambay) Körfezinde bulunmuştur.
15 Şubat, 2002, Surat, Hindistan – Bir ay önce Ocak ayı ortalarında,Hindistan’da bir denizbilimcisi Hindistan’ın kuzeybatısında Khambhat (Cambay)Körfezi açıklarında yaklaşık olarak 40 metre derinliklerde sonar okumalar 90derecelik kare ve dikdörtgen şekiller tespit ettiğini açıklamıştı. Bununüzerine Hint Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bölgede deniz dibi tarama emretmiş.Bulunanlar, dünyanın her tarafındaki arkeologları şaşırtmıştır ve iki haftaönce Surat kıyısından 30 milötesindeki sualtı sit alanı araştırmasının başındaki Hint Bakanın bulunduğuözel bir toplantının konusu olmuştur.
Bu özel toplantıya katılanlar arasında Hint Bhakti Vedanta Enstitüsü içinarkeoloji tarihini araştıran ve “Yasaklı Arkeoloji” (Forbidden Archaeology)kitabını yazan Amerikan yazar Michael Cremo vardı. Bugün onunla kazı ve karbontestle 9000 yıl önceye giden buluntuların anlamı konusunda konuştum.


[b]MÜLAKAT[/b]
[u]Michael Crema, Kadim Arkeoloji Araştırmacısı ve Yazar (Yasaklı Arkeoloji):[/u]
Son birkaç ay içinde mühendisler oralarda bazı dip taramaları yapmışlardır vegerçekten insanların mekan ettiği bir yer olduğunu kanıtlayan fosil kemikleri,fosil ahşap, taş aletler, seramik parçaları ve birçok şey çıkardılar. Bu aradadaha da fazla sonar okumaları yapıp daha birçok yapıları da tespit etmişlerdir.Görünüşe göre buluntular bir zamanlar Hint alt-kıtasından bölgeye inen birnehrin kıyısında bulunmaktaydılar.


Haber yayınına göre, sualtı sitten bir tahta parçasının radyo-karbon testi9500 yıl vermiştir. Bu durumda buluntuların tarihi son buzul çağın sonuna denkgelir.
Evet gelen göstergeler aynen böyledir. Aslında iki radyo-karbon tespittarihi vardır: biri 7500 yıllık ve diğeri de 9500 yıllık. 9500 yıllık olanındaha güçlü dayanağı vardır ve şimdilik kabul edilen odur. Hyderabad,Hindistan’da katıldığım bu toplantı sırasında bunu Bakan Joshi (Murli ManoharJoshi Hint Deniz Teknoloji Bakanıdır) açıklamıştır. Bu konuda daha çokçalışmaların yürütüleceğini söyledi. Bölgede gözlem yapmak oldukça zordur. Çokhızlı bir akıntı vardır. Dolayısıyla, oldukça kapsamlı bir çaba olacaktır,ancak Hint hükümeti bu keşfi doğrulamak için gerekli bütün kaynakları seferberetmeye kararlıdır.


Bu konuda ayrıca Hyderabad’da bu buluşa karşı derin ilgisi olan ve Hinthükümeti ile bağlantısı olmayan bağımsız bir arkeolog ile konuştum. Ona göreaşağı dalgıçlar gönderilmesi şarttır. Şimdiye dek dalgıçlar gönderilmedi ve tümbilgiler sonar okumalara ve dip taramalara dayanıyordu. Ergeç daha yakın birtespit için aşağı insan göndermenin bir yöntemini bulmaları gerekecektir. Buçabaların süreceği kanısındayım.


Şimdi, diğer bir arkeolog, Harvard Üniversitesinden Richard Meadows, buradauluslararası çalışma olmasını önerdi. İlk bakışta bu iyi bir fikir gibigözükür, ancak bu Amerikan arkeologlar ve diğerlerinin projeyi kontrol etmeçabası olabilir ve 9500 yıllık kadim bir uygarlığının söz konusu olmasınıistediklerini sanmıyorum. Dolayısıyla, Hint arkeologlar ve Hint hükümetinin buçok önemli keşif konusunda değişik amaçları olan, neyin açıklanacağını ve neyinsaklı tutulacağını tayin etmek isteyen hariçten gelenleri kabul etmekte biraztemkinli davranmalarını öneririm. Zira bu keşif devrim niteliğini taşıyabilir.


[b]Denizaltı Sit Alanındaki İnsanların Kültürel Geçmişi[/b]
İnsanların kültürel geçmişini bilmezsek bile, 9500 yıllık bir şehir sözkonusuysa, bu Sümer uygarlığından birkaç bin yıl daha eskidir. Mısır ve Çinuygarlığından da daha eskidir. Dolayısıyla, gezegenimizde farz ettiğimizkentsel uygarlığın gelişme şemasını radikal bir şekilde etkiler. Şimdi, eğer daha fazla araştırmayla bu sualtı şehirde yaşayan halkın kültürkimliği ortaya çıkarsa ve eğer onlar Vedik bir halksa, (bölgeye bakılırsa bununolası olacağını düşünüyorum) o zaman esas olarak Batı arkeologlar tarafındanyazılmış olan Hint tarihsel görüşümüzü radikal bir şekilde değiştirir.


[b]Hindistan’ın Vedik Kültürü – Gerçekten 3500 Yıldan Daha Eski Mi?[/b]
En arkaik Sanskritçe (Devanagari) Vedalar’dakidir, Vedalar müzik devrelerşeklinde yazılmış binlerce ilahi ve şiirden oluşmuş kitaplardır. Vedalara göre“Tanrı-insanlar” Sanskritçe’yi insanoğluna müzik notaları dili olarakindirmişlerdir. Yukarıda solda Devanagari Sanskritçe dilinde 1’den 10’a sayılarve “Arapça sayılar” (Batı da kullanılan sayılar) kıyaslanmıştır. (Altta)Devanagari sesli harfler ve diftonglar.
[b]Kaynak:[/b] The New Encyclopaedia Britannica, 15th Edition © 1993 and Sanskrit Keys to the Wisdom Religion © 1968 by Judith Tyberg.


19. asırdan beri Hindistan’ın esas tarihi konusunda tartışma olmuştur.Avrupalılar Hindistan’a ilk geldiğinde Hint halkının esas dilleri olarakSanskritçe diline sahip olduklarını öğrendiler. Avrupalı dillerinin benzeri olduklarınıfark ettiler. Bu da Avrupalılar ve doğu Hintlilerin akraba oldukları anlamınagelir. 19. asır bilim adamları Sanskrit kültürüne kadim Hint edebiyatıVeda’lardan dolayı bazen Vedik kültürü veya Vedik uygarlığı derler. VedaSanskritçe’de “bilgi” demektir. Ayrıca edebiyatına da Vedik edebiyatı derler.Bu bilim adamları Vedaların ve Veda kültürünün Avrupa kültüründen daha eskigözüktüğünü fark ettiler. Avrupa dilleri sanskritçe’ye akraba olduğuna göreAvrupalıların bir şekilde Hindistan’dan gelmiş olmaları ve Avrupa’ya giderekzamanla Rusça, İngilizce, İspanyolca, Almanca vs. dilerine dönüşmüş olmalıdır.Avrupalı araştırmacılar bu fikri benimsemediler, çünkü kendi kültürlerinekıyasla Vedik kültürü daha üstün bir konuma gelmiş olacaktı. DolayısıylaHarappa ve Mohenjo-Daro gibi İndus vadisindeki şehirler Richard Meadows gibiarkeologlar tarafından Vedik olmayan şehirler olarak tanımlanmışlardır. Vedik kültürününHindistan’a 3500 yıl önce geldiğini zannediyorlar.
Bu evrenin yaşamla dolu olduğunu söylemesi ve kozmosun başka sakinlerikonusunda bilgisi olduğunu ima eden ve en azından 9500 yıl öncesine giden birdevirden söz eden 


[b]Krişna’nın Vedalarına karşı çelişkili değil midir?[/b]
Ah, Tamamıyla Linda. Bu kadim Sanskritçe yazılarda kültürün başka bir yerdengeldiğine dair herhangi bir belirti yoktur.
Onlar ana kaynaklarsa ve Vedik edebiyatında anlatılanları ciddiye alacaksak, buoralarda binlerce yıl önce şehirlerin bulunduğunu ima eder.
Evet ve bu konuda başka araştırmalar da yapılmıştır. Örneğin, Vedikedebiyatının en eski eserlerinden biri olan Rg Veda, o bölgede, kuzeybatıHindistan’da Saraswati adında Himalaya dağlarından Arap denizine akan büyük birnehirden söz eder ve böyle bir nehir günümüzde yoktur. Bundan dolayı insanlarRg Veda‘nın Hindistan’dan söz etmediğini sandılar. Onlara göre söz konusu böylebir nehrin bulunduğu Hindistan’ın dışında bir yer olmalıydı.


Ancak birkaç yıl önce arkeologlar LANDSAT gibi Amerikan uyduların çektiğifotoğrafları incelemeye başladılar ve Himalaya’da başlayan bir nehir izinigördüler. Bu neredeyse batık şehrin bulunduğu Khambhat (Cambay) körfezine yakıninen devasal bir nehirdi ve ayrıca fark ettiler ki bu nehrin kıyısındaneredeyse 800-100 arkeolojik şehir sitleri vardı.


Dolayısıyla, öyle gözüküyor ki, Rg Veda was 5000 yıl önce kıyısında şehirlerlebezenmiş büyük bir nehirden söz etmektedir. Bunun doğru olması gerekir. Bunehirde son su bulunduğu zaman yaklaşık olarak 5000 yıl önceydi.
50 bin yıl önce Vedaları açıklık getiren Hint kıtasında insanlarla bir aradabir uzaylı kolonisinin bulunma olasılığı var mıdır?
Olabilir, Keşmir’de, Keşmir vadisinde çok eskiden bir göl olduğuanlaşılmaktadır. Şimdi bu bölgede bir gölden söz eden bir kadim bir Sanskritçeelyazması bulunmaktadır. Dolayısıyla bu gölün varlığı kadim yazılarda teyitedilmektedir. Şimdi, modern jeolojik bulgulara göre 40 bin yıl önce KuzeyHindistan’da Keşmir’deki Keşmir vadisi gerçekten bir gölmüş. Bu çok büyük birgölmüş ve güney kısmı sıra dağlarla çevriliydi. Bu sıralarda bir şeyler oldu,dağlar yarıldı ve göl tamamen boşaldı. Bu olay 40-50 bin yıl önce oldu. Buaçıdan bu gölden söz eden bu tarihsel kayıtın bulunması çok ilginçtir. Eğerbunu ciddiye alacaksak birisinin bu gölü 50 bin yıl önce görüp yazdığını kabuletmemiz gerekir.


[b]Harappa Uygarlığı (M.Ö. 3000 – 1500)[/b]
Yakınlardaki Khambaht Körfezi keşfine dek, arkeologlar tarafındanHindistan’da araştırılan en eski kentleşme merkezleri kalıntıları arasındagünümüzde Pakistan’da bulunan İndus nehri kıyısındaki Harappa ve Mohenjo-Darovardır. Khambaht Körfezi keşfinde herhangi bir şey esrarengiz ve çok kadimHarappa uygarlığındaki buluntulara benzeyecek mi?


Kadim Hindistan’ın en esrarengiz kültürlerinden biri, 3000 yıldan daha eskiHarappa’da bir şehrin kazılmış duvarları. Halk okur yazardı ve günümüzde sadecekısmen çözülmüş olan Dravidian Sanskrit dilini kullanırdı. İndus vadisindeki Harappave Mohenjo-Daro’nın buluntuları olağanüstü güzel ve ayrıntılıdır.
[b]Kaynak[/b]: North Park University, Chicago, Illinois.


Harappa Halkının yaşadığı yerlerde çok sayıda kiremitten yapılı esrarengizhalkalar bulunmaktadır, ancak arkeologlar bunun ne işe yaradığını anlamaktadır.Tahminlerden biri tahılların kurutulması işine yaradıkları
[b]Kaynak:[/b] North Park University, Chicago, Illinois.


Harappa and Mohenjo-Daro kazılarından çıkarılan ilk objeler hayvan resmeden vehalen alimlerin tam çözemediği yazılarla bezenmiş küçük taş mühürlerdi.
Bu mühürlerin tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 2500 yılıdır.
[b]Kaynak[/b]: North Park University, Chicago, Illinois.


Yakından bakıldığında Mohenjo-daro’da bulunan bu mühür tek boynuzlu atunicorn’a benzeyen bir hayvandır. Her bir yanı 29 mm. uzunluktadır veısıtılmış Steatit’ten yapılmıştır. Steatit ısıtıldığında sertleşen kolaycayontulabilen bir taştır. Üst tarafta anlamı henüz çözülmemiş İndus yazılarıvardır. Bunlar tarihin ilk yazılarındandır.
Fotoğraf: Arkeoloji ve Müzeler Bakanlığı, Pakistan..


[b]© 2002 by Linda Moulton Howe[/b]
[b]Tercüme: Kemal Menemencioğlu[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Konusunun Linki Direkt Link
Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin ‘Kayıp şehir Atlantis’ bulundu mu? ulas 0 2,381 19.01.2013, Saat: 04:14
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? indir, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Videosu, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? online izle, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Bedava indir, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Yükle, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Hakkında, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? nedir, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? Free indir, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? oyunu, Hindistan Kıyılarında Bir Batık Şehir – M.Ö. 7500? download


Hızlı Menü: