default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 19.09.2021, 13:38


Herkes Nerede..?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1258 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:09
Evrende yaşayan tek zeki canlı türü insanoğlu mu? Uzmanlar, yalnız bizimgalaksimizde 390 milyon yaşanabilir gezegen olması gerektiğini ilerisürüyorlar. Tara Gürses, evrendeki yaşam olasılıklarını ve galaktik uygarlıklarolasılığını çağdaş bilimin bakış açısıyla inceledi.


[b]YALNIZ MIYIZ?[/b] Evrenin derinliklerine, dikili gözlerin biricik sahibiinsanoğlu mu? Doğal duyularımızın birer uzantısı olan alet*leri yalnız bizlermi yapıyoruz? Gördüğünü ve hissettiğini anlamaya can atan beyinler yal*nızcabizlerde mi var?
Ve yanıt da büyük bir olasılıkla şu: Yalnız değiliz. Gözlem yapan vearaştıran başka tür*ler de bulunuyor, belki de bizden çok daha etkin birbiçimde. Bu başka beyinlerin nerede olduğunu bil*miyoruz ama, bir yerlerde bulunuyorlar.Neler yaptıklarını bilmiyoruz ama pek çok şey yapı*yorlar. Nasıl bir şeyolduklarını bilmiyoruz ama zeki yaratıklar.


Eğer orada bir yerlerdeyse bizi bulabile*cekler mi? Yoksa çoktan buldularmı? Eğer onlar bizi bulmamışlarsa bizler onları bulabi*lecek miyiz? Dahadoğrusu onları bulmalı mıyız? Böyle bir şey bizim güvenliğimizi tehli*keyesokar mı?
Yalnız olmadığımızı bir kez kabullenince sorulması gereken tüm sorular bunlarve gök*bilimciler de soruyorlar.


[b]390 milyon gezegende yaşam[/b]
Dünyadışı zekâları araştırma işi öyle yoğun bir hal almıştır ki, bu sözcükleriuzun uzadı ya yinelemekten tasarruf etmek içiri kısaltma bile yapılmıştır.Gökbilimciler bu araştırma proje*sine SETİ diyorlar. (Dünyadışı zekalan araş*tırma= The Search for Extraterrestrial Intelligence).


Son birkaç on yıl öncesine kadar, insanın evrende yalnızlığını kabul etmişolduğu ve başka zekâların var olması düşüncesiyle bir şok geçireceğisanılıyordu. Bundan daha ger*çek dışı bir şey olamaz. Tarihin hemen her çağındainsanların büyük bir çoğunluğu yalnız olmadıklarını kabullenmişlerdir.


Şimdi ise 21. yüzyılın insanı Dünyadışı zekâların ziyaretini sabırsızlıkla vekorku*suzca bekliyor. Bu bekleyiş ise, tamamiyle bilimsel gerçekler üzerinedayanıyor.
8 milyon yıl önce, özel beyinli bir tür ortaya çıktı. İlk Hominid’di bu.Yaklaşık 600.000 yıl önce ise, Homo Sapien gelişti ve yaklaşık 5.000 yıl önceinsanoğlu bilinen ilk yazıyı icat etti. Böylece, yazılı tarih başladı.Dünya’nın bazı bölgelerinde uygarlık çiçeklendi.


Uygarlık ortaya çıktığı zaman yeryüzü 4.600.000.000 yaşındaydı ve ömrününkabaca % 40′ını tamamlamıştı. Üzerinde yaşanılabilir gezegenlerden % 40′ininuygarlık geliştirebile*cek kadar yaşlı olmadığı, % 60′ının ise yete*rince yaşlıolduğu anlamına gelir bu. Böylece elimize şöyle bir veri geçiyor: Sadece bizimgalaksimizde teknolojik uygarlığın gelişmiş olduğu gezegenlerin sayısı390.000.000 olmalıdır.


Diğer bir deyişle, Galaksimizdeki her 770 yıldızdan biri bugün teknolojikbir uygarlığın üzerinde parlamaktadır. Biraz daha ileri gide*biliriz.Uygarlığımız, yazının icadıyla, uzaya ilk çıkışımız arasındaki süreyi sayarsak5.000 yıl sürmüştür. Eğer son derece iyimser bir düşünceyle uygarlığımızınyeryüzü durdukça süreceğini düşünürsek, bir 7,4 milyar yıl daha eklememizgerekir. Bu süre içinde teknolojik düzeyimiz muhteşem bir ilerlemekaydedecektir.


[b]Bir uygarlık nasıl sona erer?[/b]
Bir uygarlığın ortalama süresinin 7,4 milyar yıl olduğunu ve uzay uçuşlarınailk 5.000 yılda ulaşıldığını varsayalım. Bu demektir ki, uzay uçuşlarıgelişmeden önce uygarlığın ancak 1/1.500.000′da biri geçmektedir. Ve geriyekalan süre teknolojik düzeyin daha da artması içindir. Başka bir deyişlesöylersek galaksimiz-deki uygarlıkların ancak 1/1.500.000′i gelişmemiştir.Bunlar uzay uçuşlarının ya eşiğindedirler, ya da buna daha ulaşamamış*lardır.Geri kalanlar ise hepsi bizden ileridir.
Bu demektir ki, Galaksimizdeki 390 mil*yon uygarlıktan ancak 260 milyonu bizimkadar ilkeldir. Geri kalanlan bizden ileridir.


Kısacası, yalnızca Dünyadışı zekâların varoluş şansını değil, Dünyadışındaki insan üstü zekâların varoluş zamanını da hesaplar hale geliyoruz.
Uygarlıkların belli bir süre sonra kendi kendini yok etmesi gerçeğini göz önünealma*mız gerekir. Buna en büyük örnek kendi dünyamızdır. insanoğlu uygarlıkseviyesi arttıkça daha maddeci bir kültür geliştirmiştir. Dahası, teknolojininilerlemesi insanın birey olarak etkin bir vahşet yaratabilmesine yardımcıolmuştur. Bu durum sınır tanımadan sürüp gider.


Şimdi insanlığın emrinde, bugüne dek sahip olduğu silahların en öldürücülerivardır. Ve daha şiddetlilerine sahip olabilmek için de can atmaktadır. Şusonuca varabiliriz ki, bir türün zeki olup da rekabetin anlamını kavra*yamaması,rekabette kaybetmenin tehlikele*rini önceden görmemesi ve rekabette gücünüartıracak silahlar geliştirmemesi mümkün değildir.


Sonuçta, zeki türlerin geliştirdikleri silah*ların gücü ve tahribaü, onlarınyeniden kurma ve inşa etme gücünü aştığı zaman, uygarlık kendiliğinden sonaerer.
Bunalımlı uygarlıklar


Homo Sapiens, görünüşe göre bu konuda dolu dizgin gitmiştir ve şimditermonükleer bir savaşla uygarlığı -belki de sonsuza dek- yok etmek durumuylayüz yüzedir.
Termonükleer bir savaştan kaçınsak bile, teknolojinin yeterli zekâ ve sağduyuolmaksı*zın ortaya çıkan diğer sonuçlan, bizi yok etmeye yetebilir.
Sınırsızca artan nüfus, git gide azalan enerji ve madde kaynaklanyla birleşincebir açlık devrinin başlamasına, bunun sonucu ola*rak da umutsuz birtermonükleer savaşa neden olabilir.


Çevrenin kirlenmesi, yeryüzünün canlılığı*nın azalmasına neden olabilir.Nükleer reak*törlerin radyoaktif artıkları, sızıntıları, fabrikalardan veotomobillerden çıkan kimya*sal artıklar, kömürün ve petrolün yanmasıyla çıkankarbondioksit, toplu ölümlere yol açabilir.


Eğer, kendi durumumuza denge noktası*nın yakınında olarak bakarsak vebaşarısızlığa uğramakla kurtulmak arasında eşit şansa sahip olduğumuzudüşünürsek, Galaksi de kurulmuş uygarlıkların yansının bugün bizimkarşılaştığımız tür bir bunalımı atlatmış olduklannı düşünebiliriz.


Tüm bu değerlendirmeler neticesinde Galaksimizde teknolojik uygarlığın şimdimevcut olduğu gezegenlerin sayısı 530.000 kadardır. Uygarlıklann gelip geçiciolduğu düşün*cesi bile bizi Galaksimizde halen var olan yanm milyonun üzerindeuygarlıkla baş başa bırakıyor.
Galaktik imparatorluklar


Yanm milyon gezegenin hepsinde uygarlık bulunabilir ama, bu uygarlıklann hepsi,banşı güçlükle koruyan bir düzine Galaktik Devlete ait olabilir. Belki en eskive en güçlü olanlan, henüz gelişmemiş uygarlıklan tahrip ederek ve oralardakicanlılan köleleştirerek bütün dünyalan ele geçirmeyi başarabilmiş ve birGalaksi imparatorluğu kurmuş olabilir.
Ama durum böyle ise, biz neden yok edil*medik veya köleleştirilmedik? Belkidaha henüz bize ulaşamamışlardır. Tabii, bu pek olası değil. Galaksi 15 milyaryıl önce mey*dana geldi. Gerçekten büyük yıldızlar, birkaç milyon yılparladıktan sonra patlarlar. Dolayı*sıyla galaksi yaklaşık bir milyar yılyaşınday*ken, eteklerinde, artan sayıda ikinci kuşaktan güneşimsi yıldızlarmeydana gelmiş olmalıdır. Uygarlıklann gelişmesi için 4 milyar yıl dahaeklersek, bazılannın uzaya çıkmış olmalan ve 10 milyar yıldır yayılmış olmalanmümkündür.


Galaksinin çevresi 315.000 ışık yılıdır ve her iki yönde, galaksininçevresini dolaşarak, bir noktadan tam tersi bir noktaya gitmek 150.000 ışıkyılından biraz fazla sürer. Bu demektir ki, bir uygarlığın 10 milyar yıldagalaksinin çevresini dolaşabilmesi için, her yıl Dünya-Güneş uzaklığı kadar yolalması gerekmektedir.
Bu sayı, bir uygarlık içindir. Diğerleri de eklenirse, kolonileşme oranı artar.Çok büyük olmayan hızlarla yol alınsa bile, yıldızlararası yolculuğun pratikbir hale gelmiş olması koşu*luyla, galaksinin yaşanabilir kesimlerinin her birnoktası keşfedilmiş olmalıdır.


Öyleyse neden hâlâ buraya gelmediler? Yıldızlann kalabalıktan arasında bizigözden kaçırmış olmalan mümkün mü?
Pek mümkün değil. 10 milyar yıl bakıp da Güneş gibi bir yıldızın gözdenkaçırılabileceği düşüncesi imkânsızdır.
Yeryüzü başkalarınca ele geçirilmediğine, bizim bağımsız uygarlığımıza herhangibir şekilde müdahale edilmediğine göre, “Galak*tik Emperyalistler mevcutdeğildir.


[b]Neden hâlâ gelmediler?[/b]
Uzaya açılan uygarlıklar çok daha iyi yürekli olabilirler. İlke olarakgezegenlerdeki canlıla-nn kendi bildikleri gibi gelişmesine izin veriyorlardır.Yine ilke olarak, üs kurup kaynaklar aradıkları gezegenler, Merkür ya da Aygibi üzerinde yaşam bulunmayan dünyalardır.


Çeşitli uygarlıklar bir Galaksi Federasyonu kurmuş olabilirler ve bizimuygarlığımız üye olabilecek derecede ilerleyinceye kadar, bu federasyonunhimayesinde bulunuyor olabilir
Yıldız gemileri belki de bizi göz altında tutu*yordun Avusturya doğumlugökbilimci Tho-mas Gold’un ileri sürdüğüne göre, yeryüzü henüz yeni birgezegenken, uzay gemileri buraya inmiş olabilirler ve bunların yeryü*zündebıraktıkları artıklarda bulunan bakteri*lerden yeryüzü yaşamı doğmuş olabilir.Bu, bir bakıma Arrhenius’un ileri sürdüğü “yeryü*zünün uzaydan gelen sporlarlatohumlandığı” düşüncesinin yeniden canlandırılmasıdır.


Bütün bunlar mümkün müdür? Uygarlık*ların diğer uygarlıklarla ilgilenip deonlan ele geçirmek istememelerini düşünebilir miyiz?
Belki de yarım milyon uygarlığın evrene yarım milyon değişik açıdanbakacağı, yanm milyon farklı kültür ve bilimsel gelişme yarata*bileceğini, yanmmilyon değişik sanat ve ede*biyat biçimi, yanm milyon iletişim ve anlaşma yoluoluşturabileceğini düşünebiliriz. Bunla-nn bir kısmı zeki türler arasındahaberleşme gücüne sahiptir ve haber alışverişleri ne kadar az olsa da bunlananlayabilecek kadar zekidir.


[b]Evrensel birlik için[/b]
İnsanlar ve Dünyadışı uygarlıklar, birlikte olduklan takdirde, daha hızlıgelişebilecek ve daha ötelere gidebileceklerdir. Doğa yasala-nnı yenilgiyeuğratmak ve evreni zekâya boyun eğdirmek olasılığı varsa, bu ancak işbirliğiylegerçekleşecektir, işte şimdi insanoğlu, bu ümitle uzaya her gün fotonlarla veelektromanyetik dalgalarla sinyal göndermekte ve bunlara cevap beklemektedir.Bu sinyallere şimdiye kadar cevap alamadıysak, bu hiçbir şeyin varolmadığının kanıtıdeğildir. Yanlış bir yere bakıyor olabili-ris, yanlış bir şekilde bakıyorolabiliriz, yanlış bir teknikle bakıyor olabiliriz, ya da hepsi. Belki de bütünmesajlarımızı aldıkları halde, bilinçli olarak cevap vermiyor olabilirler.Bizim yeterince gelişmemizi bekliyor da olabilirler.


Öte yandan, yanıtımızı alan ve dinlendi*ğini anlayan ileri uygarlığın hemenbüyük cid*diyetle bunu ilerletmeye başladığını düşüne*lim. Bir yüzyılbeklememize karşın, yabancı uygarlık tarafından bilgi yağmuruna tutulabi*liriz,tabii eğer gelen tür sinyalleri anlayıp çözebilirsek.
Eğer ışık hızının alt edildiğini ve barışçı ve uysal bir GalaktikUygarlıklar Federasyonu’ nun bulunduğunu varsayarsak, aldığımız mesajıbaşarıyla yorumlamamız ve cesurca cevap vermemiz, Federasyon’un bir üyelikkartıyla sonuçlanabilir. Kim bilir?


İnsanlığı her zaman harekete geçirmiş olan derin merakı ve evrende bizimkindenbaşka bir uygarlık bulunup bulunmadığı şeklinde sorulacak bir sorunun yanıtınıhepimiz merakla bekliyoruz. Bu soruyu yanıtlandır*maktaki başarımız ne olursaolsun, sonuçta kârlı çıkacağız.


Öyleyse hepimizin selameti açısından, gelin şu yararsız, sonu gelmez ve biziintihara sürükleyen çekişmelerimizi terk edelim ve bizi bekleyen gerçek görevinarkasında birlik ola*lım, yeni bir bilgi düzeyine girmek, serpilmek, öğrenmekve kurtulmak için.
Gelin bizi bekleyen evreni miras almak için çabalayalım, gerekiyorsa yalnızbaşımıza, yok eğer başkalan da varsa onlarla birlikte…


[b]Bilinmeyen, Sayı: 78[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Herkes Nerede..? Konusunun Linki Direkt Link
Herkes Nerede..? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Herkes Nerede..? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Herkes Nerede..? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Efsanevi Ülke Nerede? : Punt ulas 0 1,878 18.01.2013, Saat: 19:58
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Herkes Nerede..? indir, Herkes Nerede..? Videosu, Herkes Nerede..? online izle, Herkes Nerede..? Bedava indir, Herkes Nerede..? Yükle, Herkes Nerede..? Hakkında, Herkes Nerede..? nedir, Herkes Nerede..? Free indir, Herkes Nerede..? oyunu, Herkes Nerede..? download


Hızlı Menü: