default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 22:05


Hatha Yoga ve Tantrizm

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3252 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 03:56
(Son Düzenleme: 19.01.2013, Saat: 03:56, Düzenleyen: ulas.)
Günümüzde yoga teknikleri, alışılagelmiş bir hal almıştır. Yayımlanmış çok sayıda kitap Yoga değerlerini, fizikselden teoriye kadar kapsamaktadır. Amerika ve Avrupa'da yayınlarının belli programlarını Yoga'ya tamamen ayırmış bulunan pek çok radyo ve televizyon kanalı bulunmaktadır. Zamanımızda Hatha Yoga'nın sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu ve pek çok örneklerde de bir çok iletinin Yogik teamüller ile iyileştirildiği kabul edilmektedir.


Yoga'nın kelime anlamı bir olmak, bütün olmak, tam olmak demektir. Tantrik gelenek, seksüel birliğin Yoganın en üstün formu olduğunu düşünür. Yoga teknikleri tek başına çalışıldığında vücudumuz içerisinde, organlarımız arasında, alt ve üst yaşamsal enerjilerimiz arasında, güneşsel ve aysal olgularımız arasında ve aklımız ile kalbimiz arasında varlığımızın tümünü kapsayan bir içsel "evlilik" oluşmaktadır. Yoga, şuursal hareketin fiziksel ve metapsişik seviyelerdeki, deneyüstü dualite çalışmasıdır.


Bedensel Yoga, yani Hatha Yoga, bireyin kişisel sağlık ve esenliğinin dinamik bir şekilde iyileşmesidir. Düzgün ve iyi uygulanması ile modern hayatın sıkıntı ve streslerinden uzaklaşılır. Yoga vücuda canlılık ve yenilik vererek, gerilmiş adaleleri gevşeterek, yıpranmış sinirleri yatıştırarak, iç organları ve salgı bezlerini güçlendirerek onu Tantrik tekamüle hazır bir araç haline getirir. Mütemadi sağlıklı bir vücut Tantra'nın doğru uygulanabilmesi için öncelikle gerekli olan bir konudur. 


Hatha Yoga, kitaplardan, televizyondan ya da kurslardan öğrenilebilir, ancak öğretiliş tarzı ne şekilde olursa olsun, itidal ve aklıselim amir olmalıdır. Örneğin fiziksel rahatsızlığı olan kişiler bir doktor veya öğretmenin rehberliği olmadan asla kompleks yoga pozlarını denememelidir, ve de bu pozisyonlar yemekten hemen sonra yapılmamalıdır. Yoga asla yoğun fiziksel çalışmalardan sonra yapılmamalıdır. Kadınların adet dönemlerinde ters hareketler uygulanmamalıdır.
Pratikleri yapmaya başlayan kişinin zihin durumu sonucu en geniş anlamda algılayabilir duruma gelecektir. Bu nedenle aşırı bir ihtiras ile pozları zorlamamak , vücudun tedricen ve zamanla hazır olmasını beklemek gereklidir. Hatha Yoga pratiklerini uygulamak için en uygun zamanlar sabahın ve akşamın erken saatleridir. Bunu rutin bir çalışma haline getirmeye gayret edilmelidir. Aslında fiziksel Yoga'da hergün saatler harcamak gerekli olmayabilir. Yarım saat hatta on dakika bile rutin bir çalışma ve konsantrasyon ile yeterli
olabilir. Unutulmamalıdır ki Hatha Yoga hareketleri hiçbir zaman kendi içlerinde bitmeyerek vücut ve zihnin gelişme ve güçlenmesine araç olurlar.


Yoga pratiklerini uygulamaya başlayan birçok kimse kendi sınırlılıklarını yaşadıklarından hemen hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Oysa bu yanlıştır. Gerçekte her bireyin kapasitesi
sınırsızdır. Bazen yapılması imkansız gibi görünen bir çalışma ya da hareket, bir hafta sonra tabii ve kolayca uygulanır olabilir. Herhalükarda, sebat etmek ve iman, uzun süreli yarar temini için gereklidir. Yaratıcı hal ve iradenin haddi hesabı olmayan gücü vardır. Aslında tüm yoga teknikleri insan organizmasına son derece uygundur. Yeterki bunun oluşmasına izin verelim. Vücudunuzu öğrenin ve onun hayali ihtiyaçlarından gerçek ihtiyaçlarını fark etmeyi öğrenin. Vücudunuzun sizinle doğrudan konuşmasını algılayın.
Hepsinin üstünde onu zeki bir arkadaş ve dost olarak dinlemekten zevk alarak onun her parçasını tanıyın. Eğer gerekirse onu uyumlu hale getirmek için ikna etmeye çalışın.


İki insan birlikte yaşamaya başladığında "içten gelerek davranma" onların çift olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için önemli olan bir olgudur. Yoga pozisyonları pek çok doğal olgu ve güçleri hatırlatır; çeşitli hayvanlar, kuşlar ve diğer yaratılmışlar gibi...


Hatha Yoga pozisyonları yalnız uygulamaktansa eşiniz ile de uygulayabilirsiniz. Eşinizin hareketleri uygulayışını seyretmek cinsel hisleri uyandırabilir. İçtenlikle ve doğru bir içsellikle uygulandığında erotiktirler. Tavsiye, Yoga'nın çıplak ya da minimum giysiyle uygulanmasıdır. Bu sayede maksimum hareket serbestliği elde edilecektir. Vücut çıplak 
olduğunda yaşamsal enerjiler giyimli olduğundan daha rahat bir dolaşım sağlayabilmektedir. Dahası, çıplak olarak uygulanan yoga, erotik enerji ile dolu bir atmosfer yaratacaktır. Tabi ki soğuk bir ortamda çalışıldığında hareketleri kısıtlamayan, rahat bir giysi tavsiye edilir. Sentetik kumaşlar giyilmemelidir. Bunlar yaşamsal enerjilerin hareketini engeller. Doğal kumaşlar; yün, pamuklu ve ipek tercih edilmelidir. Hatha Yoga yaşamın gerçek bir parçası olduğunda ruhsal gelişimi engelleyen pekçok engel ortadan kalkacak
ve sevginin Tantrik ve Taoist Yogasına sahip olunabilecektir.


[b]Yoga Asana ve Teknikleri[/b]
Asana hoş ve sabit pozisyon anlamındadır. Yoga çalışmaları stabil, sağlıklı ve coşkun deneyimlere yönelmiş, kapasitesi ayarlanmış güçlü bir vücut oluşturur. Gerçekte yüzlerce, binlerce pozisyonun olduğu söylenir, ancak otantik metinlere göre bunlardan birazının bile doğru şekilde uygulanması yeterince iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.
Bir kişi tarafından kolayca uygulanan bir pozisyon diğeri için çok zor olabilir. Kişi, bazı Yoga hareketlerinin ulaşılabilemez görünmesinden dolayı asla cesaretini kırmamalıdır. Öncelikle size doğal ve kolay gelenleri uygulayın. Zor gelenleri daha sonraya, kaslarınızın ve vücudunuzun daha gevşek ve elastik olacağı zamana saklayın. Bazen yeni bir pozisyon anında uygulanabilmektedir. Vücudun bu gibi durumlarda ani değişimlere uyum gösterebilmesi ne güzeldir.


Yoga Asana'larının çoğu çiçek, hayvan ve diğer yaratılmışların isimleriyle anılmaktadır. Lotus pozu gibi, Aslan pozu gibi. Yoga pozları içerisindeki ilahilik ile ilişkilendirilmiş bir vücut dilidir. Asli yapılarında majik bir potansiyel vardır. Yoga hareketlerini yapmakta zorlananlar bunu asla unutmamalıdırlar. Pekçok ilkel kavimin minik ve hareketlerinde hayvan ses ve pozları bulunmaktadır. Böylece o hayvan ile bağlantı yaratılabileceğine inanırlar. Doğal olarak Yoga Asana'larında diğer yaratılmışların mimiklerini uygulamak bize gelişim mirasımızda önceki formlarımız ile kontakt kurabilmemizi sağlar. Tantrik aşk pozisyonlarıyla değiştirilerek kanalize edilen enerjiler evrenin diğer boyutları ile titreşimsel bağlantımızı sağlar.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Hatha Yoga ve Tantrizm Konusunun Linki Direkt Link
Hatha Yoga ve Tantrizm Konusunun HTML Kodu HTML Link
Hatha Yoga ve Tantrizm Konusu BBCode Linki BBCode Link
Hatha Yoga ve Tantrizm Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Yoga ÇeŞİtlerİ ulas 0 3,711 19.01.2013, Saat: 04:00
Son Yorum: ulas
Big Grin Yoga Duruşları ulas 0 2,963 19.01.2013, Saat: 03:59
Son Yorum: ulas
Big Grin Sahaja Yoga Nedir, Nasıl Yapılır? ulas 0 3,499 19.01.2013, Saat: 03:58
Son Yorum: ulas
Big Grin Sahaja Yoga'nın Faydaları ulas 0 3,060 19.01.2013, Saat: 03:57
Son Yorum: ulas
Big Grin Kundalini Yoga Nedir? ulas 0 2,419 19.01.2013, Saat: 03:55
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Hatha Yoga ve Tantrizm indir, Hatha Yoga ve Tantrizm Videosu, Hatha Yoga ve Tantrizm online izle, Hatha Yoga ve Tantrizm Bedava indir, Hatha Yoga ve Tantrizm Yükle, Hatha Yoga ve Tantrizm Hakkında, Hatha Yoga ve Tantrizm nedir, Hatha Yoga ve Tantrizm Free indir, Hatha Yoga ve Tantrizm oyunu, Hatha Yoga ve Tantrizm download


Hızlı Menü: