default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 05:08


Hatha Yoga'da başarının işaretleri

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2078 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 03:24
[b]HATHA YOGA,[/b] her türlü dogmatik inançlardan bağımsız, pozitif ve doğrudan tecrübelere dayanır.


Temel kadim metin olan HATHA YOGA PRADİPİKA‘nın 2.bölüm . 77. kıtasında , çalışmaların fiziksel tesirleri şöyle açıklanır:
“Hatha Yoga‘nın mükemmel çalışıldığının işaretleri şöyle anlaşılır ; uygulayıcı bazen ahenkli sübtil iç sesler duyar, gözler berrak ve ışıltılı olur, sağlık mükemmel organizmaya bağlı olarak çok iyileşir, erkek ve dişi tohum salgıları konsantre ve kontrol altındadır, karın bölgesindeki sindirim ateşi ve nefes yolları arınmıştır...”


[b]HATHA YOGA,[/b] her türlü dogmatik inançlardan bağımsız, pozitif ve doğrudan tecrübelere dayanan, özel teknikler bileşimi olarak düşünülebilir.


[b]HATHA YOGA[/b] metodlarından sonra, çalışmaları rehber alınırsa, bu uygulayıcıya , ne inançta olursa olsun kesin neticeler sunar...


[b]YOGA ÇALIŞMALARINDA DİKKAT YÖNTEMİ[/b]
Dikkat, psikonemtal aktivitenin seçilmiş bir yöne, objeye, varlığa, fenomene, yönlendirilebilmesinde veya konsantre olunabilmesindeki psikomental ve otodüzenleyici haldir. İçsel fenomenin gelişim sürecine katılması bakımından dikkat, Yoga uygulamalarında çok önemli bir yer tutar.
Yoga çalışmalarında uygulanan çeşitli metodlar ve bunların insan üzerindeki mental ve ruhsal değerleri, kişinin keskin ve kesintisiz dikkat halinde bulunması ile ölçülebilir.
Dikkat, üzerinde yoğunlaştırıldığı şeyin içsel veya dışsal olma durumuna göre, içsel veya dışsal olabilir. İçsel dikkat, rezonansı anlamaya yardımcı olur. Dikkat yoğun bir rezonans karşısında istem dışı olarak (refkles mekanizması ile ), psikomental aktiviteyi, şuuru, o durum üzerinde yoğunlaştırır. 
Yoga metodlarının sebatlı olarak uygulanması ile dikkat, her an için istem dışı olarak yoğun tutulur..


[b]YOGA ÇALIŞMASINDA DİKKATİN TİPİK ÖZELLİKLERİ[/b]
[b]DENGELİLİK :[/b] veya dikkat üzerinde sebat etme; her zaman ve durumda bir konu üzerinde, keskin ve berrak bir dikkatlilik oluşur.
[b]KONSANTRASYON :[/b] belirli bir aktiviteye tam anlamı ile yönlenebilme veya rezonans fenomeninden verimli bir anlam çıkarabilmektedir. Bu özellik, sezgi veya aktiviteye kesinlik verir.
[b]ESNEKLİK :[/b] bu meziyet, dikkatin bir aktiviteden bir diğerine ani olarak çevrilmesini sağlamaktadır. Esneklik ile bir içsel olgudan bir diğerine en az efor sarf edilerek ve hemen yoğunlaşılabilir. Esneklik ile ayrı ayrı aktivitelere veya sezgilere rezonansın çeşitli durumlarında hemen adapte olunur.
[b]DAĞITIM :[/b] rezonans sürecinde iki veya daha fazla aktiviteyi anlayabilme kavrayabilme halidir.. Bu özellik, mükemmelleşmede birden fazla aktivitenin tamamına tam ve eşit olarak yönelebilir.
[b]HACİMLİLİK :[/b] dikkat bir veya birden fazla aktiviteye, tamamen hakim olacaktır, yani algılama yüzeysel değil derinlemesine yayılabilecektir..


[b]YOGA UYGULAMALRINDA BAŞARININ GENEL KURALLARI[/b]
Tüm Yoga tekniklerinin uygulanılması sırasında, uygulayıcının usulü bilmesi gereklidir. Bu usuller çok basit görülmekle beraber çok da önemlidir. Şunu göz önünde tutmak gerekir ki, çalışma sırasında tüm bilinç ve bilinçaltınız üstün bir yeniden yapılanma ile transformasyon sürecine girerek üst seviyelere yönelecektir. Çalışmalarınıza başladığınız andan itibaren artık her türlü gerçek dışı yargı ve oluşumları terk edip realiteye dönün. Kişinin en basit ama temel varlıksal yapısı olan, fiziksel, zihinsel ve ruhsal planları ile sübtil (doğa üstü) makrokozmik yapının planları ile mükemmel bir ahenge girecektir. Asla unutmayın ki bulunduğunuz düşük hal (üzüntü, stres, sıkıntılar, endişeler v.s.) evrensel kuralların varlığı ile yükselecektir. Çalışmanın sebatlı ve muntazam olması ile evrenin üstün enerjilerine er veya geç ulaşılır .


Mutsuzluktan kurtulmak için efor sarf edin, kendinizi zorlayın aslınıza dönün; zira mutsuz bir zihin konsantre olamaz. Pozitif bir bilinç yapısı içinde olun ve ümidinizi hep artırın bunu etrafınıza da yayın, melankolik bir hal içinde olmayın. Tüm negatif zihinsel yapının ortadan kalması ile üstün makrokozmik enerjilerle böylece rezonansa girerek başarılı olun. Mükemmel ve yüksek potansiyeli olan bir bilinç sahibi olduğunuzu unutmayın. Özgüveniniz ile, her zaman en mükemmele ulaşacağınıza emin olun.


Yoga çalışmalarının yoğun ve emek isteyen bir faaliyet olduğunu unutmayın, kısa sürede çok ani pozitif neticeler alamasanız bile, tecrübe eksikliklerinizin giderilmesi ile aslında varlığınızdaki pozitif gelişimi göreceksiniz. Asla etkiler görünmeden arama kötü alışkanlığına girmeyin arayışınız çalışma ve sebatınızda olmalıdır, netice ise muhakkak yoğun olacaktır...
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Hatha Yoga'da başarının işaretleri Konusunun Linki Direkt Link
Hatha Yoga'da başarının işaretleri Konusunun HTML Kodu HTML Link
Hatha Yoga'da başarının işaretleri Konusu BBCode Linki BBCode Link
Hatha Yoga'da başarının işaretleri Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Hatha Yoga'da başarının işaretleri indir, Hatha Yoga'da başarının işaretleri Videosu, Hatha Yoga'da başarının işaretleri online izle, Hatha Yoga'da başarının işaretleri Bedava indir, Hatha Yoga'da başarının işaretleri Yükle, Hatha Yoga'da başarının işaretleri Hakkında, Hatha Yoga'da başarının işaretleri nedir, Hatha Yoga'da başarının işaretleri Free indir, Hatha Yoga'da başarının işaretleri oyunu, Hatha Yoga'da başarının işaretleri download


Hızlı Menü: