default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 25.04.2018, 06:11


Güneşin Batmayacağı Gün

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 802 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:04
Şairler, kimi zaman şiirlerinde Güneş’in sonsuza değin doğacağından sözederler. Oysa yıldızların belli bir ömrü vardır; hiçbir zaman sonsuza değin enerji yaymazlar. Daha hafif elementlerin birleşerek daha ağır elementlerhaline gelmesi sonucu yıldızlarda oluşan enerji, sonsuza değin üretilmeyecek.Yıldızların bileşimi zamanla değişime uğrayacak ve giderek daha fazlaısınacaklar. İşte aynı evrelerden Güneş de geçecek. Güneş’in ışık yayma gücübir milyar yıl içinde yüzde on kadar artacak, hatta 6,5 milyar yıl sonra ikiyekatlanacak. Bu da Dünya’daki yaşamın sona ermesi anlamına gelecek. Kurak veverimsiz bir kaya parçası haline gelecek olan gezegenimizin atmosferi biledağılacak ve uzaya karışacak.


Dünya ‘nın bundan sonra başına geleceklerse tam olarak bilinmiyor. Amerikalışair Robert Frost’un 1923 yılında yazdığı “Ateş ve Buz” adlı şiirinde de sözettiği gibi, yaygın kanı, Dünya’nın sonunun ya ateşte ya da buzda olacağı.Yaklaşık 7 milyar yıl sonra, ölüme adım adım yaklaşan Güneş, beyaz cüceyedönüşmeden önce iki kez kırmızı dev haline geldiğinde gezegenlerin durumu neolacak peki? Güneş’e en yakın gezegen konumunda olan Merkür’ün elbette hiçşansı yok. Bu gezegen, Güneş’in Venüs’ün bugünkü yörüngesine ulaşacak kadargenleştiği ilk dev evresinde yutulacak.


Küçük gezegen bir anda buhara dönüşecek. Venüs ile Dünya’nın da yutulupyutulmayacağı ya da bu gezegenlerin Güneş’in ateşten soluğundan kılpayıkurtuyup kurtulamayacakları, yıldızımızın kütlesinin büyük bir bölümünü uzayane zaman, nasıl ve ne kadar hızlı püskürteceğine bağlı olacak. Bu kütlekaybıysa, ölüme yaklaşan yıldızın büyüklüğü,kütlesi, ışık yayma gücü vebileşimine bağlı. “Güneş boyutundaki yıldızların kırmızı dev konumundakütlelerinin yaklaşık %40′ını kaybettiklerini biliyoruz. Ne var ki, bu kütleninyavaş yavaş, yani milyonlarca yıl boyunca mı, yoksa ani sayılabilecek 10 000 yada 100 000 yılda mı kaybedildiği bugüne kadar kesin olarak bilinmiyordu. Bu daönemli bir fark yaratıyor diye yorum getiren Iowa Eyalet Üniversitesi’nden LeeAnne Willson 20 yıldan daha uzun bir zamandır George H. Bowen ile birlikteyaşlı yıldızların kütle kaybını araştırıyor.


Şurası kesin ki Güneş, kütlesini görece erken bir zamanda yitirirse, Dünyaateşten bir sondan kurtulacak. Bu durumda yıldızın kütleçekim kuvveti azalacakve gezegenlerin yörüngeleri de buna paralel olarak genişleyecek. Örneğin, yüzde40′lık bir kütle kaybında Dünya’nın yörüngesi, bugünkü yarıçapının üçte ikisikadar genişler, yani yörüngenin yarıçapı 150 milyon kilometreden 250 milyonkilometreye çıkar. Bu genişlikteki bir yörünge de gezegenimizi kırmızı devhaline gelmiş Güneş’in tehlikesinden korumaya yeter. 1993 yılında, Güneş’ingelecekteki gelişimini çok kesin olarak hesaplayan ve Pasadena’daki CaliforniaTeknoloji Enstitüsü’nde araştırmalarını yürüten I. Juliana Sackmann ile çalışmaarkadaşları, bu varsayımı geliştirmişlerdi.
Bilim çevrelerinde başarılı bulunan modellerine göre Güneş, kırmızı devdurumundayken önce kütlesinin üçte birini çok yavaş bir biçimde yitirecek; buda Venüs’le Dünya’nın yörüngelerinin bir miktar genişlemelerine yol açacak.


Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları şöyle dile getirmişlerdi: “Güneş, enfazla genleştiği zaman yarıçapı bugünkünün 213 katına çıkacak, bu haliyleDünya’nın yörüngesine yaklaşacak. Ancak Güneş’in sürekli kütle kaybı nedeniylegezegenler ondan yeterince uzaklaşmış olacaklar. Böylece Venüs bile yokolmayacak.” Ancak, başka parametreler göz önüne alındığında Venüs ile Dünya’nınyanmaktan kurtulamayacaklarını kabul ettiler.
Willson ile Bowen’in yeni hesapları da sonun ateşli olacağını haberveriyor.Kırmızı devlerle ilgili gözlemler ve kütle kaybıyla ilgili bilgisayarmodelleri, kütlenin büyük bir kısmının geç bir evrede ve bir anda uzayakarışacağını gösteriyor.


“Yaklaşık yedi milyar yıl sonra, Güneş, önce Merkür’ü sonra da Venüs’üyutacak kadar parlak ve büyük olacak. Bu, yalnızca birkaç milyon yıl sürecekolan ilk kırmızı dev evresinin sonunda meydana gelecek”, diyor Lee AnneWillson.
Araştırmacının öngörülerine göre, “100 milyon yıl daha geçince Güneş, kısabir süre için önemli ölçüde genleşecek ve Dünya’yı da tehdit edecek. Güneş,yeterince kütle yitirmeden önce, Dünya’nın kurtulabilmesi için onunyörüngesinin dışına taşacak şekilde genleşecek.
Büyük olasılıkla Güneş, Dünya’yı yutmadan önce, onu birkaç yüzyıl boyuncasaracak, daha sonra geri çekilecek ve Dünya’yı tekrar bırakacak.” Dünya’nınsonu gelmeden önce Ay yok olacak. Gelgit olaylarının bozulmasından dolayı Ay’ınyörüngesi enerji kaybetmiş olacak. Bu nedenle hem dönme hızı yavaşlayacak, hemde Dünya’dan giderek uzaklaşacak. Dünya’nın da kendi çevresindeki dönme hızıyavaşlayacak, günler giderek uzayacak. Yedi milyar yıl sonra, her iki gökcismide senkronize bir biçimde dönmeye başlayacak ve her zaman aynı yüzlerinigösterecekler: O tarihlerdeki bir gün, şimdiki 47 güne eşit olacak. Ancak Dünyaile Ay kırmızı devin dışına düştükleri anda, Ay, seyrelmiş yeşil gazınetkisiyle Dünya’ya oranla daha güçlü bir biçimde durdurulacak (tutulacak).


Bu durumdan dolayı yörüngesi tekrar küçülecek. Ay, en sonunda Dünya’ya okadar yaklaşacak ki onun kütleçekim alanınca parçalanacak. Bu parçalar, kozmikbombalar biçiminde Dünya üzerine düşecek ve sıcaklığı giderek artan yüzeyindedev kraterlerin oluşmasına yol açacak.
O andan sonra artık çok fazla zaman kalmayacak. Güneş’in atmosferindekisürtünme Dünya’nın enerjisini alacak. Böylece Dünya’nın yörüngesi, sarmal biçiminde,Güneş’egiderek daha fazla yaklaşacak. Önce yerkabuğunun kayalardan oluşmuş bölümübuharlaşacak,sonra da manto tabakası çözülmeye başlayacak.Birkaç onyıl sonra daevrendeki bildiğimiz tek mavi gezegen yanmış olacak. Gezegenimizden geriye pekbirşey kalmayacak. Güneş’te, Dünya’nın bir zamanlar varlığına ilişkin çok küçükbir değişim oluşacak. Güneş’in dış zarfındaki metal (hidrojen ve helyumdışındaki tüm elementler) yaklaşık yüzde 0,01 kadar artmış olacak.


Güneş uzun bir süreç sonunda kütlesinin %40-50’sini kaybederse ya da anikütle kaybı %20′yi aşmayacak olursa, o zaman belki Dünya yok olmaktankurtulabilir.
Bunu da gözardı etmeyen bilim adamları bu nedenle Dünya’nın nihai kaderikonusunda kesin bir şey söyleyemiyorlar.
Willson’a göre en büyük belirsizlik, Güneş’in “helyum parlaması” sırasındakidavranışıdır. Helyum parlaması şöyle oluyor.Güneş’in merkezindeki hidrojenyakıtı, nükleer tepkimeler sonunda tümüyle helyuma dönüşünce, merkezdetepkimeler duruyor. Ancak, merkezi çevreleyen ince bir katmanda hidrojenyanmaya devam ediyor. Isınan merkezdeki helyum çekirdekleri bu kez yenidenbirleşerek karbon ve oksijene dönüşmeye başlıyor. Artan sıcaklık nedeniyleyıldızın “zarf” denen dış katmanları şişiyor. İşte kütle kaybının ne kadarolacağı bu patlamaların ne şekilde gerçekleşeceğine bağlı.


Yıldızların gelişim modelleri üzerinde yıllardır yapılan oldukça başarılıaraştırmalardan sonra bile, Dünya’nın kaderine ilişkin en temel soruyanıtlanamıyor. “Dünya’ya neler olacağını gerçekten bilmiyoruz” diye yanıt veriyorMassachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Fred Rasio. Bu nedenle, başkavarsayımlarıda dikkate almak gerekiyor.
Dünya’nın, bu ateş saldırısını şekilsiz bir kalıntı olarak atlatması, bazıkuramlarca pek de olası görünmüyor. Kırmızı devin büyüyen alevleri yalnızcaDünya’nın atmosferini, yerkabuğunu ve mantoyu buharlaştırsa dahi, geriye nikelve demirden oluşan çekirdek kalır. Çekirdek de zamanla soğur ve koyu bir metalkütle halinde beyaz cüce durumundaki Güneş’in çevresinde döner. Bu tür birsenaryonun gerçekleşebileceğini Ejderha takımyıldızında, bize 65 ışık yılıuzaklıkta olan GD356 adlı beyaz cüce gösteriyor. Bu yıldızın ışığı, şu anakadar açıklanamayan nedenlerden dolayı kutuplanmış – yalnızca bir düzlemdesalınıyor. Avustralya’daki Ulusal Üniversite’den Jianke Li, Lilia Ferrario veDayal Wickramasinghe, kısa bir süre önce, kutuplanmış ışınımın hidrojenatomlarınca yıldızın kutuplarından yayımlandığını öne sürdüler. Bilim adamlarıbu hidrojen atomlarının elektrik akımlarınca uyarıldıklarını tahmin ediyorlar.Bu atomlar, yıldızın güçlü manyetik alanınca, beyaz cücenin çevresinde dönenmetalik bir gezegen kalıntısına indüklenmiş olabilirler. Elektrik akımları,iyonlaşmış gazlar yoluyla cüce yıldız çevresinde şu ya da bu metal çekirdekarasında akıyor olabilir. Manyetik alan da, ışınımın kutuplanmasına yol açıyorolabilir.


Dünya, ne kadar zarar görmüş olsa da, Güneş’in devleştiği evreleriatlatırsa, beyaz cüce’nin çevresinde uzun süre dolaşabilir – ancak sonsuzadeğin değil. Zaman geçtikçe yıldızın kalıntısı soğuyacak. En sonunda yalnızcahafifçe kızılötesi ışınım yayan siyah bir cüce haline gelecek. Ancak bu karakozmik kütle bile hâlâ Dünya’ya mezar olabilir. Çünkü Albert Einstein’in genelgörelilik kuramına göre, bir cismin çevresinde dönen her cisim kütleçekimdalgaları yayar. Cisim böylelikle hareket enerjisi kaybına uğrar ve yörüngesi,ölümün ağır sarmalı haline gelir. Kısaca Dünya, Güneş’in sonunu atlatsa veyörüngesi de bir dış etkiyle bozulmasa bile, yine de en sonunda Güneş’inkalıntısına düşecek. Bu yaklaşık 100 milyar yıl sonra olabilecek. Ne var kiböylesine olağanüstü uzunlukta zaman aralıklarında hiç beklenmedik şeyler deolabilir. Dünya’dan arta kalan kütle, belki de yakınından geçen bir yıldıztarafından ölmüş Güneş’inden uzaklaştırılacak ve uzayın derinliklerinefırlatılacak. O zaman Dünya, atomlar bozunup kara delikler yok olana kadar vekaranlık evren tümüyle soğuk ölüme terk edilene kadar boşlukta salınacak.


Bu kozmik fırlatma eylemi, Güneş kırmızı dev haline gelmeden çok önce,Dünya’yı yıldızının kavurucu kollarından kurtarmak için doğanın tezgâhladığıbir kaçış da olabilir. Gelgelelim, dev Güneş’in kızgınlığından kurtulmaolasılığı pek düşük: Önümüzdeki iki milyar yıl için bu kaçışın gerçekleşmesiolasılığı 100 000′de bir. Çünkü yıldızlar, Samanyolu’nun sarmal kollarınaöylesine seyrek yerleşmişler ki, bu tür karşılaşmaların meydana gelmesi çokdüşük bir olasılık.
Gökbilimciler, Dünya’nın yörüngesinin doğrudan bozulma olasılığınıysa 2,2milyonda bir olarak hesaplamışlar. Ancak dış gezegenler, daha büyük bir tehlikealtındalar. Bu da Dünya’yı etkileyebilir: Bir başka yıldızla karşılaşmasonucunda, Jüpiter’in Dünya’ya yaklaşıp onu ya uzaya fırlatması ya da Güneş’edoğru itmesi olasılığı 100 000′de bir olarak düşünülüyor.


Dünya’nın yörüngesindeki küçük değişimler bile büyük sıcaklık değişimleri gibikorkunç sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, asteroitler ve kuyrukluyıldızlarDünya’ya çarpabilir. Dünya, doğrudan bir komşu yıldız tarafından GüneşSistemi’nden uzaklaştırılırsa, gelgit güçleri nedeniyle önce denizlerde devdalgalar oluşur. Yıldızların çoğu, ışık yayma güçleri az olan kırmızı cüceleroldukları için, Dünya’nın bu kozmik buluşma sonucunda alev alması düşük birolasılık. Dünya bunun yerine, şair Robert Frost’un da konu ettiği gibi, bir buz kütlesine dönüşecek. Birkaç yıl sonra da Güneş Sistemi’ndenfırlayıp yalnızlığa doğru, sonsuz bir karanlıkla kaplı buz gibi bir geleceğeyol alacak.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Güneşin Batmayacağı Gün Konusunun Linki Direkt Link
Güneşin Batmayacağı Gün Konusunun HTML Kodu HTML Link
Güneşin Batmayacağı Gün Konusu BBCode Linki BBCode Link
Güneşin Batmayacağı Gün Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Güneşin Batmayacağı Gün indir, Güneşin Batmayacağı Gün Videosu, Güneşin Batmayacağı Gün online izle, Güneşin Batmayacağı Gün Bedava indir, Güneşin Batmayacağı Gün Yükle, Güneşin Batmayacağı Gün Hakkında, Güneşin Batmayacağı Gün nedir, Güneşin Batmayacağı Gün Free indir, Güneşin Batmayacağı Gün oyunu, Güneşin Batmayacağı Gün download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap