default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 22:39


Güneş Kapısı

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1786 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:34
[b]Tiahuanako (Tiwanaku)’nun en gizli ve ilgi çeken anıtı, 10 tonluktek bir kaya parçasından oyulmuş, 3 m. boyunda, 3.75 m. enindeki Güneş Kapısı’dır.[/b]


Üst kısmında ortada uçan bir Tanrının çevresinde 48 figür dizilmiştir. Taçlıpumalar , akbabalar, kanatlı yaratıklar, tanrının karşısında diz çöken ya daona sırt çeviren, uzaklaşan insanlar ve şekiller vardır. Orta yerde bulunanTanrının kimliği kesin olarak bilinmiyor. Güneş tanrısı, Yaratıcı TanrıViracocha (Virakoşa) olabilir.
Eski İnka efsanelerine göre, gelişmiş bir uygarlığa sahip insanlar burayayerleşmeden önce burada tanrılar oturuyordu. Posnansky, bütün bu açıklamalararağmen burayı kimlerin yaptığını söyleyemiyor. Kim bilir, belki de tarihioturup yeniden yazmamız gerekiyor. Eskimiş görüntüsüne rağmen dikit, pencereleri ve köşeleriyle modernaletlerle yapılmışa benziyor. Hatta bugün bile böyle sert bir kayaya yapılmasızor olan çentikler bu dikite büyük bir ustalıkla yapılmışlardır.


Güneş Kapısı tek parça sert Andesit’ten oluşmaktadır. Ayrıca bu kaya türüyleevler, tapınaklar ve diğer yapılar inşa edildi.Güneş kapısı yaklaşık 10 – 15ton arası ağırlığa sahiptir.


Arkeologlara bakılırsa, Bolivya’nın Anden bölgesinde 4000 metre yüksekliktekiTiahuanaco antik kalıntılarını bundan 2000-3000 yıl önce Anden Kızılderilileriinşa etmiş! Tarihçiler ise, bu iddiaya gülüp geçiyor ve Aymara tarihkayıtlarına göre bu kalıntıların tanrılar tarafından kurulduğunu ilerisürüyorlar. “Güneş Kapısı” (Gate of the Sun) üzerindeki 48 figür ise takvimolarak yorumlanıyor.


Kapı üzerindeki kabartma resimlerde stilize edilmiş makineler, özel elbiselergiymiş astronomlar, geri tepkili yılankavi biçimli roketler ve Venüs, Merihgezegenlerinin takvimleri işlenmiştir.


Tarihçiler, 4.000 metre yüksekliğe kurulan Tiahuanaco kentinin tanrılartarafından inşa edildikten sonra Aymara Kızılderililerine bıraktığınıbelirtiyor. Tarihçilerin şakayla karışık bu iddiayı ortaya atmalarının nedeni,kentin nasıl oluştuğu yönünde bilgiye sahip olamamaları. Güneş Kapısı’nda yeralan 48 heykelin takvim olarak kullanıldığına inanılıyor.
Geleneksel yorumcular, Güneş Kapısı’nın mitoslara dayanan kozmogonik birsistemi simgelediğini belirttiler. Kapı, Tiahuanako uygarlığının bilimseloluşumunu gösteren bir takvim olabilir. Hatta belki de o, dünyanın en eskitakvimidir. Kapının ortasındaki tanrı motifi, 11 değişik biçimdetekrarlanmakta, yani Güneş’in bir yıl içindeki hareketlerini, on iki ay’ıgöstermektedir. Bununla birlikte sadece Güneş değil, son derece karmaşık birsistemin içinde Venüs gezegeninin ed çevrimi kapıda aktarılmıştır.


Yan yana duran üç takvim taşında, üç ayrı takvim hesabı vardır. Birinci takvimKutsal Yıl hesabıdır. Bunda bir yıl 260 gün olarak hesaplanmıştır. İkinci taştaGüneş Yılı takvimi işlenmiştir ve yıl 365.2422 gün olarak hesaplanmıştır.Üçüncü taştaki takvim ise Venüs yılını gösterir. Burada bir yıl 225 gün olarakgösterilmiştir.
Gökyüzünün 27 bin yıl önceki halini gösteren kabartmalarda, tüm gezegenlerişlendiği halde; Ay, orada yoktur. Dr. Bellamy ve Dr. Allan’a göre Güneş Kapısısembollerinde Ay, dünya yörüngesinde 11.500-13.000 yıl arası bir zamandabelirmektedir. Takvimdeki hesaplamalara göre Ay’ın 13.000 yıl önceki Dünyaetrafındaki dönüşü, yılda 425 turdu. Bugün, bu tur sayısı 365′tir.


Güneş Kapısı’na oyulmuş taş takvim, dört bölüme ayrılmıştır. Her bir bölüm,astronomik açıdan dünyasal dört mevsimi gösterir ve bu dört bölümün her biri,yılın 12 ayını göstermek üzere 3′e ayrılmıştır. Yılı 290 gün olarak sayanTiahuanako astronomları, ayları da 24 günden saymışlar, buna karşılık her güniçin ayın durumunu ayrıntılı olarak göstermişlerdi. Günümüz astronomları,öteden beri Ay’ın görünen hareketinin gerçek hareketi olmadığını bilmelerinekarşın bugün bile çoğu takvimlerimizde Ay’ın yalnız görünen hareketigösterilir.


İki sütun arasındaki eşiğin üzerine oyulmuş tanrı figürü ya da yaratıcıViracocha, tanrıya koşan ufak figürlerin yer aldığı rölyeflerle çevrilidir.Güney Amerika’da sık rastlanan bu geçit tarzının burada ortaya çıktığısanılıyor. Kalasasaya Platformu, batık bir avludan girilen yüksek ve geniş biralan. Burada birkaç geniş caddenin kesiştiği sanılıyor. Bu platformunduvarlarını büyük taş bloklar karşılıyor. Bazılarının Meksika’daki Teotihuacanişçilerine esin kaynağı olduğu sanılıyor. Kalasasaya Platformu’nda büyük gözlütek parça taş heykeller bulunuyor. Meksika Tula’daki taş savaşçılar ve bunlararasındaki benzerlik dikkat çekiyor.


Peter Kolosimo, “Zamanı Olmayan Gezegen” adlı kitabında Güneş Kapısı’nın yaşıüzerinde durmaktadır. Kitabında, antropolog ve mühendis Arthur Posnansky’nin bubölge hakkında detaylı araştırma yaptığını belirtiyor. Buna göre yerleşimalanı, çeşitli zamanlarda bir çok kere tekrar inşa edilmiştir. Son kez 16.000yıl önce. Posnansky, güneş kapısının 18.000 yıllık olduğuna inanıyor.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Güneş Kapısı Konusunun Linki Direkt Link
Güneş Kapısı Konusunun HTML Kodu HTML Link
Güneş Kapısı Konusu BBCode Linki BBCode Link
Güneş Kapısı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Güneş sisteminde bir ilk ulas 0 1,815 18.01.2013, Saat: 21:38
Son Yorum: ulas
Big Grin Güneş Sistemi’nin en büyük yer kayması ulas 0 2,432 18.01.2013, Saat: 21:35
Son Yorum: ulas
Big Grin Güneş Sistemi’ndeki en iyi manzara ulas 0 2,090 18.01.2013, Saat: 21:18
Son Yorum: ulas
Big Grin Carrington Büyük Güneş Patlaması Olayı ulas 0 4,116 18.01.2013, Saat: 15:07
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Güneş Kapısı indir, Güneş Kapısı Videosu, Güneş Kapısı online izle, Güneş Kapısı Bedava indir, Güneş Kapısı Yükle, Güneş Kapısı Hakkında, Güneş Kapısı nedir, Güneş Kapısı Free indir, Güneş Kapısı oyunu, Güneş Kapısı download


Hızlı Menü: