default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.01.2022, 14:23


Göbeklitepe

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1196 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:42
[b]GÖBEKLİTEPE NEDİR?[/b]
Şanlı Urfa’ya 15 kmuzaklıkta olan bu arkeolojik site üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortayaçıkan sonuç çok şaşırtıcı, Göbekli Tepe günümüzden tam 12.000 yıl önce inşaedilmiş.


Arkeolojik olarak Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemine (M.Ö 9.600 –7.300) ait olan Göbeklitepe’de, bir tepe üzerine inşa edilmiş çok sayıdayuvarlak biçimli yapı bulundu. 1995 yılında arkeolog Prof. Klaus Schmidttarafından Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün desteğiyle başlayan kazılar sonucuelde edilen verilere göre bu yapılar yerleşim amaçlı kullanılmamışlar.Göbeklitepe’de bulunan henüz sadece altı tanesi gün ışığına çıkarılmış, toplam20 adet olduğu belirlenen bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmış olduğubiliniyor, yani bu yapılar dünyanın ilk tapınakları. Taş devrinden kalma butapınakların yapılış biçiminde ortak bir özellik göze çarpıyor, T biçimindesütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütunkarşılıklı olarak yer alıyorlar.


Arkeologlar boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu T biçimindeki sütunlarınstilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünüyorlar. Bunun sebebi T biçimindekisütunlarda görülen kol ve el tasvirleri. Ayrıca bu sütunlar üzerine işlenmişhayvan tasvirleri ve soyut semboller var.


Boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleri en sık görülenhayvan tasvirleri. Taşlar üzerine kazılan bu hayvan tasvirlerinin yanında üçboyutlu kabartma şeklinde yapılan başka betimlemeler de bulundu. Bunlardan enönemlisi T biçimindeki sütunun yan tarafından aşağı doğru iner biçimde tasviredilen aslan kabartması.


Göbekitepe’nin günümüze bu denli mükemmel olarak korunmuş şekilde kalması daarkeologları şaşırtan bir diğer konu. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonraonlarca ton toprak ve çakmaktaşları ile tamamıyla gömüldüğü bilinenGöbeklitepe’nin niye gömüldüğü de cevabı bilinmeyen sorular listesinde yeralıyor.


Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunların ağırlıkları 40ila 60 ton arasında değişiyor. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığıbu dönemde sütunların nasıl taşındığı ve dikildiği arkeologlar tarafından henüzçözülemedi. İnsanlığın avcı toplayıcı döneminde yerleşim ve tarımkavramlarından çok uzak olduğu 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıltasarlandığı sorusu da henüz cevaplanmadı. Belki tüm bu sorular cevapbulduğunda insanlık tarihi yeniden yazılacak.


[b]TAPINAKLAR[/b]
Göbeklitepe’de ilk kazılar 1995 yılında başladı. On beş yıldır ortayaçıkarılan altı tapınaktan dördünün aynı döneme ait olduğu biliniyor. Günümüzdenon iki bin yıl öncesine ait bu tapınaklar A, B, C ve D olarak adlandırılıyor.


Jeomanyetik araştırmalar toprağın altında en az on dört tapınak dahabulunduğunu ortaya çıkardı. Çoğunlukla dairesel bir formda yapılan butapınakların bazıları spiral biçiminde ve hiçbir tapınağın çatısı yok.


Eşmerkezli duvarlar ile çevirilen bu tapınakların yapım tarihinden yaklaşık binyıl sonra Çayönü, Halan Çemi ve Nevali Çori’de benzer biçimde kült yapılarıninşa edildiği biliniyor. Göbeklitepe’nin bu kült yapıların atası olma ihtimaliçok yüksek.


[b]KİM, NASIL, NİYE ?[/b]
Göbeklitepe’deki tapınakları tasarlayanlar ve inşa edenlerin kim olduklarıhala kesin olarak bilinmiyor. Bazı arkeologlar avcı toplayıcı olan butopluluğun şamanik bir düzende organize olduklarını tahmin ediyorlar, yani tümbu düzenin ardında şaman bir din lideri var. Ancak diğer bir görüş şamanliderlerin daha çok Antik Mısır’dan bildiğimiz özel bir rahip sınıfına dönüşmüşolduğu yönünde. Bu görüş bugüne kadar bilinen bilimsel verilerden çok daha öncetoplumsallaşmanın gerçekleştiğini, insanların hiyerarşik düzende belirlisınıflara göre organize olduklarını ortaya koyuyor.


Boyları 3 ila 6 metrearasında değişen T biçimindeki sütunların taşınıp dikilme işlemlerinin de buorganizasyon sonucu gerçekleştiği tahmin ediliyor. Yani her işlem için belirlibir grubun çalıştığı ve idareci rahiplerin tüm topluluğu ve aynı zamandatörenleri yönettiği bir sistem olasılığı öngörülüyor.


Bazı arkeologların tezi ise Göbeklitepe’nin ölü gömme yeri olduğunu önesürüyor. Her ne kadar şimdiye kadar ölülere ait kemikler bulunmasa da zemininaltında ya da henüz kazılmamış duvarların arasında kalıntılar olma ihtimalindensöz ediliyor. Bu görüş Göbeklitepe’de yapılan tüm ayinlerin ölü gömme töreniolduğunu ve bu törenler sebebiyle büyük bir grubun bir araya geldiğinisavunuyor. Göbeklitepe ile ilgili soruların cevapları henüz tam olarakverilemiyor, her geçen yıl yapılacak yeni kazılar ve bu kazılarda bulunacakyeni malzemeler ile insanlık tarihi biraz daha aydınlanacak. Belki de bu yenibulgular kendimiz hakkındaki düşünme biçimimizi tamamıyla değiştirecek.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Göbeklitepe Konusunun Linki Direkt Link
Göbeklitepe Konusunun HTML Kodu HTML Link
Göbeklitepe Konusu BBCode Linki BBCode Link
Göbeklitepe Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Göbeklitepe indir, Göbeklitepe Videosu, Göbeklitepe online izle, Göbeklitepe Bedava indir, Göbeklitepe Yükle, Göbeklitepe Hakkında, Göbeklitepe nedir, Göbeklitepe Free indir, Göbeklitepe oyunu, Göbeklitepe download


Hızlı Menü: