default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 23:34


Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2084 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 05:10
(Son Düzenleme: 19.01.2013, Saat: 05:11, Düzenleyen: ulas.)
[b]Hesidos'a göre ilk oluşum[/b] yani evrenin başlangıçı belirsizlik veya sonsuz boşluk, karışıklık anlamına gelen Khaos'tu. Khaos içinden ilk Gaia ( toprak ana ) oluştu. Gaia belirsiz olmayıp bir biçime sahipti, her şeyi doğuran evrensel bir ana olup tüm tanrılar, insanlar ve hayvanlar Gaia üzerinde yaşıyorlardı. Khaos ve Gaia'nın ardından ölüler ülkesinin en derin yeri Tartaros ve Eros ( Aşk ) doğdu. Daha sonra doğan yeraltı karanlığı Erebos ve yeryüzü karanlığı Nyks birleşerek ışıklı göğü ve günü ( Hemera ) meydana getirdiler. 
Toprak ana Uranos ( gök ) , Deniz ( Pontos ) ve dağları yarattı.Bunlarla birleşerek yeryüzünü tanrılarla doldurmaya başladı. Gök ile birleşmesinden 6 erkek, 6 dişi olmak üzere 12 Titan doğdu.

Erkek Titanlar * Okeanos * Koios * Hyperion * Lapedos * Kronos

Dişi Titanlar ( Titanides ) * Theia * Rheia * Themis * Phoibe * Mnemosyne * Tethys

Bu korkunç Titan çocuklarından rahatsız olan Uranos, doğan çocukları yerin derinliklerine hapsetmeye başlamıştır. Gaia bu acıya dayanamayarak oğullarını babalarına karşı kışkırtmaya başladı. Sadece Kronos annesinin planını kabul edip babasına karşı koymaya karar verdi. Bir gece Uronos Gaia ile birleşirken Kronos saklandığı yerden çıkarak babasının hayalarını ve uzvunu kesip attı. Hayalardan toprağa düşen kandan toprak gebe kalarak yıllar sonra öç tanrıçaları Erinys'ler ve devler ( Gigantlar ) doğmuştur. 
Uronos'un denize düşen uzuvlarından köükler çıkmaya başladı ve bu köpüklerden güzeller güzeli Aphrodite doğdu. Artık Uronos yönetimi bitmi Kronos devri başlamıştı. Birleşmeler ve Tanrı doğumları devam ediyordu.

Nyks, uykuyu ve düşleri süsleyen Hesperidleri , Kader tanrıçaları olan Moiraları, İnsanların ölçüsüzlüğünü cezalandıran Nemesis ve kavga tanrıçası Eris'i doğurdu
Toprak ana ( Gaia ) ise Denizle ( Pontos ) birleşerek Thamus, Phorkys ve Nereus isimli erkek deniz tanrıları ile Keto ve Eurybie isimli deniz tanrıçalarını doğurdu. 
Phorkys ve kardeşi Keto'nun birleşmesinden daha doğdukları gün kocakarı olan Graialar ve Gorgolar meydana geldiler. Üç gorgodan yalnız Medusa ölümlü idi. Perseus Medusa nın başını kesmiş ve Medusanın yere akan kanından kanatlı at Pegasos ve Khrysaor doğmuştur. Kronosile kızkardeşi Rheia 'nın evliliğinden üçüncü kuşak Olymposlu tanrılar olan Hestia, Demeter, Poseidon, Hades ve Zeus doğdu. Zeus hakimiyeti ele alarak Olympos' dan ( yüksek dağ ) evreni kardeşleri ile beraber yönetmeye başladı.
Uranos ve Kronos'tan sonra üçüncü kez tanrılar kuşağını oluşturan Zeus Olympos Dağı'nı mekan tutmuş, kardeşleri çocukları ile beraber evreni buradan idare etmeye başlamıştır.

Olympos'un kelime anlamı yüksek dağdır. O nedenle Yunanistan ve Girit'te Olympos adı verilmiştir. Bu durum Anadolu içinde geçerli olup Uludağ gibi bazı dağlarada yine Olympos adı verilmiştir.
Fakat Olympos denilince Makedonya ile Tesealya arasında yüksekliği 2985 m. olan dağ akla gelmektedir. Tanrıların burada oturduklarına ve dünyayı buradan yönettiklerine inanılırdı. Zeus binbir doruklu Olympos'un tepesine taht kurmuş ve dünyada olan biteni buradan takip etmekteydi. Diğer tanrıların sarayları ise daha aşağıdalar dı. Bu saraylar tunçtan demirci tanrı Hephaistos tarafından yapılmışlardı.

Zeus altından yapılma bir tahtta oturmaktaydı, diğer tanrılar onun huzurunda eğlence ve şölenler düzenler, mutlu hayat sürdürürlerdi. Tanrıların içki ve yiyecekleri ölümlü insanlarınkine benzemezdi. Tanrılar "ambrosia" ve "nektar" ile beslenirlerdi. Ambrosia ölümsüz anlamına gelmekte olup birçok çiçek özünden yapılan baldı. Bununla beslenen tanrılar genç ve ölümsüz kalırlardı. Bu içkiyi altın kaplar içinde tanrıça Hebe sunardı. Daha sonraları bu içki sunma görevi Zeus tarafından Troya kralı Tros'un oğlu olan Ganymedes'e verilmiştir. Şölenlerde Apollon ve Musaların çalgıları ve Şarkıları ortalığı şenlendirirdi.

Tanrıların yaşamları da insanların yaşamlarına benziyordu. İnsanlar gibi giyiniyorlar, ilişkiye giriyorlar, sevinç, neşe, öfke ve kavga yaptıkları oluyordu. Ama Olymposta mutlak tek hakim olan Zeus'du. Tanrılar onun emrinden dışarı çıkamazlardı. Bütün tanrıların sarayları Olympos'un tepelerinde olduğu halde sadece Hades yeraltına hükmettiği için Olympos'ta oturmazdı.
Olympos'da bu tanrıların dışında ikinci derece tanrılarda oturmaktaydılar. Bunlardan Musalar, Kharitler ve Horalar şarkılarıyla Olymposa eğlence verirlerdi.
Tanrılar zaman zaman insan kılığına girer ve onların aralarında dolaşırlardı.

[size=2]ONİKİ OLYMPOSLU TANRI İSİMLERİ VE ÖZELLİKLERİyunancalatincetemsil ettiğiözelliğisimgelerizeusjupiterhavamutlak kudretyıldırımheraiunogökevliliktavus kuşuathenaminervaşimşekzekazeytin dalıapollonapollogüneşsanatyay - lirartemisdianaayiffetgeyik - hilalhermesmercuriusyağmurbelagatkanat - asahephaistosvulcanusyeraltı ateşisanayiçekiç - örshestiavestaocakaile erdemikutsal ateşaresmarstırpan - fırtınasavaşmızrakaphroditevenusaşkgüzellikgüvercindemetercerestoprakbereketbuğday - orakposeidonneptunusdenizhiddetüç dişli yaba
[/size]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Konusunun Linki Direkt Link
Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Konusunun HTML Kodu HTML Link
Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Konusu BBCode Linki BBCode Link
Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Apollon ve Hyakinthos ( Sümbülün Oluşumu ) ulas 0 1,936 19.01.2013, Saat: 05:01
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrenin 13.7 milyar yıl önceki görüntüsü ulas 0 1,835 18.01.2013, Saat: 21:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? ulas 0 1,968 18.01.2013, Saat: 20:56
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu indir, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Videosu, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu online izle, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Bedava indir, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Yükle, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Hakkında, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu nedir, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu Free indir, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu oyunu, Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu download


Hızlı Menü: