default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:44


Evrende Zeki Hayat

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3024 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:13
Canlılık konusu, aslında dünyayla sınırlı bir olgu değildir. Genel anlamdacanlılık konusu evrensel bir olgudur. Bunu dünya gibi, evrende toz zerresikadar olan bir uzaysal obje ile sınırlamak çok dar bir görüş olur. Çünkü bugünekadar yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen bilgiler, belgeler,gözlemler ve araştırmalar bunu söylemektedir. Kısaca uzaysal bilgilerimizihatırlayacak olursak Galaktik ölçüleri veya Güneş sistemi ile ilgili ölçülerigöz önüne getirirsek bir de dünyanın boyutlarını göz önünde tutarsak görürüzki, şu an üzerinde yaşadığımız dünya gezegeni bu boyutlar ölçüsünde hemen hemenhiç durumunda kalmaktadır. Dolayısıyla bu küçücük ölçüler içine canlılık gibievrensel bir olguyu sığdırmak, sıkıştırmak ne kadar doğru olur? Çünkü şu anda dünyadışı canlılıkla ilgili pek çok belge, gözlem, araştırma ve hatta tarihselbulgular bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında ortaya çıkan sonuç Evrende yalnızolmadığımız yönündedir. Dünya dışı canlılık konusu bir olasılık değildir. Dünyadışı canlılığın yaygınlığı söz konusudur. Evrenlere dağılmış olması sözkonusudur. Hatta çok değişik şuur düzeylerindeki varlıklar evrenlere yayılmışvaziyettedir.


[b]Dünya dışı canlılık yani bilimsel adıyla Ekzobiyoloji konusunda yapılanaraştırmaları 3 ana başlık altında incelemek mümkündür.[/b]


[b]l- [/b]Meteorlarla ilgili araştırmalar


[b]2- [/b]Yapay atmosfer araştırmaları


[b]3-[/b] Radyoteleskoplarla yapılan Yıldız dinleme operasyonları.


[b]Meteorlarla ilgili araştırmaları şu şekilde özetleyebiliriz.[/b]
Yapılan araştırmalar sonucunda, uzaydan dünyamıza sürekli olarak meteoryağmurları olduğu görülmektedir. Dolayısıyla dünyamıza dış uzaydan bazıpartiküller gelmektedir. Bunların üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bilimadamları organizma sporlarına rastlamışlardır. Aminoasitlere, Yağ asitlerine, Hidrokarbonlarave organik bileşiklere rastlamışlardır.
Hatta Meteoritlerden bir kültür bile oluşturulmuştur.


Yapay Atmosfer araştırmaları, 1953 yılında Stanley Miller adlı bir bilimadamının dünyanın oluşumu sırasındaki atmosferini laboratuvar ortamında yapayolarak meydana getirmesiyle başlamıştır. Bu atmosferin içerdiği maddelerşunlardan oluşmaktadır. Metan, Su buharı, Amonyak, Karbondioksit ve Siyanhidrikasit bileşikleri. Görüldüğü gibi bunların hepsi, su buharı hariç şu anda bizler(canlılar) için zehir durumundadır. Görüldüğü gibi dünyada canlılık, şu anbizler için zehir sayılabilecek bir ortamda başlamıştır. Yapılan buaraştırmalar sonucunda; Evrende canlılığın, yani hayatın meydana gelebilmesiiçin suyun ve oksijenin şart olmadığını söyleyebiliriz.


Radyoteleskoplarla ilgili araştırmaların başında ise, 1960′larda Amerikanınönemli astronomlarından biri olan Prof. Frank Drake tarafından başlatılmış olanOzma Projesi vardı. Projede o zamanın radyoteleskoplarıyla uzaysal objedengelen sinyal tipleri dinlenmeye başlandı. Bunun uzantısı olarak günümüzde dehala SETİ (Search for Extra Terrestrial Inteligence ) Dünya Dışı YaşamıAraştırma Projesi sürdürülmektedir. SETİ projesinin arkasında bugün NASAdestekli olmak üzere Planetary Society bulunmaktadır. Ve bu araştırmalargünümüzde de yıldız dinleme projesi olarak devam etmektedir.


Bu çalışmaların paralelini Rusyada da görmekteyiz. Örneğin; Gorki gözlemevimüdürü Prof. Vesvolod Troitsky, “Başka medeniyetlerin bizi elektromanyetikdalgalarla taradığına kuvvetle inanıyoruz. Bunun sonuçlarını er ya da geçalacağız” demektedir. Prof. Troitsky’nin belirttiğine göre, Kuzey KafkasyaDağları’nda 1973 yılında yeni ve büyük bir gözlemevi açılmıştır. Bugözlemevinin optik teleskobu Palomar Dağı’ndakİ 200 inçlik teleskoptan dahabüyüktür. Radyoteleskobu ise 2000 feet çapındadır. Bu iki teleskop zeki sinyallerin saptanmasıçalışmalarında dönüşümlü olarak kullanılmaktadır.


Moskova Devlet Üniversitesi Radyo Astronomi Direktörü olan Prof. JosifShklovsky ise dünya dışı bir medeniyetle temasın çok yakın olduğunu ifadeetmektedir. Tüm bu gelişmelerin paralelinde dünyanın çeşitli üniversitelerindede konuyu incelemek amacıyla “Ekzobiyoloji” adı altında dünya dışı hayat’ıaraştıran kürsüler kurulmuştur.
Bunlara örnek olarak: Alabama, Missisipi, Hamburg, Kiel, Utretch, Mainz,Boston Üniversiteleriyle Edison Sommunity, Moorpark Junior, Victor Halley veLondra’da ki Marley Koleji’ni gösterebiliriz.


Evrende zeki hayat konusunda astronomların matematiksel hesaplamalarına göreÖrneğin: Astronom Harlow Shapley’e göre teleskopların görüş alanı içinde (100Katrilyon) adet yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızların binde birinde hayat içinelverişli koşulların bulunduğunu kabul ettiğimizde, geriye (100 Trilyon) adetyıldızın kaldığını söylemektedir. Bunların binde birinde hayata uygunatmosferin bulunduğunu farz edersek, geriye (100 Milyar) adet yıldızınbulunabileceğini ileri sürmektedir.
Astronom Harlow Shapley, daha da ileri giderek, bunlarında binde birindehayatın ortaya çıkabileceğini kabul edersek, şu anda üzerinde hayat olangezegen sayısı (100 Milyon) adettir. Isaac Asimov, “Sadece galaksimizSamanyolu’ndaki yaşanabilir gezegenlerin sayısının 650 Milyon olmasıgerektiğini hesaplamıştır. Bu sounca göre en azından gözlenebilir evrenintümünde, 2 Milyar adet yaşanabilir gezegen bulunmaktadır” demektedir.


[b]EVRENDE ZEKi HAYATIN BİLİMSEL KANITLARI[/b]
NASA, Ağustos 1989′da insansız uzay aracı Voyager 2′yle Neptün gezegeninyanından geçti ve dünyaya resimler ve çeşitli veriler yolladı. Bu araç dünyayaışık hızında bile varması 4 saat süren darbe sesleri yolladı. Bu darbeler dünyaüzerinde NASA’nın uzay ağını oluşturan radyoteleskopları aracılığıyla yakalandıve sonra zayıf sinyaller Pasadena / California’da bulunan NASA’nın Jet îtkiLaboratuarının gelişmiş tesislerinde elektronik sihirbazlık yoluylafotoğraflara, tablolara ve diğer veri biçimlerine çevrildi.


Neptün ziyaretinden 12 yıl önce Ağustos 1977′de fırlatılan Voyager 2 verefakatçisi Voyager l’in aslında sadece Jüpitere ve Satürn’e ulaşması ve dahaönce Pioneer 10 ve Pioneer 11 adlı insansız uzay araçları tarafından bu iki devgazımsı gezegen hakkında elde edilen verileri artırması niyetleniyordu. Amakayda değer bir deha ve beceri ile JPL bilimcileri ve teknisyenleri, dışgezegenlerin nadir bir şekilde hizaya girmesinden faydalanarak ve bugezegenlerin yerçekimi güçlerini “sapan” gibi kullanarak Voyager 2′yi ilk önceSatürn’den Uranüs’e sonra da Uranüs’ten Neptün’e fırlatmayı başardılar.


Voyager 2 den gelen elektronik sinyaller Helyum, hidrojen ve metangazlarından oluşan bir atmosferin kucakladığı, dünyanın kasırgalarını küçücükkılan, burgaçlı, yüksek şiddette rüzgarların süpürdüğü güzel bir mavi-yeşilrenge sahip, turkuaz bir gezegeni açığa çıkardılar. Beklendiği gibi atmosfer veyüzey ısıları donma noktasının altındaydı ama Neptün’ün, beklenmedik biçimde,gezegen içinden çıkan bir ısı yaydığı bulundu. Neptün’ün bir gaz devi olduğuyolundaki daha önceki fikirlerin aksine gezegenin, JPL bilimcilerininkelimeleriyle, üstünde “su buzundan oluşan yarı erimiş bir kanşım”ın yüzdüğükayalık bir çekirdeğe sahip olduğu, Voyager 2 tarafından belirlendi. Neptün’ün8 uydusu olduğu saptandı. Ve bu uyduların en büyüğüne Triton adı verildi.Triton’un yapısı da Neptün gezegenine benziyordu. Yakın plan resimleri çokgarip bir türden volkanik aktivite olduğunu önermekteydi. Gök cisminin aktif,sıcak iç kısmının dışarıya püskürten erimiş lavlar değil, sulu buz fıskiyeleriolduğu ortaya çıktı. Hazırlık aşamasındaki değerlendirmeler Triton’ungeçmişinde yüzeyde akan sular olduğunu, hatta jeolojik ölçeğe göre nispetenyakın zamana kadar yüzeyde göller bile olduğunu belirtmekteydi.


NASA, Voyager 2 uydusu aracılığıyla Uranüs’ün de gazlarla değil sularlakaplı olduğunu ve yüzeyinde sadece bir donmuş su katmanı değil, bir su okyanusuolduğunu ortaya çıkardı. Daha sonra Voyager 2, Uranüs’ün aylarının da kayadanve sıradan su buzundan oluştuğunu bulmuştu.
NASA, 1974 / 1975′te uzaya gönderilen Mariner 10 adlı insansız uzay aracınındünyaya gönderdiği fotoğraflarda Marsın yüzeyinin su buharıyla kaplı olduğunugösterdi.
Aralık 1978′den sonra Pioneer-Venüs l ve 2 adlı iki insansız uzay aracıtarafından Venüsün uzun süre incelenmesiyle elde edilen veriler, bulgularıanaliz eden bilimcilerden oluşan ekipleri, Venüs’ün “bir zamanlar en azındanortalama 10 metrederinliğinde suyla kaplı olabileceği” konusunda ikna etmiştir. Venüs, diyesonuca vardılar. Bugün buhar halinde sahip olduğu suyun en azından 100 katına,bir zamanlar su olarak sahipti.” Ardından gelen çalışmalar bu kadim suyun birbölümünün sülfürik asit bulutlarını oluşturmakta kullanıldığının, bir kısmınında gezegenin kayalık yüzeyini okside etmek üzere oksijeninden vazgeçtiğiniönermekteydi.


NASA, Viking 2 insansız uzay aracının durduğu yerdeki zeminde don olduğunubildirmişti. Don tabakasının su, su buzu ve donmuş karbondioksit (kuru buz)içerdiği bulunmuştur. Mars’ın kutuplarındaki buz tabakalarının su buzu ya dakuru buz içerip içermediği tartışması NASA’nın JPL bilimcilerinin Pasadena’daki(Caltech) California Teknoloji Enstitüsünde Ocak 1979′da düzenlenen 2.Uluslararası Mars toplantısında güney kutbu değil ama “kuzey kutbu su buzuiçermektedir” diye açıklama yapmalarıyla sonuca bağlandı.
Dünyamızdan 800 kat daha büyük olan Satürn’ün yüzeyine henüz nüfuzedilemedi. Pioneer 11 1979′da Satürn’ün halkalarının ve Aylarının büyük ölçüdeolmasa bile, su buzundan ve hatta belki de sıvı sudan oluştuğunu ortayaçıkartmıştır.


Jüpiter, Pioneer 10 – Pioneer 11 ve Voyager tarafindan incelendi. SonuçlarSatürndekilerden pek farklı değildir. Gaz devi gezegenin çok büyük miktarlardaradyasyon ve ısı yaydığı ve şiddetli fırtınalara tabi olan kalın bir atmosferlesarmalandığı bulundu. Ancak bu nüfuz edilemez örtünün, esasen hidrojen, helyum,metan, amonyak, su buharı ve muhtemelen su damlacıklarından oluştuğu bulundu,bilim adamları, bu kalın atmosferin daha da aşağılarında bir yerlerde sıvısuyun olduğu sonucuna vardılar. Jüpiterin aylarının da su buharı ve su damlacıklarıile kaplı olduğu sonucuna vardılar. Özellikle lo, Europa, Ganymede ve Callistouydularıdır.


[b]UFO NEDİR?[/b]
UFO (Unidentifıed Flying Object – Tanımlanamayan Uçan Nesne) terimi ilkolarak ABD Hava Kuvvetleri’nde Yüzbaşı olan Edward James Ruppelt tarafindankullanılmıştır. Yüzbaşı Ruppelt 1951 yılında bu fenomenlerle ilgili olarak HavaKuvvetlerinde bir araştırma yürütmekteydi. Ruppelt’in araştırmasından önceUFO’lara (Flying Saucers – Uçan Çay Tabakları) adı veriliyordu. Çünkü birçokgörgü tanığı bu nesneleri daire şeklinde tasvir ediyordu. Ancak “Uçan ÇayTabakları” terimi çok sayıda gazete ve dergi yazarının gösterdiği kuşkuculuknedeniyle kısa sürede alay konusu oldu. Yüzbaşı Ruppelt ise sürdürdüğüaraştırmaya saygınlık kazandırmak amacıyla “Tanımlanamayan Uçan Nesne” teriminikullandı. UFO terimi, daha belirgin bir niteliğe sahipti. Çünkü tanımlanamayanuçan nesnelerin hepsi tabak şeklinde değildi.
Her yıl polise, basın organlarına veya UFO araştırma gruplarına binlerce UFOolayı aktarılır. Bu raporlar UFO’ların gerçekte küçük bir azınlığınıoluşturmaktadır. Çünkü UFO tanıklarının çoğu bu karşılaşmaları kamuoyunaaçıklamaz.


Rapor edilen UFO’ların kabaca % 90 – 95′inin insan yapımı uçak veyabilinmeyen doğa olayları olduğu kanıtlanmıştır. Yaklaşık % 1,5 – 2′si ise,genellikle fotomontaj fotoğraflardan üretilmiş hilelerden oluşmaktadır. Buhileler çok küçük miktarı oluşturmasına rağmen aşırı miktarda sorunyaratmaktadır. UFO gözlemlerinin geri kalan % 3 – 8,5′i ise, insan ürünüolmayan bir kaynağa sahip hava taşıtı gibi görünmektedir. Araştırmacıların çoğuda bu son gruba girenlerle ilgilenmektedir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Evrende Zeki Hayat Konusunun Linki Direkt Link
Evrende Zeki Hayat Konusunun HTML Kodu HTML Link
Evrende Zeki Hayat Konusu BBCode Linki BBCode Link
Evrende Zeki Hayat Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evrende Sonsuzluk Kavramı ulas 0 2,695 03.02.2014, Saat: 19:11
Son Yorum: ulas
Big Grin Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? ulas 0 1,992 18.01.2013, Saat: 20:56
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrende Yaşam ulas 0 2,164 18.01.2013, Saat: 20:15
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Evrende Zeki Hayat indir, Evrende Zeki Hayat Videosu, Evrende Zeki Hayat online izle, Evrende Zeki Hayat Bedava indir, Evrende Zeki Hayat Yükle, Evrende Zeki Hayat Hakkında, Evrende Zeki Hayat nedir, Evrende Zeki Hayat Free indir, Evrende Zeki Hayat oyunu, Evrende Zeki Hayat download


Hızlı Menü: