default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 30.07.2021, 19:14


Esrarengiz Palenque Taşı

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2432 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:36
1952 yılında Meksikalı arkeolog Alberto Ruz Meksika’da Chiapas bölgesindebulunan “Palenque Yazıtları Tapınağı” içinde bir yeraltı mezarı keşfetti.Tapınağın girişindeki 620 yazıtı deşifre eden bilimadamlarına göre burası KralPakal’ın mezarı olmalıydı. Sembollere göre Palenque’de doğmuş, 12 yaşında Mayaİmparatorluğu’nun başına geçmiş ve 80 yaşında ölene dek 65 sene boyuncagörevinin başında olmuştu.


Mezarının en ilginç tarafı üzerindeki kapak taşıydı. Lahit, 5 ton ağırlığında,3.80 m.uzunluğunda, 2,20 m.genişliğinde ve 25 cm.kalınlığındaki bir taşla örtülmüştü ve bu taşın üzerinde de son dereceenteresan bir oyma vardı.
Şeklin ortasında, gövdesinin üst bölümü motosiklet yarışçısı gibi eğilmişbir insan görülmekteydi ve tıpkı rokete benzeyen bir araç kullanıyorlardı. Araçön bölümünde ince bir uzantı meydana getiriyor, biraz aşağıya inince kenarlarıçentikleniyor ve en altına doğru daha da genişleyerek, alevler püskürten birroket biçimini alıyordu. Büzülmüş adam, elleriyle ne olduğu anlaşılmayanbirtakım kotrol kollarını yönetiyor, sol ayağıyla da pedalımsı bir şeyebasıyordu. Giyimi çok düzgündü ve kafasındaki başlıkla tıpkı bir antik çağastronotuna benziyordu.


Bu rölyef kabartma M.S. 690 yılı civarına tarihlendirilmişti. Bu dönemdehenüz hiçbir hava taşıtı yoktu; Rölyef üstündeki yazıtı inceleyen ilkarkeologlara göre, mezar Kral Pakal’a aitti ve üzerine resmedilmiş insan daKral Pakal’ın ta kendisiydi. Ancak yapılan daha dikkatli incelemeler, önesürülen tezlere çok farklı bir boyut kazandırdı.
Kalıntılar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyordu ki:


İskelet Kral Pakal’a ait olamazdı. Pakal 80 yaşında ölmüştü, oysa buradakikalıntı 40-50 yaşlarındaki bir adama aitti.
Bu iskelet aynı zamanda kısa boylu, ufak tefek yapılı Mayaların soyundangelen hiç kimseye de ait olamazdı, çünkü lahidin içinden çıkan iskelet 1,70 m. boyundaydı.
Şehirde lahit kapağındaki rölyef kabatmaya son derece benzer başka taşoymaları ve yazıtlar bulunmuştu ve buradaki figürler aynı Palenque Taşı’ndakiadama benziyordu ve aygıtlarla dolu bir çeşit roketi ya da kapsülü kumandaediyorlardı.


Palenque Taşı’nı mekanik ve mühendislik açıdan analiz edenlerden biri olanCharles William Johnson şöyle diyor:
“Burada bizim yaptığımız; içinde bir figürün otururken görüldüğü aracınhareket ve basit mekanik kuralları açısından bir analizini yapmaktı. Araçparçalarının, oymanın kendisinde de belirtilen yönler doğrultusundadöndürülebileceğini gösterdik. Bu şekilde, araç kendine ait bir mantıkkazanıyor; ki burada onu resmedenin bir uzay aracına oldukça benzeyen bir cisimçizdiğini görüyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde, aracın kalkış ve uçuşpozisyonlarını gösterdik. Ortaya çıkan çizimler, en azından bugün atmosferimizdışına bir yolculuk olarak bildiğimiz bir durumu son derece açık bir biçimdeortaya koyuyor. Oysa, bildiğimiz kadarıyla Mayalar böyle bir yeteneğe ya dateknolojiye sahip değillerdi. Aslına bakılırsa, elimizde hiçbir antikuygarlığın böylesi bir yeteneğe sahip olduğuna dair bir ipucu yok. O halde,Palenque Taşı evrenin farklı bir köşesinden gelmiş başka varlıklar tarafındanyapılan olağandışı bir ziyaretin kaydını temsil ediyor olabilir. Taş üzerinegeçirilen bu kayıt, bir hürmet ifadesi olabilir. Ancak önemli olan bir şeyvarsa, o da kadim kültürler boyunca olayların diğer çağlara kalmasını sağlamakiçin taşlara kayıt edildiğidir.”


Mayaların taşı oyma biçimleri, yaptıkları sanat eserlerinde ifade edilenastronomiye, matematiğe, geometriye, mineralbilime bağlı engin ve kesinbilgileri yönünden son derece karakteristiktir. Bilimsel bilgilerini sanateserlerine aktarmalarındaki kesinlik, böylesi başarım standartlarını nasıl eldeettikleri hakkında hala merak uyandırıyor.
Olayların kayıtları taşlara herkes görsün diye oyulmuştu; sadece kendinesillerinden olanların değil, gelecek nesillerin de görmesi için. Aslında,yaptığımız incelemelerden gördüğümüz üzere, bilginin bu şekilde kayıtedilmesinde onun öğrenilmesine izin vermek ve anlaşılmazlığını göstermekmaksadı vardır. Aslına bakılırsa bilgi saklı değildi; o heykellere ve mimariyebu şekilde kilitlenir ve kodlanırdı. Bu öyle bir doğrulukla yapılır ki, onuinceleyen herhangi biri mantığını anlayacaktır. Bilgi herkes içindir; herkesingörmesi için oradadır. Bu, onun bakanlar için, onu görmek isteyenler için oradaolduğu anlamına gelir.. Atalarımızın, herkesin üzerinde düşünmesi ve ondan birşeyler öğrenmesi amacıyla yaptıkları ve bugüne dek ayakta kalabilmiş eserlerinitasarlama yöntemleri budur.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Esrarengiz Palenque Taşı Konusunun Linki Direkt Link
Esrarengiz Palenque Taşı Konusunun HTML Kodu HTML Link
Esrarengiz Palenque Taşı Konusu BBCode Linki BBCode Link
Esrarengiz Palenque Taşı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Kolomb Öncesi Amerika’nın Esrarengiz Sırları ulas 0 2,459 08.02.2013, Saat: 19:06
Son Yorum: ulas
Big Grin Satürn’de esrarengiz olaylar oluyor ulas 0 2,009 18.01.2013, Saat: 21:16
Son Yorum: ulas
Big Grin Ebla Tabletleri’ndeki Esrarengiz Sırlar ulas 0 2,748 18.01.2013, Saat: 20:56
Son Yorum: ulas
Big Grin Sırlarla Dolu Esrarengiz Ica Taşları ulas 0 1,610 18.01.2013, Saat: 20:48
Son Yorum: ulas
Big Grin Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita ulas 0 2,688 18.01.2013, Saat: 20:45
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Esrarengiz Palenque Taşı indir, Esrarengiz Palenque Taşı Videosu, Esrarengiz Palenque Taşı online izle, Esrarengiz Palenque Taşı Bedava indir, Esrarengiz Palenque Taşı Yükle, Esrarengiz Palenque Taşı Hakkında, Esrarengiz Palenque Taşı nedir, Esrarengiz Palenque Taşı Free indir, Esrarengiz Palenque Taşı oyunu, Esrarengiz Palenque Taşı download


Hızlı Menü: