default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 10.07.2020, 16:56


Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2154 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:40
[b]Geçmişi Unuttuk mu?[/b]
Kutsal kitaplarda anlatılan olayların dinsel bir öykü değil de, gerçektarihi anlattığını hiç düşündünüz mü? Mitolojinin bir masal değil de, yaşanmışolayları naklettiği hiç aklınıza geldi mi? Hele Mars olayından sonra, bu konudaha bir önem kazandı. Son yılların flaş ismi arkeolog, tarihçi, antik dilleruzmanı, sosyal bilimci Zecharia Sitchin, bu konuda yayınladığı bir dizi kitaplatoplumu kökünden sarstı. Sitchin, İnsanlığın Nibiru adlı bir gezegenden gelenAnnunaki insanları tarafından yaratıldığını ve geçmişte Mezopotamya´da dev biruygarlığın kurulmuş olduğunu ve Tufan´a neden olduklarını ileri sürerken,Daniken´e hiç benzemiyor ve bir bilim adamı kimliği içersinde çok ciddi arkeolojikkanıtlar da gösteriyordu.


Kısacası Sitchin´e itiraz etmek zordu. Size Sitchin olayını her yönüyle iletmekistiyoruz, bu sayıda Sitchin´i ve kuramlarını, gelecek sayıda da karşıtgörüşleri okuyacaksınız. Eğer Sitchin buluşları doğruysa, İnsanlığın tümçehresi değişebilir, kısacası oturup yeni bir tarih yazabilir ve inançlarımızıyenilemek zorunda kalabiliriz.
Geçen iki yıl içersinde, dünyanın bilinmeyen tarihi ve geçmişin unutulanolayları konularında dikkat çeken en önemli isim Zechariah Sitchin´di; Sitchin“Dünya Tarihleri/Zaman Çizelgesi” adlı kitabında çarpıcı iddialarda bulundu veşöyle diyordu; “…mitoloji bir hayal değildir, fakat eski hatıraların saklandığıbir hazinedir; Kutsal Kitaplar bilimsel ve tarihsel bir döküman olarak harfiharfine okunduğu takdirde, hayal edilenden daha eski ve büyük uygarlıklarvarlıkları anlaşılacaktır. Mitoloji, “Cennetten Dünyaya Gelen Kişi”, yanimitolojik bilge Anunnaki tarafından Dünyaya verilen bilginin sonucudur.Geçmişte varolan ve unutulan 12. Gezegen, Anunnaki´nin ev gezegenidir. Geçmişsayısız gizemli anıyla doludur, bunların unutulmuş olmaları yok ya da hiçolmadıkları anlamlarına gelmez. Uzak geçmişte, dünya başka canlılar tarafındankullanılmış bir yerdir; Mısır Piramitleri iniş alanlarının fenerleridirler,Sina Yarımadası 4.000 yıl önce tanrılar savaşında yok edilen özel bir üstür;insanlar ve tanrılar binlerce yıl önce büyük bir savaşı başlatmışlardı. Dünyayauzaydan bakıldığında, nükleer dev savaşın izleri görülebilir. Yale Üniversitesitarafından da tanımlandığı gibi İnsanlık kaybolan uygarlığının küçük birdilimini ancak 2.000 yılda keşfedebilmiştir. Sümer yazıtlarında ve KutsalKitaplar´da anlatılan tüm uygarlıklar, çok daha eski bir uygarlığa bağlıolduklarını belirtirler…
Zecharia Sitchin, Yakın Doğu tarihi ve arkeolojisi uzmanıdır, Eski Ahit (Tevratve Zebur), Sami ve Avrupa dilleri, modern ve eski İbrani dili konularındaeğitim almış ve Londra İktisadi ve Siyasal Bilimler Okulu´nda öğrenim gördüktensonra Londra Üniversitesi´nden mezun oldu. Uzun yıllar gazetecilik ve yazarlıkyaptıktan sonra şimdi New York´da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Sümerdilini anlayan ve okuyan nadir bilginlerden biridir, yeni çalışmaları YakınDoğu´daki eski uygarlıklar tarafından yazılan kil tablet metinlerle ilgilidir;bu alanda aradığı çok daha eski uygarlıklardır. Sitchin´in kitapları körleriçin yazılan Braille alfabesine bile çevrilmiş, sayısız radyo ve tvprogramlarında tartışılmıştır. Sitchin´in “Dünya Kronolojisi” adlı kitap serisimitolojinin kökeni olarak kabul edilebilir, bir hayal ürünü değildir çünkügeçerli ve sağlam kaynaklara dayanmaktadır, yazar bunlara “Antik Anılar”demektedir. Tevrat ve İncil dinsel bir metin olarak değil, tarihsel/bilimselbir döküman olarak okunmalıdır, antik büyük uygarlıkların kökeni dünyadışıdır.


Sitchin, antik bilginin dünyaya Annunaki (Göklerden dünyaya gelen)tarafından getirildiği öne sürerken, modern bilimin antik bilgiyle uyumsağlamaya başladığını ve devamı olduğunu belirtmektedir. İlk kitabı olan “12.Gezegen”de Güney Sistemi´ndeki kayıp gezegen olasılığından söz eder ve bugezegenden dünyaya yarım milyon yıl önce gelen halkın, kutsal kitaplardaanlatılan olaylara neden olduğunu belirtmektedir. Örneğin Tevrat´ın “Genesis”bölümünün 6. Bölümü´nde adları geçen ve Tufan´dan önce insanoğullarınınkızlarıyla evlenen “Nefilimler”in 12. Gezegen´den geldiğini yazar. “Nefilim”sözcüğünün özgün anlamı, “Tanrının Oğulları veya göklerden gelen Devler”dir vebizler geçmişte devlerin yaşadıklarını düşünüyor ve araştırıyoruz. Sitchin, kiliseninkutsal kitaplarla ilgili soru sorulmaması kuralını da eleştiriyor vesorgulamanın kutsallıkla ilgisi olmadığını söylüyor. Çünkü, ona göre tarihselbilgiler bu metinlerin içinde saklıdırlar, İbranice´deki “Nafal” sözcüğü de“Nefilim” yorumunu destekler gibidir ve “Düşüş/Düşenler” anlamındadır. Sitchinkendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle diyor;


[b]Soru: Dünyaya 6.000 yıl evvel kimler indi?[/b]
[b]Sitchin;[/b] Düşüş, ne anlama geliyor? Bu sözcük beni mitolojiden, arkeolojiye,oradan da kutsal kitaplarla buluşma noktasına getiriyor. Antik dilleri incelemekonusunda yeterince uzman olduğuma inanıyorum ve kutsal kitaplarda geçmişteyaşanan olayların anlatıldığından eminim. Peki, kimdi Nefilimler? Tüm antikmetinleri, kutsal kitaplar, Eski Yunan ve Eski Mısır mitolojilerini içerenmetinler, piramit yazmaları yani herşey beni bildiğimiz ilk uygarlık olan 6.000yıl öncelerde yaşayan Sümerler´e götürüyor. Yani efsanelerin ve mitlerinkaynağı olarak Sümerler ortaya çıkıyorlar. Sümer yazısını çok iyi öğrendim vehemen herşeyi ısrarla defalarca okudum ve gördüm ki Sümerliler´in Anunnaki´si,“Nibiru” adı verilen bir gezegenden geliyordu. Gezegenin adının anlamı artıveya haç demekti. O zaman soruyu genişlettim; Nefilimler ve Anunnaki kimdilerve Nibiru hangi gezegenin adıydı? Uzun astronomi çalışmalarından sonraastronomi kaynaklarında bu konuda iki ayrı yaklaşımın bulunduğunu öğrendim; Birgörüşe göre Nibiru, Mars´dı, karşıt görüşe göre ise Jüpiter´di. Uzmanlar bukonuda uzun tartışmalara girmişler ve asırlarca kendi görüşlerinisavunmuşlardı. Doğrudan antik kaynaklara yani kil tabletlere dönerek Nibiru´nuntanımı ve konumunu araştırdım. Sümer astronomisinde gezegenin yeribelirtilmişti, Güneş´e yakındı ve Mars´la ilgisi yoktu, Jüpiter ise hiçolamazdı. Bir gece uyandığımda, cevabı buldum; Tabii ki bu başka bir gezegenolmalıydı; Mars´la Jüpiterarasındaydı, bazen Mars´a, bazen de Jüpiter´e yakınlaştığından karıştırılmıştı.Mezopotamya Yaradılış Miti, Tevrat´daki Yaratılış Bölümü´nün ilk satırlarıylaaynı anlamdadır ve burada Anunnaki ile ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.
Onun ve diğer liderlerin kendi gezegenlerinden dünyaya yaptıkları yolculuk,İran Körfezi´ne inmeleri ve konuşlanmaları açıkça belirtilmiştir. Herşey çokaçıktır, Sümerliler astronomik açıdan büyük bir bilgiye sahiptiler. 6.000 yılöncesinde Uranüs ve Neptün´ü biliyorlar ve Pluto´yu tanımlıyorlardı, oysabizler Pluto´yu 1930´larda keşfettik, matematik alanındaki bilgileri bazıyönlerden günümüzün ötesindeydi ve “Bildiğimiz herşey bize Anunnaki tarafından öğretildi.”diyorlardı. Nibiru farklı bir olaydır, yüzyılımızda astronomlar tarafından“Planet X” adıyla tanımlanmıştır ve Nibiru´nun varlığı doğaldır yani GüneşSistemi´nde olması gereken bir objedir. Ama Sümerler´in daha önemli biriddiaları daha var; Nibiru kavramının yokolmadığını ve Anunnaki´nin gerigeleceğini söylüyorlardı, bu geri gelişin periyodu 3.600 yıldı. Öyleyse bizyalnız değiliz ve Güneş Sistemi´mizde bizden daha ileri bir uygarlık var.


[b]Soru: Bir daha geleceklerse, bunun zamanı belli mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bunu kimse bilemez. Acaba bizi tekrar bilgilendirmeye kararverdiler mi? Daha fazla teknolojiye ve uygarlığa ulaşmalı mıyız? Veya bizim iyiolmadığımız kanaatine vararak, yardımcı olacaklar mı? Tufan´da olduğu gibi,yeni bir afet karşısında yine yardıma gelecekler mi? Bunu ancak gezmiştenöğrenebiliriz. Sümer bilgilerinden yola çıktığımızda bilinmeyen bir gezegeninvarlığı kesindir, Tevrat´ın öyküleri geçmişimizi anlatmaktadır eğer onları iyive doğru anlarsak, geleceğimizin nasıl olabileceğini de anlayabiliriz. Geçmişingünahkar insanları sadece bir tanımdır, onların günahları teknolojik hatalarıve hırslarıdır, aynı yere tekrar geldiğimizi kim reddedebilir ki? Ben kutsalkitapların öykülerini gözden geçirdikten sonra iki önemli açıyla karşılaştım.Bir kere Eski Mısır yazıtları ve mitolojisi resim olarak Sümerle kesin uyumsağlıyor, ikincisi ise insanın ölümsüzlüğü arayışıdır. Düğüm yeri SinaDağı´dır, iniş yeri veya irtibat merkezi orasıydı yani uzay üsleri SinaDağı´ndaydı ve Kudüs´ün önemi bu yüzdendi. Üçüncü kitabım olan “The Wars ofGods and Men”de insanlarla, Anunnaki insanları arasındaki savaşı anlattım,İnsanlık kendilerine uygarlık getirenlere baş kaldırırken, yanlarındauzaylıların bazıları da vardı.


Belki bu savaş, bir bağımsızlık savaşıydı veya Anunnaki´lerin kendiaralarındaki bir bölünmenin sonucuydu, bunu bilemiyoruz ama kardeşlerin kavgasıolduğu kesindi çünkü temelde kardeş olan Enlil ve Enki savaşıyorlardı ve savaşonların torunlarına kadar sürdü. Benim “Piramit Savaşları” adını verdiğim ikibüyük savaşta insanlar da bölünmüşlerdi. İnsan denen yaratık savaşı nasılöğrendi? Bu ahlaki veya teolojik bir konudur. İnsanın doğasında savaşmak var mıya da savaşçı olmayı kimden öğrendi? Unutmayın ki, kızılderililere de,Afrikalılar´a savaş sanatını ve stratejilerini biz uygar beyazlar öğrettik.Dördüncü kitabım olan “The Lost Realms” Amerika kıtalarının 5.000 yıl öncesiniyani anlatır ve bu dönem İnkalar´ın, Mayalar´ın, Aztekler´in çok öncesidir.Amerika kıtaları bilinmeyenlerle doludur, inanılmaz megalit yapıların kaynağıbilinmemektedir. 6.000 yıl önce kimler vardı? Aslında öykü aynıdır ve AnunnakiAmerika kıtalarına da gelmiştir. Gizem linguistiktir yani dillerin kökenindesaklıdır. İnanılması güç ama hemen her teknolojik buluş, Sümerliler tarafındanyazılmıştı, antik yazıtları incelerken bunu doğruladığım her anda koltuğumdansıçrıyor ve Tanrım, 6.000 yıl önce Sümerliler bunları nasıl biliyorlardı,diyordum. “12. Gezegen” adlı çalışmamda yer alan bir Sümer metni vardır, açıkaçık Adem´den yani yaratılan ilk insandan söz eder. Metni okuduğunuzda tüpbebek yöntemiyle karşıkarşıya kalırsınız. Bunun daha birçok örneği var, bilimherşeyi bir yana bırakıp, antik bilgilere bu gözle bakmalı ve farklı birdünyanın kapısını artık aralamalıdır.


[b]Soru: Bütün bunlar “Nefilim” sözcüğü ile başladı, değil mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Evet, başlangıç oydu.


[b]Soru: Kitaplarını okuyan birçok insan, tahminlerinizin cesurca olduğunusöylüyorlar. Tabletler ve çivi yazısı örneklerini yorumlamanızdan rahatsızolanlar var?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Elimizdeki bilginin Sümerliler´e ait olduğu kanıtlanmıştır ve 6.000yıllık olduğu kesindir. Hiç merak etmiyorlar mı, bugünün buluşlarının oralardanasıl yer aldığını? Genetik mühendislik ve Adem´in nasıl üretildiği, Enkimitinde açıkça anlatılır, Enki´nin simgesi olan birbirine dolanmış iki yılan,günümüzün tıbbının da simgesidir ve aynı zamanda DNA´yı simgeler yani DNA´nınçift sarmalını. Teleskopları ve Voyager gibi uzay araçları olmadan, Neptün´ünbir su gezegeni olduğunu nasıl biliyorlardı? Bunlar beni ilgilendirmiyor, benSümerliler´e herşeyi öğreten Anunnaki´nin nereden geldiğinin peşindeyim;Sümerliler “Nibiru”dan geldi…” diyorlardı ve Nibiru´nun Güneş Sistemi´ndebulunduğunu söylüyorlardı. Ama ben dünyanın yakınında, bu kadar zeki canlılarınyaşadığı bir gezegenin varlığını düşünemiyorum. Öyleyse Anunnaki nerede?Sorulması gereken soru budur.


Dinsel yorumların geçerli olduğuna, tüm sıradanlıklarına rağmen inanıyorsak,neden başka bir yorum aramayalım? Buna ne engel var ki? Eğer yeterli biraçıklama bulamıyorsak, neden Sümerler´in sözlerini kabul etmeyelim? Bu çok dahaakılcı olacaktır. Kitaplarımın hiçbir yerinde kullandığım metinlerin veyatabletlerin gerçek olmadığını bulamazsınız. Herşeyi gittim ve bizzat yerindegördüm ve inceledim. Orada duruyorlar ve varlar. Enki diye birisi Nibiru´dangelmiş ve İran Körfezi´ne inmiş, metinlerde böyle yazıyor; işte bu kadar…Ortaya çıkıp show yaparak, bakın ne buldum demedim. British Museum´da banayazıtları gösteren bilim adamı; “Size gösterdiğim ve verdiğim tüm bilgiler, tümkaynaklar akademik ve bilimseldir, kabul edilmiş bilimsel kaynaklardırlar.”diyordu yani ben kaynaklarımı asla uydurmadım, hepsi gerçekten varlar.


[b]Soru: “The Wars of God and Men” adlı kitabınızdaki kaynakların listesi 16sayfa sürüyor?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bir kaynakta Enki´nin dünyaya nasıl geldiğini okuyorsunuz, birdiğerinde aynı öykü “Enki ve Dünya Miti” olarak karşınıza çıkıyor. Başka birmetinde Enlil bir mit olarak karşınızda ve bunların tümünün adı mitolojidir.Ben diyorum ki, mit olmayan nedir? Bunun tarifi var mı ki? Mitler, gerçeğianlatıyorlar. Benim akla yakın, makul ve mantıklı bir senaryom var, bu şekildebirçok bulmaca ve gizem açıklanabilir yani bilinmeyen tarih öğrenilebilir.Piramitlerin kimin yaptığını bilmek kesin olarak bilmek zorundayız…


[b]Soru: Anunnaki hakkında daha neler söyleyebilirsiniz? Bizler aynıAnunnaki´nin hala kontrolu altında mıyız yoksa özgür müyüz?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Onlar bize değil, biz onlara benziyoruz sanırım. Bizi genetikmühendislikle yarattılar ve evrim silahının namlusuna yerleştirdiler. Fizikselve duygusal olarak onlara benziyoruz, Tevrat; “Ve Allah dedi; Suretimizde,benzeyişimize göre insan yapalım… ve herşeye hakim olsun… ve Allah insanı kendisuretinde yarattı, onu Allah´ın suretinde yarattı…” (Kitabı Mukaddes/Tekvin26/27) diyor. Fazla söze gerek yok, biz onlara benziyoruz. Ama çok önemli birfark var; o da onların ölümsüzlüğü; Bunun nedeni uzay-zaman olmalıdır, GüneşSistemi çevresindeki bir turları yani onların bir yılı, bizim uzay-zamanımızagöre 3.600 yıldır; işte aramızdaki en önemli fark budur. Teknolojik düzeylerisadece uzayda yolculukla sınırlı değildir, millyonlarca yıllık yolculuklaryapabilmektedir ve bunun için de ölüleri canlandırmaktadırlar yani dondurmayöntemini kullanmaktadırlar, Kutsal kitaplardaki tüm mucizeler onlarınteknolojisinden başka birşey değildir.


Dünyaya gelip, bizleri genetik mühendislik aracılığı ile yarattıktan sonra,kendi genlerini maymun-insanla karıştırdılar ve birgün biz de uzaya açılıp, birbaşka gezegene indiğimizde aynı şeyi yapacağız. Yani modeli yayacağız. Amaolaylar bunu engelleyebir Tufan öyküsünü anımsayın, insanlık yok edilmiş fakatNuh ve gemisi aracığılığı ile tohumlar kurtarılmıştır, bu yine olabilir. Enlilinsanlığı sularla boğmaya karar verdiğinde, Enki, Nuh´a (Sümerce´de Ziusudra)olacağı haber verir ve sonra gemiyi nasıl yapacağını ve batmaması için neyapacağını öğretir ve Nuh ailesini ve hayvan türlerini alarak gemiye biner;Sümer kaynaklarına göre böylece tohumlar kurtarılır. Burada Anunnaki liderleriarasındaki anlaşmazlık görülür; hangisi doğru ve doğru değil, bunu bilmiyoruz.Neyin yapılıp, neyin yapılmadığını da… Ama olanlar ortada.


[b]Soru: Yaratılmış bizlerle ilgili bir son var mı? Ya, sizin yaptığınız nedir?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Söyleyebileceğim tek şey, bir görevimin olduğudur veya birmisyonumun. Toplumu antik insanların bildikleri ve inandıkları konusundabilgilendirmeliyim. Bunun için onların kaynaklarını ve yazdıklarını veçizdikleri resmi kullanıyorum. Bu malzeme bir mit değil, gerçek bir öykü. Benimyazdıklarım özgün bir bilginin başlangıçtaki temeli olabilir. İki düzine kitapyazdım, teolojiden, astrolojiye kadar… Daha da yazacağım, tümünün temelindeonlar var yani Anunnaki. Anlatmaya devam edeceğim, herkes arzuladığı gibiyorumlamakta serbesttir.


[b]Soru: Çalışmalarınızın bilimsel bir yoldan geçmesi sizi daha güvenilirkılıyor. Bu da tahminlerde bulunmadığınızı ve varolan güncel kanıtlaradayandığınızı gösteriyor, değil mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Evet, bu malzemeyi kullanmaktan mutluyum, ayrıca tüm görüşlere deaçığım. Sonuç olarak benim kitaplarım antik zamanlarla ilgili metinkitaplarından başka birşey değildir.


[b]Soru: Sürekli yeni birşeyler bulduğumuza ve uygarlığımızı ilerlettiğimizegöre, bundan sonra nelerin olacağı hakkında bir fikriniz var mı?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Elbette ki hayır, bize verilen uygarlığın ne kadarı onlara aitbilemiyorum, üstelik bizi yok etmeye de çalıştılar, çıkarları neydi bilmiyorumve tahmin yapmam doğru olmaz. Tabii ki kendiliğimizden yarattığımız çok şey devar.


[b]Soru: Burada bizim için bir ders var mı? Eğer bu bizim gerçek tarihimiz ise,Anunnaki geri geldiğinde yeni bir Tufan´ı önlemenin yolunu öğrenebildik mi?[/b]
[b]Sitchin:[/b] Bu tahmin edilemez çünkü ben onların liderlerinin bildiğinibilmiyorum. Enlil veya Enki klanı ne durumda? Bunu da bilmiyorum, işte bunedenlerle bu çok büyük sorunun cevabı da çok zor. Şunu söyleyebilirim ancak;“Bir atı suya doğru sürebilirsiniz ama zorla su içiremezsiniz…”


[b]KAYNAKLAR[/b]
[u][b]1- Kutsal Metinler için:[/b][/u]
A – “Deuteronomi´den Başlangıç” Star Kitap Grubu/ Dr. M. Stern.
B – “Sümer ve Akad Bulguları/Anchor Kutsal Kitabı” E. A. Speiser, Garden City,New York: Doubleday & Co.,1964
C – “Anchor Kutsal Kitap” Kral James Versiyonu, Cleveland ve New York, WorldPublishing
D – Kutsal Kitap Mısralarının Yeni Yorumlarının Doğrulanması İçin” Masoreticmetne göre Kutsal yazıların yeni çevirisi, New York, P. J. Kennedy &Sons,1962-1970.
E- “Kutsal Kitabın Ansiklopedik Sözlüğü” A. van den Born, New York, McGraw-HillCo., 1963.
[u][b]2- Yakın Doğu Metinleri için:[/b][/u]
A- “Sümer ve Akadların Büyük Yazıtları”, George A. Barton,1929.
B- “Babylon-Assyr Lesestucke”, Riekele Borger,1963.
C- “Mısırlıların Tanrıları”, E. A. Wallis Budge, 1904.
D- “Asur Tanrılarının Tarihi Olayları”, Budge/Kral, 1902.
E- “Sümer Dini Metinleri”, Edward Chiera, 1924.
F- “Reallexikon der Assyrology”, Ebeling/Meissner/Weidner, 1932.
G- “Sümerliler”, Samuel N. Kramer,1963.
H- “Babillerin Tufan Hikayesi”, Lambert/Millard, Atra-Hasis, 1970.
I- “Çivi yazısı Oxford Metinleri”, 1923
J- “Sümer ve Babil İlahileri”, Stephen Langdon, 1909.
K- “Babil ve Asur Eski Kayıtları”, David D. Luckenbill, 1926-27
L- “Eski Ahitle İlgili Eski Yakın Doğu Metinleri”, James B. Pritchard, 1969.
M- “Batı Asyanın Çivi Yazısı Yazıtları”, Henry C. Rawlinson, 1861-84.
N- “Babil Dini”, A. H. Sayce, 1888.
O- “Yaratılışın Kildani Efsanesi”, George Smith, 1876.
Ö- “Büyücülerin Kayıtları, Nineveh Astrologları ve Babil İmparatorluğu”, R.Campbell Thompson, 1900.
P- “Dünya Tarihleri Serisi”,


1- 12. Gezegen,
2- Cennete Merdiven,
3- İnsanların ve Tanrıların Savaşları,
4- Kaybolan İlkeler,
5- Zaman Başladığında,
6- Tekrar Edilen Yaratılış. Zecharia Sitchin, Avon Books, New York.


Unutulmuş Tarihin Kronolojisi I
[b]1-Tufan´dan önceki olaylar;[/b]
- 450.000 yıl önce; Güneş Sistemi´mize uzak bir gezegen olan Nibirugezegeninin atmosferinin bozulması nedeniyle yaşam sönmeye başlar, gezegendeAnnunakiler yaşamaktadır. Hükümdar Alalu, Annu tarafından tahtından indirilir.Alalu, uzay gemisinden kaçar ve Dünya´da sığınacak bir yer bulur. Dünya´nıniçine sahip olmuştur ve Nibiru´nun atmosferini korumak için altın gerektiğinikeşfeder ama altın Nibiru´da yoktur.
- 445.000 yıl önce ise, Annu´nun oğlu Enki öncülük yapar. Böylece BasraKörfezi sularından altın çıkarmak için Dünya üzerinde bir istasyon kurar.
- 430.000 yıl önce Dünya´nın iklimi yumuşar. Aralarında Enki´nin üveykızkardeşi ve tıp uzmanı olan Ninhursag ve Annu taraftarlarının çoğu Dünya´yainerler.
- 416.000 yıl önce altIn üretimi azaldığında Annu, yakın mirasçısı Enlil ileberaber dünyaya iner. Yaşam için gerekli olan altını Güney Afrika´dan çıkarmayakarar verilir. Enlil, Dünya görevinin komutanıdır. Enki, Afrika´ya gönderilir.Ve Anu, Alalu´nun erkek torunu tarafından düelloya davet edilir.
- 400.000 yıl önce, Güney Mezopotamya´da görevli 7 yerleşim merkezi vardır;metalurji merkezi (Shuruppak), görev kontrol merkezi (Nippur) ve bir roketAlanı dlan (Sippar) bunların önemlileridir. Toplanan saf maden Igigi tarafındanyönetilen yörüngecilere yani yukarıya gönderilir. Orada da Nibiru´dan belirlizamanlarda gelen uzay gemilerine nakledilir.
- 380.000 yıl evvel Alalu´nin erkek torunu, Igigi´nin desteğini kazanır vedünyayı ele geçirmeye çalışır.
- 300.000 yıl evvel, işler altın kazıcılarının ayaklanması nedeniylekarışır. Maymun kadınlar kullanılarak Enki ve Ninhursag ilk işçileriyaratırlar, sonra bu işçiler idareyi ele alırlar. Enlil, bir baskın yapar, bazıişçileri kaçırır ve Mezopotamya´daki Edin´e verir. Onlara üreme yeteneğiverilir ve insan çoğalmaya başlar.
- 200.000 yıl önce Yeni Buz Çağı döneminde dünyadaki yaşam azalır.
- 100.000 yıl önce, atmosfer tekrar ısınır. Anunnakiler (Tevrat´taki adıylaNefilimler), insan kızlarıyla evlenirler.
- 75.000 yıl evvel yeni bir Buz Çağı başlar. Gerileyen insan türleri,dünyaya dağılır. Cro-magnon (tarihten önce Fransa´da yaşayan bir ırk) insanIaryaşar.
- 49.000 yıl evvel, Enki ve Ninhursag, Anunnaki soyunun insanlarınıShuruppak´da yönetmek için geliştirirler. Enlil onları kızdırır.
- 13.000 yol önce Nibiru yolculuğu hatırlanır, bir nedenle Enlil insanlarıyok etmeye karar verir. Büyük Tufanı başlatacak olan Enlil, insanlığı tehditeden felaketin sırrını koruyacağına dair Anunnaki´de yaşayanlara yemin ettirir.
Unutulmuş Tarihin Kronolojisi II


[b]2- Tufandan Sonraki Olaylar;[/b]
- MÖ. 11.000: Enki yemine ihanet eder ve su altında kalabilen bir gemiyapması için Ziusudra/Nuh´a yol gösterir. Tufan, dünyayı silip süpürür.Anunnaki insanları, kendi yörüngelerinde dönen uzay gemisinden tüm yıkıma tanıkolurlar. Sonra Enlil, dağlık merkezlerde tarımı başlatır. Enki ise hayvanlarıevcilleştirir.
- MÖ 10.500: Nuh´un torunlarI 3 bölgeyi bölüşür. Enlil´in ilk oğlu Ninurta,Mezopotamya´ya yerleşilir bir yer yapmak için nehirleri çeker ve dağlarIakapatır; Enki, Nil vadisini ister. Sinai yarımadası, Tufan´dan sonra halaayakta kalan roket alanIarında Anunnaki insanları bir kontrol merkezini MoriahDağı üzerine kurarlar (gelecekte Kudüs).
- MÖ 9780: Enki oğulları Ra/Marduk, Osiris ve Seth arasında Mısır´ınyönetimini bölüştürür.
- MÖ 9330: Seth, Osiris´i yakalar ve parçalar. Nil Vadisi´nin tek hakimiolur.
- MÖ 8970: Horus, ilk Piramid Savaşı´nın başlamasıyla babası Osiris´denintikam alır. Seth, Asya´ya kaçar ama Sina ve Filistin elindedir.
- MÖ 8670: Enki´nin torunlarının kontrol ettiği tüm evren araçlarına karşı,Enlilliler 2. Piramid Savaşı´nı başlatırlar. Galip Ninurta, Büyük Piramid´iniçindeki aygıtları boşaltır. Enki ve Enlil´in üvey kızkardeşleri Ninhursag,barış kongresini toplar. Dünya yeni baştan bölüştürülür. Mısır´ın kontroluRa/Marduk hanedanIndan Thoth´a devredilir. Heliopolis´de, bedel olarak birFener Şehri kurulur.
- MÖ 8500: Karakol mevkileri kurulur. Jericho, bunlardan biridir.
- MÖ 7400: Barış çağının devam etmesiyle Anunnaki insanları yenidenilerlemeye başlarlar. İkinci Taş Devri başlar ve yarı ilah-yarı insan varlıklarMısır´ı yönetirler.
- MÖ 3800: Eridu ve Nippur´la başlayan Anunnaki´nin tekrar kurduğu eskişehirlerin bulunduğu yerde yani Sümer´de bir uygarlık başlar. Anu ziyaret içindünyaya gelir. Yeni kent Uruk (Erech), onun onuruna inşa edilir. Tapınağısevgili kız torunu Inanna/Ishtar için yapar.
Unutulmuş Tarihin Kronolojisi III


[b]3- Dünya Krallıkları;[/b]
- MÖ 3760: İnsanlık, krallıkları kabul eder. Kish, Ninurta´nın himayesialtındaki ilk başkenttir. Takvim, Nippur´da başlar. Medeniyet, Sümer´de (ilkbölge) meyvesini verir.
- MÖ 3450: Yönetim Sümer´den Nannar/Sin´e geçer. Marduk, Babilİmparatorluğu´nu ilan eder.
- MÖ 3100: 350 yıllık kaosun ardından Mısır´da firavunluk kurulur ve ilkfiravun Memfis´de tahta oturur.
- MÖ 2900: Sümer Krallığı Erech´e göçer; İnanna Üçüncü Bölge´nin özgürlüğünüverir; burası Hindistan´daki Indüs Vadisi uygarlığıdır.
- MÖ 2650: Sümerler´de büyük karışıklıklar. Enlil, isyanlar karşısındasabrını yitirir.
- MÖ 2371: Inanna, Sharru-Kin´e (Sargon) aşık olur. Sharru-Kin yeni birbaşkent kurar; Agede´de. Akadlar, bir imparatorluk başlatırlar.
- MÖ 2316: Dört bölgeye hükmetmeyi amaçlayan Sargon, Babilİmparatorluğu´ndan kutsal toprak getirir. Marduk-Inanna çatışması tekraralevlenir. Çatışma, Marduk´un kardeşi Nergal´ın, Marduk´u Mezopotamya´yı terketmeyeikna etmesiyle sona erer.
- MÖ 2291: Inanna´nın emriyle Narram-Sin, Sina Yarımadasına girerek Mısır´asaldırır.
- MÖ 2255: Inanna Mezopotamya´ya el koyar. Naram-Sin Nippur´a meydan okur.Büyük Anunnaki Agade´yi yok eder. Inanna kaçar. Akad ve Sümer ülkeleri, Enlilve Ninurta´ya sadık yabancı askerler tarafından işgal edilir.
- MÖ 2220: Sümer uygarlığı, Lagash´da yükselir. Thoth, Ninurta adına birzigurat tapınak inşa edilmesi için Kral Gudea´ya yardım eder.
- MÖ 2193: Bir papaz ve bir kraldan gelen aileden Peygamber İbrahim´inbabası Terah, Nippur´da doğar.
- MÖ 2180: Mısır bölünür. Ra/Marduk yandaşları güneyi ele geçirirler.Firavunlar, Aşağı Mısır´da kalarak Ra/Marduk´a karşı çıkarlar.
- MÖ 2130: Enlil ve Ninurta yandaşlarının sayısı artınca Mezopotamya´dakimerkezi otorite bozulur. Inanna´nın krallığı tekrar ele geçirme çabalarıbaşarısızlıkla son bulur.
Unutulmuş Tarihin Kronolojisi IV
Kaçınılmaz Yüzyıl:
- MÖ 2123: Peygamber İbrahim Nippur´da doğar.
- MÖ2113: Ur, yeni imparatorluğunun başkenti ilan edilir. Ur-Nammu kral veNippur´un Vekili olur. İbrahim´in babası Nippur´lu papaz Terrah sarayda görevalmak için Ur´a gelir.
- MÖ 2096: Ur-Nammu savaşta ölür. Halk, onun zamansız ölümünü, Anu ileEnlil´nin ihaneti olarak düşünür. Terah, Harran´a gitmek için ailesiyle yolaçıkar.
- MÖ 2095: Shulgi, Ur´da krallığını ilan eder ama Inanna´nın çekiciliğinekapılarak onun aşığı olur. Larsa´yı Elaniteler´e verir.
- MÖ 2080: Ra/Marduk´a sadık Theban prensleri kuzeyi yani Aşağı Mısır´ısıkıştırırlar.
- MÖ 2055: Nannar´In emirleriyle Shulgi, Elamite alayını Canaanitekentlerindeki kargaşayı bastırmak için gönderir. Elamiteler, SinaiYarımadası´na ve buradaki roket alanına açılan geçite ulaşırlar.
- MÖ 2048: Shulgi ölür. Marduk Hititler ülkesine girer. İbrahim seçkin süvarilerininbaşında Güney Canaan´ı emir altına alır.
- MÖ 2047: Amar-Sin (Kutsal Kitaba ait Amraphel) Ur´un kralı olur. İbrahimMısır´a gider, yedi yıl kalır ve daha çok askerle geri döner.
- MÖ 2041: Inanna´nIn rehberliğiyle Amar-Sin, Doğu Krallığı koalisyonunuoluşturur ve ardından Sina ve Canaan´a askeri sefer başlatır. İbrahim, roketalanına giden geçitteki ilerlemeyi keser.
- MÖ 2024: Marduk yandaşlarını toplayarak Sümerliler´in üzerine yürür veBabil´de tahta çıkar ve sonra savaşarak Mezopotamya´ya yayılır. Nippur´untapınağını yıkar ve Enlil´in cezalandırılmasını ister. Enki karşı çıkar fakatoğlu Nergal, Enlil´i desteklemektedir. Nabu, roket alanını kuşatınca, BüyükAnunnaki nükleer silahların kullanılmasını onaylar. Nergel ve Ninurta, roketalanını ve asi Canaanite kentlerini nükleer güçle yok ederler.
- MÖ 2023: Rüzgarlar, radyoaktif bulutları Sümerler´in üzerine taşır.İnsanlar ve hayvanlar korkunç bir ölümlerle ölürler. Sular zehirlenir ve toprakverimsiz hale gelir ve Büyük Sümer uygarlığı sona erer.


[b]Kimliği bilinmeyen bir Sümer ozanından “Inanna´ye Övgü” :[/b]
Kutsal bir varlık, berrak gökte yapayanlız,


Bütün insanlar ona yönelik,


Tatlı bir merakla, göklerin merkezinden bakıyor,


İnsanlar Kutsal Inanna´dan önce gösteriş yapıyordu,


Akşamın kutsal kadını, yükseklerdeki Inanna,


Inanna, sana yaraşır övgüler sunuyorum,


Akşamın kutsal kadını, ufkun ötelerinde,


Gün batarken en parlak yıldız, ışığı göğü dolduruyor,


Akşamın kutsal kadını, cesaretle göklerden geliyor,


Tüm insanlar gözlerini onun gözlerine yükseltiyor,


Kutsal öküz boyunduruğunda onun için böğürüyor,


Canavarlar, bozkırlarda yaşayan tüm yaratıklar,


Şehvetli meyveli bahçeler, yeşil kamışlar ve ağaçlar,


Derinliklerin balıkları ve göklerin kuşları,


Inanna hepsine uykuyu getiriyor,


Yaşayan yaratıklar ve insanlar önünde diz çöküyor,


Seçilenler onun için zengin yiyecekler ve içecekler hazırlıyorlar,


Inanna kendisini, toprakta yeniliyor,


İnsanlar kutluyor,


Onun sevgilisi genç adam aşk yapıyor,


Tatlı bir merakla, göklerin merkezinden bakıyor,


İnsanlar Kutsal Inanna´dan önce gösteriş yapıyordu,


Akşamın kutsal kadını, yükseklerdeki Inanna,


Inanna, sana yaraşır övgüler sunuyorum,


Akşamın kutsal kadını, ufkun ötelerinde
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Konusunun Linki Direkt Link
Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Konusunun HTML Kodu HTML Link
Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Konusu BBCode Linki BBCode Link
Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Eski Uygarlıklarda Tufan Efsaneleri ulas 0 1,533 20.01.2013, Saat: 18:55
Son Yorum: ulas
Big Grin Eski Mısır “Ne Kadar” Eski ? ulas 0 2,023 20.01.2013, Saat: 18:52
Son Yorum: ulas
Big Grin En eski galaksi’ tartışması büyüyor ulas 0 1,248 18.01.2013, Saat: 21:36
Son Yorum: ulas
Big Grin Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi ulas 0 1,899 18.01.2013, Saat: 20:43
Son Yorum: ulas
Big Grin Tarihten Gizemli Eski Yazı Türleri ulas 0 1,652 18.01.2013, Saat: 20:41
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular indir, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Videosu, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular online izle, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Bedava indir, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Yükle, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Hakkında, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular nedir, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular Free indir, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular oyunu, Eski Uygarlıklar Neden Birden Kayboldular download


Hızlı Menü: