default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 29.05.2022, 09:30


Efsanevi Ülke Nerede? : Punt

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1993 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 19:58
(Son Düzenleme: 18.01.2013, Saat: 19:58, Düzenleyen: ulas.)
Tarih: İÖ yaklaşık 2450-1170
Yer: Somali/Sudan/Etiyopya?
“Yüzümü tanyerine çevirerek sana bir harika yarattım. Bütün kokulu çiçekleriylePunt topraklarını senden huzur istemek ve senin verdiğin havayı solumaları içinsana getirdim.”


[b]III. AMENHOTEP’IN MEZAR TAPINAĞINDAKİ KİTABEDEN[/b]
Kral Sahure’nin hükümdarlığından (İÖ yaklaşık 2450) III. Ramses zamanınakadar (İÖ yaklaşık 1170), en az bin üç yüz yıl eski Mısırlılar düzenli olarakPunt diye bildikleri bir bölgeye ticari seferler yapmışlardır. Punt’un Mısır’ıngüneyinde bir yerde olduğu bilinmekteyse de, çağdaş bilimadamları bunun tamyerini ve Mısır ticari heyetlerinin hangi kara ve deniz yolundan gittiklerikonusunu uzun zamandır tartışmaktadırlar.


Punt ülkesi ve halkı hakkındaki bilgimiz metinlerden ve resimlerdengelmektedir. Resimlerde çizilmiş sahneler ve kazınmış yazılar, tüccarlarınoraya altın, aromatik reçineler, ince tahtalar, fildişi ve vahşi hayvanlar(zürafa, maymun ve babunlar) gibi egzotik şeyler almak üzere gönderildiğinigöstermektedir. Bazı Yeni Krallık tapınak ve mezarlarındaki resimlerde Puntlar,koyu kızıl tenli ve ince yüz hatlı insanlar olarak gösterilmiştir. Bunlar dahaeski dönemlerden kalma resimlerde uzun saçlıyken, 18. Hanedan sonrasındanbaşlayarak daha kısa saçlı olarak resmedilmişlerdir.


Punt, bir zamanlar günümüz Somali’si olarak düşünülmüşse de, artık PuntÜlkesi’nin, resimlerdeki ve röliyeflerdeki bitki ve hayvanların daha çokbulunduğu Güney Sudan’da ya da Etiyopya’nın Eritre bölgesinde olduğu iddiaedilmektedir.


[b]KRALİÇE HATŞEPSUT’UN PUNT RESİMLERİ[/b]
Kraliçe Hatşepsut’un Deyr el-Bahri’deki tapmağındaki çok iyi işlenmiş birdizi sahne, belki de uzun bir hareketsizlik döneminden sonra Puntlar’la ticaretanlaşmasının yeniden başlamasını kutlamak için yapılmıştır. Resimlerde gayetbelirgin olarak, Puntlar’ın direkler üzerinde duran konik biçimli ve merdivenlegirilen saz kulübeleri görülmektedir. Deyr el-Bahri’de tasvir edilen bitkilerarasında palmiyeler ve mür ağaçları da vardır ve bu sonuncular mürrüsafiçıkarılması için parçalanmaya başlamışlardır.


Punt hükümdarı (Mısırlılar’dan uzun sakalı ve garip giysileriyleayrılmaktadır) Mısırlı ticaret heyetini karşılamaya çıkmıştır. Hükümdarın adıParahu olarak verilmekte ve Puntlular’ın tek lideri olduğu ima edilmektedir.Ancak pek çok başka yazıtta da, Mısırlıların Punt’ta her biri kendi liderlerinesahip farklı gruplarla karşılaştıkları belirtilmektedir.
Aşağı ve yukarı Nübye halkları da aynı şekilde, farklı adlar taşıyankabileler arasında bölünmüştür. Parahu’nun bir reislikler konfederasyonun başıya da Mısırlılar ile Punt’un daha iç bölgeleri arasında aracılık yapan bir kıyıkabilesinin temsilcisi olması mümkündür.


[b]PUNT ÜLKESİNE DENİZDEN Mİ GİDİLDİ, KARADAN MI?[/b]
Ticaret kafilelerinin Thebes’ten Punt’a iki aşamada gittikleri kabuledilmiştir: Önce Doğu Çölü’nden vay a geçilip sonra teknelerle Kızıldenizkıyısından aşağı (teknelere Kuseyr’den ya da Mersa Gawasis; den binilmişolacaktı).
Deyr el-Bahri resimleri en azından büyük bir Punt seferinin tekneyle gidişgelişlerini doğruluyorsa da (Hatşepsut’un filosunun çevresindeki balıklarnehirden çok deniz türleridir), bazı seferlerin 4. Şelale’ye kadar Nil’dengidip, sonra Kurgus kalesi yakınlarında Puntlular;la ticaret yapışması ya daoradan kara yoluyla Punt;a (ya da Punt ile Nübye arasındaki bir bölgeye)gidilmiş olması da mümkündür.


Kızıldeniz yolculuğu varsayımına karşı Nil Nehri ile kara yolculuğuvarsayımını ortaya atan, Amerikalı Mısırbilimci Louise Bradbury’dir. Bradbury,III. Thutmosis ve II. Amenhotep dönemlerinin Baş hazinedarı Min’in 18. Hanedanmezarındaki resimlerde, Min’in Kızıldeniz’den çok nehir ulaşımına uygun düzsallarla gelmekte olan Puntlular;la yapılan bir ticaret seferinin başındaolmasına işaret etmiştir.


Hammamat Vadisinin doğusundaki Yeni Krallık yazıtlarının yokluğunun, bu karave/veya Kızıldeniz yolunun sık kullanılmadığının kanıtı olacağımbelirtmektedir. Oysa Kurgus’ta 18. Hanedan’dan kalma duvar resimlerinde,burasının Puntlar ve Mısırlılar için işlek bir ticaret yeri olduğugörülmektedir.
Punt bir ticari ortak olarak sağlam bir biçimde yerleştikten sonra bile birtür uzak Shangri-La olarak görülmeye devam etmiştir. Orta Krallık döneminin“Gemisi Batan Denizci” hikâyesinde kahraman, kendisini Punt kralı olaraktanıtan ve mürrüsafi veren tılsımlı bir yılanla karşılaşır.


Ancak Yeni Krallık’ın (İÖ 1070 yılları) son bulmasından sonra Mısırkayıtlarında Punt;tan çok az söz edilir. Bölgeye ilişkin en son gönderme, bir26. Hanedan (İÖ 600) kitabesinde bulunmaktadır. Burada bile ticaretten çokiklim ön planda tutulmakta ve Punt Ülkesi, aşırı yağışın Mısır’da Nil’intaşkınlarına neden olacağı dağlık bir bölge olarak tanımlanmaktadır.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Konusunun Linki Direkt Link
Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Konusunun HTML Kodu HTML Link
Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Konusu BBCode Linki BBCode Link
Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Efsanevi Gök Şehirleri ulas 0 1,338 18.01.2013, Saat: 19:59
Son Yorum: ulas
Big Grin Herkes Nerede..? ulas 0 1,367 18.01.2013, Saat: 15:09
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Efsanevi Ülke Nerede? : Punt indir, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Videosu, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt online izle, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Bedava indir, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Yükle, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Hakkında, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt nedir, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt Free indir, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt oyunu, Efsanevi Ülke Nerede? : Punt download


Hızlı Menü: