default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 22:47


Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3390 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:19
Dokuz deneyimli dağcı 1959 senesinde bir gece ansızın dışarının dayanılmazsoğuğuna aldırmaksızın Ural dağları eteklerindeki kamp çadırlarından,gerilerinde ayakkabılarını, elbise ve giyeceklerini bırakarak kaçtılar. Clad’ınüzerindeki pijamasıyla, sığındığı ormanda eksi 30 derece soğuğa dayanmasıimkansızdı. Olayı araştıran müfettişler de şaşkınlıklarını gizleyemediler. Dosya çokgizli sınıflandırması ile raflara kaldırılırken, olaya “bilinmeyen zorba birgücü sebep olduğu” sonucu yazıldı.


Elli yıl önce bir Cumartesi gecesi meydana gelen ve 9 genç dağcınınanlaşılamayan ölümleri ile sonuçlanan olay Ural Dağlarının bir kösesindeunutulmaya bırakıldı. Ta ki 1990 senesinde Rusya’nın yeniden yapılanma döneminekadar… 1990 yılında sır arşivden çıkartıldı. Araştırmalar başladı. Ancakölenleri yakınları için esrar perdesi bırakın kalkmayı aralanmadı bile..


Ekibe hastalığı sebebiyle katılamayan ve böylece dağcıları benzer kaderindenkurtulduğu anlaşılan Yury Yudin yıllar sonra olayın incelendiği bir televizyonbelgeselinde “ eğer Tanrı’ya tek bir soru sorma şansım olsaydı; bu soru ‘o gecearkadaşlarıma ne oldu?’ olacaktır” demekteydi.


[b]Her şey Böyle Başladı[/b]
Yudin ve Ural Politeknik Enstitüsü’nden dokuz öğrenci 28 Ocak 1959 günü ikihafta sürecek bir gezi için Ural dağlarında yolculuğa başladılar. Yolculukkuzeyde bulunan ve son yerleşim yeri olan Vizhay’a kadar planlanmıştı. Seferibaşında oldukça deneyimli bir dağcı olan Igor Dyatlov vardı. Heyetteki herkesdaha önce de daha zorlu deneyimlere katılmış, çetin insanlardı. Yudin dahaseferin başında rahatsızlandı ve ekipin gerisinde kaldı. Böylece ekip 2 sikadın 7′si erkek toplam dokuz kişiden oluşacaktır.
Kayakçılar 2 Şubatta Otorten’i geçerek Holat Syahl tepesine ulaşmayı başardılar.Ekipten kalan fotoğrafları ve günlükleri inceleyen müfettişlere göre saat 5′teçadırlarını kurarak kamp yeri oluşturdular. Kayakçıların bu bölgeyi nedentercih ettikleri belli değil. Çünkü grup 1,5 km. ileride dağ eteğindeki ormanlık bölgeyekamp kurmuş olsaydı, böylece iklimin sert etkilerinden de kendinikoruyabilecektiler. Böylesi bir noktayı seçmiş olmaları bir şeylerden endişeettiklerini düşündürmektedir.


Yudin’e göre bunun sebebi Dyatlov’un orman içindeyken etraflarındaki ormanörtüsü nedeniyle tepeyi gözden kaybetme korkusu olmalıydı.
Keşif seferi için Enstitüden ayrıldıkları sırada Dylatlov Otorten DağındanVizhay’a döndüklerinde durumları hakkında telgraf çekeceğine söz vermişti. Buişin muhtemel tarihi 12 Şubat olarak planlandığı için o güne kadar kimse grubundurumundan endişe etmediler. Hatta Dylatlev Yudin’e bir kaç gün gecikmeolabileceğini de söylemişti. Ancak 20 Şubattan sonra alarm çanları çalmayabaşlayacaktı. Enstitü ve kayakçıları yakınları öğrencilerin aranması için polisve askeri yetkililerden yardım isteyeceklerdir. Bölgeye askeri keşif uçaklarıve helikopterler gönderildi.


[b]Cesetlere Ulaşılıyor[/b]
Öncü arama ekipleri 6 gün sonra 26 Şubatta kamp yerine ulaşabildiler.Yekaterinburg’dan gelen telgrafta ekip başkanı Mikhail Sharavin “Yarıya kadaryırtılmış ve içi kar ile dolmuş çadıra ulaştık. İçi boş, ancak grupayakkabılarını bile çadırda bırakarak burayı terk etmiş,” diye yazmaktaydı.


Yapılan teknik incelemede çadırın içeriden yırtıldığı ve civarında karınaltında kalmış olan 7-8 kişiye ayak izlerinin olduğu anlaşıldı. Ayak izlerininhiç birinde ayakkabı veya çorap giyildiğine dair belirti yoktu. Bu ayak izleriyalın ayaklı birilerine aitti. Hem de gecenin o dondurucu soğuğunda..
Peki, çadırdaki gençleri, gecenin bir yarısı dondurucu soğukta, yalın ayakve bir daha hiç kullanmamak üzere çadırlarını yırttırarak dışarı kaçmaya zorlayanhangi güçtü?
Araştırmayı yürüten dedektiflere göre bu ayak izleri gruptakilere aitti vehiç bir yabancı ayak izi tespit edilemedi. Kampta 9 dağcıdan başka kimse yoktu.Civarda da..
Ayak izleri dağın eteğindeki ormana doğru gidiyor ancak 5oo metre sonraaniden yok oluyordu. Sharavin ilk iki cesedi ormanın sınırında bir çam ağacınınaltıda buldu.
Cesetler ekipteki 24 yaşındaki Georgy Krivonischenko ve 21 yaşlarındaki YuryDoroshenko aittiler. Ve her ikisi de ayakları çıplak ve üzerleri elbisesizdi.Sadece iç çamaşırı giymişlerdi. Yanlarında yakılarak kömürleşmiş ağaç parçalarıvardı. Çamın dalları ağacın 5 metre kadar üst kısımdan koparılmıştı. Demek ki, adamlarolaydan sonra ağacı tepesine çıkarak etrafa veya bir şeylere bakmışlardı. Birkısım dal kırıkları kar üzerinde dağınık olarak bulundu.


Dyatlov, Zina Kolmogorova (22) ve Rüstem Slobodin (23)’e ait sonraki üç cesetağaç ile kamp arasında 150 metre ara ile bulundu. Cesetler arasındaki mesafedenonları kampa dönmeye çalışırlarken öldükleri sonucuna varıldı.
Uzmanlar hemen adli tahkikata giriştiler. Cesetler üzerinde yapılan otopsiişlemlerinde net bir sonuca ulaşılamadı. Adli tıp uzmanları beş cesedinhypothermia (yani soğuk etkisi ile donarak) neticesi öldüğünü açıkladılar.Slobodin’i kafasında fraktür tespit edildi ancak bu kırık ölümcül olmadığıanlaşıldı.


Olay mahallinde kalarak 2 ay boyunca araştırmalarını sürdüren araştırmaekibi çamlıklardan 75 metreuzakta kara gömülü dört cesedi daha ortaya çıkardı.
Nicolas Thibeaux-Brignollel(24), Ludmila Dubinina (21), Alexander Zolotaryov(37), ve Alexander Kolevatov (25). Bunları travmatik ölümler olduğuanlaşılacaktır. Thibeaux-Brignollel’ın kafatası kırılmış, Dubunina veZolotarev’in kaburga kemiklerinde kırıklar bulunmakta ve gene Dubinina’ın diliyerinde sökülmüştü.
Tüm bunlara rağmen cesetlerin travmaya uğrayan kısımlarının dış yüzeylerindeyani cesetlerin üzerlerinde yaralanma belirtileri yoktu. Yani kırık kemiklerietrafını saran kas-et ve deri üzerinde yaralara rastlanılmadı. Cesetlerdekitahribat araba çarpmasına benzetilmesine karşın yara izleri oluşmaması olayıesrarengizliğini iyice arttırdı.


[b]Sır İyice Yoğunlaşıyor[/b]
Son dört ceset diğerlerinden daha kötü giyimliydi. Anlaşılan sonraki, ilkkim öldüyse onun kıyafetlerini üzerine geçirmişti. Zolotaryov, Dubinina’ınkürklü montunu ve şapkasını giymişti. Dubinina’ın ayağında ise Krivonishenko’unyün pantolonu vardı.
Elbiseler üzerinde yapılan incelemelerde ise yüksek oranda radyasyonarastlanılmış olması başlı başına muamma idi.
Olayda bir kaç ay geçtikten sonra yetkililer itham edecekleri kimseyeulaşamadıklarını, vakıanın çözümsüz kaldığını açıkladılar. Böylece dosya gizlibir arşive gönderilerek unutulmaya terk edildi.


Yıllar sonra sırrı çözmeye çalışan Yekaterinburg-Dyatlov Olayını AraştırmaDerneği Başkanı Yury Kuntsevich olayın olduğu sene 12 yaşında olmasına rağmenotoritelerin ve araştırmacıları olayı halktan saklama gayreti içindeolduklarını hatırlamaktaydı.
Savcılık önce Mansi yerlilerinin bu cinayetleri işledikleri iddiasını araştırdı.Güya kendi yurtlarına geçiş yolu açan kâşifleri birilerin cezalandırdığıdüşünüldü. Oysa ne Otorten ve ne de Holat-Syahl yöre halkınca kutsal veyaözelliği olan yerler değildi. Keza olay mahallinde de dokuz kayakçıdanbaşkaları olduğuna dair hiç bir iz ve belirti yoktu. Otorten Dağı Mansi dilinde“Ölüm Dağı” anlamına geliyordu. Hepsi o…
Daha sonraları olayı yeniden ele alan Rus uyruklu bir tıp uzmanı çok güçlübir rüzgarın vücutta yumuşak dokuya zarar vermeden kemikleri kıracağını iddiaetti. Belgeleri inceleyen Dr. Boris Vozrozhdenny “bu bir araba kazasındakietkiye eşit etki doğurur,” dedi. Yani kayakçılar güçlü bir fırtınaya tutularakçadırdan çıkmış, yaralanmış, yollarını kaybetmişlerdi.


[b]Uçan Küreler Füze mi UFO mu?[/b]
1990 yılında bir röportaj sırasında olayı inceleyen başmüfettiş Lev Ivanov otarihlerde bölgede görev yapan üst düzey yetkililerden kendisine olayıkapatarak gizli sınıflandırması ile bulduklarının saklanmasını emrettiklerianlatmıştır. Kendisi de bu yetkililere, içlerinde olayı gören askerler ve havatahmin görevlileri dahil çok sayıda tanık olması sebebiyle böyle bir şeyinmümkün olmadığını; Şubat ve Mart ayları içinde olayı gerçekleştiği noktada“parlak uçan küreler” gözlemlendiğini söylemiştir.


Ivanov, ‘Leninsky Put’ isimli mahali Kazak Gazetesine verdiği demeçte “ O zamanda şüphelenmiştim, ancak artık bu kürelerle ölümler arasında direkt ilişkiolduğundan eminim” demiştir. Ivanov Kazakistanda emekli iken vefat edecektir.
Gerçekten de sınıflandırılmamış dosyalarda yakın bir alanda kamp kurmuş olanbir grup macera düşkününün tanıklıkları vardır. Bu gruptaki kişiler ölenkayakçıların kampından 50 km.kadar ilerlerinde aynı gece gökyüzünde Holat-Syahl’a doğru ilerleyen ‘portakalrengi küreler’ görmüşlerdir.
Ivanov teorisine göre çadırdaki kayakçılardan biri küreleri gördü vebağırarak diğerlerini uyandırdı. Ormana doğru kaçarlarken küreler patladıkayakçılardan dördü ağır yaralandı ve Slobodin’in kafatasındaki kırık bu sıradaoluştu. Yudin de arkadaşlarını patlamada öldüklerine inanmaktadır. Grup muhtemelenhabersizce askeri bir bölgeye girmiş ve gizli bir silahın denemesi sırasındakaza eseri ölmüşlerdir.


Kuntsevich, bir başka ipucundan bahsetmektedir. Ölüleri ilk olarakgördüğünde yüzlerinde kahverengi kabuksu bir tabaka olduğunu hatırlamaktadır.Yudin de açıklanan dökümanlarda iç organlardan parça alınarak incelemeye gönderilmesinerağmen, sonuçlarının saklandığını söylemektedir.
Tüm bunlara karşın Holat-Syahl’da patlama teorisini destekleyecek hiç bir izbulunamamıştır.


[b]Askeri Deneme İhtimali Araştırılıyor[/b]
1959 senesinde Rusları veya Kazakistan’ın böylesi füzeleri olduğu bilinmemektedir.Sovyet Füzeleri üzerine araştırma yapan Alexander Zeleznyakov o tarihlerdehenüz yerden atılan füzelerin inşasının yapılmadığını söyler. Savunma Bakanlığıve Valilikte olay tarihlerinde böylesi denemelerin yapıldığına dair resmi veyagayrı-resmi bir belgenin olmadığını iddia etmektedirler.


Kuntsevich bölgeye yaptıkları ve başkanı olduğu bir keşif gezisinde olaydanarda kaldığını savunduğu bir metal parçasını elinde bulundurmaktadır. “ Neçeşit bir askeri teknolojiyi test ettiklerini bilmiyorum ama 1959 felaketiinsan-elinin ürünüdür,” demektedir. Yudin’e göre askeri yetkililer bölgelerindeçadırı fark ettiler ve yaptıkları gözlemde kayakçı elbise ve kayak takımlarınıaskeri elbise ve malzeme zannetme hatasına düştüler.
1959 senesinde bir gece aniden dokuz kayakçının hayatına mal olan ne idi?Dosya 30-40 sene sonra tekrar ele alınıyor. Ancak o dönem şartlarında toplananve açıklanan belgeler ne derece sağlıklıdır, belli değil. Daha ekibi bir çokfotoğrafı ve ses kaydı açıklanmadan ‘gizli’ ibaresi ile kamuoyundansaklanmaktadır.


[b]Yeniden Gündemde[/b]
1990′da yazar Anatoly Guschin olayla ilgili bir araştırma yapıyor ve dosyayeniden hatırlanıyor. Yazar bazı fotoğrafları ve önceden bilinmeyen ayrıntılarıgün ışığına çıkarıyor. Pek çok belgenin ortadan kaybolduğunu anlaşılıyor; hemde en can alıcı belgeler. Araştırmasıyla ilgili “Sırlar Dokuz Hayata Maloldu”isimli bir kitap yazıyor. Yazara göre Sovyetlerde askeri bir silah denemesisırasında dokuz kişi ölüyor. Tabii bu da bir teori.. Gerçek çok farklı olabilir
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Konusunun Linki Direkt Link
Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Konusu BBCode Linki BBCode Link
Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin ‘Evren’in en büyük kozmik yapısı keşfedildi’ ulas 0 2,836 20.01.2013, Saat: 19:48
Son Yorum: ulas
Big Grin Artemis ve Büyük Aşkı Orion ulas 0 1,893 19.01.2013, Saat: 05:08
Son Yorum: ulas
Big Grin Kallisto ( Büyük Ayı) ulas 0 1,532 19.01.2013, Saat: 05:00
Son Yorum: ulas
  Canis Major Takım Yıldızı ( Büyük Köpek ) ulas 0 2,964 19.01.2013, Saat: 04:33
Son Yorum: ulas
Big Grin Ursa Major Takım Yıldızı ( Büyük Ayı) ulas 1 2,821 19.01.2013, Saat: 04:17
Son Yorum: hazanlisa

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır indir, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Videosu, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır online izle, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Bedava indir, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Yükle, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Hakkında, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır nedir, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır Free indir, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır oyunu, Dyatlov Geçidi veya En Büyük Sır download


Hızlı Menü: