default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 26.05.2019, 02:16


Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere)

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1594 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 17.01.2013, Saat: 03:49
Duygusal Zekaya Açılan Pencere


Duygusal zekanın tanımları insan davranışına ilişkin kuramlar kadar eskidir, İncil'in Yunan filozoflarına, Shakespeare'e, Thomas JefFerson'a bıraktığı ahitlerde ve modern psikolojide mantığın duygusal yönü insan doğasının temel öğesi olarak tartışılmıştır. Diğer insanlar çırpınırken duygusal zekalarını bileyenler gösterişli bir şekilde ilerlemek için eşsiz bir yetiye sahip olurlar. Duygusal zeka her birimizin içinde var olan ve biraz da soyut olan "bir şey"dir. Davranışlarımızı nasıl yöneteceğimizi, sosyal karışıklıklarla nasıl baş edeceğimizi ve olumlu sonuçlar elde edecek kişisel kararlar almamızı sağlayan bir öğe diye tanımlanabilir.

1900'lü yılların başında, bilişsel zeka olan IQ'yü ölçmenin yollarını arayan yeni bir hareket başladı, ilk bilim adamları, IQ'yü vasat oyuncuları mükemmel olanlardan ayıran pratik bir yöntem olarak keşfettiler. Kısa bir süre sonra, bu yaklaşımlarının sınırlan olduğunu fark ettiler. Okuma, yazma ve aritmetikte inanılmaz derecede zeki olan pek çok insan davranışlarını kontrol etme ve başkalarıyla iyi geçinme konusunda pek de yetenekli değildi. Bunun yanı sıra ortalama bir zekaya sahip olup hayatta çok başarılı olan insanlar da vardı. Duygusal zekaya isim veren ilk kişi Colombiya Üniversitesi profesörü E. L. Thorndike'tır. Thorndike'm kullandığı "sosyal zeka" terimi diğer insanlarla iyi geçinmek için gerekli yetilere sahip kişilerin bu kabiliyetlerin! anlatmak için kullanılmıştır. Duygusal zekanın şu anki ismini almaşı (EQ) 1980'li yıllara rastlar.

Duygusal zeka kavramı aynı IQ seviyesine sahip iki insanın gerçek yaşamda çok farklı derecelerde basan sağlamalarının nedenini açıkladı. Duygusal zeka, insanın bilişsel zekasından farklı olan insan davranışının temel ögesini işletiyordu. IQ ile EQ arasında bilinen bir bağ yoktu; başka bir deyişle bir kişinin ne kadar zeki olduğuna bakarak duygusal zekasını tahmin etmek mümkün değildi, işte bu bulgu aslında harika bir haberdir, çünkü bilişsel zeka yani IQ esnek değildir. Bilişsel zeka beyin sarsıntılarından etkilenmediği sürece doğuştan belirlidir. Yeni doğrular öğrenerek, bilgiler edinerek daha zeki olunamaz. Zeka, insanın öğrenme kabiliyetidir ve insanın zeka seviyesi on beş yaşında neyse elli yaşında da o seviyededir. Diğer taraftan duygusal zeka kolaylıkla öğrenilebilen, esnek bir yetidir. Bazı insanların duygusal zekası doğuştan yüksek olabileceği gibi, diğer insanlar da sonradan yüksek bir EQ geliştirebilir.

Kişilik, bu bulmacanın son parçası: Her birimizi ayrı bireyler kılan "tavırlar yani. Kişilik sizin tercihlerinizin bir sonucudur, örneğin içe dönük ya da dışa dönük olma eğiliminiz kişiliğinizin bir parçasıdır. Ama IQ gibi kişilik de duygusal zekayı tahmin etmede kullanılamaz. Ayrıca IQ gibi kişilik de hayat boyu sabit kalır. Kişilik özellikleri erken yaşlarda belirir ve bir daha değişmez, insanlar sık sık bazı özelliklerin, mesela dışa dönüklüğün, yüksek duygusal zekayla ilişkilendirilebileceğini varsayar. Ama diğer insanlarla beraber vakit geçirmeyi tercih eden kişilerin yalnız kalmayı tercih edenlere göre daha yüksek bir duygusal zekaya sahip olduğunu söylemek mümkün değildir. Duygusal zekanızı geliştirirken kişiliğinizden yardım alabilirsiniz, ama duygusal zeka kişiliğinize bağlı değildir. Çünkü kişilik değişmezken duygusal zeka esnek bir yapıya sahiptir, insanı bütün olarak resmetmenin en iyi yolu

Zeka (IQ), kişilik ve duygusal zeka (EQ) hepimizin sahip olduğu birbirinden farklı vasıflardır. Bir araya geldiklerinde bizim nasıl düşüneceğimizi ve nasıl hareket edeceğimizi tayin ederler. Fakat birim temel alarak diğerini tahmin etmek imkansızdır, insanlar zeki olabilir, ama belki duygusal anlamda zeki değildirler. Ve kişilik özelliklerine bakılmaksızın her insanın yüksek IQ'su ya da/ve de EQ'su olabilir. Bu üç nitelik, (IQ, EQ, kişilik) içinde sadece duygusal zeka esnek ve değiştirilebilir bir yapıya sahiptir.

IQ, EQ ve kişiliği bir arada değerlendirmektir. Bu üçü tek bir bireyde ölçüldüğünde pek fazla birbiriyle örtüşmez. Bunun yerine, her biri insanın işleyişini açıklamaya yardım eden eşsiz zemini sarar.

Bu dört duygusal zeka yetişi birincil yeterlik adı altında ikişerli gruplar oluşturabilir: Kişisel yeterlik ve sosyal yeterlik. Kişisel yeterlik öz-farkındalık ile öz-yönetim yetilerinin bir sonucudur. Bu, sizin duygularınızdan haberdar olma ve davranışlarınızı, eğilimlerinizi kontrol etme kabiliyetinizi içerir. Sosyal yeterlik ise sosyal-farkındalık ile ilişkiler yönetimi yetilerinin bir ürünüdür. Bu yeterlik de başkalarının davranışlarını, güdülerini anlama ve ilişkilerinizi kontrol etme yeteneğini içerir. Kişisel ve sosyal yeterlikleri meydan getiren yetiler çok sıklıkla ikili halde bulunurlar, hatta istatistiksel analizlerde bile bağımsız görülmezler. Dikkat edin, bu duygusal zeka yetilerini sık sık birbirleriyle koordinasyon halinde kullandığınızı göreceksiniz. Tıpkı Lily gibi, istenilen sonucu elde etmede tek bir yetinin yeterli olmayacağım fark edeceksiniz. Bizim deneyimimiz, sayısız kurnaz seyircinin bir konuşmanın ardından bize fısıldadığı şeyi doğrulamaktadır: "Bu duygusal zeka yetilerinin bir kısmı aynı zamanda birlikte sona ermez mi?"


-ALINTI-
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Konusunun Linki Direkt Link
Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Duygusal Zeka(Egzersizin Önemi) ulas 1 3,060 17.01.2013, Saat: 03:55
Son Yorum: kaizen
Big Grin Duygusal Zeka(DEPRESYONU ÖNLEMEK) ulas 0 2,004 17.01.2013, Saat: 03:53
Son Yorum: ulas
Big Grin Duygusal Zeka(FARKLILIKLARLA BAŞ EDEBİLMEK) ulas 0 1,857 17.01.2013, Saat: 03:52
Son Yorum: ulas
Big Grin Beyİn, zeka, test, beyİn yaŞi, hafiza ulas 0 1,889 17.01.2013, Saat: 03:51
Son Yorum: ulas
Big Grin Duygusal Zeka(ARKADAŞ VE DOST OLMAYI BİLMELİSİNİZ) ulas 0 1,700 17.01.2013, Saat: 03:51
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) indir, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Videosu, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) online izle, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Bedava indir, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Yükle, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Hakkında, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) nedir, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) Free indir, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) oyunu, Duygusal Zeka(Duygusal Zekaya Açılan Pencere) download


Hızlı Menü: