• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Duygusal Zeka(ARKADAŞ VE DOST OLMAYI BİLMELİSİNİZ)

ulas    0


  • avatar

  ulas  17.01.2013, Saat: 03:51

  Kredi:
  #1
  Dünyanızı genişletmek istiyorsanız, dostlarınızın sayısını çoğaltınız.
  Kendinizi geliştirmenin önemli basamaklarından biri dost olabilmeyi bilmektir. Nitekim her insan dost olmayı bilmez ve dostluğun gerektirdiği sorumlulukları üstlenmez. Peki nedir bu sorumluluklar?
  Bunların başında dostların birbirlerinin kişiliğine olan karşılıklı güvenleri gelir. Eğer iyi bir dost olmak istiyorsanız güvenilir bir kişiliğe sahip olmanız şarttır. Dost olduğunuz kişi zor zamanlarında onun yanında olacağınızı, onu yanlış yönlendirmeyeceğinizi, her zaman iyiliğine hareket edeceğinizi bilmelidir. Yani dürüstlüğünüze, sevgi anlayışınıza, fedakârlığınıza ve sadakatinize tam olarak güven duymalıdır. Zor bir anınızda ‘acaba bana yardım eder mi?’ diye düşünüp şüpheye düştüğünüz hiçbir insan gerçek dostunuz değildir. Çünkü gerçek dostlar birbirleriyle ilgili şüphe duymazlar.

  Dostlarınızın ahlâkı, maneviyatı, akü ve ruh sağlığı sizi ilgilendirmelidir. Sizin sorununuz olmalıdır. Kendiniz için endişe duyduğunuz gibi onlar için de endişe duymalısınız. Zor zamanlarda kendinizi düşündüğünüz gibi dostlarınızı da düşünmelisiniz, îşte bu arkadaşlık sorumluluğudur. ‘Ne yaptığıyla, nasıl ya-şadığıyla, sağlığı, kişiliği ya da geleceğiyle ilgilenmediğiniz’ bir insana arkadaşım diyorsanız, bu insan için yanlış bir tanımlama yapıyorsunuz demektir. Ancak elbette bu kadar candan, özveri ve sadakatle bağlı olacağınız, dost kabul edeceğiniz insanın ahlâkı da buna uygun ve lâyık olmalıdır. Kişiliğine, ahlâkına ya da aklına güven duymadığınız birine karşı sizin de dostluk sorumluluğunuz olmaz. Böyle bir insana karşı tek sorumluluğunuz onu doğruya yöneltmek ve merhametli davranmak olabilir. Bu nedenle gerçek dost olacağınız insanları iyi seçmeli ve sadakat göstereceğiniz kişinin sizin sadakatinize layık olduğuna samimi kanaat getirmelisiniz.
  Ancak as plan sizin kişiliğinizin bu tip bir dostluk anlayışına açık, ruhunuzun sevgi ve sadakat konusunda derinleşebilmiş olmasıdır. Kendinizi bu konuda iyi eğitmelisiniz.
  Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...
  Beğeni


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Duygusal Zeka(Egzersizin Önemi) ulas 1 2,726 17.01.2013, Saat: 03:55
Son Yorum: kaizen
Big Grin Duygusal Zeka(DEPRESYONU ÖNLEMEK) ulas 0 1,858 17.01.2013, Saat: 03:53
Son Yorum: ulas
Big Grin Duygusal Zeka(FARKLILIKLARLA BAŞ EDEBİLMEK) ulas 0 1,691 17.01.2013, Saat: 03:52
Son Yorum: ulas
Big Grin Beyİn, zeka, test, beyİn yaŞi, hafiza ulas 0 1,785 17.01.2013, Saat: 03:51
Son Yorum: ulas
Big Grin Zeka(ÇOCUĞUN ZEKÂSI NASIL GELİŞİR?) ulas 0 1,848 17.01.2013, Saat: 03:50
Son Yorum: ulas
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Hızlı Menü: