default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 29.05.2022, 08:04


Dogonlar ve Sirius

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1361 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:44
Bu kitap, Yeryüzü, Sirius yıldızı bölgesinden gelen zeki varlıklarcageçmişte ziyaret edildi mi, sorusunu sormaktadır. Tüm gizemleri bir yanabırakıp temel meseleme geri döndüm. Dogonlar adı verilen bu yerli kabile, buakıl almaz şeyleri nasıl öğrenmişlerdi. Sirius A ve Sirius B hakkındaki modernbilimle paralellik arz eden bilgilerinin asıl kaynağı neydi?


Bu ilginç malzemelerin kamuoyuna sunulması önem taşıyor. Artık öğrenim azsayıda insanın egemenliğinden kurtulup, önce matbaanın, şimdi de Internet dahilolmak üzere günümüz kitle iletişim araçlarındaki kullanım yaygınlığı patlamasısayesinde, herkese açık bir şey olduğuna göre, artık fikrin bazı onaylamamercilerinden geçirilmeksizin, kabul gören fikirlere uysun ya da uymasın,dünyanın her yerindeki zihinlere ulaşması mümkün.


Durumun her zaman böyle olmadığını sürekli hatırlamak güç olabiliyor. Eskidenrahiplerin yönettiği gizli tradisyonlar vardı; bilgi, sözlü olarak aktarılır;zincir kopmasın, sansürlenmesin ve mesaj kaybolmasın diye büyük özengösterilirdi. Modern çağda, gizli tradisyonlar ilk kez olarak açıklama sürecisırasında ortadan kalkma tehlikesi olmaksızın açıklanabiliyor. Dogonlar dabunun farkına sezgi ya da yüksek rahipler arasında yapılan görüşmeler sonucuvarmış ve en önemli sırlarını ilk kez halkla paylaşma yoluna gitmiş olabilirlermi?


Fransız antropologlara güveneceklerini biliyorlardı ve 1956’da Marcel Griauleöldüğünde, 250 bin kadar kabile üyesi yüksek rahiplere denk gördükleri bukişinin Mali’deki cenaze törenine katıldı. Bu saygı, ancak Dogon’larıngerçekten güvendikleri müstesna bir kişi için yapılabilirdi. Dogon gelenekleriniaktardığı için biz de kendisine müteşekkiriz. Artık bunları Eski Mısır’lailintilendirebiliyorum ve uzak geçmişte, birkaç ışık yılı uzaktan gelengelişmiş bir zeki varlık ırkının gezegen sistemimizle temas kurdukları konusunuaçığa çıkardıkları fikrindeyim. Sirius gizemiyle ilgili başkaca bir açıklamavarsa, eminim çok daha ilginç olacaktır. Önemsiz olamaz.


Galaksimizde ve bütün evrende başkaca uygarlıkların var olması bizişaşırtmamalı. Gelecek yıllarda Sirius Gizemi çok daha farklı bir açıklamaya kavuşsabile, evrende hiç de yalnız olmadığımızı, Sirius gizeminin bize bu konuyu deşmeimkanı verdiğini ve tembel zihinlerimize, dünya dışı uygarlıkların gerçektenvar olabileceği sorusunu soktuğunu unutmamalıyız.


Şu an, astronomlarımızın uzaya çıkışlarını arada bir sudan dışarı çıkmayabenzetirsek, hepimiz akvaryumdaki balıklar gibiyiz. Halk, daha doğru dürüstbaşlamadan uzayın keşif hikayelerinden sıkıldı. Uzay programlarının sıkıcı veheyecandan yoksun olduğunu düşünen milletvekillerinin, bütçelere onay vermeleriiçin motive edilmeleri giderek zorlaştı.
Dünya’nın uzaydan çekilmiş fotoğraflar tüm güzelliği ile ruhumuzunderinliklerine kaydolmaya başladı. İnsanlık, bu oyunda aynı takımdan olduğumuzuanlama savaşı veriyor. Hepimiz boşluğa benzeyen bir şey içinde duran bir küreüzerinde yaşıyoruz. Atomlar da büyük ölçüde boşluktan ibarettir. Bildiğimizyegane zeki varlık kendimiziz. Sonuçta, bu gerilimin getirdiği tüm düşmanlıkhisleri bir yana, birbirimizle baş başayız. Şimdi Mars’a yapılan keşif gezileribizleri kendimize gelmeye ve uzay hakkında duyduğumuz huşu ve merakı yenidencanlandırmaya çağırıyor, hem de hemen. En azından uzaktan kumanda ile bile olsabir başka gezegeni keşfediyoruz, artık gelecek başladı diyebiliriz.


Aynı zamanda bunları fark etmeye başladıkça, kaçınılmaz olarak, idrakettiklerimizin sonuçları da ortaya çıkıyor. Biz bu gezegende birbirimiziyemekle meşgulken, başka gezegenlerde de yaşayan ya da bizim gibi birbirininkanını içen zeki varlıklar olduğu ve onların belki de kabuklarını kırıp başkagezegenlerle temasa geçtikleri fikri,artık ya çok zeki ya da çok deli olanlaraözgü istisnai bir düşünce olmaktan çıkıyor. Ve eğer, tüm bunlar bütün evrendeolup duruyorsa, uzaklardaki benzerlerimizle karşılaşmamıza da ramak kalmışdemektir; gezegenler, güneşler ve zihinlerle kaynayan dev boşluktaki bir başkayıldızın yamacında yaşayan yaratıklarla.


Barışa ve insan tabiatında neyin yanlış olduğu araştırmalarının milyonlarcadolar harcayan organizasyonların, her şeylerini uzay programlarına sarfetmelerinin çok daha iyi olacağını yıllardır düşünüyorum. Barış konferanslarıyerine, yeni teleskoplar yapabiliriz. “İnsan ters tabiatlı mıdır?” sorusununcevabını boşluktaki modellere göre aramaktansa, kendimizi başka zeki varlıklarlakarşılaştırıp değerlendirme çok daha sağlam olurdu. Şimdilik gölge boksuyla,hayalet avcılığıyla oyalanıyoruz… Cevaplar, orada bir yerlerde, başka yıldızlarve başka varlık ırklarında yatıyor. Kendimize bakarak sadece daha nörotikoluyoruz, narsizmimiz artıyor. Dışarı bakmalıyız. Şüphesiz aynı zamanda dageçmişimize bakmalıyız. Nereden geldiğimizi bilmeden ilerlemek pek anlamlıdeğil. Kendi kaynağımız hakkında gizemlerle karşılaşmak da mümkündür.


Örneğin, benim kendi halinde bir Afrika kabilesinden yola çıkanaraştırmaların bir sonucu da, bildiğimiz uygarlık biçiminin bir başka yıldızdanithal edilmiş olması ihtimalidir. Bağıntılı Mısır ve Sümer uygarlıklarıAkdeniz’de yoktan var olmuş gibidir. Bu, daha önce insan yoktu anlamınagelmiyor. Elbette vardı, ama uygarlık yoktu. İnsan ve uygarlık son derecefarklı şeyler. Profesör W.B,Emery, Antik Mısır adlı kitabında şöyle diyor:“Milattan yaklaşık 3400 yıl önce Mısır’da büyük bir değişim yaşandı ve ülkekarmaşık kabile karakteri taşıyan gelişmiş neolitik bir bir kültürden; biridelta bölgesini, diğeri de Nil vadisini kaplamak üzere, iyi organize olmuşmonarşiye atladı. Aynı anda yazı sanatı, anıtsal mimari ve son derece gelişmişzanaat dalları doğdu,bunlar çok iyi örgütlenmiş, hatta şatafatlı bir uygarlığınbelirtileridir. Tüm bunlar nispeten çok kısa bir sürede gerçekleşti. Yazı vemimaride bu çeşit gelişmeler için arka zemin ya yoktur ya da çok azdır.”


Mısır’a, kültürlerini beraberlerinde getiren gelişmiş bir istilası olmuş mudur,bilmiyoruz. Ancak tarihin bu döneminde kesin olarak hiçbir şey söyleyemeyecekölçüde çok bilinmezlikle karşılaşıyoruz. Tek bildiğimiz, ilkel insanlarınkendilerini, neredeyse birdenbire, başarılı ve zengin bir uygarlık içindebuluverdikleri. Sirius meselesi ile ilgili kanıtlar, diğer yazarların elealdıkları yada ele alınmayı bekleyen diğer kanıtlarla birleştirilirse, şu ankiuygarlığımızın, gelişmiş dünya dışı varlıkların ziyaretine çok şey borçluolduğu fikri, ciddi bir ihtimale dönüşebilir. Uçan daireler ya da uzay giysilitanrılar tasarlamak gerekmez. Bence bu konu bugüne kadar yeterince yetkinbiçimde ele alınmadı. Ama ziyaretçilerin nasıl geldikleri konusuna girmektense,en azından gezegenimizde bulunmuş olabileceklerini işaret eden kanıtlarayönelelim.


“Gizemin Ötesi” adlı kısımda, Sirius’tan gelen dünya dışı gezginler hakkındabazı ayrıntı ve ipuçları veriliyor. Ben bu gezginleri, su bulunan yerlerdeyaşayabilen, yüzer-gezer varlıklar olarak düşündüm. Ancak tüm bunlar, tehlikeliolan spekülatif alanlara giriyor. Sağlam gerçeklere yaslanmak hem politikam hemde tabiatım oldu. Gerçekten sağlamlığı konusunda ileride de fikir edineceğiz.Şu anda masal gibi gelebilir. Hakikaten de gerçek, çoğu kez kurgudan dahaçarpıcıdır.
Elinizdeki kitap bir soru yöneltiyor. Bir cevap sunmuyor, fakat öneriyor. Eniyi sorular, uzun süre cevapsız kalan ve bizleri düşünce ve deney alanlarınagötürenlerdir. Sirius Gizeminin bizi nerelere götüreceğini kim bilebilir? Amagelin bir süre bu yolu izleyelim. En azından bir macera olacaktır.. (S: 71-75)
[b]Sirius Gizemi-Robert Temple-Ruh ve Madde Yayınları[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Dogonlar ve Sirius Konusunun Linki Direkt Link
Dogonlar ve Sirius Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dogonlar ve Sirius Konusu BBCode Linki BBCode Link
Dogonlar ve Sirius Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Dogonlar ve Sirius indir, Dogonlar ve Sirius Videosu, Dogonlar ve Sirius online izle, Dogonlar ve Sirius Bedava indir, Dogonlar ve Sirius Yükle, Dogonlar ve Sirius Hakkında, Dogonlar ve Sirius nedir, Dogonlar ve Sirius Free indir, Dogonlar ve Sirius oyunu, Dogonlar ve Sirius download


Hızlı Menü: