default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 10.08.2022, 08:55


Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3424 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:45
Bashkir Merkez Üniversitesi’nin biliminsanları ileri derecede gelişmiş veçok eski bir uygarlığa ait kesin kanıtlara ulaştılar. Konu 1999 yılında bulunanmuazzam levhâ. Bölgenin resmi levhâ üzerine bilinmeyen bir teknoloji tarafındantam olarak yapılmış. Bu gerçek.. Bashkir’li biliminsanlarının gerçekleştirdiğikeşif insanın târihiyle ilgili geleneksel yapıya karşıt bir sonuç ortayaçıkarıyor: Ural bölgesinin kabartma (rölyef) haritasını içeren 120 milyonyıllık taş plakalar… İmkansız gibi görünüyor.


Profesör Alexandr Chuvyrov sansasyonel bir keşif yapmıştı. 1995 yılındaprofesör ve China Huan Hun’daki eski öğrencilerinden biriyle birlikte Eski Çinhalkının Sibirya ve Ural bölgesine göçleri ile ilgili hipotezi araştırmayakarar verdiler. Bashkiria’ya doğru yaptıkları yolculuk sırasında eski Çindilini içeren birkaç taş yazıt buldular. Bu buluntular Çinlilerin göç etmesiyleilgili hipotezi doğruluyordu. Yazıtlar okunabiliyordu. Çoğunlukla ticari kayıtlarölüm ve evlilik kayıtlarını içeriyorlardı.


Yine de 18. yüzyılda Ufa valisinin araştırmalar sırasında aldığı notlar davardı. 200 civarında sıradışı üzerinde çizimler olan plakaların Nurimanovbölgesindeki Chandar köyü yakınlarında olduğunu not etmişti. Chuvyrov vemeslektaşı ilk önce bunların Eski Çin göçüyle ilişkilendirmişti. 17. ve 18.yüzyıllara ait arşiv notları Rus bilim adamlarının Ural bölgesinde yaptıklarıaraştırmalarda üzerinde işaretler ve kalıplar olan 200 beyaz plakayıinceledikleri ve 20. yüzyıl başlarında Arkeolog A.Schmidt’in birkaç beyazplakayı Bashkira’da gördüğünden bahsediyordu. Bu biliminsanlarının araştırmayabaşlamalarına neden oldu. Chuvyrov 1998 yılında öğrencilerinden oluşan birekiple birlikte araştırmayı ilerletmeye karar verdi. Bir helikopter kiraladı veilk araştırmayı plakaların bulunduğu söylenen yerlerde bir uçuşgerçekleştirerek yaptı. Buna rağmen bunca çaba plakaları bulmaya yetmedi.Chuvyrov hayal kırıklığına uğramıştı ve hatta plakaların sadece güzel birsöylence olabileceğini düşünmüştü.


Ve beklenmedik bir şans… Chuvyrov’un köye yaptığı ziyaretlerden birindebölgesel tarım konseyinin eski başkanı Vladimir Krainov kendisine gelerek “Taşplakalar için araştırma yapıyormuşsun? Benim avlumda birkaç tane değişik plakavar.” der. Chuvyrov “İlk önce bu haberi ciddiye almadım.” diyor ve “Buna rağmengidip görmeye karar verdim. Tarihi tam olarak hatırlıyorum: 21 Temmuz 1999.Evin sundurmasının altında birkaç ezik ve kırığı olan bir plaka duruyordu.Plaka çok ağırdı ve yerinden oynatamadık. O nedenle Ufa kentine yardım istemeyegittim.“ diye anlatıyor.


Bir hafta içinde Chandar’da çalışmalar başladı. Bulunduğu yerdençıkarıldıktan sonra taş plaka boyutları ölçüldü: 148 santimetreyüksekliğinde 106 santimetre genişliğinde ve 16 santimetrekalınlığındaydı. Yaklaşık 1 ton ağırlığındaydı. Tahta çubuklar üzerindekaydırılarak yerinden çıkarıldı. Bulunan şeye “Dashka’nın taşı” adı verildi vearaştırma için üniversiteye götürüldü. Topraktan temizlendikten sonrabiliminsanları gözlerine inanamadılar…


“İlk görüş…” diyor Chuvyrov. “Anladım ki bu sadece bir taş parçası değildi.Fakat gerçek bir haritaydı ve sıradan bir harita değildi. Üç boyutlu birharitaydı. Bunu kendiniz de görebilirsiniz.”


“Bölgeleri nasıl tanıdık? İlk başta haritanın çok eski olabileceğinidüşünmedik. Büyük şans olarak Bashkira’nın rölyefi milyonlarca yıldır fazla birdeğişikliğe uğramamıştı. Ufa zirvesini tanıyabildik Ufa kanyonu kanıtlarımızdaen önemli nokta oldu. Çünkü jeolojik olarak araştırmalarımız sonucunda bu plakanınçok eski bir harita olduğunu ortaya koydu. Çünkü kanyondaki yerindençıkarıldıktan sonra doğudan buraya taşınmıştı. Bir grup haritacılık fizikmatematik jeoloji kimya ve eski Çin dilleri konusunda uzman Rus ve Çinliaraştırmacı plakanın Ural bölgesinin haritasını içerdiğini; Belya Ufimka veSutolka nehirlerini de kapsadığını buldular.”


Alexandr Chuvyrov gazetecilere taşı göstererek; “Ufa kanyonu görünüyor. Yerkabuğundaki bu kırık Ufa şehri ile Sterlitimak şehri arasında uzanıyor. Tamorda Urshak nehri eski kanyon boyunca uzanıyor. ” diyor.


Harita 1:1.1 kilometre ölçeğinde yapılmış. Plakanın jeolojik yapısıbelirlenmiş durumda. Plaka 3 katmandan oluşuyor. Taban 14 cm kalınlığında en sağlamdolomiteden (beyaz mermer) ikinci katman ise en ilginç olanı diopside c*******yapılmıştı. Modern bilim tarafından bilinmeyen bir teknoloji! Aslında harita bukatman üzerine çizilmiş. Üçüncü katman ise 2 mm kalınlığında kalsiyum porselenden yapılmışve haritayı dış etkilerden korumakta. Bu taşın özel ve son derece yüksekteknolojisi olan aletlerde işlendiği ve bunun insan elinden çıkmadığıbelirlenmiştir Bu taşın tek bir parça olmayıp 3.40 metre x 3.40 metre büyüklüğündebir “yazboz “un parçası olduğu tespit edilmiştir. Bunun benzer 4 parçası dahaolduğunu ve onların da en kısa zamanda bulunacağını Prof. Chuvyrov ümitettiğini söylüyor.


“Bu fark edilmeli…” diyor Chuvyrov ve “Rölyef eskiçağ taş oymacı tarafındanyapılmamış. Bu imkânsız. Bir makine ile yapılmış olduğu apaçık ortada. ” diyede ekliyor. X-ışını fotoğrafları plakanın yapay orijinli olduğunu ve bellialetlerle yapılmış olabileceğini ortaya koymuş. Biliminsanları haritayı ilkincelediklerinde bu eski haritanın eski Çin zamanında yapılmış olabileceğinivarsaydılar. Çünkü üzerindeki yazılar düşey olarak yazılmıştı. İyi biliniyor ki3. yüzyıl öncesinde kullanılan eski Çin dilinde düşey literatür kullanılmıştı.Bunun üzerine Chuvyrov varsayımı araştırmak için Çin İmparatorlukKütüphânesi’ni ziyaret etti. Kütüphânenin verdiği 40 dakikalık izin sırasındabirkaç nâdide bulunan eseri inceledi. Fakat hiçbiri plakadaki literatürüiçermiyordu. Daha sonra Hunan Üniversitesi’ndeki meslektaşlarını ziyâret etti.Beraber yaptıkları çalışma sonucunda porselen kaplı plakaların Çin’de hiçbirzaman kullanılmadığına karar verdiler.


Yazıları çözmek için harcanan tüm çaba sonuçsuz kalmıştı. Yazılar“hieroglyphic-syllabic” (hiyeroglif-hece) literatürünün dışında kalıyordu. Bunarağmen Chuvyrov bir tek şifrenin manasını çözmüştü: Bugünkü Ufa kentininbulunduğu enlemin karşılığı…
Plaka üzerinde yapılan araştırmalar daha çok sırrı ortaya çıkardı. Haritada devbir sulama sistemi görülebiliyordu: Nehirlere eklenmiş 2 adet 500 metre genişliğindekanal sistemi her biri 300-500 metre genişliğinde yaklaşık 10 kilometreuzunluğunda ve 3 kilometre derinliğinde 12 adet baraj bulunuyordu.Barajlar suyun her iki tarafa dönmesinde yardımcı oluyor ve inşaatlarısırasında 1 katrilyon metre³ toprak taşınmış olmalıydı. Mukâyese edilecekolursa; Volga-Don kanal sistemi sanki bugünün rölyefine çizilmişti. Bir fizikçiolan Alexandr Chuvyrov’a göre insanoğlu haritadaki yapının ancak ufak birkısmını yapabilir. Haritaya göre başlangıçtan beri Belaya Nehri yapay bir nehiryatağında akıyordu.


Bu barajların yapımı sırasında 10 üzeri 24 sıfır(10000000000000000000000000) metre³ toprak hafriyatı gerektirmiştir. Bununlamukayese edersek Volga ve Don kanalı sadece bir küçük dere gibi kalmaktadırlar.Bu sûnî nehrin başlangıcının bugünkü Belaya Nehri olduğu anlaşılmaktadır.
Plakanın tam yaşını hesaplamak oldukça zor. İlk olarak radyokarbonanalizleri yapıldı. Ardından plakanın katmanları uranyum kronometer ileincelendi. Araştırmalar farklı sonuçlar verdi ve plakanın yaşı tam olaraknetlik kazanamadı.


Plakanın incelenmesi sırasında yüzeyinde iki deniz kabuğu bulundu. Biri“Naciopsinamunitus of Gyrodeidae” ailesindendi ve yaklaşık 500.000.000yıllıktı. Diğeri ise “Ecculiomphalus princeps of Ecculiomphalus” altailesindendi ve yaklaşık 120.000.000 yıllıktı. Yâni yaş olarak “işleyenversiyon” kabul edildi.
“Harita muhtemelen Dünya’nın manyetik kutbu bugünün François Joseftopraklarındayken tam olarak 120.000.000 yıl önce yapılmış olmalı…” diyorProfesör Chuvyrov ve ekliyor:


“Harita geleneksel insan anlayışının ötesinde ve kullanabilmek için uzun birzamana ihtiyacımız var. Kendi mûcizemizi kullanabiliriz. İlk başlarda taşın3000 yıllık olabileceğini düşündük. Buna rağmen yaşı yavaş yavaş büyüdü. Tâ kibiz deniz kabuklarının taşın üzerinde bazı şeyleri işaretlediğini anlayana dek.Kim harita yapıldığında kabukların canlı olduğunu dair garanti verebilir?Haritanın yapımcısı muhtemelen taşlaşmış halde bulmuş olabilir.”


Bu gerçek bir kabartma harita. Bugünün ordularında hemen hemen aynı tipharitalar kullanılmakta. Harita sivil mühendislik çalışmalarını içeriyor:yaklaşık 12000 kilometrelik kanallar sistemi su bentleri güçlü barajlar.Kanallardan çokta uzak olmayan baklava biçimli yerler görünüyor.
Bashkir’de bulunana materyaller Amerika – Wisconsin’deki Tarihi Kartografi Merkezi’ndeincelendi ve Amerikalılar şaşkına döndü. Uzlaştıkları nokta bu haritanın sadecetek bir yolla yapılabileceği şeklindeydi. Denizcilik için yapılmış olan birharita ancak uzay seferleri sayesinde yapılabilmiş. Zaten şu an Amerika’dadünyanın üç boyutlu haritasının yapımı ile uğraşılmakta.


Asıl sorun böyle bir üç boyutlu haritanın yapılabilmesi için zorunlu olarakçok fazla şekil üzerinde çalışmak gerekiyor. Chuvyrov’a; “Örneğin bir dağınharitasını yapmak istesek?” şeklinde bir soru yöneltildiğinde “Bu gibiharitaları yapmak için teknolojik süper-güçlü bilgisayarlara ve uzay mekiği ileyapılacak bir sefere ihtiyaç duyuyor.” diyor. “Peki bu haritayı kim yaptı?”şeklindeki soruya ise temkinli bir şekilde “UFO’lar ve dünya dışılar hakkındakonuşmayı sevmiyorum. İzin verin haritanın yapımcısını basitçe The Creatordiyelim.” diyor.


Diğer açıklanması gereken konu da bu haritayı yapanların yaşadıkları devirdegerek denizden gerekse karadan yolculuk edildiğine göre hiçbir emare yoktur.Zira haritanın hiçbir yerinde karayolu ve denizden veya nehirden deniz yoluolduğunu gösteren bir detay bulunmamaktadır. Düşünecek olursak bu eski haritayıyapanlar bu bölgede yaşamıyorlardı. Sadece sulama amaçlı yapılmış bir toprakparçası. En olası fikir bu görünüyor.
Harita üzerindeki son araştırmalar yeni sansasyonları da beraberinde getiriyor.Biliminsanları artık haritanın sadece büyük bir dünya haritasının parçasıolduğundan eminler.


Harita bazı hipotezlere göre toplam 348 parçadan oluşuyordu. Diğerparçalarda yakın yerlerde olmalı… Chandar’ın dış mahallerinde biliminsanları400′den fazla örnek aldılar ve geri kalan haritanın bulunabileceği yerSokolinaya Dağı geçidi olarak ortaya çıktı. Buna rağmen buzulçağı sırasındaparçalara ayrılmıştı. Fakat biliminsanları “Mozaik”leri birleştirmeyibaşarabilirse harita 340 metre x 340 metre boyutlarında olacak.
Chuvyrov materyaller toplandıktan sonra aynı bölgede bir araştırma yaptı ve 4parça incelenebildi. Bir tanesi Chandar’daki bir evin altında; diğeri tüccarKhasanov’un evinin altında; üçüncüsü bir köy banyosunun altında; dördüncüsü isebir demiryolu köprüsünün altında…


Bu arada Bashkir bilim adamları buluşları ile ilgili bilgileri dünyadakifarklı bilimsel merkezlere yollamaya devam ediyorlar; bazı uluslararasıkonferanslarda mevzu hakkında raporlar sunuyorlar: [b]GÜNEY URAL’DAKİ BİLİNMEYENBİR UYGARLIĞA AİT SİVİL MÜHENDİSLİK ÇALIŞMASI[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Konusunun Linki Direkt Link
Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Konusu BBCode Linki BBCode Link
Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin ‘İnsanlar 2 milyon yıl önce avlanıyordu’ ulas 0 3,149 09.02.2013, Saat: 19:58
Son Yorum: ulas
Big Grin Kelebeklerde 30 Milyon Yıldır Yanan Işık ulas 0 1,956 08.02.2013, Saat: 18:51
Son Yorum: ulas
Big Grin 4 bin yıllık büyü taşları ulas 0 2,552 20.01.2013, Saat: 19:52
Son Yorum: ulas
Big Grin Esrarengiz Palenque Taşı ulas 0 3,116 18.01.2013, Saat: 20:36
Son Yorum: ulas
  Onbin (10.000) Yıllık Nükleer Savaş (Destanı) : Mahabharata ulas 0 3,229 18.01.2013, Saat: 01:18
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita indir, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Videosu, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita online izle, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Bedava indir, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Yükle, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Hakkında, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita nedir, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita Free indir, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita oyunu, Dashka Taşı – 120 Milyon Yıllık Harita download


Hızlı Menü: