default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 24.04.2018, 04:11


Çin’deki Mumya Türklere mi Ait?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1018 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 6


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 15:06
[b]Çin’in yasakladığı mumya Asya’nın sırlarını saklıyor[/b]
Asya’nın binlerce yıl öncesine uzanan gizemli geçmişine ışık tutan birmumya, Çin’in politik engelleri nedeniyle ABD’de gösterileceği sergiden anidençıkartıldı. Bu gelişme, Asya’nın kökenleri hakkında büyük sırlar saklayanmumyanın üzerindeki tartışmaları tekrar gündeme getirdi.
Pekin’in sergilenmesinden rahatsız olduğu mumya 3,800 yaşında. Buna rağmenyarı açık gözlerindeki uzun kirpikleri düzgün biçimde korunmuş ve çok iyidurumdaki uzun saçları omuzlarına düşüyor.


Beauty of Xiaohe, yani “Xiaohe’nun Güzelliği”, Çin’in kurak Sincaneyaletindeki Tarım Havzası’nda bulunan onlarca mumyadan sadece biri. Mumyanınözelliği, bulunduğu bölgede Çinlilerden çok önce yaşamış olması ve görünümüyleKafkasyalı insanlara benzerlik göstermesi. Bu iki unsur, Çin’in bulunduğutopraklardaki ilk yerleşimcilerin Avrupalı oldukları teorisini ortaya atıyor.


Xiaohe’nun Güzelliği, sadece batı eyaleti Sincan’daki ilk yerleşimcilerinkim olduğu hakkında değil, aynı zamanda petrol zengini bölgenin ne zamanda beriÇin’in parçası olduğu sorusunu da akıllara getiriyor.
Bu soruları önemli kılan faktör, Pekin hükümetinin Sincan Uygur ÖzerkBölgesi’ndeki Türkçe konuşan, yaklaşık dokuz milyon Müslüman Uygur’a uyguladığıayrılıkçı hareket.


[b]ÇİNLİLER İLE BATININ İLK TEMASI[/b]
Çin hükümetinin onayladığı resmi tarihi kayıtlara göre, Çinlilerle Batıdünyasının ilk teması, M.Ö 200 yıllarında gerçekleşti. Dönemin imparatoru WuDi, Moğolistan’dan gelen Hun akınlarını engellemek için Batı uygarlıklarıylaittifak yapmaya yöneldi.
Kayıtlara göre Wu Di, M.Ö 139 yılında, yardımcılarından Zhang Qian’ı,istediği ittifak anlaşmasını sağlaması için Batı’ya gönderdi. Zhang, kendisineverilen görevde başarılı olamadı. Ancak onun Batı’ya gitmek için kullandığı,Asya, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan rota, İpek Yolu’nun güzergahlarından birinioluşturdu.
Tarim mumyaların keşfedilmesi, Kafkasya’dan gelen yerleşimcilerin Çin’inbazı bölgelerine Wu Di’nin zamanından binlerce yıl önce geldikleri düşüncesinigüçlendirdi. Kısaca, Kafkasyalılar, Sincan bölgesine Doğu Asyalılardan çok dahaönce varmıştı.


[b]MUMYALARIN SIRRI[/b]
Xiaohe’nun Güzelliği, iki bin ile dört bin yıl öncesine ait 150 adet eşyaile birlikte gömülen iki diğer mumyayla bulundu. Mumya, ABD’de ilk olarak Mart2010’da California’daki Bowers Müzesi’nde sergilendi. Mart 2011’de isePennsylvania’da “İpek Yolu’nun Sırları” adlı sergide yer alacaktı. Ancak Çin’inmüdahalesi ile sergiden çekilmesi büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.Serginin başında bulunan Çin dili ve edebiyatı uzmanı Victor Mair, AP haberajansına yorum yapmayı reddetti.
Mumyaların görünümleri, Bronz Çağı’nda yaşamış bu göçebelerin Hint-Avrupadilleri konuştuğu ve Rusya veya Ukrayna’dan gelmiş olabileceğini öne sürüyor.
Mumyalar, National Geographic Topluluğu’nun, insan genetiğinin zaman içindenasıl değişim gösterdiğini araştıran projesi kapsamında incelendi. Projeninbaşındaki Spencer Well, Tarim Havzası mumyalarının Çin’in batı bölgelerinekültürlerini, kendilerine özgü eşyalarını ve genlerini getirdiklerini, hattaatı ilk evcilleştiren insanlar da olabileceklerini belirtti.


Tarim mumyalarını 1993’ten beri inceleyen Pennsylvania Üniversitesi öğretimüyesi Mair ise mumyalarla birlikte bulunan bronz ve koyun kemiğinden yapılmaeşyalara bakarak, Avrupalıların metalürji alanındaki teknolojilerini Çin’egetirmiş olabileceklerine değindi.
Mair, yapılan gen çalışmalarından elde edilen bulguların, “Batıdan gelenerkeklerle, Orta Asya’daki kadınlar arasında bağlantı kurduğunu” ifade etti.


[b]YÜZ HATLARI BİLE BOZULMADI[/b]
Tarim Havzasının çorak ve tuzlu toprakları, günümüze ulaşan mumyalarınbirçok antik Mısır dönemine ait mumyadan daha iyi korunmasını sağladı.Mumyaların yüz hatlarındaki çizgilerin bile belirgin olması, bugün Pekin’i tedirgineden teorileri güçlendirdi.
Deliller, o dönem Çinlilerin mumyalarını gömdükten sonra mezarları eşyakoymak için tekrar açtıklarını, böylece hatalarını görerek mumyalarını korumayöntemlerini geliştirdiklerini gösterdi. Dik duran vaziyette gömülen mumyalarlabirlikte bulunan eşyalar ise M.Ö 138 civarında kullanılmaya başlanan İpekYolu’ndan çok önceki dönemlerde Avrupa-Asya arasında ticaret yapıldığını ortayakoydu.


[b]ÇİN SERGİLENMELERİNE KARŞI[/b]
2007 yılında, Çin hükümeti National Geographic Topluluğu’nun yürüttüğü genaraştırmasına izin verdi. Yapılan araştırmanın sonunda, mumyaların Avrupa,Mezopotamya, İndus Nehri bölgesi ve henüz belirlenmeyen diğer bölgelerdengeldikleri anlaşıldı.
Daha da ilginci, bazı mumyalar, üzerlerine dokuma kumaş giydirilerek gömülmüştü.Bu kumaşlar, İskoçya’nın kuzeyindeki yaşayan klanların ölülerini gömerkengiydirdikleri ekoseli kumaşa çok büyük benzerlik gösteriyordu. Ancak ilginçdetaylar bununla bitmedi.
Bazı erkek ve kadın mumyalarda, şaman olduklarını kanısını güçlendirenuçları uzun şapkalar bulundu. Bu şapkalar, tıpkı Oz Büyücüsü filmindeki cadışapkasının benzeriydi. Bu mumyaların giysi ve çantalarında, hint keneviri dahilolmak üzere tedavi amaçlı kullanılan bitkiler çıktı. Ayrıca, tılsımlar veayinlerde kullanıldığı düşünülen renkli çubuklar ortaya çıkarıldı.


Tüm bunlardan çok daha fazla gizeme sahip Tarim mumyaları, Pekin hükümetininfazla üzerine gidilmesini istemediği antik eserler durumunda. Pekin’in bukonudan fazla bahsedilmemesini istemesinin bir diğer sebebi de, UygurTürklerinin mumyaları sahiplenmesi.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Konusunun Linki Direkt Link
Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? indir, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Videosu, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? online izle, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Bedava indir, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Yükle, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Hakkında, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? nedir, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? Free indir, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? oyunu, Çin’deki Mumya Türklere mi Ait? download


Hızlı Menü:


İletişim | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim Ve Koçluk | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap