default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 30.07.2021, 19:18


Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2047 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:43
[b]BÜYÜK KANYON: GİZLİ BİR MISIR HAZİNESİ Mİ?[/b]
5 Nisan 1909′da Phoenix gazetesi Arizona Gazette’de “Büyük Kanyon’daKeşifler” başlıklı bir ön sayfa ha*beri yayınlandı. Haber, SmithsonianEnstitüsünün desteklediği, “Prof. S. A. Jordan’ın gözetimi altında” veSmithsonianlıların yardımcısı olarak G. E. Kinkaid adlı kaşifin katılımıylagerçekleşen bir arkeolojik araştır*ma gezisini anlatıyordu. Gazette, ekibinBüyük Kan*yon’da, “sadece Amerika’daki en eski arkeolojik bulgu değil, aynızamanda dünyada yapılmış en önemli keşif*lerden biri” olan büyük bir yeraltıkalesi bulduğunu id*dia etti.


Kinkaid’in Gazette’de bu keşfin öyküsünü anlatan yazısı, mineral aramak içintek başına tahta bir botla Wyoming’teki Green Nehri’nden Yuma’ya Colorado Nehriboyunca ilerlerken kaleyi nasıl bulduğunu anla*tıyor. Yazıya göre El TovarCrystal kanyonunun 42 milkadar yukarısında, (muhtemelen, bugün Navajo yerlile*rinin bölgesi olan MarbleKanyonu civarında) Kinkaid nehir yatağının 610 metre kadarüzerindeki tortulu katmanda lekeler olduğunu” fark etti. Bunun üzerine büyükzorlukla kanyon duvarına doğru ilerledi ve aşağıya inen merdivenleri olan birmağaranın girişine var*dı. İçeri girdi ve girişten 30 metre kadar sonra,Buda’yı andırdığını, muhtemelen Tibet’ten getirilmiş olduğunu düşündüğü bağdaşkurmuş bir figür gösteren bir ka*bartmaya rastladı. 3.65 metregenişliğindeki yolda onlarca metre ilerledi ve burada içinde mumyalar olan birmahzen buldu. Mumyalardan birini kaldırdı ve flaş kullanarak fotoğrafını çekti.Her iki tarafa açılan çok sayı*da yol, oda ve içinde bakır aletler, vazolar,bakır ve al*tından fincanlar, emaye ve camla kaplı çömlek kaplar, yerleresaçılmış üzeri işlenmiş sarı taşlar ve platine benzer bilinmeyen gri bir metalerastladı. Ayrıca “Mısır tarzı ya da doğulu tarzda” olduğunu düşündüğü hiye*rogliflerbuldu.


Kinkaid bu mağaralarda rahatlıkla en az 50 000 ki*şinin yaşamış olabileceğikanaatine vardı. Gazete, eşya*lardan bazılarının gemiyle Washington’agötürüldüğü ve Smithsonian Enstitüsü’nün Prof. S. A. Jordan göze*timinde kaleyidikkatle araştırdığından bahsetti. Onla*ra göre yapılan keşifler sonucunda, “bumağaralarda oturanların doğulular, muhtemelen soyu Ramses’e da*yanan Mısırlılarolduğu” neredeyse kesindi.


Bu şaşırtıcı hikayenin ardındaki gerçek ne olabilir? Bu pek örneği olmayan,yazarı bilinmeyen gazete habe*rinden başka bir kanıt var mı? Aslında aynıgazetenin 12 Mart 1909 tarihli sayısında yine G.E. Kinkaid’le il*gili başka birmakale daha vardır. Makale, Kinkaid’in Colorado Nehri boyunca yaptığı yolculuğukısaca anlatıyor ve “bazı ilginç arkeolojik keşiflerin” yapıldığındanbahsediyordu, ancak bu bulguların şaşırtıcı özellikle*rinden hiç sözedilmemişti. Arizona Gazette nedense bu olayın peşine düşmedi. Mayıs 1909′dansonra, tarihi sırları konu alan yazar David Hatcher Childress makaleyi bulup1993′te komplo dergisi Nexus’ta yayınlayıncaya kadar konu hiç gündeme gelmedi.Bu olayla konu internete taşındı ve Büyük Kanyon’daki Mısırlılar hi*kayesi şuanda yüzlerce internet sitesi tarafından kul*lanılıyor. Bu sitelerin çoğundaChildress’ın Nexus’taki makalesinin aynısı var ve bunların hepsinin kaynağıkonu hakkındaki orijinal gazete haberidir. Aslına bakı*lırsa 1909′dan beri,ortaya atılan iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt bulunamamıştır.


Ocak 2000′de mağaraların sırrıyla ilgilenen araştır*macılar konuyla ilgiliolarak Smithsonian Enstitüsü ile iletişime geçtiler. Enstitü’nün 1909′dakimakaleyle ilgi*li birçok soruyla karşılaştığı, ancak dosyalarında Profe*sörJordan, Kinkaid ya da Arizona’daki kayıp bir Mısır medeniyeti hakkında hiçbirveri olmadığı cevabını aldı*lar. Bunun üzerine araştırmacılar, a ile değil oile yazı*lan, Profesör S.A. Jordon diye bir arkeoloğun olabilece*ği ihtimalineyöneldiler, ancak görünüşe bakılırsa bu kişi Amerikalı değil Avrupalıydı. Ancakbazı araştırma*cılara göre bu, tüm bulunanların gizlendiğinin kanıtı*dır. Bugörüşü savunan araştırmacılar, iddialarına ka*nıt olarak kanyonda keşfedilmemişbirçok mağara, tü*nel ve çukur bulunması ve Kinkaid’in keşiflerini yaptı*ğı önesürülen bölgenin büyük bir bölümünün bugün devlet arazisi olması ve halkınburaya girmesinin yasak olması gibi gerçekleri göstermektedirler. Mesela kazıl*dığındaiçinde yerlilere ait binlerce tarihi eşya ve 10 000 yıllık dev Kaliforniyaakbabaları bulunan Stanton Mağarası da bu düşünceyi kanıtlar niteliktedir. Buma*ğara önemli bir arkeolojik ve paleontolojik bir bölgedir ve şu anda TarihiBölgeler Listesi’nde yer almaktadır. Bölgedeki diğer mağaralarla birlikte bumağara da dev bir çelik kapıyla kapatılmıştır. Peki bunun ardındaki tehditkarniyet nedir? Townsend’in büyük kulaklı yara*sa sürülerini yabancılardankorumak!


Büyük Kanyon’un merak uyandıran bir diğer özelli*ği ise -1909′daki gazetehaberiyle ilgilidir – özellikle Kinkaid’in garip mağaralara rastladığıdüşünülen böl*gede, doğulu ve Mısırlı isimleri taşıyan birçok zirve ve tepebulunmasıdır. Ninety-four Mile Irmağı ve Trinity Irmağı’nın civarında IsisTapınağı, Set Kulesi, Ra Kule*si, Horus Tapınağı, Osiris Tapınağı, LanetliKanyon bölgesinde de Keops Piramidi, Buda Manastırı, Buda Tapınağı, ManuTapınağı ve Shiva Tapınağı vardır. Bu isimlerin gizemli kökeni Kinkaid’in kayıphazinesinin yeri hakkında bir ipucu veriyor olabilir mi?


Ne yazık ki bu isimlerin nedeni oldukça sıradan. Bu neden, en önemli eseriBüyük Kanyon Bölgesinin Üçün*cü Dereceden Tarihi‘ni 1882′de yayınlayan ABDordusu savaş gereçleri kumandanı Clarence E. Dutton’a dayan*maktadır. BüyükKanyon’un zirveleri ile insanlığın bü*yük mimari eserlerinden bazılarınınbenzerliklerini fark ederek kanyondaki isimlerin çoğunu koyan kişi Dutton’dır.Geri kalanların isim babası ise, 1902 ilkba*harında Amerikan JeolojikAraştırmalar Kurumu için Büyük Kanyon’un topoğrafik haritasını çıkaran hükü*metharitacısı Francois Matthes’tir. Buna şüphe yoktur, zira Büyük Kanyon’un tarihihakkında yazılmış en ma*kul eserler (örneğin Frommer’ın Büyük Kanyon MilliParkı ve Stephen J. Pyne’ın Kanyon Nasıl Büyüdü adlı eserleri) bu gerçekleriyansıtmaktadır. Hatta Büyük Kanyon’daki Mısır ve Hint yer adlarınınGazette‘deki makalenin yazılmasının nedenlerinden biri olması bü*yük birihtimaldir


Peki bu makale 19 Nisan 1897′de The Dallas Mo ning News’de yayınlanan, TeksasAurora’da UFO kazasını anlatan yazı gibi bir yanlış haberden ibaret midir?1909′daki makalenin birçok ayrıntısı bunu göstermek*tedir. Her şeyden önce,kimse Kinkaid’in mağaralarda çektiği fotoğrafları ve görünüşe bakılırsa kendinesaklamış olduğu eşyaları görmemiştir. Bunlar gerçek olsa 90 sene içinde mutlakabiri görürdü. Diğer bir sorun da, G. E. Kinkaid ve Prof. S. A. Jordan adlıkişilerin yaşa*mış olduğuna dair hiçbir delilin olmamasıdır. Ayrıca 1909′daGazette’de yayınlanan makalede Smithsonian bir kurum olarak değil, enstitüolarak geçmektedir. (Hi*kayeyi kullanan internet siteleri de bu hatayı tekrarla*mışlardır.)Elbette Smithsonian’da çalışan biri olsa bu farkı bilirdi. Makaledeki diğer birhata da Kinkaid’in “Idaho’da doğan ilk beyaz çocuk” olduğu ifadesidir. As*lındabu kişi, 5 Kasım 1837′de Henry ve Eliza Spalding’in çocukları olarak Lapwai’dedünyaya gelen Eliza Spalding’ti.


Konu hakkındaki diğer bir yorum da, Büyük Kanyon’daki keşiflerle ilgilianlatılan hikayelerin bir za*manlar Büyük Kanyon’da bir yeraltı dünyasında yaşa*yanHopi Kızılderililerinin atalarından esinlenilmiş ol*duğudur. Aslında Hopiyerlilerinin bu geleneği Gazette’deki makalede de yer alıyordu. Bu efsanelerkısmen hikayenin çıkış noktası olabilirler ancak hikayeyi ya*zan kişi başkaşeylerden etkilenmişti. 1869′da vali John Wesley Powell Colorado Nehri’nde ve(o zamanlar bilinmeyen) Büyük Kanyon bölgesinde ilk başarılı keş*figerçekleştirdi. İlginç bir şekilde, Powell Redwall Mağarası adlı devasa birnehir mağarasıyla karşılaştığın*da, burası bir tiyatro olarak kullanılsa “50000 kişiyi alabileceğini” belirtmiş ve bununla Kinkaid’in mağara*larda 50 000kişinin yaşayabileceği tahminini akla ge*tirmiştir. 1889′da Brown ve Stanton’ınyaptığı keşif gezisi de hikayenin çıkış noktası olabilir. Bu yolculuk ColoradoNehrinden Kaliforniya’ya yapılması muhtemel bir tren yolu inşaatı gündemdeolduğundan Büyük Kanyon’daki bir vadiyi incelemek için yapılmıştı. Ekibin üçüyesi Marble Kanyonunda boğulduktan sonra geriye kalan*lar devam etmeninimkansız olduğuna karar verdiler ve kanyondan dışarı çıkmaya çalıştılar. VaseysParadise’taki muhteşem pınarları geçtiler ve nehrin üzerinde*ki kireçtaşıduvarı ölçerek uçurumların üzerinde “her tarafında kırık çömlek parçaları olanbir dizi yerleşim bölgesi” buldular. Stanton kalan kaynakları depolaya*rakkeşfe devam etmeye karar verdi. Nehirden 48.7 metre yukarıda,kireçtaşı kayasından oluşan tabakada bir mağara buldu. (Stanson Mağarasındandaha önce söz etmiştik) Oradan Güney Kanyon’a çıkan ve yeniden güvendeolmalarını sağlayacak tarih öncesi çağlardan kalma bir yolu izlediler.


19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında At*lantis, Lemuria/Mu gibifantastik kayıp şehirler hak*kındaki hikayelerin yaygın olduğu daunutulmamalıdır. Ayrıca Kinkaid’in varsayılan kariyeri, gezgin, fotoğrafçı veamatör arkeolog Augustus Le Plongeon (1825-1908) örneğinde görüldüğü gibi,kısmen çağın kaşif/antikacı tipine uymaktadır. Mu diye bir kayıp kıtanın varoldu*ğu düşüncesi ilk kez Le Plongeon’un eserlerinde yer al*mıştır. Fransa’nınNormandiya açıklarında doğan Le Plongeon renkli bir hayat sürmüş, Yucatanyarımada*sında Maya kalıntılarının fotoğraflarını çekmiş, San Francisco’daaraştırmacı olarak çalışmış ve Londra’da fotoğrafçılık eğitimi almıştır. Ayrıcaonun zamanında çok önemli arkeolojik keşifler yapılmış ve bu inanılmaz keşiflersürekli haberlere konu olmuştur. Bunlara örnek olarak, 1870′lerde Türkiye’ninkuzeybatısında, Truva olduğu düşünülen yeri ve Yunanistan’da Mycenae Sarayı’nıaraştıran Heinrich Schliemann’ı gösterebili*riz. Bu dönemin diğer önemliaraştırmacıları da 1884′te Mısır’ı kazmaya başlayan İngiliz araştırmacıFlinders Petrie ve 1900 yılında Girit’teki tarih öncesine ait KnossosSarayı’nda çalışmalara başlayan Arthur Evans’tır. Bu gibi araştırmacılarınbazıları ya da tamamı hikaye*nin oluşmasına katkıda bulunmuş olabilir.


G. E. Kinkaid ve 1909 tarihli makaleye ilişkin ger*çekler esrarengiz birkayıp mağarada yapılan keşifler*de değil, Büyük Kanyon’u ilk bulanların, çağınkorku*suz arkeolog ve antikacılarının kayıtlarında ve Büyük Kanyon’daki Mısırve Hint yer adlarında gizlidir.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Konusunun Linki Direkt Link
Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Agarta ve Dabbet’ül-Arz İlişkisi ulas 0 3,144 03.02.2014, Saat: 19:35
Son Yorum: ulas
Big Grin ‘Evren’in en büyük kozmik yapısı keşfedildi’ ulas 0 2,765 20.01.2013, Saat: 19:48
Son Yorum: ulas
Big Grin Eski Uygarlıklarda Tufan Efsaneleri ulas 0 1,686 20.01.2013, Saat: 18:55
Son Yorum: ulas
Big Grin Eski Mısır “Ne Kadar” Eski ? ulas 0 2,412 20.01.2013, Saat: 18:52
Son Yorum: ulas
Big Grin Artemis ve Büyük Aşkı Orion ulas 0 1,839 19.01.2013, Saat: 05:08
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi indir, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Videosu, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi online izle, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Bedava indir, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Yükle, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Hakkında, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi nedir, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi Free indir, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi oyunu, Büyük Kanyon ve Eski Mısır İlişkisi download


Hızlı Menü: