default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 17.09.2021, 23:25


Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2260 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 01:09
4 Aralık 1872′ de Kaptan David Dead Morehouse komutasındaki Dei Gratai adlıİngiliz gemisi New York ile Cebelitarık boğazı arasında seyrederken, tuhaf vebaşıboş bir şekilde hareket eden bir gemi gördüler. Gemiye yanaştılar,seslendiler kimse cevap vermedi, Kaptan adamlarına sandalları indirip, neolduğuna bakmalarını emretti, adamlar gemiye çıktılar, görünüşe göre gemidekimse yoktu..kamaradaki altı pencere tahtalarla kapatılmıştı, elbiseler kuruyduve jiletler paslanmamıştı, belli ki gemi su almamıştı, bir dikiş makinası yağıkutusu dikey olarak duruyordu, bu da gösteriyor ki, gemi dalgalarlasarsılmamıştı yeterli yiyecek ve su vardı, bir kamaradaki masada, ‘sevgili eşimFanny….” diye başlayan bir mektup kağıdı duruyordu…

Saat bozulmuş, pusula kırılmıştı, cankurtaran sandalları yoktu, sekstant vekronometre kayıptı, yerde bir kadın elbisesi ve bir çocuk oyuncağı vardı, sankiherkes çok aceleyle gemiyi terketmiş gibiydi, ayrıca esrarengiz kan lekelerivardı, en tuhafı da Kaptan’ın yatağının altına kanlı bir kılıç gizlenmişti,seyir defteri hariç tüm belgeler, konşimento kayıptı, enson 24 Kasım’da tutulangemi seyir defterinde, enlem, boylamlarla, Kaptan’ın Benjamin Briggs olduğu vegemide eşi ve bebekleri ile ayrıca yedi kişilik bir mürettebatın olduğu yazıyordu,peki geminin terk edilişinden bulunuşuna kadar geçen on gün içerisinde neolmuştu?

Bu ilginç olayla ilgili hepsi birbirinden ilginç teoriler ortaya atıldı:Korsanlar, Bermuda Şeytan Üçgeni, isyan, UFO’lar vs. ve bu konuda romanlaryazıldı, filmler çekildi. Ama gemi Bermuda Şeytan Üçgeni’nin bölgesindeseyretmemişti, korsanlar da gemiyi kargosuyla bırakıp kaçacak kadar aptalolamazlardı, isyan içinse sebep yoktu, çok ilginç bir başka teori gemidekigizli bir yolcuyla ilgili. Olay gerçekten çok esrarengiz…

MARY CELESTE GEMİSİNİN KAYBOLMASIYLA İLGİLİ TEORİLER
Dei Gratia gemisinin mürettebatı, (salvaj) kurtarma parası almak için MaryCeleste’deki herkesi öldürdüler. (Eğer öyleyse bu umduklarından çok daha az kargetirecek bir riskti)
Gemi su almaya başladı ama önemini anlayamadılar ve panik içinde gemiyiterkettiler (öyle olsa yetkin ve yetenekli biri olan Kaptan, kalp krizindenölmesi gerekirdi)
Korsanlar gemiyi bastı ve herkesi öldürdüler ( O sıralarda o bölgede korsangemisi olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktu)
Gemideki herkes salgın hastalıktan öldü (o zaman cesetlere ne oldu?)
Gemiye dev bir kalamar saldırdı!

Bir şekilde Kaptan’ın eşi öldü ve Kaptan üzüntüsünden kendini denize attı,mürettebat sarhoş oldu, kanlı bıçaklı kavgalardan sonra gemiyi gruplar halindeterk ettiler, ölenleri denize attılar, diğerleri karaya çıkmak için cankurtaransandallarına bindiler
Geminin kargosunda bulunan alkol infilak etti ( ama ne yangın, ne de patlamaizi vardı)
Bir denizaltı Kaptan’ı ve mürettebatı gemiden alıp, okyanusun dibine, oradan dabir UFO ile uzaya götürdü yani uzaylılar kaçırdılar!..
Kaptan, arkadaşıyla yüzme yarışı yaparken, mürettebat onları kollamak için birplatform yapmıştı, köpek balıkları saldırıp, yüzücüleri yedi ve platformmürettebatla birlikte suya düştü.

Mürettebattan birisi psikopattı ve herkesi öldürdükten sonra intihar etti. (budurumda cesetler ne oldu?)
Ruh çağıran kişilere göreyse, Kaptan kayıp kıta Atlantis’i gördü ve hepsi adayaçıktılar, hayran hayran ovalara ve mermer evlere bakarlarken, ada tekrar suyabattı, hepsi boğuldu.

BBC, Mary Celeste sitesindeki bir teori ise şöyle: Gemideki ekmekler buğdayyerine çavdardan yapılmıştı, çavdar nemlenince körlük ve deliliğe yol açan birtür mantara yol açar, böylece mürettebat küflü ekmekleri yedikten sonra delirdive sandallara binip gemiyi terkettiler.
Mary Celeste’in yolcuları asla bulunamadı.

MARY CELESTE gemisiyle ilgili wikipedia’daki bilgiler ve geminin akıbeti:
Mary Celeste, 31 metreboyunda,282 ton ağırlığında bir gemiydi, 1861 yılında, Spencer Adaları’ ndainşa edildiğinde geminin ismi Amazon’du. Geminin uğursuz olduğu düşünülüyordu,daha ilk seferinde kaptan ölmüştü ve Manş denizinide bir başka gemiyleçarpışmıştı. Ama daha sonra karlı ve sorunsuz seferler yaptı, 1867 yılındafırtınaya yakalanıp, karaya sürüklendi. Kurtarıldı ve 1869′da Amerikalılarsatın aldı, ismini de Mary Celeste olarak değiştirdiler. (BBC, Mary CelesteWreck forum sitesinden son öğrendiğimiz bir habere göre, bu isim ünlügökbilimci Galileo’nun kızı Maria Celeste’den esinlenerek konulmuş)

5 Kasım 1972 yılında Kaptan Benjamin Briggs’in yönetiminde, kargosundaendüstriyel alkol olduğu halde New York’tan, İtalya’ya doğru yola çıktı.Kaptan’ın eşi ve 2 yaşındaki çocuğu dahil, toplam 10 kişi vardı. Sonra,yukarıda da anlatıldığı üzere Dei Gratia gemisi Mary Celeste’e rastladı, ikisaat boyunca gemiyi gözlediler, sürüklendiğini düşündüler. Sonunda sandallagemiye çıktılar ve gemide kimsenin olmadığını anladılar. Kaptanı’ın seyirdefteri hariç tüm belgeler de kayıptı, 1.701 varil alkol kargoda duruyordu, 6aylık yiyecek, içecek de mevcuttu. Seyir defterine son kayıt 24 Kasım günüdüşülmüştü. (Azor adalarının 160 km. batısındayken) Yolcular bugüne dek bulunamadı, neolduğu hala bir muamma. 1873 yılında, İspanya’ya iki cankurtaran sandalınınvardığı, birinde bir bayrak ve ceset, diğerinde de 5 ceset bulunduğu raporedilince, bu cesetlerin Mary Celeste gemisinin yolcularına ait olduğu düşünüldüfakat cesetlerin hiçbiri kesin olarak teşhis edilemedi.

Mary Celeste, 12 yıl boyunca seferlere devam etti, 1885 yılında, çok aşırı birşekilde yüklenip sefere çıktı, geminin kaptanı, sigortadan para almak içingemiyi kasten batırmaya teşebbüs etti. Ama başarılı olamadı, gemi batmadı vesigorta şirketi sahtekarlığı ortaya çıkardı.
9 Ağustos 2001 yılında, yazar Clive Cussler’ın ve film yapımcısı JohnDavis’in başkanlığındaki bir araştırma ekibi, Haiti açıklarında, gemininenkazını bulduğunu bildirdi. Arkeolog, James P. Delgado, keresteler dahilçeşitli parçaları analiz ederek, geminin Mary Celeste olduğunu tespit etti.Buna rağmen başka araştırmacılar emin olmadıklarını söylediler. Arizona Üniversitesi’ningeminin kimliğiyle ilgili analiz araştırmaları esnasında,kullanılan ağaçlarıngeminin batışından enaz 10 yıl sonra bile canlı olduğu ortaya çıktı.
Bir teoriye göre, Kaptan Briggs, daha önce hiç böyle tehlikeli bir yük (alkol)taşımamıştı ve tedirgindi. Dokuz varilde sızıntı vardı, tarihç Conrad Bayers’egöre kaptan Briggs, ambara indi, alkol buharı ve kokusunu alınca, geminininfilak edeceğini sanarak, herkesin sandallara binmesi emrini verdi amatelaştan sandalları gemiye iyice bağlayamadı ve gemiden uzaklaştılar. Böyleceya battılar ya da açlık ve susuzluktan öldüler.

2005 yılında bu teorinin gelişmiş bir şeklini Alman tarihçi Eigel Weise ortayaattı ve teorisini denemek üzere bir Londra’da University College’de şöyle birdeney yapıldı: Alkol buharının alev alıp almayacağını denemek için, gemininambarının benzeri küçük bir makedi inşa edildi. Yakıt olarak bütan vevarillerin yerine kağıt küpler kullanıldı. Ambar kapatıldı ve buhar tutuştu.Patlamanın şiddetiyle kapılar açıldı ve tabut büyüklüğündeki maket sarsıldı.Kağıt küplere ise bir zarar gelmedi. Belki ambardaki bu yangın mürettabatısandallara indirtecek kadar korkutmuş olabilirdi. Geminin arkasındaki kopukhalat, mürettebatın gemiye bağlı olduğu teorisini doğruluyor. Gemi tam yolhızla giderken terkedilmişti ve az sonra da bir fırtına çıkmıştı. Bu durumdasandalları gemiye bağlayan halat kopmuş ve sandallar da fırtınaya dayanamamışolabilirdi.
Bazılarına göre ise mürettebat ambara inip alkolü içmek isteyince, kaptanıöldürdüler ve sandalı çalıp kaçtılar. Başka birçok saçma teoriler de anlatıldıama ne olduğunu hala kimse kesin olarak bilmiyor.

Kaynak: trivia-library.com; mysterious events; wikipedia
çeviren: Müjde Dural
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Konusunun Linki Direkt Link
Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Konusunun HTML Kodu HTML Link
Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Konusu BBCode Linki BBCode Link
Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Atlantis Efsanesi ve Kafkasya ile İlişkisi ulas 0 2,056 19.01.2013, Saat: 04:11
Son Yorum: ulas
Big Grin Mu Efsanesi, Bölüm 1: MU Kıtası ve James Churchward ulas 0 1,866 19.01.2013, Saat: 04:07
Son Yorum: ulas
Big Grin Mu Efsanesi, Bölüm 2: Mu İle İlgili Bilimsel Kanıtlar ulas 0 1,784 19.01.2013, Saat: 04:06
Son Yorum: ulas
Big Grin Mu Efsanesi, Bölüm 3: Coğrafik Durum ve Sosyal Yaşam ulas 0 1,568 19.01.2013, Saat: 04:05
Son Yorum: ulas
Big Grin Arkeologları ikiye bölen gemi ulas 0 1,193 18.01.2013, Saat: 20:58
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste indir, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Videosu, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste online izle, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Bedava indir, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Yükle, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Hakkında, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste nedir, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste Free indir, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste oyunu, Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste download


Hızlı Menü: