default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 21.05.2019, 17:50


Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2111 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:20
1950 yıllarında Dr. Immanuel Velikovsky’nin “Worlds in Collision” (ÇarpışanDünyalar) adlı yapıtının yayınlanması bütün bilim çevrelerinde çeşitlitartışmalara yol açmıştır. Newton ve Darwin kurallarının şüpheye düşürülmesi,dünyamızın geçirdiği bilinen evrelerin bilinmeyen yönlerinin ortaya konması,bazı yeni gökbilimsel iddiaların sunulması Velikovsky’nin bu kitabını ilginçkılmıştır. Kitabın getirdiği teoriler ve iddialar, şimdiye kadar her bilimdalının dayandığı değişmezlik ve kesinlik kavramlarını sarstığı ve birtakımdinsel görüşleri değişik açılardan ele aldığı İçin lehte ve aleyhte yergilerlekarşılaşmıştır. Basımı bile olaylara yol açan yapıtının ön sözünde Velikovsky,her düzeyde bilgi sahibi insanlara hitap ettiğini açıklamaktadır.


Günümüzden 34-25 asır öncesinde olagelmiş iki büyük facianın dünyamızıetkilediğini önesüren yazar yapıtında genel olarak şu görüşlere yervermektedir:


[b]a)[/b] M.Ö. 15. ve 8. yüzyıllarda dünya, başka gezegenlere çok yakın geçişsonucunda sarsılmıştır. Bu kozmik sürtüşmeler eski tarihin akışını değiştirenbir takım afetlere yol açmıştır. Bu ilk yakın geçişler önce Venüs gezegeni ile,diğeri ise Merih gezegeni ile olmuştur.


[b]b)[/b] Afetler sırasında gelişen olayları, mitoloji ve efsanelerdeki bazı ipuçlarından çıkarmak mümkündür. Yazılı tanımlamaları ise Tevrat (Exodüs), kiltabletler, çivi yazıları, Mısır papirüsleri üzerinde bulunan tarihsel vegökbilimsel verilerden elde edebiliriz. Bu varsayıma jeoloji, paleontoloji vearkeoloji bilimlerinin de kanıtsal katkıları büyük olmuştur.


[b]c)[/b] Venüs Jüpiter’in şiddetli patlaması sonucu ondan ayrılmış bir gezegendir.Patlamadan sonraki devresinde güneş etrafındaki yörüngesine oturmadan öncedünyamızın yolu üzerine çıkarak ilk seri afetlere yol açmıştır. Halen sonderece sıcak olması gerekir. (1950′lerde bu iddia anlamsız bir varsayım olarakdikkate alınmamış ancak ilk defa 1962′de Venüs yakınından geçen Mariner 2 uzayaracı yüzey sıcaklığı 430°Colarak kaydetmiş, sonradan ise kesin sıcaklığın 480°C olduğu saptanmıştır).Venüs atmosferi son derece yoğundur, (ki bu da 1966′da Rus uzay aracı Venera3′ün, karşılaşacağı şiddetli basınca hazırlıksız olarak, Venüs atmosferinegirişi sırasında parçalanmasıyla kanıtlanmıştır).


[b]d)[/b] Uydumuz ayda kozmik afetlerden etkilenmiştir. Merih üzerinde de dünya ileyakın geçiş sonucu meydana gelen olaylardan kalıntılar olmalıdır.
f) Evren sadece kitlelerin (gezegenler, güneş vb. ) bulunduğu bir boşlukolmayıp, manyetik alanların kesiştiği ve akım yüklü zerreciklerle dolu birverdir.
e) Önce Venüs sonra Merihle dünya arasındaki kozmik sürtüşmeler, dünyanınekseni üzerinde yana yatmasına ve kutupların alt üst olmasına sebep olmuştur.
Bu ilginç iddialar 1950 yıllarındaki bilim düzeyince hayretle karşılanmış,Velikovsky bu tür konuların hiç birisinde uzman olmadığı için tutucu çevrelerinşiddetli yergilerine hedef olmuştur. Fakat yapıtında ortaya attığı iddialarıdoğrulayacak deneyler yapıldıkça somut kanıtlar elde edilmiş ve gerçeklikkazanmıştır.


Immanuel Velikovsky 1895 yılında Rusya’da doğmuştur ve Yahudi asıllıdır.Moskova Üniversitesinde eski tarih ve toplum bilimi eğitimi görmüşse de tıpdoktorluğunu esas meslek seçmiştir. Doktor olarak 1921′de eğitimini tamamlamış,Berlin’e yerleşerek burada “Scripta Üniversitatis” adlı monograflaryayınlayarak devrin Yahudi bilim adamlarını tanıtmaya çalışmış, bu arada AlbertEinstein’da yazılarıyla onun çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Bir süreFilistin’e yerleşerek tıp doktorluğunu sürdürmüş, bu arada özellikle patolojikensefalogramların epilepsinin klinik teşhisindeki önemini belirterek dikkatçekmiştir. Bir ara Viyana’ya gelerek Freud’ün öğrencisi Wilhelm Stekel’inyanında psikanaliz eğitimi görmüştür.


Yazarın esas yaratıcı fikirleri Freud’ün etkisi ile gelinmiştir. Freud’ünkahramanları olan Oedipus ve Aghnaton’un aynı kişiler olduğunu kanıtlamak içinbaşladığı çalışmalar ilk kitabı olan “Ages in Chaos” (Kaos ve karmaşıklıkçağları)’un esasını oluşturmuştur. Bu yapıt yakın doğunun bilinen en eskitarihsel bulgularını ve yorumunu kapsamakta olup. “Çarpışan Dünyalar”ınhazırlanmasında yardımcı olmuştur. İncil’de ve Tevrat’ta Exodüs’ü (YahudilerinMısırdan vadedilmiş topraklara göç olayını) incelerken karşılaştığı bir takımafetlere ilişkin efsanelerin gerçeklik derecesini incelemiş; bir varsayımdanyola çıkarak çeşitli kaynakları deşmiş ve aynı tarihlerde benzer olaylarlakarşılaşmıştır. Bu konuda ilk aydınlatıcı bulgu, Mısır tarihinde bir yazmanın(lpuwer) papirüsleri olmuştur. Tevrat’ta bildirilenlerle Mısır’da da aynıdevrelerde bazı afetlerin olduğunu gören Velikovsky araştırmasını çeşitlikaynaklara yönelterek bir çok yerde tarihsel gelişme süreci içinde akışıdeğiştirecek nitelikte, dünyayı şiddetle etkileyen, bir takım kozmik olaylarınvarlığına inanmıştır. Eklektik yoldan giderek, ilişkisiz birçok bilim dalınıaraştırmıştır ki bunlar fizik, mitoloji, genetik, psikoloji, arkeoloji,astronomi, paleontoloji, tarih, jeoloji, antropoloji gibi bilimlerdir. Herbilim dalının bir ufak ipucu ile katkıda bulunduğu esas oluşmuş, güneşetrafındaki yörüngesinde, dünyanın şiddetli bir sarsıntı geçirdiği sonucunaulaşmıştır. Sorun bu olayın ne şekilde olduğudur.


Bilinen en eski kaydedilmiş tarihsel bilgi, Yahudilerin Exudüs’ü, Mısırpapirüsleri ve Çinin dinsel kaynaklarıdır. Velikovsky, derlediği bilgilerdençıkardığı sonuçta, 4000 yıldan öncesi devirlerde, yeryüzünün 130 kat büyüğü.Jüpiter gezegeninin şiddetli bir patlama geçirerek, gezegen büyüklüğünde birparçayı kendi bünyesinden koparıp attığını bulmuştur. Sistemimizin yeni üyesi.Venüs gezegeni, yanarak, güneşe yönelik bir yörüngeye girmiş ve bu yolculuksırasında dünyanın yolu Üzerine çıkarak kitlesel bir çarpışmaya ramak kalmış,gene de atmosferel sürtüşmeden kurtulamamıştır Venüs’ün bu şiddetli oluşumuyeryüzünün çeşitli yerlerinden izlenmiş ve çeşitli kaynaklarda kaydedilmiştir.Yazarın “Çarpışan Dünyalar” adlı eserinde bu olay efsanelerden ayıklandığışekilde anlatılmaktadır Eski Yunanda birden gök yüzünde beliren Tanrıça PallasAthene, Venüs gezegenidir; Zeüs’ün, yani Jüpiter’in başından fırlamıştır.


Velikovsky’nin teorisine göre M.Ö. 15. yüzyılda dünyamız, güneş etrafındakiyörüngesinde ilerlerken, yeni gezegen Venüs’ün toz zerrecik ve gazlardan oluşankuyruğundan etkilenmiştir, Velikovsky’nin Venüs’ün etkisini kapsayan teorisi,efsanevi, eski gökbilimsel ve tarihsel edebiyatı büyük ölçüde açıklıyor vegüneş sistemimiz bakımından olumlu kararlara varmasını sağlıyordu Kanada, TrentÜniversitesi felsefe profesörlerinden Lionel Rubinov, “Velikovsky. mitoloji veedebiyatla başlar, hipotezi oluşturur, sonra bunu doğa olaylarına uygular.Deneysel veriler ortaya çıktığı zaman hipotez doğrulanır ki insanı şaşırtan dabudur” diyor.
Kuyruklu yıldızların oluşumu konusunda genel kanı, onların güneş sistemidışında kozmik artıklardan oluştuğu idi, bu yüzden Venüs’ün Jüpıter’denşiddetli bir patlama sonucu kopmuş bir gezegen olması düşüncesine baştan pekkıymet verilmedi “Çarpışan Dünyalar”ın basımından 10 yıl sonra tanınmış İngilizgökbilimcisi R A Lyttleton, matematik yoluyla, Venüs ve diğer iç gezegenlerinJüpiter’den kopmuş olduklarını kanıtladı, fakat bunun, Velikovsky’nin saptadığıtarihten çok önce olduğunu savundu. 1974 yılında Venüs’ten bilgi toplayan“Mariner 10″ uzay aracı, tezi doğrulayacak nitelikte kanıtları yeryüzüneyolladı, böylece gezegenin ardında var olduğu sanılan kuyruk da geçerlilikkazandı.


Velikovsky, uzayın sadece bir boşluk olmadığını, elektromanyetizm’in güneşsistemi ve evren içinde önemli bir etken olduğunu savunmuş, fakat ayırımsızbütün gökbilimciler baştan bu fikre karşıt olmuşlardır. Bunlardan biri deVelikovsky’yi 1920′lerden beri tanıyıp onun bazı temel ilkelerinin doğruluğunainanan AIbert Einstein’dır. Fakat o, uzay boşluğunun manyetik alanlarınetkisinde bulunduğu, güneş ve gezegenlerin elektrik yüklü kitleler olduğu veelektromanyetizmin uzay mekaniğini etkileyecek durumda olduğu varsayımlarınaşiddetle karşı çıkmıştır.


1954 Haziranında her ikisi de Princeton, New Jersey’de bulundukları sırada.Velikovsky, Jüpiter gezegeninden radyo sinyalleri alınabileceğini önererek,Einstein’ı bu konuda tartışmaya davet etmiş. Fakat Einstein böyle bir olasılığıkabul etmemiştir. Buna rağmen 10 ay gibi kısa bir süre sonra, 1955′te CarnegieEnstitüsünden astronomlar Jüpiter gezegeninden gelen yoğun radyo sinyalleriylehayrete düşünce, Einstein de Velikovsky teorilerinin denenmesi için her türlüçabayı sarfedeceğini belirtmiş fakat bu açıklamadan 9 gün sonra ölmüştür.Yakınları ölümünden sonra çalışma masası üzerinde “Worlds in Collision”ı açıkolarak bulmuşlar, bir söylentiye göre ise son sözlerinden biri Velikovsky’ninhaklı olduğu yolundadır.


Venüs dünyayı iki defa sarstıktan birkaç asır sonra Merih de güneş etrafındakiyörüngesinden çıkarak dünyanın yolu üzerine çıkmış ve iki gezegen arasındakigeçişler gene dünyayı bir takım olaylarla sarsmıştır Afet ve deprem gibikitlesel olaylar bir kere daha dünyayı tehdit etmişse de Venüs’ün yaptığı tahribatasebep olmamış, fakat gene de yörünge ve eksenimizde değişiklik olmuştur.Homer’in Iliada’sı bu devreyi anlatır. Otuzar günlük 12 ay düzeni ilehazırlanmış 360 günlük takvimler M.Ö. 8. ve 7, yüzyıllarda reforma uğramıştır.15 yılda bir yolumuza çıkan Merih, her yaklaşımda yeni bir afete yol açmıştır.


Velikovsky, Merih gezegeninin bu kozmik sürtüşmelerden izler taşımasıgerektiğini iddia etmiş, hiç değilse burada da Ay yüzeyini andırır kraterlerinve derin çukurların olduğunu savunmuştur. Bu ise son uzay uçuşlarından dünyayagönderilen fotoğraflarla kanıtlanmıştır, 1954′de ortaya attığı bir fikre görede ender bulunur gazlardan argon ve neonun. Merih atmosferinde bulunmasıgerekmektedir. Her ne kadar uzmanlar böyle bir varsayım için neden olmadığını savunurlarsada 1973′de yapılan bir Rus uzay araştırması bu iki gazın Merih atmosferinde,önemli miktarlarda bulunduğunu saptamıştır.


Uydumuz Ayın da bu kozmik olaylardan etkilenmiş olması gerektiğini söyleyenVelikovsky, New York Times gazetesinin 21 Temmuz 1969 günkü sayısında bu konuyailişkin fikirlerini bir makale ile açıklamıştır. İnsanoğlunun Aya ilk ayakbastığı güne rastlayan bu ilginç yazının içeriği şöyledir: “Ay yüzeyi 3000 yılöncesine kadar eriyik halde olup kabarcıklandığı kanısındayım. Kayalar velavlar kalıtsal manyetizm açısından zengin olabilir, taşların bileşiminde zift,karpit, karbonat gibi maddeler bulunabilir. Bölgesel olarak çok kuvvetliradyoaktivitenin saptanacağı inancındayım, Ay yüzeyinde depremlerin de sayıcaçok olduğu kanısındayım”.


Velikovsky’nin bilim adamı olarak gerek astronomi gerekse de diğer önerileryaptığı dallarda uzman olmayışı sözlerinin ancak çok sonraları dikkatealınmasına sebep olmuştur. En ilginç yönü de hiç bir bilim dalının yalnızincelenmeyeceğini savunarak eklektik çalışmalar yapmış olmasıdır. Kozmikafetlere ışık tutacak bilgileri derlerken, modern biyolojinin temelilkelerinden Darwin teorisi ile çelişkiye düşen bir çok kanıt ele geçirmiştir.Sonuç olarak bu konuya, ilk yapıtına ek olarak yazdığı “Earth in Upheaval” adlıkitabında değinmiş ve Darwin’in öne sürdüğü canlılarda yavaş gelişim yerine anideğişim ve türlerin ani yok oluşlarının kendi tezini kanıtlayacak delillerolduğunu savunmuştur. Bu yapıt bütün dünya üzerinde jeolojik ve paleontolojikbulguları yeni bir görüşle değerlendirmenin ürünü olmuştur. Sizim için ilginçolabilecek bir konuya Anadolu’daki tarihsel kalıntılara da değinmiştir. İlk üçyapıtını “Collective Amnesia” (Belleğini yitiren toplum) izlemiştir. Sayısızmakale ve araştırmaları senelerce gazete ve dergilerde yayınlanmış, kitaplarıÜniversitelerde okutulmuştur. Bir hayli ilerlemiş yaşına karşın hâlâüniversitelerde konferanslar vermekte ve bilimsel açık oturumlarakatılmaktadır, Dinsel inançlara dayanan “The doctrine of uniformity” prensibiniçürüttüğü ve mucizelere dayanan tüm dinlerin inançlarına bilimsel açıklamalargetirdiği için yergi almakta devam etmektedir. Fakat bu eleştirileri “heralandaki bilimsel devrimde etkinliğim önemli değildir, ancak okunmadan,incelenmeden hakkımdaki sonuçlara ulaşmak tümüyle yanlıştır. Benim ortayaattığım fikirler görülmezlikten gelinemez. kimse manyetosferi yok edemez.Jüpiter’den gelen radyo sinyallerini durduramaz, Venüs’ü soğutamaz vekitaplarımdaki herhangi bir tümceyi değiştiremez” diye yanıtlar.


[b]Derleyen : İnci DALLI[/b]
[b]Bilim ve Teknik Dergisi[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Konusunun Linki Direkt Link
Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Konusunun HTML Kodu HTML Link
Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Konusu BBCode Linki BBCode Link
Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky indir, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Videosu, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky online izle, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Bedava indir, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Yükle, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Hakkında, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky nedir, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky Free indir, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky oyunu, Bir Dahimi Bir Çılgınmı ? : Velikovsky download


Hızlı Menü: