default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 01.07.2022, 23:54


Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar…

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2041 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 01:15
1951′de Fransa’nın Puys yöresinde iki İngiliz kadın garip olaylar yaşadılar. Ortada herhangi bir savaş belirtisi olmadığı halde, silah, top ve bombardıman uçaklarının seslerini duyuyorlardı. Kendi ifadelerine göre, 1942′de müttefiklerin o bölgeye yaptıklan çıkarmayı yaşadılar. Yani, bir zaman kaymasının içindeydiler!

19 Ağustos 1942′de Müttefiklerin Dieppe’de yaptığı baskından görüntüler. Bu baskının sesleri, dokuz yıl sonra iki İngiliz kadın tarafından duyuldu. Müttefik hava, kara ve deniz kuvvetlerinin, Fransa’yı işgal etmiş olan Alman ordularına karşı ilk kez düzenledikleri hücumlardan biriydi bu. Fakat, buoldukça ağır bir yenilgiye mal oldu. Hemen hemen, 6100 kişilik İngiliz veKanada birliğinden 3648i öldürüldü, yaralandı. Kalanlar esir alındı ya da kayıpolarak rapor edildi

BU YÜZYILIN BAŞINDA, iki İngiliz kadın Bayan Moberley ve Bayan Jourdain, VersayPetit Trianon’da karmaşık bir serüven yaşadılar. Kadınlar, köşkün neşeli günlerinden bugüne kadar uzanan bir halüsilasyon gördüklerini düşündüler. Bu alışılmadık bir olaydı. Bu olaydan yaklaşık 50 yıl kadar sonra, başka iki’ İngiliz kadın Agnes ve Dorothy Norton (ikisi de takma isimlerdir), benzer bir deneyim geçirdiler.

Garip bir ses
Kadınlar Fransa’da Dieppe yakınlarında bir köy olan Puys”ta tatil yapıyorlardı. Agnes Norton. Dorothy Norton’un görümcesi idi. Fakat daha önce hiç birlikte tatil geçirmemiş-lerdi. İki kadın aynı odayı paylaşıyorlardı. Odaları denizden biraz uzakta idi. 4 Ağustos 1951 sabahı saat 4 civarında Agnes yatağındankalktı. Karanlıkta el yordamıyla odada yürümeye başladı. Kapıya gitti. Bu arada Dorothy, ışığı yakmasını isteyip istemediğini sordu. Aenes istemedi. Birazsonra döndümıydı. Ayrıca Agnes şunu da belirtti: “Tüm bu günde Dorothy’e,.”Şu sesi duyuyor musun?” diye sordu. Dorothy ise yaklaşık 20 dakikadır bu sesi dinliyordu.

Daha sonra yazdığı hikâyede de aynen böyle anlatılıyordu. Agnes de sesi hemenhemen aynı zamandır dinlediğini söyledi. İkisi de uyumadılar. Plajdan onlara ulaşan bu garip sesi dinlediler. Daha sonra Dorothy bu sesi şöyle tarif etti.“Sürekli olarak alçalan ve yükselen garip gürültülerdi.” İki kadın balkona, bu kargaşalığı keşfetmeye çıktılar. Plaja doğru bakmalarına rağmen, plajı göremiyorlardı.Bu yüzden sesin kaynağını da bulamadılar.

Bir savaş oluyor
Bu seslerin plaj yönünden geldiğine hiç şüphe yoktu. Sesler gitgide yükseliyordu. Dorothy şöyle diyordu: “Çığlıklar, silah sesleri, ara sıra meydana gelen mermi ateşi ve bombardıman uçaklarının seslerini duyuyordum.”Agnes’e göre ise bu sesler, top, silah, bombardıman uçakları, çıkarma gemilerinin sesleriyle, insan çığlıklarından oluşan seslerin bir karışımıydı. Ayrıca Agnes şunuda belirtti: “Tüm bu sesler sanki çok uzak bir mesafeden geliyormuş izlenimi veriyordu.”

Bu kulakları sağır edici sesleri dinleyen iki kadın şu sonuca vardılar: Buseslerin kaynağı normalötesi bir olay olmalıydı. Dorothy, psişik deneyimlerin yabancısı değildi. Daha önce birtakım psişik olaylar yaşamıştı. Bu olaylardan bir tanesi tıpkı bu olay gibi yalnızca işitseldi. Bu olay beş gün önce gerçekleşmişti. Aynı şekilde Dorothy buna benzer bir sesle uyandınlmıştı. Fakat Dorothy bu sesin daha zayıf olduğunu söylüyor ve şöyle tanımlıyordu: “Sanki birçok insanın şarkı söylediğini duyuyordum.” Sesler sabahın erken saatlerinde kesilmişti. Dorothy de uyumaya gitti. Bununla birlikte görümcesi bir şey duymadı ve bir daha uyanmadı.

Araştırma başlıyor
Daha sonra eleştirmenler kadınların bu ifadelerine karşı çıktılar. Onlara göre bu olayın normal ötesi bir niteliği yoktu. Ayrıca eleştirmenler, kadınların İngiliz ve Kanada kuvvetlerinin 19 Ağustos 1942′de Dieppe’ye yaptıkları çıkarmanın öyküsünü bir kitaptan okuduklarını da biliyorlardı.
1952 Mayıs’ında ruhsal araştırmacılar için SPR’nin yayın organı Journal of theSociety’ de bir rapor yayımlandı. Kadınlar söz konusu
anlatımı bildiklerini söylediler. Fakat o geceden önce bu yazıyı hiç okumadıklarınıda belirttiler.

Saatler tutmuyor
Kaçınılmaz olarak Agnes ve Dorothy’nin geçirdikleri deneyimin niteliği, araştırmacılara 1942′deki çıkarmayı hatırlattı. Balkonda üç saat boyunca durmuşlardı. Bu süre içinde duydukları her tür sesi ayrıntılı bir biçimde not aldılar. Ertesi gün birbirinden ayrı tuttukları notlarını bir araya getirdiler. İki kayıt arasında küçük değişiklikler vardı. Örneğin her ikisi de ilk şiddetli patlamanın öğleden sonra saat 16.50′de bittiği konusunda aynı düşüncedeydiler. Fakat Agnes, ikinci patlamanın saat 17.07′de başladığını iddia ediyordu. Oysa Dorothy’e göre saat 17.05′ti. Her birinin ayrı saatleri vardı.

Fakat Agnes’inki genelde daha güvenilirdi. Çünkü Dorothy’nin saati biraz geri kalıyordu. Bununla birlikte eğer iki saat, 16.20′de aynı zamanı gösteriyorsa, gürültü başladıktan sonra, saat 16.50′de ve bittiği zaman Dorothy’nin saati 5.07′den daha fazla geri kalmalıydı. Fakat başka bir gerçek bu gibi farklılıkları açıklamaya yardım etti. Agnes, İkinci Dünya Savaşı sırasında Deniz Kuvvetleri’nde bir büro görevindeydi. Buradaki çalışmasının bir sonucu olarakda, herhangi bir gözlemlemeye ve kayıt etmeye Dorothy’den daha yatkındı.

Sesler karşılaştırılıyor
Lambert ve Gay adlı araştırmacılar, kadınların duyduğu sesler ve de savaş zamanındaki sesler arasındaki farklılıkları gösteren bir ayrıntı tablosu düzenlediler. 19 Ağustos 1942′ nin olayları öğleden sonra saat I5.47′de Berneval’den gelen çıkarma gemilerinin bir Alman konvoyuna saldırması ile başladı. Alman savunma güçleri karşı koydu. Müttefiklerin çıkarma gemileri kıyıya yanaştı. Fakat ağır bir ateş hattı ile karşılaştılar. Büyük kayıplar verdiler. Lambert ve Gay kadınların duydukları çığlıkların Alman savunma kuvvetlerinden gelmiş olabileceğinde birleştiler.

Puys’daki ve Berneval’deki tankların saldırı saati öğleden sonra 16.50′de olmalıydı. Çıkarma gemisinin ilk saldırısı, saat 13.07′de bertaraf edildi. Saat17.12′de Dieppe bombalanmaya başladı. Esas kuvvetler saat 17.20′de Dieppe’ye çıkmaya başladılar. Deniz önündeki binalar, 17.15′te gelen İngiliz uçaklarının saldınsına uğramışlardı. Saat 17.40′ta, denizden bombardıman bitti. Yaklaşık 10 dakika sonra 48 ingiliz uçağı buraya ulaştı ve savaşa katıldı.
Bu kronolojik ayrıntılar Lambert ve Gay tarafından, Christopher Buckley’in TheCom-mandos, Dieppe hikâyesinden alındı. Kadınların ikisi de bu tarifleri,deneyimlerinden önce görmediler. Daha da şaşırtıcı bir şey ise, ikisinin de bu ayrıntıların varlığından haberleri olmamasıydı.

Gerçek araştırılıyor
Agnes ve Dorothy’nin duyduğu sesler, savaş zamanında kayıtlara geçen seslerleuyum sağlıyordu. Bu seslerin tanımlama ve yorumlanması eleştirmenler tarafından yapıldı. İki kadının bekleme koşulları için bir muhabirşu gerçeği araştırdı: Neden Agnes ve Dorothy, bu sesleri birbirlerine söylemediler? Aslında bu çok önemli bir nokta değildi. Çünkü Agnes kapıya ulaşmadan önce Dorothy’nin uyanık olduğunu açıklamıştı.

Fakat, kadınların ifadelerindeki zamanlama hakkında kılı kırk yaran araştırmacılar vardı. Bununla birlikte iki kadının duyduğu sesler için doğal bir açıklama getirmek isteyen başka bir muhabirin sağladığı bilgi, “olağanüstü olay” görüşünü yok etmek için yeterliydi. 1968 Eylül’ünde Bay R. A. Eades, Psişik Araştırmalar Kurumu’na (SPR) tatil sırasında başından geçen bir olayı bildirdi.1951 Ağustos’unun sonlarında Fransa’da ailesi ile tatildeydiler. Bir gece Dieppe’nin doğusunda bir yere çadır kurdular. O gece tarifi mümkün olmayan bir sesle uyandılar. Bu ses birkaç saat devam etti. Eades ailesi duydukları sesi birşeylere benzetmek için tartıştılar. Bazıları havvanat bahçesinden gelen sesler,dedi.

Diğerleri ise bir pazar, panayır ya da uzak bir mesafeden bir okulun dağılışı, dediler. Ama sonuçta, bu seslerden hiçbiri olmadığı konusunda birleştiler. Ertesi gün kasabanın limanında bir tarama makinesinin olduğunu öğrendiler. Makine hâlâ oradaydı ama artık çalışmıyordu.

Makine gürültüsü değil!
Araştırma, Dieppe liman amiri ile Bay G. W. Lambert tarafından yapıldı. G. W.Lambert, 4 Ağustos 1951 gecesinde, tarama makinesi*nin çalışıp çalışmadığından emin olmak istedi. Liman amiri makinenin çalışmasının gece saat 00.15′ten ertesi sabah saat 8.15′e kadar sürdüğünü doğruladı. Makinenin çalışması garip gürültülerin başlamasından yaklaşık 3 saat 45 dakika önce başlamış, gürültülerin bitiminden bir saat on beş dakika sonra da son bulmuştu. Demek ki, Dorothy ve Agnes’in uykusuzluğunun nedeni sadece makinenin gürültüsü olamazdı.

SPR’nin yayın organı olayla ilgilendi. Eades, olayın bağımsız araştırmalar yapılarak yeniden incelenmesi fikrini önerdi. İnceleme, Robert J. Hastings tarafından başlatıldı. Robert J. Hastings ayrıntılı olarak kanıtları inceledi ve şu sonuçlan ortaya çıkardı: Kadınlar, saatlerindeki iki dakikalık geri kalmayı kabul ediyorlardı. Fakat güvenli olan saate göre, hangi saat bozuksa onu ayarlamak için bir çaba harcamadılar.
Kadınlar, baskını anlatan rehber kitaplarının olduğunu da söylediler. Ayrıca kitabı balkonda deneyimleri sırasında bulduklarını da kabul ettiler. Bu ara,17.07 ile 17.40 arasında idi. Fakat bunu, kitaptan daha önce okumadıklarını söylediler. Bu bilgiyi gizlemek için de hiçbir çaba harcamadılar. SPR araştırmacılarına serbestçe bu bilgiyi sundular.

Psişik bir deneyim mi?
Bununla birlikte olayın en çarpıcı yönü, Hastings’e göre şuydu: İki kadın da deneyimlerini geçirdikleri anda, bunun normal üstü bir olay olabileceğini önemsemediler. Onlann alışılmadık sesler duymalarından emin olmaları şaşırtıcı idi. Ayrıca, savaş sırasındaki bu sesleri duyduklarından şüphelenmeleri de şaşırtıcı idi. Bu çeşit bir uyanma oldukça garipti. Bu ancak birtakım hayallerle ve açık rüyalarla mümkün olurdu. Bu tür açık rüyalarda rüyayı gören kimse, rüyayı gördüğünün bilincindedir. Psişik deneyim sırasında beyin genelde uyanık değildir. Denek, bu olağan üstü olayla mücadele etmekle meşguldür.

Hastings, kadınların saat 17.05′te, uçağın inmesi sırasında meydana gelen hareketlenmeden bahsetmemeleri gerçeğine karşı çıktı. 1942′de, hava saldırısına tanık olmuş biriyle konuştu. Çünkü, Agnes ve Dorothy, uçakların seslerini duyduklarını iddia ettiler. Fakat Hastings, bu seslerin sivil uçakların sesleri olduğundan şüphelendi. Etrafı araştırdı. Puys’unLondra-Paris-Turin’e uzanan düzenli bir hava hattı bulunduğunu keşfetti. Norton’ların duydukları ses bu olabilir miydi?
Dieppe baskınının öyküsünde bazı hatalar vardı. Fakat aynısı Moberley veJourdain’ de de olmamış mıydı? Bu tür normal üstü deneyimler, az bilinen gerçeklere uyuyor. Çünkü bir normal üstü unsur varsa, bilgiler bilinmeyen bir kaynak tarafından verilir. Oysa, duyumsal bilgiler normal kaynaklardan sağlanır. Fakat, burada bir soru cevaplanmış olarak kalıyor. Hem Moberley veJourdain’in, hem de Norton’ların deneyimleri gerçekten normal üstü bir olaymıydı?
Kaynak:
Bilinmeyen, Sayı:43
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Konusunun Linki Direkt Link
Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Konusunun HTML Kodu HTML Link
Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Konusu BBCode Linki BBCode Link
Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Evrenin 13.7 milyar yıl önceki görüntüsü ulas 0 1,835 18.01.2013, Saat: 21:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Dünya’nın çok eski geçmişleri vardı: “Adem Uygarlıkları – Önceki Adem Nesilleri” ulas 0 2,776 18.01.2013, Saat: 20:32
Son Yorum: ulas
Big Grin İkinci (2.) Dünya Savaşı’ndan Bazı Garip Olaylar ulas 0 2,513 18.01.2013, Saat: 01:19
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… indir, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Videosu, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… online izle, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Bedava indir, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Yükle, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Hakkında, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… nedir, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… Free indir, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… oyunu, Bindokuzyüzellibir (1951); 10 yıl önceki savaşı yeniden yaşadılar… download


Hızlı Menü: