default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:44


Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1993 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:56
[b]Evren Evren İçinde Mi?[/b]


Yeni bir teoriye göre evrenler, Rus “matruşka” bebekleri gibi, başkaevrenlerin içinde olabilir.
Evrenimizin nasıl ortaya çıktığını biliyoruz. Pek çok kanıt, evrenin birprotondan çok küçük akıl almaz yoğunluk ve sıcaklıktaki bir enerji topunun“Büyük Patlama” denen bir süreçle genişlemeye başladığını ve ilk saniyenin çokküçük bir kesimi içinde gerçekleşen bir şişmeyle ışık hızının ötesindegenişlediğini gösteriyor.
Ortaya çıktığı zamanı da biliyoruz: Büyük Patlama’dan 380 bin yıl sonrayayılan ilk ışığın kalıntıları üzerinde yapılan duyarlı gözlemler, evrninyaşını 13,7 milyar yıl olarak belirliyor. Aynı gözlemler, evrenin biçimini degösteriyor. Evren düz; daha doğrusu sonsuz hacme kadar şişirilmiş bir balonunyüzeyi gibi. İçeriğiyse, yüzde 4,6 tanıdığımız madde, yüzde 23 özellikleribilinmeyen “karanlık” madde, yüzde 72 de kütleçekiminin tersi itici bir etkiyapan gizemli “karanlık” enerji. Geleceği? Bu itici enerjinin etkisiyle evrenhızlanarak genişliyor ve trilyonlarca yıl sonra son yıldızlar, son gökadalar,son karadelikler ömürlerini tamamlayıp yokolduktan sonra bile boş ve sonsuz birkaranlık olarak genişlemeye devam edecek.


Bu, evrenin Büyük Patlama’nın hemen ardından gelişimiyle ilgili olarakgeliştirilen standart modeli. ” Büyük Patlama Kozmolojisi” olarak daadlandırılan bu standart model, Büyük Patlama’nın öncesi hakkında pek bir şeysöylemiyor. Bu modelin ötesindeyse, en azından şimdilik öngörüleri deneysel olarakdoğrulanmamış çok sayıda farklı model var.


Bunlardan kimisi, bizim evrenimizin de kuantum dalgalanmalar sonucu bir köpüğünbaloncukları gibi ortaya çıkan, hepsinde farklı fizik kurallarınınişlediği,sonsuz sayıda evrenden (multiverse) bir tanesi olduğunu söylüyor.Kimisi, olası evren sayısını 1’in arkasına 500 sıfır takarak yazıyor. Kimisinegöre duyularımızla ve ölçü araçlarımızla farkına varamadığımız bir paralelevrenle yan yana hatta iç içe yaşıyoruz.


Bazı kuramlar bizim evremizi genişleten şişme sürecinin sonsuza kadarsürdüğünü, yeni ve farklı evrenlerin bir patatesin üzerindeki sürgünler gibiortaya çıktığını söylüyor. Bazılarıysa büyük patlama’nın sanki bir yaylabağlıymış gibi döngüsel olarak birbirlerine sürekli olarak yaklaşan ve uzaklaşan“zar evrenler” arasında meydana gelen ve her seferinde evreni yeniden başlatanbir çarpışmadan başka bir şey olmadığını öne sürüyor. Şimdiyse, IndianaÜniversitesi’nden (ABD) kuramsal fizikçi Nikodem Poplawski, evrenimizin konumukonusunda ortaya daha da sıradışı bir model sürüyor.


Evrenin, (Einstein-Rosen köprüsü diye de adlandırılan) bir “kurt deliği” içindedoğduğunu öne süren bilimci, bir karadeliğin kütleçekim alanını tanımlamak vebüyük kütleli bir parçacığın olay ufkunun içinde karadeliğe doğru yol alışınımodellemek için karmaşık bir koordinat sisteminden (izotropik) yararlanmış.
Bir karadeliğin olay ufku denen eşik sınırını geçen bir parçacık kütlesiz birışık parçacığı (foton) olsa bile, merkezdeki karadeliğin muazzam kütleçekiminedeniyle bir daha dışarıya kaçamaz ve karadeliğin içine düşer. Poplawski bunedenle ufkun içine geçen bir parçacığın karadeliğe doğru hareketinin ancakdeney ya da gözlemle belirlenebileceğini söylüyor. Ancak, gözlemcilerkaradeliğin yalnızca dışını görebildiklerinden, iç tarafından olup bitenlerancak gözlemci içeriye girebilirse ya da orada yaşıyorsa görülebilir.


Fizikçinin geliştirdiği modelin püf noktası da burada: Poplawski, “Evrenimizindaha büyük bir evrendeki bir karadeliğin içi olması halinde bu gereklilik (olayufkunun içini görme koşulları) yerine getirilmiş olacaktır” diyor. Model,Einstein’ın görelilik kuramında zaman için tercihli bir yön bulunmaması üzerinekurulu. Dolayısıyla, Poplawski’ye göre “Eğer bir karadelik gelecekteki bir olayufkunun içinde maddenin kütleçekimsel çöküşüyle oluşabiliyorsa, tersi süreç depekala mümkündür.” Bu ters süreç de “ patlayan bir beyaz deliği tanımlar:maddenin geçmişteki bir olay ufkundan çıkışını; tıpkı genişleyen bir evrengibi.”


Bilimkurgunun vazgeçilmez malzemesi olan “kurt delikleri”, ya da kuramsalfizikteki teknik adlarıyla Einstein-Rosen köprüleri, evrenin çok uzakbölgelerini kestirmeden birleştiren tüneller. Yine kuramsal fizikte “beyazdelikler”, bir karadeliğe kurt deliğiyle bağlı olan ve bir anlamda karadeliğinzaman tersinmesi olan varsayımsal yapılar.
Poplawski’nin makalesine göre evrendeki her türden karadelik Einsten-Rosenköprülerine sahip olabilir ve bu köprülerin her birinin içinde karadelikle aynıanda doğmuş yeni bir evren bulunabilir. Bunun anlamı da kendi evrenimizin de başkabir evrendeki bir karadeliğin içinde ortaya çıkmış olabileceği.


Polonya asıllı fizikçi, bu modelin Büyük Patlama Kozmolojisi’nde bazıbilimcilerce varlığı öne sürülen bir takım sorunları gidereceğini savunuyor.Bunlar arasında karadeliğin olay ufkundan geçen maddeyle ilgili her türlübilginin kaybolacağı yolunda kuantum mekaniği yasalarına aykırı öngörüyleilgili sorun da ortadan kalkmış oluyor. Fizikçi ayrıca modelinin BüyükPatlama’nın ilk anındaki kozmik şişmeyi de açıkladığı görüşünde.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Konusunun Linki Direkt Link
Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evrende Sonsuzluk Kavramı ulas 0 2,695 03.02.2014, Saat: 19:11
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrenin Oluşumu ve Tanrıların Doğuşu ulas 0 2,150 19.01.2013, Saat: 05:10
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrenin 13.7 milyar yıl önceki görüntüsü ulas 0 1,857 18.01.2013, Saat: 21:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrende Yaşam ulas 0 2,164 18.01.2013, Saat: 20:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Evrende Zeki Hayat ulas 0 3,024 18.01.2013, Saat: 20:13
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? indir, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Videosu, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? online izle, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Bedava indir, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Yükle, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Hakkında, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? nedir, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? Free indir, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? oyunu, Başka Bir Evrenin İçindeki Bir Evrende miyiz? download


Hızlı Menü: